dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja w budynku mieszkalno-usługowym

    Witam,

    Jestem w trakcie budowy budynku mieszkalno-usługowego na podstawie projektu zamiennego, który docelowo będzie miał dwa lokale mieszkalne oraz dwa lokale użytkowe. Budynek ma trzy kondygnacje o łącznej powierzchni około 350m2.
    Moje obawy wzbudza projekt rekuperacji, który znajduje się w projekcie. Zakłada on odprowadzenie powietrza ze wszystkich pomieszczeń typu łazienka wspólnym kanałem wentylacyjnym do wentylatora znajdującego się na dachu - omijając rekuperator.

    Myślę, że osobny kanał powodowałoby bardzo duże straty ciepła i rekuperacja generalnie traci sens. Jak rozumiem, taki projekt wynika z poniższego przepisu:

    W instalacjach wentylacji i klimatyzacji nie należy łączyć ze sobą przewodów z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych. Nie dotyczy to budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej oraz wydzielonych lokali mieszkalnych lub użytkowych z indywidualną zorganizowaną wentylacją nawiewno-wywiewną.
    Proszę o podpowiedź, czy mam jakieś opcje na lepsze rozwiązanie oraz czy rekuperacja musi być wykonana w 100% zgodnie z projektem.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    rekuperacja w mieszkaniach i osobna instalacja w usługowych.

  3. #3

    Domyślnie

    W takim wypadku musiałbym wykonać 4 niezależne instalacje rekuperacji, co znacznie zwiększyłoby koszty. Z przepisów wynika, że każdy lokal miałby mieć 'indywidualną zorganizowaną wentylacją nawiewno-wywiewną.'

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    rekuperacja w mieszkaniach i osobna instalacja w usługowych.
    Oraz wentylacja mechaniczna wywiewna w pomieszczeniach sanitarnych w lokalach usługowych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony