dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja grawitacyjna w nowym domu

    Hej,
    Jestem na etapie surowym zamkniętym jeszcze przed tynkami. Wiem że 90% forum jest za wentylacja mechaniczną (rekuperacja) ale tutaj jest pytanie odnośnie wentylacji grawitacyjnej.
    Czy w takim wypadku (dodany obrazek) wentylacja grawitacyjna będzie działała bez nawiewników, czy należy dodać nawiewniki np ścienne? Każdy kanał wentylacji grawitacyjnej będzie połączona z osobnym izolowanym kominkiem. Pytam oczywiście o okres grzewczy bo w okresie letnim to wiadomo, że okna są często otwierane.
    BTW: Czy są jakieś ciekawe rozwiązania z dodawaniem do wentylacji grawitacyjnej jakiś silników które wspomogą przepływ powietrza?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pokoj.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	47,0 KB
ID:	468062

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    Czy w takim wypadku (dodany obrazek) wentylacja grawitacyjna będzie działała bez nawiewników, czy należy dodać nawiewniki np ścienne? Każdy kanał wentylacji grawitacyjnej będzie połączona z osobnym izolowanym kominkiem. Pytam oczywiście o okres grzewczy bo w okresie letnim to wiadomo, że okna są często otwierane.
    Komin wentylacji służy do wyciągania powietrza. Musisz wpuścić gdzieś świeże (zimą lodowate) w jego miejsce. Więc tak, nawiewniki są niezbędne ze względów technicznych (bez nich w szczelnym, współczesnym domu wentylacja nie zadziała - kiedyś stolarka i same domy były dziurawe jak sito, więc i tak zaciągały powietrze). Ale też Rozporządzenie w sprawie WT wymaga ich montażu.
    Co do otwierania okien - co kto lubi. Ja gdzie bym nie mieszkał, to miałem ochotę pozamykać. Czy to przez upały (po co go wpuszczać do wewnątrz), czy to przez kurz, hałas (w tym miałem za oknem pawia, co jeszcze przed wschodem słońca wskakiwał na dach domu sąsiada i wydzierał dziób), smród, smog, robactwo, komary i inne czynniki, przed którymi dom ma być schronieniem.

    Wentylacja mechaniczna bez odzysku oczywiście istnieje. Montujesz wentylatory i wyciągają.

    Ale jak rzadko kiedy przy rekuperacji oszczędności idą w parze z luksusem. Klik w sygnaturkę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-02-2024 o 12:08

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    ...Czy w takim wypadku (dodany obrazek) wentylacja grawitacyjna będzie działała bez nawiewników, ...Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pokoj.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	47,0 KB
ID:	468062
    Nie, nie będzie.
    W miejsce zużytego ciepłego powietrza usuniętego kominem, musi napłynąć pizgające zimnem świeże powietrze z zewnątrz.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony