dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Vitodens 100-W B1HC-19 + vitoconnect + vitotrol

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W B1HC-19 + vitoconnect + vitotrol

    Posiadam kocioł gazowy Vitodens 100-W B1HC-19 ze zbiornikiem na wodę Vitocell 100L. Są podpięte 2 obiegi, na podłogówkę (parter: salon, kuchnia z jadalnią, korytarz, łazienka oraz piętro: łazienka nr 2) i na grzejniki (parter:1 pokój + 2 garderoby oraz piętro: 3 pokoje). Jest sprzęgło hydrauliczne oraz mieszacz z termostatem. Dodatkowo zainstalowany jest panel łączności Vitoconnect OT2 wraz z czujnikiem ściennym vitotrol, Dzięki temu jest możliwość włączenia zdalnie instalacji, aby na czas przyjazdu dom był ogrzany (nie mieszkam tam cały czas). Oprócz viotrola są zamontowane 3 dodatkowe termostaty do podłogówki (2 na parterze i 1 w łazience na piętrze) wraz z siłownikami termoelektrycznymi na pętlach firmy Tech sterowniki.

    Niestety rachunki za gaz z butli były na tyle wysokie, że skłoniło mnie to do sprawdzenia, co i w jaki sposób jest zainstalowane i w jaki sposób to pracuje i czy można pracę pieca zoptymalizować. Wiosną zeszłego roku zamówiłem serwisanta, który stwierdził, że jest ustawiona maksymalna temp. na palniku tj ok 80 C i piec pracuje z taką maksymalną temperaturą póki nie dobije do temperatury ustawionej na vitotrolu. Vitotrtol jest zamontowany na parterze w salonie. Cały zeszły sezon (gdy byłem w domu na Święta, ferie w dwa obiegi szło 80 C.... Podczas wizyty serwisanta temperatura maks została zmieniona na 55 C. (Serwisant stwierdził, że będzie to temperatura odpowiednia jeśli w pomieszczeniach na górze są grzejniki). Dodam tylko, że temperatury palnika nie można zmienić z poziomu aplikacji ViCare ani ręcznie na kotle. Dopiero odłączenie Vitoconnect spowodowało możliwość ręcznego ustawienia temperatury na kotle. Ale to pozbawiało mnie możliwości zdalnego sterowania. Więc póki, co Vtoconnect jest podłączony, temp. palnika ustawiona na 55 C, na mieszaczu termostat jest ustawiony na 45 C. W obecnym sezonie również nie widzę jakiejś istotnej zmiany w rachunkach za propan.

    Do tego dochodzi problem o którym czytałem tutaj na forum - tzn. jak w pomieszczeniu z vitotrolem zostanie osiągnięta żądana temperatura to piec się wyłącza i grzejniki nie grzeją.

    Podsumowując - czy można zmienić cokolwiek w obecnej instalacji, aby wpłynąć na bardziej ekonomiczną pracę pieca?
    Zmniejszyć jeszcze maksymalną temperaturę palnika?
    Zmniejszyć temperaturę na mieszaczu?
    Zmienić przepływ w pętlach podłogówki?
    Dodać inny rodzaj sterowania np. sterowanie pogodowe (zdemontować vitotrola?)
    Skomunikować bezpośrednio termostaty tech z piecem poprzez jakiś dodatkowy moduł?
    Zmienić na grzejnikach głowice termostatyczne na ZK05393 Pakiet rozszerzający VIESSMANN VICARE - czy takie głowice komunikują się z piecem przez Vitoconnect czy trzeba dokupić inny moduł? Czy piec grzałby niezależnie od vitotrola z pomieszczenia na parterze, jeśli na głowicy ustawiona byłaby wyższa żądana temperatura niż na vitotrolu?

    Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeżeli mój powyższy opis zawiera nieścisłości. Nie znam się kompletnie na tym, ufałem instalatorowi, że wie co robi. Widzę jednak z czasem, że taki rodzaj instalacji nie do końca spełnia oczekiwania.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Podstawowoe pytanie jaki esa temepratury w pomieszczeniach? Czy instalacja przegrzewa? Bo jeśli temepratury są utrzymywane na wymaganym poziomie to może to porostu takie zapotrzebowanie na ciepło budynku. Proszę podać wartość zapotrzebowania energetycznego budynku z projektu byśy mogli ocenić energochłonność budynku.

    a przechodząc do odpowiedzi, dużo pytań, zatem kolejno:
    - z tego co piszesz cale strowanie instalacją jest poza kotłem, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest przejście na sterowanie pogodowe.
    - temperatura na zasilaniu powinna się zmieniać odwrotnie porporcjonalnie do tempratury zewnętrznej, (im chodniej na zewnątrz tym cieplejsza nstalacja).
    - temperatura na mieszaczu, jak wyżej
    - przepływy powinny być ustawione zgodnie z tym co wyliczone w porjekcie instalcji
    - najlepszym rozwiązaniem jest przejście na sterowanie pogodowe, ale automatyka kotła Vitodens 100-W B1HC pozwala obsłużyć tylko jeden obieg bezpośredni. zatem należało by dodać moduł openthermowy sterowania 2 obiegów (obieg bezpośrdni +mieszaczowy), niestety nie bedzie wtedy możliwości sterowania i nadzoru przez internet
    - kocioł Vitodens 100-W B1HC nie komunikuje się z systemem ViCare.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    W projekcie budowlanym znalazłem - zapotrzebowanie ciepła Qco - 18,68 kW, zapotrzebowanie ciepła 1 m3 kubatury - qv=29,4 W, zap[otrzebowanie ciepła 1 m2 powierzchni - qf=72,8 W, powierzchnia ogrzewana - 256,5 m2, kubatura ogrzewana - 635,5 m3

    W pomieszczeniach idealnie gdyby było ok 23 C (tak tez ustawiam zdalnie gdy chcę przyjechać). Jak mnie tam nie ma ustawione jest 15 C. W domu jest też rekuperacja obrotowa z grzałką elektryczną. Projektu na podłogówkę nie mam wiec przepływy są ustawione jednakowo na 1,5.

    Z powyższej odpowiedzi wnioskuję, że pogodówka + moduł openthermowy zmieniły by i komfort i może zmniejszyły zużycie...
    Tutaj podpytam tylko aby mieć jasność:
    - nawet z openthermem nie ma łączności zdalnej przez aplikację ? tak abym mógł ustalić żądaną temeraturę zdalnie?
    - rozumiem że te głowice termostatyczne elektroniczne na grzejniki nie skomunikują się z kotłem/openthermem lub innym modułem (obecnie posiadam vitoconnect)
    - moja koncepcja, że czy to termostat z łazienki na górze, czy to głowica termostatyczna z grzejnika w jakiś pośredni sposób skomunikuje się z piecem aby nadal pracował pomimo, że termostat vitotrol dobił do żądanej temperatury w pomieszczeniu gdzie jest zamontowany, jest nie do zrealizowania z tym modelem kotła

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    zetsaw openthermowy do sterowania 2 obiegami niestety nie komunikuje się przez internet. Jego zastosowanie napewno poprawi komfort co do zuzycia gazu cięzko mi cokolwiek obiecywać.
    - w przypadku Vitodensa 100 B1HC głowice bedą miał własny moduł komunikacyjny z internetem i nie będa "rozmawiały" z kotłem.


    polecam wejść na stronę https://viessmann-projektant.pl/kalkulatory-schematy znajdziesz tam kalkulator kosztów ogrzewania, po wpisaniu danych swojego domu mozesz wstępnie określić zapotrzebowanie na ilość gazu. Kalkulator przygotowany jest pod temp w pomieszczeniach 20*C. Prosze wziąć pod uwagę, że podniesienie tempe w pomieszczeniu z 20 do 23 może skutkować zwiększeniem zużycia gazu nawet o 10%
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony