dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Zwrot z fotowoltaiki na starych zasadach

    Mam instalację 10kwp zainstalowaną w 2022r. Obliczyłem, że roczny zwrot z inwestycji to ok. 15%. Czyli zwrot po 7 latach. A jak jest u Was?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    U mnie jedna z minimalną dotacją zwróciła się po 4 latach a druga bez dotacji tylko własnoręcznie wykonana wkrótce taż się zwróci po 4 latach.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  3. #3

    Domyślnie

    Moja instalacja bez żadnej dotacji. Ale nie wliczyłem zwrot podatku, który otrzymałem.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja instalowałem w 2015r zapomniałem kiedy się zwróciła
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    U mnie zwrot w 4-5 lat w zależności od tego jaka będzie pogoda itp.
    Mam niecałe 10kWp.
    Żeby nieco bardziej wykorzystać inwestycję w pv zamontowałem tanią pc, by zużywała nadwyżkę produkcji na ogrzewanie budynku podczas umiarkowanych chłodów.
    Ze względu na to, że poprzednia zima była stosunkowo łagodna, pc zapewniła w 80% w/w ogrzewanie. Sądzę, że również obecna będzie podobna więc wyszedł mi ładny tandem pv+pc.
    Część instalacji pv oraz całe podłączenie pc wykonałem sam co znacznie obniżyło koszty inwestycji/przyspieszy jej zwrot.
    Dwa lata od założenia pv i pc mam już za sobą i faktycznie mniej więcej połowa wydatków z tym związanych już się zwróciła.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 12-02-2024 o 22:46

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mam instalację 10kwp zainstalowaną w 2022r. Obliczyłem, że roczny zwrot z inwestycji to ok. 15%. Czyli zwrot po 7 latach. A jak jest u Was?
    Moje kalkulacje przy podejmowaniu decyzji o instalacji PV były niemal identyczne. Pod koniec 2020 roku dziwnym trafem nastąpił zastój w podpisywaniu umów "prosumenckich" skutkiem czego nie mogłem zgłosić wykonanej instalacji do dofinansowania (wówczas 5 kPLN). Planowany okres zwrotu wydłużył się orientacyjnie o kolejny rok. Z drugiej strony wzrost cen energii spowodował, że po trzech latach (oczywiście z uwzględnieniem tzw. "tarczy") zostało mi jeszcze ok. 15 m-cy do zerowego bilansu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony