dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie Jaką bramę wybrać? Przesuwna, segmentowa, automatyczna? Marka, załaożenia

    Cześć,

    Zabieram się do robienia docelowego ogrodzenia. Z jednej strony mam już sąsiadów - w większości zadbali o zapewnienie nam prywatności. Zostały trzy - z betonu. Z dwóch stron będą 3 m słupki + 5 przęseł po 50 cm wys. W tym zakopać 30 cm w ziemię.
    @Elfir
    Podziel się proszę doświadczeniem. Czy 30 cm powinno uniemożliwić przedostawanie się kretów i nornic? Czy warto dodać suchy beton jeszcze bezpośrednio pod ogrodzenie? Nornice kopią płytko z tego co zauważyłem, więc powinno być ok. Nie wiem jak głęboko kopią krety - ale zakładam że nie schodzą poniżej humusu...?

    Z frontu ogrodzenie będzie miało 2 m wys.

    Wyzwanie zaczyna się przy bramie. Jest to pierwsza brama, którą planuję w życiu. Widzę, że prócz (planowanej od początku) przesuwnej z przeciwwagą są także inne - segmentowe, czy bez przeciwwagi.

    Na co zwrócić uwagę. Gdzie kupować/zamawiać. Czy warto wybrać inne?

    W założeniu ma to być brama 4 m przesuwna z przeciwwagą z silnikiem o wys. 1,8 m. Brama typu - żaluzjowa. Czy może warto podciągnąć do równej wysokości z resztą pogrodzenia (2m)? W domu czeka skrętka 8-żyłowa by podpiąć wideofon (jeszcze nie kupiony). Chciałbym docelowo otwierać furtki i bramę aplikacją mobilną poprzez wideofon IP. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

    Póki co dostałem jedną wycenę: 9,5k brama + 2k silnik + 2k montaż. Wychodzi ok 1320 zł/m2. Na popularnym portalu aukcyjnym widziałem ogłoszenia ok. 1k/m2. Wydaje się więc nie najgorzej. Co sądzicie?

    Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    30 cm nie zabezpieczy przed kretem na 100%
    Zależy też jaką masz glebę. Zasadniczo kret ryje tylko tam gdzie znajdzie pokarm - jak gleba płytka, o słabo rozwiniętej warstwie próchnicznej, to kopie płycej, bo niżej dżdżownic i pędraków nie będzie. Jak głęboko próchniczną to potrafi zejść do 50 cm. Zimowe korytarze potrafią zejść poniżej poziomu przemarzania.

    nornica - nie kopie głębiej niż 15 cm, wiec spokojnie starczy.

    brama - z przeciwwagą będzie najmniej awaryjna ale zajmuje najwięcej miejsca. Inne typy bram stosuje się raczej z braku miejsca niż wygody użytkowania.

    Zwykle bramy robi się wysokości ogrodzenia, ale rzadko kto robi ogrodzenie aż 2 m.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 06-02-2024 o 18:12

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź ws. kretów.
    Czyli jedynym sensownym rozwiązaniem na krety to stalowa siatka?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post

    brama - z przeciwwagą będzie najmniej awaryjna ale zajmuje najwięcej miejsca. Inne typy bram stosuje się raczej z braku miejsca niż wygody użytkowania.

    .
    A to ciekawe. Ja nie trawię bram przesuwnych, tylko dwuskrzydłowe. Mam miejsce na przesuwną ale kojarzy mi się ona nie z domem, tylko z jakąś fabryką.
    Tak więc to bardziej kwestia gustu.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dzięki za podpowiedź ws. kretów.
    Czyli jedynym sensownym rozwiązaniem na krety to stalowa siatka?
    tak. Albo zabudowana okolica.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony