dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie Pompa ciepła powietrzna, gruntowa a może piec na pellet? Proszę o pomoc

    Witam wszystkich,
    Stoję przed wyborem nowego systemu ogrzewania w moim modernizowanym domu. Mam dofinansowanie 100% z czystego powietrza. Do tej pory byłem prawie pewny wyboru powietrznej pompy ciepła, ale im więcej wycen dostaję i im więcej rozmawiam z ludzmi tym bardziej jestem sceptyczny. Dom wybudowany w 1993 roku, sciana na poltorej pustaka w srodku 5 cm styropianu. Sciany zewnetrzne to 12cm grafit, poddasze to 25cm welny a podloga na parterze 5 cm styropianu. Parter na którym poza łazienką są tylko grzejniki, piętro z grzejnikami i docelowo poddasze z podłogówką na całem powierzchni. Obecnie używam pieca węglowego i spalam ok 4.5t węgla na sezon grzewczy. Kiedy jest cieplej w tym samym piecu palę drewnem żeby zagrzać wodę.
    Myślałem o zainstalowaniu pompy ciepła i fotowoltaiki 10kW ale wiem, że przy nowych zasadach rozliczeń nie jest to już tak korzystne. Z ciepło app zapotrzebnowanie wyszło na poziomie 18 tys kWh. W temperaturze biwalentnej -6 moc wyszła 5,4kW a przy -22 to 8.5kW.
    Ogólna moc grzewcza wyszła 9,4kW ( 8,5kW na ogrzanie i 0.9 na CWU)

    Nie wiem czy pójść w pompę ciepła a jeśli tak to w jaką? Gruntowa czy powietrzna? A może jednak piec na pellet? Chodzi o to, żeby nie popłynąć finansowo...
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    przy takim domu - brak rekuperacji i zapewne spore nieszczelnosci to ja bym szedl w gaz.
    Pompa ciepla moze wyjsc u ciebie drogo w eksploatacji.

    BTW fotowoltaike dofinansow z mojego pradu ( pewnie niedlugo bedzie nowa edycja).

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Nie wiem czy pójść w pompę ciepła a jeśli tak to w jaką? Gruntowa czy powietrzna? A może jednak piec na pellet? Chodzi o to, żeby nie popłynąć finansowo...
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich
    Mając 100% dofinansowania czyli 136200 netto z audytem trzeba poójść w to aby zmniejszyc zapotrzebowanie na ciepło. Konieczna wymiana okien, rekuperacja, moze docieplenie stropu jezeli taki jest. Konieczna wymiana/zamiana grzejników na wieksze tak aby zmniejszyc Tz. Do tego fotowoltaika bo na nią tez jest dofinansowanie.
    Po termodernizacji zmniejszy sie wymagana moc pompy i apotrzebowanie na ciepło, zwiekszone koszty instalacji pompy gruntowej będą sie długo zwracac.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Mój tata ostatnio robil audyd do programu czyste powietrze. Dom z roku 1994.
    Więc jak ci audytor policzy o ile będziesz chcial ( program ciepłe powietrze pokrywa część kosztów audytu) to będziesz wiedział na czym dokładnie stoisz.
    Mojemu tacie przy metrażu 170m2 audytor poleca kocioł gazowy do co i cwu przy założeniu że dociepli dom 12cm grafitu. A reszta w domu bez zmian.
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Nie wiem czy pójść w pompę ciepła a jeśli tak to w jaką? Gruntowa czy powietrzna?
    A może jednak piec na pellet? Chodzi o to, żeby nie popłynąć finansowo.
    W kwestii ogrzewania domu istnieje rzeka możliwości, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji właściciela.

    Kluczowe czynniki decydujące to:
    1. Koszty inwestycji i eksploatacji:
    - Analiza finansowa stanowi istotny element wyboru. Każdy inwestor musi uwzględnić swoje budżetowe ograniczenia oraz długoterminowe korzyści związane z kosztami eksploatacji.

    2. Warunki klimatyczne:
    - Różnice klimatyczne mogą wpływać na wydajność różnych systemów ogrzewania. Dla jednych, pompy ciepła gruntowe mogą być idealne, podczas gdy inni mogą preferować pompy ciepła powietrzne ze względu na specyficzne warunki lokalne.

    3. Zapotrzebowanie na ciepło:
    - Zrozumienie rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło jest kluczowe. Odpowiednio dostosowane źródło ciepła musi sprostać indywidualnym potrzebom każdego domu.

    W wyborze systemu ogrzewania, gdziekolwiek nie spojrzymy, jeden minus dla jednej osoby może okazać się plusem dla innej. To, co jest dla jednego właściciela priorytetem, dla innego może być drugorzędną kwestią. Dlatego tak ważne jest zrozumienie własnych oczekiwań i dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Ostateczny wybór to nie tylko kwestia technologii, ale również harmonii z własnym stylem życia i wartościami.
    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony