dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie Instalacja elektryczna - dom/garaż/altana

    Mam taką małą zagwozdkę, jak zorganizować instalację elektryczną żeby też nie narazić się na koszty i konieczność "utrzymywania" kilku uziomów w trudnym terenie.

    Poniżej poglądowy rysunek:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	informacja.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	39,9 KB
ID:	468098

    Mam przy ogrodzeniu skrzynkę zakładu, a nieopodal dostawioną własną rozdzielnicę, do której na dzisiaj mam dociągnięte dwa kable do altany i garażu (domu jeszcze nie ma). Układ TNC-S. W mojej rozdzielnicy jest zrobiony punkt rozdziału i obecnie do altany oraz garażu idzie instalacja pięcioprzewodowa TN-S. Odległości są niemałe, czasem jak coś się wydarzy to tracę zasilanie zarówno w altanie jak i w garażu (m.in. przez jeden wspólny wyłącznik różnicowoprądowy). Przepisy mówią, że punkt rozdziału TNC-S musi mieć przewód PEN o przekroju 10mm2.

    Moje pytanie jest takie, jak to najlepiej zorganizować, żebym miał jak najmniej problemów w przyszłości (w domu i tak zakładam, że będzie uziom).

    Nasuwają mi się trzy wersje:
    1) W głównej rozdzielnicy wyłączniki nadprądowe na każdą nitkę + wyłącznik różnicowoprądowy typu S, np 100mA. W domu/altanie/garażu wyłączniki różnicowoprądowe w ilości według potrzeb. PE w domu dodatkowo uziemione lokalnym uziomem.
    2) W głównej rozdzielnicy wyłączniki różnicowoprądowe typu A + wyłączniki nadprądowe na każdą nitkę. Tylko w tym przypadku z domu musiałbym za każdym razem latać jak coś wyleci, dla mnie to odpada.
    3) W głównej rozdzielnicy brak wyłącznika różnicowoprądowego, ale dokonany już rozdział na "PE i N", a wyłącznik różnicowoprądowy dopiero po stronie altany/garażu. W domu rozdział mógłby być zrobiony, bo uziom będzie. Nie zabezpieczam się tutaj pod kątem ewentualnej upływności któregoś kabla w przyszłości.

    Z góry dziękuję za pomoc i sugestie - nim będę rozmawiał z projektantem.

    PS: Do garażu jest 5x6mm, już nie poprawiam na rysunku - ale to i tak raczej nieistotne.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	informacja.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	38,7 KB
ID:	468097  
    Ostatnio edytowane przez madz123 ; 10-02-2024 o 21:06

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony