dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie [HOW TO ] Podziemny zbiornik na deszczówkę pomiar poziomu wody

    Dawno nie zaglądałem na FM miałem trochę tematów do zakończenia , m.in zbiornik na deszczówkę ( tak tak w programie "Moja Woda")
    Temat udało się zakończyć :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2024-02-04 193357.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	468020

    Natomiast miałem problem z określeniem poziomu wody w zbiorniku a jest on przykryty betonową pokrywą więc sprawdzanie poziomu wody jest dość kłopotliwe.

    Kombinowałem z różnymi pływakami ale nie było pomysłu jak to sensownie wykorzystać.
    Znalazłem taki czujnik ultrasoniczny TS-FT002

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2024-02-04 194155.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	9,8 KB
ID:	468021

    i jego główną zaletą jest to że używa częstotliwości 433Mhz, dlaczego to dla mnie by ło ważne ? ano dlatego że mam Home Assistanta i automatyzacje , więc chciałem ściągać dane do HA.

    Dzięki takiemu urządzeniu :
    https://pl.aliexpress.com/item/1005001815260665.html

    oraz rtl_433 udało mi się odczytać dane ( dla zainteresowanych to protokół 125 , czyli -R 125 )

    odczyty wysyłam do MQTT ( przy okazji mam sporo czujników sąsiadów np. deszczu , temperatury i wiem jakie mają ciśnienie w oponach )

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2024-02-04 194610.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	468022


    Czujnik niestety czasem pokazuje skokowe wartości


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2024-02-04 195026.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	10,2 KB
ID:	468023

    więc zabezpieczyłem się przed dużymi skokami ( dla tych co używają HA może się przydac) :

    - name: Poziom wody - czujnik zbiornika
    state_topic: "rtl_433/TS-FT002/137"
    unit_of_measurement: "cm"
    state_class: measurement
    device_class: distance
    value_template: >-
    {% set current_depth = value_json.depth_cm %}
    {% if states('sensor.poziom_wody_czujnik_zbiornika') != 'unknown' %}
    {% set current_depth = current_depth | float %}
    {% set previous_depth = states('sensor.poziom_wody_czujnik_zbiornika') | float %}
    {{ current_depth if (previous_depth - 5 <= current_depth <= previous_depth + 5) else round(previous_depth, 1) }}
    {% else %}
    {{ value_json.depth_cm }}
    {% endif %}
    unique_id: zbiornik_poziom_wody

    W efekcie mam obecnie ładną informację jaki jest poziom wody deszczowej w zbiorniku :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2024-02-04 195144.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	11,7 KB
ID:	468024

    więc jeśli prognoza mówi że będą opady i mam dużo w zbiorniku , mogę z wyprzedzeniem zużyć więcej wody


    Mam nadzieje ze komuś pomoże lub natchnie do swoich pomysłów.

    EDIT: dla osób które mają szambo (to też ciecz ) może to być ciekawe rozwiązanie monitorowania kiedy należy je opróżnić , a jak ktoś ma jeszcze automatykę jak np. HA to można wysłać powiadomienie na telefon aby "pan kupa" przyjechał po odbiór
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 05-02-2024 o 09:41
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  2. #2

    Domyślnie

    Do zbierania danych po 433Mhz używam rf-linka

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Do zbierania danych po 433Mhz używam rf-linka
    chyba rf-link wychodzi drozej od tego dongle co podałem
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony