dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Jaki kabel od falownika do domu?

    Witam,

    W tym lub przyszłym roku będę zakładał fotowoltaikę na gruncie. Instalacja będzie oddalona od domu o jakies 60-70m. W tym momencie mam częściowo przekopane podwórko i zastanawiam się czy nie puścić już teraz kabla od domu do miejsca w którym będzie falownik ,żeby nie wracać do tematu za jakiś czas i rozkopywać podwórka ponownie. Pytanie tylko jakiego kabla powinienem użyć? Planowana moc fotowoltaiki, to 10kWp.
    Będę wdzięczny za podpowiedź.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sp4rrow Zobacz post
    Witam,

    W tym lub przyszłym roku będę zakładał fotowoltaikę na gruncie. ...

    Pozdrawiam.
    Witam, w sieci jest kilka kalkulatorów pozwalających uzyskać dane o które pytasz (wpisz kalkulator doboru kabla). Najciekawszy moim zdaniem jest w tej sytuacji:
    http://pro-sun.pl/KAB/index.html
    Sprawdź sobie dwie opcje (70 metrów dla kabla AC i taka sama odległość dla kabla DC) i wyciągaj wnioski.
    Pomijam aspekty prawne, że nie możesz dobierać kabla o który pytasz.
    Pozdrawiam,

  3. #3

    Domyślnie

    Nie mogę? Nie wiedziałem, że nie mogę. Mogę zapytać dlaczego?

    Kalkulator ładnie policzył, dzięki. Wystarczy zwykły kabel ziemny czy musi być jakiś specjalny do tego typu instalacji?

  4. #4

    Domyślnie

    Jakie tam masz napięcia kiedy słońce mocno świeci?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sp4rrow Zobacz post
    Nie mogę? Nie wiedziałem, że nie mogę. Mogę zapytać dlaczego? ...

    ?
    Odpowiedzi m.in pod tymi linkami, mogą być niepełne lub lekko nieaktualne ale generalnie o tym pisałem w kwestii prawa.
    https://maat4.pl/projektowanie-insta...krok-po-kroku/
    https://www.odnawialne-firmy.pl/wiad...i-fotowoltaiki
    Co do kabla to specjalny do układania w ziemi (tylko beż żadnych peszli i rur )

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Witam, w sieci jest kilka kalkulatorów pozwalających uzyskać dane o które pytasz (wpisz kalkulator doboru kabla). Najciekawszy moim zdaniem jest w tej sytuacji:
    http://pro-sun.pl/KAB/index.html
    Sprawdź sobie dwie opcje (70 metrów dla kabla AC i taka sama odległość dla kabla DC) i wyciągaj wnioski.
    Pomijam aspekty prawne, że nie możesz dobierać kabla o który pytasz.
    Pozdrawiam,
    Albo go nie rozumiem, albo gówniany kalulator. Jak przy 3 kW 400V AC ma mieć prąd prawie 40A?

    Nie podałeś jakie będą panele, bo to zależy. Czasami ekonomiczniej jest AC, czasem DC.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sp4rrow Zobacz post
    Pytanie tylko jakiego kabla powinienem użyć? Planowana moc fotowoltaiki, to 10kWp.
    Chcesz rozważać, jak daleko od paneli umieścić falownik? To spory temat a skracając - ma być blisko paneli.

    A gdy 70m będzie już na AC, to im grubszy, tym większa szansa że falownik sąsiada odstawi się wcześniej, niż Twój i to Ty będziesz czerpał korzyści, a sąsiad nie.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8071168

  8. #8

    Domyślnie

    To zależy. Jak napele mają mały prąd (a wysokie napięcie) to DC będzie miało mniej strat. Tylko kable będą droższe. Można położyć YAKY 5x50 mm2 (jest tańszy i ma mniejszy spadek od YKY 5x10mm2).

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Albo go nie rozumiem, albo gówniany kalulator. Jak przy 3 kW 400V AC ma mieć prąd prawie 40A? ...

    .
    Powiem, że to przewymiarowanie tez rzuciło mi się w oczy, tak na szybko uznałem, ze na potrzeby dalszych obliczeń sumowali prądy fazowe. Trzeba by zapytać autora kalkulatora lub samemu poobliczać straty i procenty.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sp4rrow Zobacz post
    Instalacja będzie oddalona od domu o jakies 60-70m. W tym momencie mam częściowo przekopane podwórko i zastanawiam się czy nie puścić już teraz kabla od domu do miejsca w którym będzie falownik(...) Planowana moc fotowoltaiki, to 10kWp.
    Stawianie falownika 70 metrów od miejsca przyłączenia go do sieci elektrycznej domowej to duże wyzwanie z uwagi na straty napięcia na takiej linii. Straty są mało istotne, jeśli chodzi o moc przesyłaną z falownika do instalacji elektrycznej, ale za to bywają niezwykle istotne dla wyłączania się falownika w zależności od napięcia sieci elektrycznej. Inaczej mówiąc - czym większa strata napięcia na linii falownik - sieć, tym większa szansa na wyłączanie się falownika z powodu przekraczania limitów napięć. A bywa to utrapieniem wielu instalacji PV, zwłaszcza jeśli w sąsiedztwie jest dużo innych PV lub farm PV.

    Z tego powodu, o wiele lepszym rozwiązaniem jest umieszczanie falownika jak najbliżej punktu podłączenia do sieci elektrycznej, bo starty na przesyach DC są mniej krytyczne.

    A co z ewentualnym magazynem energii - te najlepsze nie tolerują temperatur otoczenia poniżej 0ºC (ładowanie).


    Cytat Napisał Sp4rrow Zobacz post
    Pytanie tylko jakiego kabla powinienem użyć? Planowana moc fotowoltaiki, to 10kWp.
    To w ogólności pytanie do projektanta twojej przyszłej PV, bo to on i tak będzie się musiał pod tym podpisać.

    Sprawdź sobie pożądane średnice kabla przy przesyłach 10kW po DC i AC innym kalkulatorem, np. --> https://photovoltaic-software.com/so...lculator-dc-ac

    Przy AC, ze względów, które opisałem powyżej, spadek napięcia powinien być jak najmniejszy, znacznie poniżej 1%, Przy DC też powinno być jak najmniej, ale tu jeden, dwa czy trzy procenty tak nie ważą, dają tylko niewielkie straty mocy.


    A inne kable?
    Ostatnio edytowane przez k_pec ; 02-02-2024 o 14:15

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Najlepiej - puscć Arot pusty dodatkowy, nie kable.
    Bo są różne możliwości.
    Dodatkowo jeśli będziesz chciał skorzystać z rozłącznika DC i bedzie trzeba go zasilac 230 to znów kopać będziesz? A mimo wszystko rozłącznik dodatkowy to rzecz dobra ze względu na bezpieczeństwo,

    Falownik ulokował bym bliżej domu, rozdzielnicy, skrzynki.
    A skupić się na przewodach DC... jeśli straty bedą zbyt duże zrób 4 stringi. Ewentualnie możesz je zmostkować poźniej do 2.
    Opcji wiele, pomysłów też.
    Dlatego - arot.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  12. #12

    Domyślnie

    Tylko ciągnij 4 kable solarne? Jaki masz przekrój? Większego niż 10 mm2 nie ułoży... Jeszcze cena...

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Tylko ciągnij 4 kable solarne? Jaki masz przekrój? Większego niż 10 mm2 nie ułoży... Jeszcze cena...
    Lepiej ciągnąć 4 kable solarne niż YKY 5x10
    10mm2 jest dość przyzwoity. W razie dużych strat rzeczywiście podzielić na 4 stringi.
    Ogólnie na farmach robią 6mm2 i ciągną daleko do falowników.. ale tam straty mają gdzieś.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  14. #14

    Domyślnie

    Solarny 10 mm2 na allegroszu 13 zł. 280 m (2 łańcuchy) to masz 3640 zł... 4 łańcuchy 6mm2 (jaki inwerter obsługuje 4 łańcuchy?) to 560*5 zł= to 2800 zł. YAKY 5x50 (to jest max jaki podłączysz) masz za 30,5 zł. 70 m to 2135 zł... Kiedy zwróci Ci się różnica? Co, jak będzie chciał rozbudować PV? Fajnie dysponować nie swoimi pieniędzmi...

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    ...YAKY 5x50 (to jest max jaki podłączysz) ...
    Jesteś pewny, że ma być 5 żyłowy ?

  16. #16

    Domyślnie

    3 fazy, N, i PE. Tak, PE należy połączyć z GSWP budynku i uziomem PV.
    Ostatnio edytowane przez qwerty1986 ; 06-02-2024 o 12:09

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Solarny 10 mm2 na allegroszu 13 zł. 280 m (2 łańcuchy) to masz 3640 zł... 4 łańcuchy 6mm2 (jaki inwerter obsługuje 4 łańcuchy?) to 560*5 zł= to 2800 zł. YAKY 5x50 (to jest max jaki podłączysz) masz za 30,5 zł. 70 m to 2135 zł... Kiedy zwróci Ci się różnica? Co, jak będzie chciał rozbudować PV? Fajnie dysponować nie swoimi pieniędzmi...
    A co przeszkadza dwa stringi DC posłać tańszym YAKY 4x50?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    3 fazy, N, i PE. Tak, PE należy połączyć z GSWP budynku i uziomem PV.
    Dlaczego PE falownika, ma być tym samym, co dom?
    Możesz to wyjaśnić?
    U mnie falownik pod modułami PV ma osobne PE.
    Do domu lecą tylko 3 fazy i N.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Dlaczego PE falownika, ma być tym samym, co dom?...
    Tak głośno myślę aby np. dać szansę aby dom "oberwał" przy uderzeniu pioruna w instalacje oddaloną o 70 metrów od niego.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Tak głośno myślę aby np. dać szansę aby dom "oberwał" przy uderzeniu pioruna w instalacje oddaloną o 70 metrów od niego.
    To ja też głośno pomyślę.... Czemuż to ciągniemy PE/PEN ze złącza od zakładu energetycznego? Nie lepiej pociągnąć tylko N i fazowe. a PE zrobić sobie wyłącznie we własnym zakresie?

    Piorun taki mądry, że tylko PE będzie podróżował? Pozostałe przewody ominie?


    https://ise.pl/phpbb3/viewtopic.php?t=21179

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony