dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Połączenie pompy ciepła z kominkiem (ekoprojekt)

    Cześć,

    Przygotowuję się do budowy małego domu (ok. 120m) który chciałbym, aby był zasilany pompą ciepła oraz kominkiem jako alternatywna forma ogrzewania (lub pomocniczą na wypadek mrozów). Nie zamierzam rozważać innej formy ogrzewania, więc prosiłbym o skupienie się tylko na takim wariancie.

    1) Mój problem polega na tym, że nie wiem jak połączyć te obie instalacje, aby było dobrze. A może w ogóle nie powinny być połączone tylko osobne?
    2) Jaki kominek w takim układzie (z płaszczem wodnym czy może inaczej)?
    3) Który kominek spełni wymagania ekoprojektu?
    4) Jaki rodzaj instalacji w takim układzie? Podłogówka czy kaloryfery?

    Z czego czytałem wynika, że kominka nie można połączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, natomiast pompy ciepła nie radzą sobie zbytnio z wysokotemperaturowym ogrzewaniem kaloryferowym, stąd mój dylemat. Ale może ktoś orientuje się w temacie i jest w stanie podpowiedzieć coś mądrego a do tego mało awaryjnego i nie kosztującego fortuny?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marianpa Zobacz post
    1) Mój problem polega na tym, że nie wiem jak połączyć te obie instalacje, aby było dobrze. A może w ogóle nie powinny być połączone tylko osobne?
    Tylko osobne. Kominek z płaszczem wodnym wymaga bufora, potrzebuje wysokich temperatur dla prawidłowego spalania i uniknięcia korozji, sterowania obiegiem kominka i podłogi. PC wręcz przeciwnie - najlepiej bez bufora (jak zład za mały do defrostu to co najwyżej mały bufor szeregowo), bezpośrednio zasilająca podłogówkę z całym sterowaniem powierzonym PC.

    Cytat Napisał marianpa Zobacz post
    2) Jaki kominek w takim układzie (z płaszczem wodnym czy może inaczej)?
    Bez.
    Cytat Napisał marianpa Zobacz post
    3) Który kominek spełni wymagania ekoprojektu?
    Patrz w dane techniczne.

    Cytat Napisał marianpa Zobacz post
    4) Jaki rodzaj instalacji w takim układzie? Podłogówka czy kaloryfery?
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132755

    Cytat Napisał marianpa Zobacz post
    Z czego czytałem wynika, że kominka nie można połączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, natomiast pompy ciepła nie radzą sobie zbytnio z wysokotemperaturowym ogrzewaniem kaloryferowym, stąd mój dylemat.
    Jak bardzo chcesz, to połączysz te systemy na grzejnikach. Tylko będzie to drogie w montażu i używaniu. To pewne.
    Jest też bardzo duża szansa, że trudno to będzie zgrać, wiec komfort też może ucierpieć.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, czyli osobne instalacje, a kominek bez płaszcza wodnego. Dzięki za odpowiedź!

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko osobne. Kominek z płaszczem wodnym wymaga bufora, potrzebuje wysokich temperatur dla prawidłowego spalania i uniknięcia korozji, sterowania obiegiem kominka i podłogi. PC wręcz przeciwnie - najlepiej bez bufora (jak zład za mały do defrostu to co najwyżej mały bufor szeregowo), bezpośrednio zasilająca podłogówkę z całym sterowaniem powierzonym PC.



    Bez.


    Patrz w dane techniczne.



    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132755



    Jak bardzo chcesz, to połączysz te systemy na grzejnikach. Tylko będzie to drogie w montażu i używaniu. To pewne.
    Jest też bardzo duża szansa, że trudno to będzie zgrać, wiec komfort też może ucierpieć.
    Kominek z płaszczem wodnym wymaga bufora, no co Ty nie powiesz? Masz takowy i użytkujesz, czy tylko tek pieprzysz dla zasady? Użytkuję KZPW spięty z kotłem gazowym w układzie zamkniętym. Działa? Działa!
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko osobne. Kominek z płaszczem wodnym wymaga bufora, potrzebuje wysokich temperatur dla prawidłowego spalania i uniknięcia korozji, sterowania obiegiem kominka i podłogi. PC wręcz przeciwnie - najlepiej bez bufora (jak zład za mały do defrostu to co najwyżej mały bufor szeregowo), bezpośrednio zasilająca podłogówkę z całym sterowaniem powierzonym PC.
    .
    Jakaś wiedza z początków wieku...
    Przez 2 lata mieszkałem w domu ze 100% podłogówki, z kominkiem z płaszczem bez bufora i kondensatem, wszystko w jednym układzie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Kominek z płaszczem wodnym wymaga bufora, no co Ty nie powiesz? Masz takowy i użytkujesz, czy tylko tek pieprzysz dla zasady? Użytkuję KZPW spięty z kotłem gazowym w układzie zamkniętym. Działa? Działa!
    I niby podłoga odbiera Ci 12kW mocy? I jeszcze 4kW przegrzewa salon (w nim też w czasie palenia grzeje podłogówka? Czy wędzisz drewno zamiast palić?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I niby podłoga odbiera Ci 12kW mocy? I jeszcze 4kW przegrzewa salon (w nim też w czasie palenia grzeje podłogówka? Czy wędzisz drewno zamiast palić?
    Odbiera mniej więcej tak, jak w przypadku, kiedy ktoś mając PC (kable) grzeje w taniej taryfie...
    I ot nie musi być 12kW, bo można mieć 4-8kW
    https://psbprobud.pl/katalog/produkt...aszczem-wodnym

    Poza tym Twoje obecne zastrzeżenia brzmią już nieco inaczej, niż:
    Tylko osobne. Kominek z płaszczem wodnym wymaga bufora, potrzebuje wysokich temperatur dla prawidłowego spalania i uniknięcia korozji, sterowania obiegiem kominka i podłogi.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 08-02-2024 o 20:55
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Jeżeli kominek ma być alternatywną (a nie sporadyczną, czy awaryjną) formą ogrzewania, to moim zdaniem tylko kominek z płaszczem wodnym. Na 120m2 ciężko rozprowadzić ciepło z kominka bez używania jakiegoś sposobu dystrybucji, a dołączenie się do istniejącej instalacji wodnego CO jest moim zdaniem najprostsze.

    U siebie mam tak zresztą zrobione - PC, KzPW i gazowy kondensiak równolegle dołączone do instalacji. Każdy z powyższych grzeje i CO i baniak CWU. Żadnych buforów, a od kiedy wynaleziono zawory 3 czy 4 drogowe zawory mieszające zapewniające odpowiednią temperaturę powrotu, to o kondensacji wody w spalinach i rdzewieniu kominka tylko jakiś techniczy ignorant może napisać. Gdyby tak było, to żadnego kotła na paliwo stałe nie dałoby się technicznie poprawnie połączyć z podłogówką.

    Faktem jest, że rozdzielenie układów pozwoli łatwiej uniknąć błędów w każdym z uładów, natomiast dla mnie taki rozdzielony układ będzie błędem sam w sobie.

    A co do postawionych przez autora pytań:

    1) Mój problem polega na tym, że nie wiem jak połączyć te obie instalacje, aby było dobrze. A może w ogóle nie powinny być połączone tylko osobne?
    - połączone, patrz opis wyżej

    2) Jaki kominek w takim układzie (z płaszczem wodnym czy może inaczej)?
    - patrz opis wyżej. Kominek z PW o mocy ok. "3x zapotrzebowanie budynku", co przy "normalnych" temperaturach pozwoli przez 4h palenia dziennie na "wpompowanie" w budynek energii niezbędnej do utrzymania założonej średniej temperatury.

    3) Który kominek spełni wymagania ekoprojektu?
    Patrz specyfikacja kominka. Dodatkowo wybrałbym taki do pracy w układzie zamkniętym (zdecydowanie upraszcza instalację) oraz o najwyższej relacji mocy "do płaszcza" względem mocy "do szyby".

    4) Jaki rodzaj instalacji w takim układzie? Podłogówka czy kaloryfery?
    zdecydowanie 100% podłogówka, szczególnie z uwagi na PC, ale KzPW również się nie obrazi na taki akumulator energii.

  9. #9

    Domyślnie

    Tego wcześniej nie napisałem, a teraz wydaje mi się istotne. Na moim projekcie kominek jest w odl. 5m od instalacji pompy, oddzielony innym pomieszczeniem, więc chyba w tej sytuacji płaszcz wodny jednak nie ma sensu. Po pierwsze koszty, po drugie problematyczne mi się wydaje ciągnąć rury z wodą sufitem. W takiej sytuacji chyba lepiej z DGP? Co innego jakby kominek był tuż obok bądź nad kotłownią, to wtedy sprawa prosta.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marianpa Zobacz post
    Tego wcześniej nie napisałem, a teraz wydaje mi się istotne. Na moim projekcie kominek jest w odl. 5m od instalacji pompy, oddzielony innym pomieszczeniem, więc chyba w tej sytuacji płaszcz wodny jednak nie ma sensu. Po pierwsze koszty, po drugie problematyczne mi się wydaje ciągnąć rury z wodą sufitem. W takiej sytuacji chyba lepiej z DGP? Co innego jakby kominek był tuż obok bądź nad kotłownią, to wtedy sprawa prosta.
    W przypadku KzPW masz do przeciągnięcia 2 rurki calowe + 2 półcalowe + jakieś kabelki elektryczne. U siebie mam to pociągnięte pod sufitem i zabudowane płytą KG. Instalacja przechodzi przez pokój gościnny i dopiero dochodzi do pomieszczenia techcznego/kotłowni. Ja dokładałem tę instalację do istniejącego już domu podczas remontu generalnego, stąd wybór takiego rozwiązania. Ty jesteś na etapi projektu, więc i możliwych rozwiązań więcej. Budowa DGP jawi się o wiele większym wyzwaniem pod względem ilości kanałów, które powinieneś doprowadzić do każdego pomieszczenia.

    Kwestia kosztów to indywidualna kwestia, więc jej tu celowo nie poruszam.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    DGP też musisz pociągnąć nad sufitem....
    Jeśli to ma być kominek dla nastroju, lub na ewentualny blackout, to płaszcz można sobie darować.
    Jeśli zamierzasz palić regularnie, czy masz własne drewno, to płaszcz jest OK, jak nie to od biedy DGP, choć ogrzewanie nadmuchowe do mnie nie przemawia
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    Miałem na myśli, że prowadzenie rur z wodą w suficie to większe zagrożenie i straty w razie awarii. Co do DGP to nie wiem co może się stać i jakie są awarie, ale zalanie wydaje mi się gorsze, ale może i nie mam racji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony