dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie Co mogę "poprawić" w swoim domu pod kątem oszczędności?

    Posiadam 15 letni dom.
    W skrócie:
    - cegła porotherm
    - 15 cm styropianu na elewacji
    - 20 cm wełny poddasze
    - typowe fundamenty + 15 cm styropianu na podłodze
    - 160 m2 użytkowych - 200m2 po podłodze (skosy na piętrze)
    - rekuperacja
    - na dole okna trzyszybowe
    - na górze połaciówki 2 szybowe (8 szt - 78 x 140)
    - na górze kaloryfery, na dole podłogówka
    - panele słoneczne + zbiornik 300l
    - piec gazowy kondensacyjny
    - panele fotowoltaiczne 7 kW - falownik 8kW (wykorzystuję 5kW, bo w planach była jeszcze klimatyzacja)
    - kominek - używany rekreacyjnie

    Ja budowałem to jakieś 15 lat temu, to świadectwo energetyczne pokazało mi rząd 130 kWh (było to przed założeniem paneli fotowoltaicznych). Nie wiem ile to warte, bo może jak komuś dam dzisiaj to pokaże 100 lub 150. W sumie z ciekawości może dam do ponownej kalkulacji.

    O ile może to być teraz mniej, po założeniu tej instalacji fotowoltaicznej?

    No i o takim domu to mówi się dzisiaj "wampir energetyczny"

    Co mogę poprawić, aby uzyskać najlepszy wynik inwestycji do zysku?

    Bo osobiście przychodzą mi trzy tylko tematu do głowy:
    1) zwiększyć panele do 8.0 - 8.5 kW i dodać jakieś proste źródła ciepła na prąd. Zwiększenie mocy to koszt z 2 tyś, a ogrzewanie elektryczne to od najprostszych typu farelki czy promienniki kwarcowe, przez klimatyzację z funkcją grzania, do jakiś kombinacji wynikających z prucia domu.
    2) włożyć grzałkę elektryczną do tego zbiornika 300l na CW.
    3) wymienić skrzydła w połaciówkach na 3 szybowe. Ale to chyba minimum 10 k PLN a nie wiem jaki zysk.


    Co o tym sądzicie albo jakie inne propozycje macie?

    ps. Zastanawiałem się nad pompą ciepła, ale wydatek rzędu 50 tyś w górę mnie nie podnieca. Szczególnie, że teraz za gaz rocznie płacę rząd 2,5k pln.
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #2

    Domyślnie

    "świadectwo energetyczne pokazało mi rząd 130 kWh" - coś tu chyba pokręciłeś.

    Podaj obciążenie cieplne budynku, to będzie wiadomo, czy warto coś modernizować w tym domu. Choć już na pierwszy rzut oka to jedynie zwiększenie izolacji dachu wydaje się sensowne.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Znalazłem papiery:
    EP = 116 kWh/m2 rocznie
    EK = 88 kWh/m2 rocznie

    I wełny mam 30 cm - źle pamiętałem.

    To co tu można jeszcze zrobić ?

    ps. Jak się budowałem to maksymalna norma EP była chyba coś koło 150. Łapałem się też na tą z 2014 bo to chyba 120. Teraz jest chyba 70. Zastanawiam się więc trochę, co tak mocno się zmieniło od tamtej pory, że można zejść dwa razy.
    Ostatnio edytowane przez szczukot ; 06-04-2024 o 17:10
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    - rekuperacja
    Jaki rekuperator i jak ustawiony?

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    - panele fotowoltaiczne 7 kW - falownik 8kW (wykorzystuję 5kW, bo w planach była jeszcze klimatyzacja)
    Masz net-billing czy net-metering?

    Jak wykorzystujesz 5kW? Przecież w zimie to i połowy tego nie produkują w szczycie.

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    świadectwo energetyczne pokazało mi rząd 130 kWh (było to przed założeniem paneli fotowoltaicznych).
    I to świadectwo uwzględniało rekuperację i faktyczne ocieplenie?

    Wrzuć w całości.

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Nie wiem ile to warte, bo może jak komuś dam dzisiaj to pokaże 100 lub 150. W sumie z ciekawości może dam do ponownej kalkulacji.
    A jak wygląda faktyczne zużycie energii na CO i CWU? Bo to jest istotne - a nie teoretyczne wyliczenia. Chyba, że chcesz szukać rozbieżności i odkryć, że np. rekuperator chodzi ze sprawnością 60% średnio, bo zalega w nim woda - ale to i bez wyliczeń mogę Ci powiedzieć, że jak chodzi na niskich obrotach i nie ma odzysku wilgoci to sprawność masz daleką od katalogowej.
    Przeliczać to sobie możesz jak będziesz się zastanawiał, czy X zł lepiej przeznaczyć na wymianę wymiennika czy całego rekuperatora, czy na docieplenie stropu, czy na okna, czy na PC, PV czy coś jeszcze innego.

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    O ile może to być teraz mniej, po założeniu tej instalacji fotowoltaicznej?
    Co to jest "to" w tym pytaniu? EUco+w? PV tego nie zmienia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-04-2024 o 18:22

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    740

    Domyślnie

    Można zorganizować ogląd domu kamerą termowizyjną, zerknąć, czy ciepło gdzieś nie ucieka. Oprawy okien, fundamenty, balkony, schody zewnętrzne, połączenie ocieplenia ścian i dachu itp miejsca. Tylko ostatnio ciepło się zrobiło i aura już średnio pasuje do sezonu grzewczego.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Można zorganizować ogląd domu kamerą termowizyjną, zerknąć, czy ciepło gdzieś nie ucieka. Oprawy okien, fundamenty, balkony, schody zewnętrzne, połączenie ocieplenia ścian i dachu itp miejsca. Tylko ostatnio ciepło się zrobiło i aura już średnio pasuje do sezonu grzewczego.
    Nawet jakby cos się znalazło (na pewno się znajdzie) to raczej naprawa tego tematu to kupa kasy przy niewielkim zysku.
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki rekuperator i jak ustawiony?

    Masz net-billing czy net-metering?

    Jak wykorzystujesz 5kW? Przecież w zimie to i połowy tego nie produkują w szczycie.



    I to świadectwo uwzględniało rekuperację i faktyczne ocieplenie?

    Wrzuć w całości.



    A jak wygląda faktyczne zużycie energii na CO i CWU? Bo to jest istotne - a nie teoretyczne wyliczenia. Chyba, że chcesz szukać rozbieżności i odkryć, że np. rekuperator chodzi ze sprawnością 60% średnio, bo zalega w nim woda - ale to i bez wyliczeń mogę Ci powiedzieć, że jak chodzi na niskich obrotach i nie ma odzysku wilgoci to sprawność masz daleką od katalogowej.
    Przeliczać to sobie możesz jak będziesz się zastanawiał, czy X zł lepiej przeznaczyć na wymianę wymiennika czy całego rekuperatora, czy na docieplenie stropu, czy na okna, czy na PC, PV czy coś jeszcze innego.



    Co to jest "to" w tym pytaniu? EUco+w? PV tego nie zmienia.
    Rekuperator 600m2/h - ustawiam różnie. Ale z zasady to z 20% chodzi (2 osoby).

    Mam net-metering - więc luz. Jak mi robili to wyliczyłem, że będę miał z tego rocznie jakieś 7 000 - 7 500 kWh i faktycznie tak wychodzi . Nawet zakładając, że nic nie zużyję na bieżąco to mam do wykorzystania jakieś 6 MWh a aktualnie wykorzystuję z 4 MWh.

    No to świadectwo niby to uwzględnia wszystko. Ale czy temu wierzyć ? To był chyba jakoś 2009/2010 - więc same początki tych świadectw. To chyba tylko biznes na tym robili zamiast faktycznie dokładnie wyliczać. Jutro zeskanuję.

    ps. Trochę schodzimy z tematu, bo zależy mi raczej na info co można poprawić/zmienić w tego typu zabudowie.
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Rekuperator 600m2/h - ustawiam różnie. Ale z zasady to z 20% chodzi (2 osoby).
    Jaki producent i model?
    Skoro wentylatory potrafią chodzić na 20% to EC - już nie jest źle w temacie wentylatorów (o ile faktycznie chodzą na 20% obrotów maksymalnych). Ale jak wymiennik bez odzysku wilgoci, to w sezonie grzewczym zapchany skroplinami i sprawność nędzna. Już podniesienie na chwilę co jakiś czas obrotów wentylatorów znacznie zmniejsza straty na wentylacji (tylko pytanie, czy do uzyskania jest, powiedzmy, 10% ze 100kWh czy z 1000kWh).

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Od jakiegoś czasu przeliczam sobie sprawnośc w HA. Wraz ze spadkiem tempartury na zewnątrz nasila się problem wody w wymienniku, o którym pisaliśmy w tym wątku.

    W domu mam 45-47% wilgotności i problem jest dość wyraźny. Bez wietrzenia spada do 70%. Ustawiłem wietrzenie poniżej 75%.
    Początkowo miałem 5 minut, ale w sumie wystarcza 2 minuty by wylać wode i prywrócić sprawność do ok 80%.

    Poniżej wykres.



    Zastanawiam się czy nie zasadne byłoby inne ułożenie wymiennika - tak by kanały były pionowo i wywiew od góry...
    Nawet gdy mam non stop 50% to problem ze sprawnością wystepuje...

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    ps. Trochę schodzimy z tematu, bo zależy mi raczej na info co można poprawić/zmienić w tego typu zabudowie.
    Nie, nie schodzimy. To, gdzie najwięcej jest do ugrania zależy od tego, gdzie najwięcej ucieka.
    Na najważniejsze pytanie nie odpowiedziałeś:
    "A jak wygląda faktyczne zużycie energii na CO i CWU?"

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Rekuperator firmy https://www.nedair.nl/
    Wdrapałem się na strych i doczytałem.
    WTA HR 300 (pisałem że ma 600m3/h ale jednak 300 m3/h)
    Ale znaleźć już ten model w necie raczej będzie trudno. W końcu on ma ponad 15 lat.
    Ale wentylatory to na 100% EC - EBM-PAPST jak dobrze pamiętam. Sam zrobiłem ich pełną regulację, bo oryginalny sterownik to był przełącznik z 3 poziomami..

    Co do zużycia CO/CW to w sumie pisałem, tylko pośrednio Płacę rocznie za gaz 2,5k. Czyli powiedzmy w tamtym roku to było jakieś 9 000 kWh. Ile z tego na CO ile CW to nie mam pojęcia.
    Do tego powiedzmy z 2 m3 drewna spalonego rekreacyjnie w kominku.

    Co do głównego wątku, to w sumie myślałem właśnie dwutorowo:
    1) co można zrobić aby mniej uciekało (czyli np. te okna)
    2) do czego można użyć nadmiar aktualnej energii elektrycznej. Nadal będzie uciekało, ale zapcha się to darmową energią.

    Ten nadmiar prądu planowałem właśnie na klimę z funkcją grzania, ale po ostatnich decyzjach w UE, nie wiem czy nie szkoda wywalać tej kasy bo może i tak docelowo trzeba iść w pompę lub inne rozwiązanie (a wiadomo, że klima ma spore wady).
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Skan z001.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	468634
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  11. #11

    Domyślnie

    Jak płacisz za gaz 2.5k rocznie a za prąd tylko opłaty stale to nie rozumiem o jakie jeszcze oszczędności chodzi, nie wiem co ci ucieka bo raczej nie pieniądze.

    2) włożyć grzałkę elektryczną do tego zbiornika 300l na CW.
    To moze miec sens (rozumiem że do zbiornika podlaczone sa solary, wiec grzalka chodzila by tylko w zimie). Wtedy gaz odłączysz od grzania CWU całkowicie i od razu zobaczysz ile idzie na samo CO.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 07-04-2024 o 15:33

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    No właśnie o takie zmiany chodzi, które jeszcze za ten gaz w dół zbiją.
    Czyli jakieś proste modyfikacje lub wykorzystanie nadmiaru prądu.

    ps. Dzisiaj gaz kosztuje ileś tam, a za 2 lata może to będzie dwa razy więcej. Kto to wie. Szukam więc rozwiązań na przyszłość. Do tego myślę przyszłościowo, co jak będę chciał sprzedać, a tam wg świadectwa dom, którego nikt nie będzie chciał bo to jakiś pożeracz energii.
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  13. #13

    Domyślnie

    Dołożyć kocioł elektryczny obok gazowego i zjadać prąd do zera a dopiero braki uzupełniać gazem. Jak falownik jest 8 Kw to spokojnie obsłuży 10kwp. Przeliczając koszt gazu na kilowatogodziny wychodzi że zjadasz około 8000 kwh na CO i CWU czyli instalacja 10 kwp spokojnie tyle wyprodukuje.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    ps. Dzisiaj gaz kosztuje ileś tam, a za 2 lata może to będzie dwa razy więcej. Kto to wie. Szukam więc rozwiązań na przyszłość. Do tego myślę przyszłościowo, co jak będę chciał sprzedać, a tam wg świadectwa dom, którego nikt nie będzie chciał bo to jakiś pożeracz energii.
    Myślę wiec ze dopiero wtedy będzie sens nad szukaniem rozwiązań, na razie jest to wychodzenie przed orkiestrę które finansowo się nie zepnie co tez zauważasz.

    Docelowo to pewnie każdy dom będzie "ubrany" w PC tylko czy stanie się to za 15, 30 czy 50 lat to nie wiadomo.

    A na poddasze klimy do chlodzenia nie potrzebujesz?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Tak jak pisałem wcześniej - planowałem właśnie dać klimę z funkcją grzania na poddasze całe. Ale to było 3 lata temu.
    Teraz nie wiem czy jest sens się w to pchać czy kasę na pompę odkładać.
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Rekuperator firmy https://www.nedair.nl/
    Wdrapałem się na strych i doczytałem.
    WTA HR 300 (pisałem że ma 600m3/h ale jednak 300 m3/h)
    Jeżeli (jak wygooglałem) ma wymiennik aluminiowy, to sprawdziłbym, czy da się go plug&play wymienić na entalpiczny polimerowy. Rozwiązuje temat drastycznego spadku sprawności przy niskich przepływach. Osobna kwestia, że przy 20% z 300m3/h to CO2 przy jednej osobie da się utrzymać w ryzach przy pootwieranych drzwiach (więcej masz w sygnaturce w temacie regulacji wentylacji).

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Ile z tego na CO ile CW to nie mam pojęcia.
    No, to niedobrze. Bo to podstawowe zawężenie, gdzie można szukać oszczędności.
    Wyliczenia ze świadectwa, 2x wyższe od faktycznego zużycia, wiadomo do czego się nadają. Też się dużo nie zgadza - podawałeś, że PU jest 160m2 a po podłogach 200m2 - a w świadectwie PU 206m2 a PU o regulowanej temperaturze 253m2. Jak to w ogóle możliwe, że PU ogrzewane jest większe od całkowitej liczby PU?

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    1) co można zrobić aby mniej uciekało (czyli np. te okna)
    Szkoda, że w mrozy nie zająłeś się tematem. Termowizja sporo by podpowiedziała. To, co pewne, że połaciowe są mostkiem. I tu trochę pewnie da się ugrać - ale dalej będą dużym.
    Możliwe, że wełna zamokła i/lub się zsunęła w połaci (to termowizja też by pokazała).
    Do kompletu można by sprawdzić szczelność. Możesz co nieco sprawdzić amatorsko, przytrzaskując w różnych miejscach dookoła okna pasek papieru - jak da się po zamknięciu okna wyciągnąć (prawie) bez oporu, to jest to do poprawy.

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    2) do czego można użyć nadmiar aktualnej energii elektrycznej. Nadal będzie uciekało, ale zapcha się to darmową energią.
    Jak masz miejsce na grzałkę w zasobniku CWU to oczywista oczywistość, że trzeba ją zamontować i wyłączyć grzanie CWU gazem, skoro prąd przepada. Bo to groszowy wydatek - ale jak trzeba zasobni wymienić, to już jest nad czym się zastanowić, czy inaczej tego nie rozwiązać.


    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Ten nadmiar prądu planowałem właśnie na klimę z funkcją grzania, ale po ostatnich decyzjach w UE, nie wiem czy nie szkoda wywalać tej kasy bo może i tak docelowo trzeba iść w pompę lub inne rozwiązanie (a wiadomo, że klima ma spore wady).
    A nie doskwiera Ci upał latem? Klima ma niepodważalną zaletę w postaci chłodzenia i osuszania. Jest też wielokrotnie tańsza od PC PW a jak porównasz z grzejnikami, to wcale PC COPem nie wygra. Więc skoro masz mieszany układ, to bym nawet rozważając w przyszłości PC PW teraz montował klimę na poddaszu do chłodzenia i grzania. I jeżeli będzie Ci pasowało, to montując w przyszłości PC obniżysz koszt jej montażu i uprościsz system podpinając do niej tylko podłogówkę - a poddasze pozostawiając klimie.
    No i nad tym wymiennikiem w rekuperatorze pomyśl. Znowu szkoda, że nie pomyślałeś nad tym wcześniej - mogłeś pomierzyć temperatury na nawiewie, wywiewie, czerpni i wyrzutni i sprawdzić tak sprawność rekuperatora.

  17. #17

    Domyślnie

    Dopóki masz nadmiar prądu szkoda zachodu - kocioł elektryczny używany kupisz za parę groszy a trwałość ich jest wieloletnia - jak zacznie pradu brakować i nie da się instalacji PV powiększyć to można zacząć myśleć o pompie ale osobiście zamontowałbym klimatyzatory z funkcją grzania - większość okresów przejściowych wiosna jesień da sie tym ogarnąć dodatkowo latem schłodzi mieszkania.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    821

    Domyślnie

    Cześć.
    Ja tutaj widzę taką ścieżkę:
    - likwidacja pieca gazowego i w ogóle przyłącza
    - zamiast pieca kocioł elektryczny
    - rozbudowa PV: dociążyć istniejący inverter i dalej rozbudować na bazie mikroinerterów, ceny są rewelacyjnie niskie, aby uzyskać sumę rachunków rocznych 480 zł
    - po zakończeniu net-meteringu, zrobisz pewnie pompę ciepła centralną

    Wczoraj skonczyłem u siebie kolejną instalację PV: 4 panele 475 Wp + Hoymiles 1500 W, na gotowo wyszło mi około 3200 zł.
    U mnie samowystarczalność wychodzi gdzieś przy 11 kWp (brak oszczędzania prądu, temp w domu 21 st, dwójka małych dzieci).
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Teraz panele są bardzo tanie. Żeby nie wejść w odzysk EE z 80 % w 70 % możesz dołożyć 3000 W w panelach - nie są zbyt drogie. Inwerter "w sam raz" na 10 kWp.
    Rozbudowę instalacji PV trzeba zgłosić do energetyki, jeśli Twój falownik jest w wykazie dopuszczonych do sieci to nie ma potrzeby go wymieniać na nowy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    266
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurt76 Zobacz post
    Cześć.
    - rozbudowa PV: dociążyć istniejący inverter i dalej rozbudować na bazie mikroinerterów, ceny są rewelacyjnie niskie, aby uzyskać sumę rachunków rocznych 480 zł
    .
    Trochę chory pomysł imho, jak część ludzi za tym samym trafo wpadnie na ten sam to jak świnia niebo zobaczycie uzyski z PV.

    Znajomy miał ~4500 kWh uzysku rocznie ze swojej PV, po instalacji PV przez sąsiada robi ~2000 kWh rocznie ......
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony