dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Dom 120m2 pompa ciepła powietrze-woda vs pellet

    Witam
    Dylemat odnoście ogrzewania
    Dom 120m2 powierzchni użytkowej
    Elewacja styropian 20cm
    Strop drewniany ocieplony welna 30cm
    W domu projektowana rekuperacja
    Z kominka w domu rezygnujemy
    Na całości podłogówka+ termostaty w pomieszczeniach
    W perspektywie 2 najbliższych lat bez paneli foto

    Pytanie czym ogrzać ten dom by było najbardziej optymalnie w obecnych czasach?
    Pellet czy pompa będzie lepszym rozwiązaniem
    Tematów jest wiele, ale powyżej dane mojego domu

  2. #2

    Domyślnie

    Pompa , zdecydowanie pompa. Nie możesz babrać się z workami , popiołem , czyszczeniem kotła. Czysto , komfortowo i "ciepło" .
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Etsonik Zobacz post
    Tematów jest wiele, ale powyżej dane mojego domu
    Temat ten sam.

    W kwestii ogrzewania domu istnieje rzeka możliwości, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji właściciela.

    Kluczowe czynniki decydujące to:
    1. Koszty inwestycji i eksploatacji:
    - Analiza finansowa stanowi istotny element wyboru. Każdy inwestor musi uwzględnić swoje budżetowe ograniczenia oraz długoterminowe korzyści związane z kosztami eksploatacji.

    2. Warunki klimatyczne:
    - Różnice klimatyczne mogą wpływać na wydajność różnych systemów ogrzewania. Dla jednych, pompy ciepła gruntowe mogą być idealne, podczas gdy inni mogą preferować pompy ciepła powietrzne ze względu na specyficzne warunki lokalne.

    3. Zapotrzebowanie na ciepło:
    - Zrozumienie rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło jest kluczowe. Odpowiednio dostosowane źródło ciepła musi sprostać indywidualnym potrzebom każdego domu.

    W wyborze systemu ogrzewania, gdziekolwiek nie spojrzymy, jeden minus dla jednej osoby może okazać się plusem dla innej. To, co jest dla jednego właściciela priorytetem, dla innego może być drugorzędną kwestią. Dlatego tak ważne jest zrozumienie własnych oczekiwań i dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Ostateczny wybór to nie tylko kwestia technologii, ale również harmonii z własnym stylem życia i wartościami.
    Regulamin forum

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Etsonik Zobacz post
    Witam
    Dylemat odnoście ogrzewania
    Dom 120m2 powierzchni użytkowej
    Elewacja styropian 20cm
    Strop drewniany ocieplony welna 30cm
    W domu projektowana rekuperacja
    Z kominka w domu rezygnujemy
    Na całości podłogówka+ termostaty w pomieszczeniach
    W perspektywie 2 najbliższych lat bez paneli foto

    Pytanie czym ogrzać ten dom by było najbardziej optymalnie w obecnych czasach?
    Pellet czy pompa będzie lepszym rozwiązaniem
    Tematów jest wiele, ale powyżej dane mojego domu
    10 lat temu miałem podobny dylemat, gaz/pompa. lub pellet
    Dom tak samo ocieplony, z rekuperacją tyle, że 106m2

    Pellet odpadł jako pierwszy i bardzo się sie cieszę, bo dzięki temu mam czyste pomieszczenie techniczne z kotłem, pralką, suszarką
    |Wtedy wybrałem gaz z uwagi na najniższy koszt istalacji i to też był dobry wybór, bo cena kWh z gazu była (i jest nadal) w tym okresie bardzo korzystna
    Pellet odpadł jako pierwszy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pelet ma sens tylko jak trzeba ratować EP.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pelet ma sens tylko jak trzeba ratować EP.
    A kto się tym przejmuje?. Na pewno nie starostwo i PINB. Widziałem wiele projektów i PNB z WG i gazem. Architekt oszust wpisał co chciał i nikt tego nie zweryfikował.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A kto się tym przejmuje?. Na pewno nie starostwo i PINB. Widziałem wiele projektów i PNB z WG i gazem. Architekt oszust wpisał co chciał i nikt tego nie zweryfikował.
    Być może komuś nie drgnie powieka, jak poda nieprawdę w zgłoszeniu zakończenia budowy. Inni wolą spać spokojnie. Pod zgłoszeniem z danymi energetycznymi podpisuje się nie kierbud, nie architekt a inwestor. Pod rygorem odpowiedzialności karnej.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Być może komuś nie drgnie powieka, jak poda nieprawdę w zgłoszeniu zakończenia budowy. Inni wolą spać spokojnie. Pod zgłoszeniem z danymi energetycznymi podpisuje się nie kierbud, nie architekt a inwestor. Pod rygorem odpowiedzialności karnej.
    Nie wiem komu zalezy na przerzucaniu odpowiedzialności ale pod projektem zawsze sie podpisuje architekt, owszem inwestor pod zgłoszeniem, ale przeciez inwestor nie jest audytorem, architektem aby weryfikowac dane na projekcie czy na swiadectwie. Panstwo sprytnie scedowało odpowiedzialność na inwestora, a coz on jest winien ze z WG nie szans na Ep (z nielicznymi wyjątkami), inwestor nie musi wiedziec bo i skąd ma to wiedziec ze z projektem jest cos nie halo. Brak jakiejkolwiek kontroli powoduje taką patologię. Niestety zadna władza nie chce się za to zabrac.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Być może komuś nie drgnie powieka, jak poda nieprawdę w zgłoszeniu zakończenia budowy. Inni wolą spać spokojnie. Pod zgłoszeniem z danymi energetycznymi podpisuje się nie kierbud, nie architekt a inwestor. Pod rygorem odpowiedzialności karnej.
    Strzelam, żę 90% kupujących gotowy projekt ze strony nie wie co to Ep.
    A zgłaszając dom poświadczają tylko, ze jest wybudowany zgodnie z projektem.
    Podpisują się pod czymś, co ktoś obliczył..
    I tak, jak nie są obowiązani do sprawdzania obliczonej przez konstruktora nośności stropu, tak nie muszą weryfikować obliczeń dot energii
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    @Etsonik
    Napisze krotko, jeśli nie ma gazu, na dachu pionowa turbina wiatrowa 7-10 kW plus podlogowka z kabli grzejnej.
    Koszt turbiny bez falownika okolo 5 tys zl
    Turbiny działają przez caly rok.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pokażesz jakiś wykres z rzeczywistym uzyskiem rocznym takiej turbiny ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    Nie mam wykresu, nie pracuję w Zakładzie Badawczym... może @kaizen ma

  13. #13

    Domyślnie

    @Allesandro
    Z tym że możliwość mam tylko pompa lub pellet

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Etsonik Zobacz post

    Pytanie czym ogrzać ten dom by było najbardziej optymalnie w obecnych czasach?
    Pellet czy pompa będzie lepszym rozwiązaniem
    Pompa.
    Nie wiem skąd ten pomysł z pelletem?
    Drugi wybudowany dom. Parterówka, projekt indywidualny. 142 m.kw pow.użytkowej +36 nieogrzewany garaż. Wysoki salon (kubatura salonu 150 m3), sporo przeszkleń. Całość ogrzewanie podłogowe + jedna drabinka. Ściany Silka 24 + 20 styro 0,33, podogi 12 styro, strop ok.30cm zasyp wełny. Pompa Ariston Nimbus Flex 7kW. WM Reventon Inspiro 350.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Nie mam wykresu, nie pracuję w Zakładzie Badawczym... może @kaizen ma
    Ale nie trzeba pracować w zakładzie badawczym.
    Wielu użytkowników PV zamieszcza na na różnych portalach rzeczywiste wyniki (wykresy) z pracy swoich instalacji PV.
    Jestem ciekaw takiego rzeczywistego uzysku z turbiny "7-10 kW" za 5 tyś złotych
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    Pellet z tego względu że kilku znajomych mają od lat i sobie chwalą (podobne budynki)
    Ale z czasem bardziej stały się popularne pompy i z tego względu to pytanie
    Z pompami nie miałem do czynienia. Jedyna wiedza to forum/filmy na yt

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale nie trzeba pracować w zakładzie badawczym.
    Wielu użytkowników PV zamieszcza na na różnych portalach rzeczywiste wyniki (wykresy) z pracy swoich instalacji PV.
    Jestem ciekaw takiego rzeczywistego uzysku z turbiny "7-10 kW" za 5 tyś złotych
    Narazie nie mam turbinę..wygoogluj: tesup

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Fajne firmy polecasz
    https://pl.trustpilot.com/review/tesup.co.uk

    Do wszystkich kupujących, proszę nie kupuj produktów od tej firmy. Wydałem 4700 w marcu, do dziś nie otrzymałem moich przedmiotów. Firma przestała się komunikować, używa 2 wirtualnych platform do płatności i fałszywego adresu do płatności. Proszę o zwrot pieniędzy, a oni odmawiają. Ta firma to SCAM, produkty są niskiej jakości z Chin. Turbina wiatrowa o mocy 7 kw nigdy nie osiąga więcej niż 1,8 kw w normalnych warunkach pracy, dostarczony falownik ma moc 3 kw. PROSZĘ NIE KUPUJ OD TYCH OSZUSTÓW. Jestem w Australii, ale wszędzie robią takie same podejrzane interesy.

    Produkt zawiódł, ogon złamał się dwa razy, a turbina nigdy nie wyprodukowała tego, co mówią 25% przy wietrze o prędkości 40 mil na godzinę! Stojak zakupiony wraz z nim pękł po 4 miesiącach łamania ostrza. Brak odpowiedzi na e-maile, brak wysłanych części zamiennych, nie obchodzi ich to, nie zawracają sobie głowy, nie kupują od Tesup.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 01-02-2024 o 13:20
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19

    Domyślnie

    Dzięki za ostrzeżenie... za nim zdecyduję na coś zawsze na forach szukam opinię

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony