dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mathoos58

    Zarejestrowany
    Feb 2024
    Skąd
    Konstantynów
    Kod pocztowy
    21-543
    Posty
    4

    Domyślnie Docieplenie starego domu, mur trójwarstwowy

    Witam wszystkich
    Mam dylemat dotyczący ocieplenia starego domu z murem trójwarstwowym ze szczeliną powietrzna (pustą).
    Przekrój muru to pustak 24cm następnie szczelina ok 8cm i cegła ceramiczna plus tynk. Co druga warstwa pustaka jest wiązanie do ściany zewnetrznej.
    Dom po remoncie, izolacja pozioma murów szczelna, fundament zaizolowany i docieplony xps, strych nieużytkowy, strop i posadzki odpowiednio docieplone (posadzki xps 10cm, strop 40cm wełna).
    Wentylacja grawitacyjna sprawna, trzy kominy plus nawiewniki w oknach.
    Chciałby ocieplić mury ale niekoniecznie korzystać ze sprawdzonych rozwiązań typu - przyklej 15cm styropianu i będzie dobrze. Znany mi jest przypadek że nic to nie dało w przypadku takiej konstrukcji ściany. I teraz pytanie czy jest sens wstrzykiwać coś w tą szczelinę. W tej chwili w szczelinie hula wiatr (mimo że wydaje się być szczelnie zamknięta). Czy jesteście w stanie powiedzieć co z wilgocią jeżeli wstrzyknę w nią np. celulozę, wełnę lub jakąś piankę?
    Czy jest wogóle sens wykonywanie takich zabiegów bo i tak występują mostki termiczne w postaci wiązania ze sobą warstw.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj sciana.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	7,4 KB
ID:	467991  
    Ostatnio edytowane przez Mathoos58 ; 03-02-2024 o 08:45

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    8 cm szczelina jest spora, i z teg powodu może występować ruch powietrza w szczelinie. Co druga warstwa przewiązanie czyli co około 50cm? I to wiązanie jest cegłą? Ta cegła jest pelna czy jakas sziurawka, kratówka czy inne coś?
    Wstrzyknąc painka sie da a le jak "wstrzyknąc welnę? Wbrew temu co piszesz jeżeli do szczeliny nie dostaję sie powietrze zewnętrzne ocieplenie warstwy zewnętrznej powinno wpłynać pozytywnie na termike budynku. Czy do tej szczeliny nie ma czasem napływu powierza jakimiś kraktami w fugach lub na dole elewacji?
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mathoos58 Zobacz post
    Chciałby ocieplić mury ale niekoniecznie korzystać ze sprawdzonych rozwiązań typu - przyklej 15cm styropianu i będzie dobrze. Znany mi jest przypadek że nic to nie dało w przypadku takiej konstrukcji ściany.
    Zgadza się, trzeba bardzo skrupulatnie podejść do ocieplenia takiego domu.
    I teraz pytanie czy jest sens wstrzykiwać coś w tą szczelinę. W tej chwili w szczelinie hula wiatr (mimo że wydaje się być szczelnie zamknięta). Czy jesteście w stanie powiedzieć co z wilgocią jeżeli wstrzyknę w nią np. celulozę, wełnę lub jakąś piankę?
    Moim zdaniem jest sens wstrzykiwać piankę poprzez niewielkie otwory, tylko trzeba wiedzieć skąd dmucha, żeby powstrzymać ruch powietrza. Może go wywoływać zwykła konwekcja, a moze jest sporo nieszczelności w murze.
    Czy jest wogóle sens wykonywanie takich zabiegów bo i tak występują mostki termiczne w postaci wiązania ze sobą warstw.
    Jest sens zatrzymania ruchu powietrza.

    Ja bym się zgłosił do doświadczonego badacza termiki domów od Bloower Door Test i termowizji. Przy okazji takich badań wpuszcza się dym testowy w różne podejrzane o przeciek powietrza miejsca. Koszt takiego badania to jakieś 2-3 tysiące złotych. Może sie przy okazji okazać, że nawet dotychczasowe prace dociepleniowe nie dają oczekiwanego efektu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4

    Domyślnie

    Miałem kiedyś wstrzykiwana celuloze czy jakas pianke przez dziurki ale okazało się to poza kontrola - zamiast przemieszczac sie tam gdzie planowano to sie cos zablokowało az tynki wewnatrz zaczely pekac (takie stress testy budynku na trzesienie ziemi). Takze to nie jest taka prosta sprawa.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mathoos58

    Zarejestrowany
    Feb 2024
    Skąd
    Konstantynów
    Kod pocztowy
    21-543
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Co druga warstwa przewiązanie czyli co około 50cm? I to wiązanie jest cegłą? Ta cegła jest pelna czy jakas sziurawka, kratówka czy inne coś?
    Tak, cegła jest pełna. Wychodzi na to że mur jest podzielony na komory.
    Nie ma żadnych kratek wentylacyjnych szczeliny, nie stwierdziłem żadnych braków w fugach.
    Poczytałem ostatnio o celulozie Ekofiber i jest to ciekawy materiał. Podobno w moim przypadku, jeżeli chodzi o wypełnienie szczeliny, byłby to dobry wybór.
    Celuloza nie potrzebuje wentylacji tak jak wełna (podobno).
    Ostatnio edytowane przez Mathoos58 ; 04-02-2024 o 04:49

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mathoos58

    Zarejestrowany
    Feb 2024
    Skąd
    Konstantynów
    Kod pocztowy
    21-543
    Posty
    4

    Domyślnie

    Znalazłem jeszcze jakieś zdjęcie z pomiarów termowizyjnych. Widać wyraźnie ogrzewane pomieszczenie, jak strych (nieużytkowy) oddziela się od pomieszczeń mieszkalnych na dole.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flir_20200701T175452.thumb.jpg.dec60c02d0619d76f8754f9893f3145d.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	66,4 KB
ID:	468015  

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Ja bym tej pustki nie ruszał ona swoją robotę robi więc coś na ten temat bo mam ją też ale ja dałem na ścianie 12 cm grafitu i niby fajnie ale przypuszczam że bez tez byłoby ok najważniejsze to dach=strop tu żartów nie ma ,ja dałem pod dach 30 cm wełny i to był największy as tego dom może stać nawet 3 dni bez ogrzewania a dalej ciepło . więc skupić się na dachach lub stropach to najważniejsze a ściany jak kto uważa ale one nie maja aż takiego znaczenia.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mathoos58

    Zarejestrowany
    Feb 2024
    Skąd
    Konstantynów
    Kod pocztowy
    21-543
    Posty
    4

    Domyślnie

    Na stropie mam 40cm wełny, 20 miedzy belkami stropowymi i 20 w kratownicy podłogi, to wszystko przykryte osb.
    Znalazłem kolejne zdjęcie i niestety ten ubytek ciepła jest widoczny.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flir_20200701T175933.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	468016  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony