dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Główny kabel zasilający - mieszkanie w bloku - jaki przekrój?

    Witam.

    Aktualnie jestem na etapie generalnego remontu mieszkania w wielkiej płycie.
    Niestety, ale w bloku jest jeszcze stara instalacja aluminiowa. Niemniej jednak są pewne plany, żeby w najbliższej przyszłości (2-5 lat) ją w końcu zmodernizować.
    Przerobiłem całą elektrykę w domu nie miedź, dodatkowo poprosiłem elektryka o przygotowanie rozdzielni i obwodów w taki sposób, żeby zmiana na 3 fazy w przyszłości była jak najmniej bolesna. Puściłem od razu do kuchni kabel 5x4 mm2 do płyty i piekarnika (szef budowy proponował jednak mniejszy przekrój, tj. 5x2.5 mm2, ale wolałem większy - czy to dobrze?)

    Obecna moc przyłączeniowa: 5,7kW

    Jaki powinienem zastosować główny kabel zasilający mieszkania? Chodzi mi o kabel pomiędzy licznikiem na korytarzu a moją rozdzielnią w mieszkaniu.
    Mój szef budowy zaproponował 5x4 mm2 ew. w porywach do 5x6 mm2.
    Szukałem w internecie jakichś przepisów czy zaleceń, ale ciężko coś znaleźć. Gdzieś widziałem, że 5x6 mm2 powinno być ok, gdzieś indziej, że aż 5x10 mm2.

    Dodatkowo, jeśli na korytarzu nie mam rozbitego PENa, to powinien to być kabel 5 czy 4 żyłowy?

    Z góry dziękuję za pomoc.

    Pozdrawiam serdecznie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ell_Diablo Zobacz post
    Puściłem od razu do kuchni kabel 5x4 mm2 do płyty i piekarnika (szef budowy proponował jednak mniejszy przekrój, tj. 5x2.5 mm2, ale wolałem większy - czy to dobrze?)
    Przy 3f niepotrzebnie - 2,5mm2 by wystarczyło. Ale jak trzema żyłami poślesz tę samą fazę, to grubszy N się przyda.


    Cytat Napisał Ell_Diablo Zobacz post
    Chodzi mi o kabel pomiędzy licznikiem na korytarzu a moją rozdzielnią w mieszkaniu.
    Mój szef budowy zaproponował 5x4 mm2 ew. w porywach do 5x6 mm2.
    Jak będziesz miał trzy fazy, to wystarczy 4mm2. Ale jak byś chciał na maksa zwiększyć jednofazowe przyłącze, to 6mm się przyda.

    Cytat Napisał Ell_Diablo Zobacz post
    gdzieś indziej, że aż 5x10 mm2.

    Dodatkowo, jeśli na korytarzu nie mam rozbitego PENa, to powinien to być kabel 5 czy 4 żyłowy?
    To temat dla spółdzielni/wspólnoty i ich elektryka. Sam niewiele jesteś w stanie zrobić.

  3. #3

    Domyślnie

    zabezpieczenie przedlicznikowe 32A? Jak będziesz zmieniał na 3 fazowe to na jaką moc? Szef budowy się nie zna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony