dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Dom energooszczędno-pasywny. Jakie orzewanie?

    Dzień dobry, forumowiczom.

    Niebawem zaczynam budowę domu, mojego drugiego domu. Mam już projekt, mam PnB. Czas zaczynać. Projekt indywidualny, wykonany ok 3 lata temu. W zasadzie świadomie nie wybierałem przy projektowaniu źródła ogrzewania, bo wiedziałem, ze będę budował za kilka lat, a w tym czasie się może sporo zmienić. Swój pierwszy dom budowałem 15 lat temu i widziałem jak na przestrzeni tych lat zmieniały się mody, technologie, akcenty, liderzy, itd. w podejściu do źródeł ciepła. Obecnie mam w domu gaz ziemny i generalnie nie narzekam. W miarę niedrogo, bezobsługowo, i odpukać, bezawaryjnie. W nowym domu nie będę miał gazu, mimo, że sieć jest przy działce, ale w kuchni gazu nie będzie i nie chce ponosić kosztów stałych utrzymania w sieci. Głownie właśnie powodów kosztów stałych zrezygnowałem z gazu.

    O domu. Zwarta bryła. Piętrowy, o pow. 190m2 +garaż, który jest odizolowany od domu. Dom zorientowany na południowy zachód. Zaizolowany grubo, być może nawet za grubo, ale mam możliwość zakupu styropianu dużo poniżej ceny rynkowej więc chce z tego skorzystać. Na płycie fundamentowej. Pod płyta 20cm XPS. Mury to silikat 18cm + 30-35cm styropianu. Dach płaski + styropian 40-60cm. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, być może także z GWC „wodnym”. Jedyny komin to kominek w salonie – zdecydowaliśmy się z żona nie rezygnować z kominka mimo, ze psuje parametry izolacyjności domu. Okna, montowane z warstwie ocieplenia. Tak wiec dom będzie raczej dobrze zaizolowany i w połączeniu z silikatem i podłogówką będzie miał sporą bezwładność cieplną co powinno pomóc i ułatwić przetrwanie najniższych temperatur. Oczywiście żadnej kalkulacji zapotrzebowania domu na energię, OZC nie robiłem. Nie wiem jak to się robi.

    Dom będzie miał 100% podłogówki. Wodnej. Nie chce kabli bo jednak wodna jest bardziej uniwersalna, przez to bezpieczniejsza -można podłączyć pod wszystkie źródła ogrzewania. Miejsca na kotłownie malutko. Podpowiedzcie jakie w tych okolicznościach zastosować źródło ogrzewania? Myślałem nad takimi opcjami

    1. Bufor ciepła ok 200l. pojemności grzany prądem (COP-1)? W takim układzie zapewne taryfa nocna/weekendowa, która umożliwiałaby by ładowanie bufora w tanich godzinach. Liczę na to że przy takiej izolacji. Tylko jak rozwiązać wtedy grzanie CWU???
    2. Jakaś mała pompa ciepła, powietrze-powietrze? Tak się od razu zastanawiam na ‘chłopski rozum”, że jeśli pompa ciepła to być może w połączeniu jakimś małym buforem (50-100l), który miałby ograniczyć konieczność funkcjonowania pompy w okresie najniższych temperatur, by zmniejszyć taktowanie oraz konieczność oszraniania. Być może wtedy tez taryfa nocna/weekendowa
    3. Ogrzewanie nadmuchowe, czyli kilka klimatyzatorów. Zaleta taka, ze w lato można by się od razu schładzać. Podobny problem z CWU jak w pkt 1. A poza tym co wtedy z podłogówką?
    4. ???

    Dodam, ze na dachu zapewne założę fotowoltaika. Zapewne tyle ile na tym płaskim dachu się zmieści. Obecnie nie mam, głównie z racji skomplikowanego, „połamanego” dachu i słabej orientacji budynku do stron świata.

    Jako, ze to budowa drugiego domu to podchodzę do tego wiele spokojniej, bez emocji. Szukam rozwiązań uzasadnionych ekonomicznie. Mało mnie interesują fajerwerki technologiczne, wyświetlacze, aplikacje, monitorowanie w zużycia prądu w każdej godzinie działania, itp. pewnie wiecie o co chodzi.

    Jestem otwarty na konstruktywne rady i dyskusję i konstruktywna krytykę.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Na taki dom będziesz potrzebował w szczycie jakieś 5-6 kW, zależnie do miejsca budowy. OZC się zleca.

    1. Prądem bez sensu, za drogo.
    2. PC moze, ale nie musi potrzebować bufora. Defrost będzie się pojawiał i bufor nie ma tu nic do rzeczy. Grzanie w taryfie taniej wymagać będzie mocniejszej pompy. Najlepsza opcja to dobrze dobrana pompa ciepła z wodną podłogówką. Jeśli nie będziesz miał ogrzewania strefowego, to bufor nie jest potrzebny.
    3. Grzanie klimatyzatorem nie jest ogrzewaniem nadmuchwym - to co innego. Skoro bierzesz to pod uwagę, to po co przewidujesz podłogówkę wodną - nas nie pytaj, to Twój pomysł

    A ten GWC w takim razie jaką miałby pełnić rolę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Projekt indywidualny, wykonany ok 3 lata temu. W zasadzie świadomie nie wybierałem przy projektowaniu źródła ogrzewania
    Więc nie masz projektu, bo źródło ogrzewania jest niezbędne do obliczeń energetycznych. A i projekt samego systemu grzewczego będzie inny dla PC PW, a inny dla pelletu. Więc zacznij od tego.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    1. Bufor ciepła ok 200l. pojemności grzany prądem (COP-1)?
    Nie ma sensu. Przy podłogówce to podłoga jest buforem a taki buforek zajmuje miejsce i wymaga sterowania. Tani kocioł elektryczny zajmuje mało miejsca i wszystko ogarnia.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    W takim układzie zapewne taryfa nocna/weekendowa, która umożliwiałaby by ładowanie bufora w tanich godzinach. Liczę na to że przy takiej izolacji. Tylko jak rozwiązać wtedy grzanie CWU???
    Niedługo wchodzą taryfy dynamiczne. Jak wejdą, trzeba będzie je przeanalizować. Zapowiedzi są takie, że będzie można dużo zaoszczędzić przy dużej akumulacji (a taką zapewnia sama podłoga, bez żadnego bufora).
    CWU - osobny bojler z grzałką elektryczną. Pompy ciepła do CWU biorące powietrze z pomieszczenia - bezsens, bo w sezonie grzewczym "przepompowują" ciepło z rubryki "CWU" do "CO". Z kolei pracujące na powietrzu przestają grzać przy dosyć wysokich temperaturach na zewnątrz i grzeją grzałkami. Więc opłacalność względem grzałki problematyczna. Sprawdź konkretne modele. Średnio w roku korzystniej wyjdzie wydanie tych samych pieniędzy na PV + bojler, niż na PC do CWU. Do tego przy PC z wbudowanym zasobnikiem naprawa przy rozszczelnieniu zasobnika może być tak droga, że nieopłacalna a na dobry bojler masz nawet 12 lat gwarancji.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    2. Jakaś mała pompa ciepła, powietrze-powietrze?
    Masz o grzaniu klimą megawątek. O wadach, zaletach, wyborze urządzenia i problemach. Klimę i tak zainstaluj do chłodzenia - a czy/ile nią będziesz grzać to będziesz decydował na bieżąco.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Tak się od razu zastanawiam na ‘chłopski rozum”, że jeśli pompa ciepła to być może w połączeniu jakimś małym buforem (50-100l),
    100l powietrza? Nie znam rozwiązania.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    3. Ogrzewanie nadmuchowe, czyli kilka klimatyzatorów. Zaleta taka, ze w lato można by się od razu schładzać. Podobny problem z CWU jak w pkt 1. A poza tym co wtedy z podłogówką?
    PC PP to właśnie klima. Podłogówki wtedy nie ma oczywiście, chyba, że dołożysz kable.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    4. ???
    Jak generalnie jestem przeciwnikiem łączenia wentylacji z ogrzewaniem, tak przy zapowiadającym się tak energooszczędnie (zrób dokładne obliczenia OZC na podstawie danych rzeczywistych, nie normowych co do przepływów wentylacji i jej sprawności zwłaszcza) bym jeszcze dokładnie przeanalizował takie połączenie.

    https://www.pro-vent.pl/rekuperacja-...-jak-polaczyc/

    Dopytaj też autora obliczeń, jak podpisze się pod uwzględnieniem PV w obliczeniach. IMVHO jest to co najmniej wątpliwe, bo PV produkuje prąd, a nie ciepło (kiedyś było jasno sprecyzowany współczynnik 0,7 dla PV i 0,0 dla kolektorów - teraz jest 0,0 dla "energii solarnej").

    Dodatkowo w łazienkach kable w wylewce - przez większość sezonu grzewczego u mnie grzeją tylko kable w łazienkach. A w razie potrzeby odpalam klimę albo kominek. Dzięki temu w łazienkach jest odczuwalnie ciepła podłoga (co jest nie do osiągnięcia, gdy grzeję w innych pomieszczeniach, bo robi się zbyt ciepło).
    Na wszelki wypadek dałbym stosunkowo tanie kable w wylewkach w sypialniach, żeby w razie W móc dogrzać.


    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Jestem otwarty na konstruktywne rady i dyskusję i konstruktywna krytykę.
    forum.muratordom.pl/entry.php?133112
    forum.muratordom.pl/entry.php?132730
    forum.muratordom.pl/entry.php?132795
    forum.muratordom.pl/entry.php?132775
    forum.muratordom.pl/entry.php?132793
    forum.muratordom.pl/entry.php?132565
    forum.muratordom.pl/entry.php?132631
    forum.muratordom.pl/entry.php?132755
    forum.muratordom.pl/entry.php?132663
    forum.muratordom.pl/entry.php?132525
    forum.muratordom.pl/entry.php?132730
    forum.muratordom.pl/entry.php?132573
    forum.muratordom.pl/entry.php?132586
    forum.muratordom.pl/entry.php?132798

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Dom energooszczędno-pasywny. Jakie orzewanie?
    Ja bym wybrał kocioł zgazowujący drewno 6-10 kW z buforem 200l + palnik pelletowy.
    Regulamin forum

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc nie masz projektu, bo źródło ogrzewania jest niezbędne do obliczeń energetycznych. A i projekt samego systemu grzewczego będzie inny dla PC PW, a inny dla pelletu. Więc zacznij od tego.
    Do OZC nie potrzeba zródła ciepła, a jakby nie było ozc to obliczenia energetyczne. Projekt ogrzewania podłgowego jest dokladnie taki sam dla róznych zródeł ciepła, jedyna róznica to sposób podłączenia czyli praktycznie sama kotłownia. Zródło ciepła potrzebne do charakterystyki i świadectwa energetycznego i tu faktycznie projektu budowlanego nie ma bo nie ma charakterystyki energetycznej.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Ja bym wybrał kocioł zgazowujący drewno 6-10 kW z buforem 200l + palnik pelletowy.
    Dom pasywny czy półpasywny w komplecie z etatem palacza?, skoro autor pisze o swoim aktualnym domu ze ma bezobsługowo, to logiczne ze tez bedzie chciał miec w nowym domu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Do OZC nie potrzeba zródła ciepła, a jakby nie było ozc to obliczenia energetyczne.
    Nie uwzględniasz przepływów ciepła między pomieszczeniami? O, jaka szkoda. A temperatura kotłowni z WG i zetką będzie trochę inna, niż pomieszczenia technicznego z rekuperacją i pompą ciepła. To tak w nawiązaniu do tego wątku

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Projekt ogrzewania podłgowego jest dokladnie taki sam dla róznych zródeł ciepła, jedyna róznica to sposób podłączenia czyli praktycznie sama kotłownia.
    To błąd. Tę samą moc grzewczą podłogówki można osiągnąć różnymi kombinacjami parametrów - tz, przepływ, rozstaw. To z kolei wiąże się z ilością i długością pętli oraz oporami instalacji. I w zależności od źródła ciepła warto inaczej zaprojektować instalację.
    Przy PC warto dążyć do jak najniższej temperatury zasilania. Przy kotle na paliwo stałe dokładnie odwrotnie.
    Przy pompie ciepła i kotle gazowym warto minimalizować opory instalacji, żeby pompa obiegowa wbudowana w źródło ciepła nie miała problemów z ogarnięciem całej instalacji bez potrzeby instalowania sprzęgła/bufora i dodatkowych pomp. Przy kotle na paliwo stałe, a tym bardziej przy kominku z płaszczem, i tak trzeba zamontować bufor, więc i tak będzie potrzebna dodatkowa pompa więc nie ma się co przejmować oporami.

    A powiedz mi, naprawdę tak samo zaprojektowałbyś mi ułożenie kabli jak wodną podłogówkę z kotłem elektrycznym?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie uwzględniasz przepływów ciepła między pomieszczeniami? O, jaka szkoda. A temperatura kotłowni z WG i zetką będzie trochę inna, niż pomieszczenia technicznego z rekuperacją i pompą ciepła. To tak w nawiązaniu do tego wątku



    To błąd. Tę samą moc grzewczą podłogówki można osiągnąć różnymi kombinacjami parametrów - tz, przepływ, rozstaw. To z kolei wiąże się z ilością i długością pętli oraz oporami instalacji. I w zależności od źródła ciepła warto inaczej zaprojektować instalację.
    Przy PC warto dążyć do jak najniższej temperatury zasilania. Przy kotle na paliwo stałe dokładnie odwrotnie.
    Przy pompie ciepła i kotle gazowym warto minimalizować opory instalacji, żeby pompa obiegowa wbudowana w źródło ciepła nie miała problemów z ogarnięciem całej instalacji bez potrzeby instalowania sprzęgła/bufora i dodatkowych pomp. Przy kotle na paliwo stałe, a tym bardziej przy kominku z płaszczem, i tak trzeba zamontować bufor, więc i tak będzie potrzebna dodatkowa pompa więc nie ma się co przejmować oporami.

    A powiedz mi, naprawdę tak samo zaprojektowałbyś mi ułożenie kabli jak wodną podłogówkę z kotłem elektrycznym?
    Jaki problem wykonac obliczenia ozc w kilku wariantach, dla wm z rekuperacją w kotłowni, dla wg dla kotła pelletowego.
    Jakich róznic sie spodziewsz dla tych dwóch przypadków, jakie bedą zmiany dla innych pomieszczen dla kazdego z wariantów. Na tyle małe ze projekt podłogówki mozna wykonac dla tych samych obciązen cieplnych poszczegolnych pomieszczen. Czy te kilka W dla pomieszczen graniczących z kotłownią cos zmienia w rozstawach, przepływach i Tz. W praktyce nic, w teorii mozna bic pianę na forum i teoretyzowac. Nie miałem jeszcze ani jednej reklamacji projektu podłogowki, aby były i z parkietami litymi.

    Róznicowanie rozstawów, Tz i przepływów w zaleznosci od zródła ciepła to bład Twój bład i dobrze ze sie tym nie zajmujesz zawodowo. Podłogówkę powinno sie przeliczyć na najnizsza mozliwą temperaturę zasilania. Te 20-30 W róznicy mocy pomp obiegowych mozna pominąc.
    Te 20-30 W i tak sie zamienia w ciepło, w czym problem. Głupotą byłoby projektowac na wysoką temperaturę zasilania skoro w przyszłosci ma byc zakaz stosowania paliw stałych lub ewentualna zmiana na PC. O jakich problemach z pompą obiegową piszesz?, Montowałem PC Daikin i na 400 m2 z podłogówką na najmniejszą mozliwą temperaturą zasilania i pompa obiegowa nie miała zadnych problemów osiągnięciem wymaganych przepływów, zadnych buforów i sprzegieł i dodatkowych pomp. Nawiasem mówiąc Daikin nie wymaga i nie zaleca stosowania zadnych buforów i dodatkowych pomp. obiegowych. Co sie dzieje gdy uzytkownik po pewnym czasie chce przejsc na PC mając podłogówkę zaprojektowaną wg Twoich zalecen, czyli na wysoką Tz, bo na kocioł stałopalny. Tak w zasadzie poza spadkiem SCOP i zwiekszeniem kosztów ogrzewania nic wiecej. Na pewno za tak durną poradę pochwał bys nie dostał. Co innego bzdurnie doradzac, a co innego brac za to odpowiedzialnosc.
    Nikomu nie projektowałem podłogówki w zaleznosci od rodzaju zródła ciepła, miałem klika przypadków zamiany kotła stałopalnego na PC gdzie podłogówka tak wlasnie była zaprojektowana, przejscie bez zadnych ingerencji w układ grzewczy poza kotłownią. Podłogówka z najmniejszą mozliwą Tz jest uniwersalna, jakie by nie było zródło grzewcze będzie działała optymalnie, podłogówka dedykowana przy zmianie zródła grzewczego nie zawsze będzie optymalna.
    Co znaczy tak samo zaprojektowac podłogowkę zasilana kotłem elektrycznym a kablami, nie rozumiem. Co do podłogowki wodnej to naprawdę nie jest istotne czym ją zasilimy, wazna jest najmnjejsza mozliwa Tz. Co do kabli to moc na dane pomieszczenie jest uzalezniona czy czhcemy grzac w jednej taryfie G11, czy moze G12, czy moze mając PV chcemy grzac w czasie najwiekszej produkcji tak aby zwiekszyc autokonsumpcje. Mozliwosci jest wiele, trzeba wybrac jakis priorytet.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 13-02-2024 o 21:51

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Te 20-30 W róznicy mocy pomp obiegowych mozna pominąc.
    Jak masz zapas, to można. Gorzej, jak mocy pompie brakuje i trzeba minimalizować opory.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Głupotą byłoby projektowac na wysoką temperaturę zasilania skoro w przyszłosci ma byc zakaz stosowania paliw stałych
    No popatrz, a gdzie nie czytam to OZE promują. Gdzie wyczytałeś o planach zakazu palenia biomasą?

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Co sie dzieje gdy uzytkownik po pewnym czasie chce przejsc na PC mając podłogówkę zaprojektowaną wg Twoich zalecen, czyli na wysoką Tz, bo na kocioł stałopalny.
    Co się dzieje, jak chce z PC przejść na 100% OZE w postaci grzania kominkiem z płaszczem? Musi przerobić kotłownię, dołożyć bufor...

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tak w zasadzie poza spadkiem SCOP i zwiekszeniem kosztów ogrzewania nic wiecej.
    No tak, dla projektanta to nic ważnego. Dla inwestora wręcz przeciwnie.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Co znaczy tak samo zaprojektowac podłogowkę zasilana kotłem elektrycznym a kablami, nie rozumiem.
    To ja nie rozumiem, jak projektant może twierdzić, że "Projekt ogrzewania podłgowego jest dokladnie taki sam dla róznych zródeł ciepła, jedyna róznica to sposób podłączenia czyli praktycznie sama kotłownia.".
    Skoro zaprojektowałeś nie pytając, to inwestor ma układać kable jak rurki?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz zapas, to można. Gorzej, jak mocy pompie brakuje i trzeba minimalizować opory.



    No popatrz, a gdzie nie czytam to OZE promują. Gdzie wyczytałeś o planach zakazu palenia biomasą?



    Co się dzieje, jak chce z PC przejść na 100% OZE w postaci grzania kominkiem z płaszczem? Musi przerobić kotłownię, dołożyć bufor...



    No tak, dla projektanta to nic ważnego. Dla inwestora wręcz przeciwnie.



    To ja nie rozumiem, jak projektant może twierdzić, że "Projekt ogrzewania podłgowego jest dokladnie taki sam dla róznych zródeł ciepła, jedyna róznica to sposób podłączenia czyli praktycznie sama kotłownia.".
    Skoro zaprojektowałeś nie pytając, to inwestor ma układać kable jak rurki?

    W wielu typach pomp są montowane pompy obiegowe duzej mocy, to ze sa montowane bufory to zwykle wynik wymagan producenta, ja miałem tylko jeden przypadek gdzie faktycznie był potrzebny bufor i dodatkowa pompa obiegowa bo ktos zaoszczedział na rurach. To jest najczestszy powód zbyt małych przepływów, takie oszczednosci to oszczednosci tylko dla instalatora. W instalacjach prawidłowo zaprojektowanych instalacjach taki problem nie istnieje
    Gdzie to wyczytałes ze promują tylko biomasę a nie pompy ciepłą, gdzie wyczytałes o prognozach zwiekszenia udziałau kotłow pelletowych i innych stałopalnych a zmniejszenia udziału pomp ciepła.
    Podaj przykłady uzytkowników (moze byc z FM) o przejsciach z PC na kominek, czyli likwidujemy PC, instalujemy kominek, instalujemy bufor i reszte sprzetu. Co do tego ma podłogówka która liczona na najnizszą Tz, czy taka podłogowka spowoduje jakies wymierne straty w stosunku do podłogówki liczonej na wysoką Tz. Jezeli takie straty bedą to z czego one wynikają i jakiej orientacyjnej wielkosci są?
    Co do tych strat to faktycznie bedą tylko tyle ze to Ty tak doradzasz, taka własnie porada bedzie powodowała zwiekszone koszty uzytkownika. Mysłałem ze doradzasz dobrze a tu sie okazało ze taka porada tylko naraza na straty tego który by Ciebie posłuchał. Mysle jednak ze nikt sie nie nabierze na takie pseudo porady.
    Jezeli chodzi o niezrozumienie to ja pisałem wyłacznie o podłogówce wodnej, ale Ty ze by wyszło na twoje wtrąciłes temat kabli. Jezeli jest dyskusja o podłgówce i kotłowni to łaczenie tego z ogrzewaniem kablowych dla udowodnienia swoich tez jest celowym rozmywaniem tematu. Skoro mowa o najmniejszej mozliwej Tz to co to ma wspolnego z kablami. Owszem kable to tez ogrzewanie podłogowe ale zarówno z pytan kol.Mariooo12 jak i pozniejszej dyskusji nie wynika ze trzeba wziac pod uwagę równiez kable.
    Ja równiez o nich nie wspominałem, ale nie Ty, to wyciąganie argumentów na siłe, tak aby wyszło na swoje.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 13-02-2024 o 23:02

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dom pasywny czy półpasywny w komplecie z etatem palacza?, skoro autor pisze o swoim aktualnym domu ze ma bezobsługowo, to logiczne ze tez bedzie chciał miec w nowym domu.
    A co ty się za autora wypowiadasz - za wygodę trzeba płacić a czasy idą ciężkie. Chyba że autor i ty to jedna i ta sama osoba.
    Obecnie mam w domu gaz ziemny i generalnie nie narzekam. W miarę niedrogo, bezobsługowo, i odpukać, bezawaryjnie. W nowym domu nie będę miał gazu, mimo, że sieć jest przy działce
    No i jak widać nic nie jest dane na zawsze.
    Regulamin forum

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    A co ty się za autora wypowiadasz - za wygodę trzeba płacić a czasy idą ciężkie. Chyba że autor i ty to jedna i ta sama osoba.
    .
    Po czym sądzisz ze ja jestem autorem tego wątku. Czekistowska podejrzliwosc?. Moderator to wie, ale czy ja potrzebuje jakiejkolwiek porady w zakresie ogrzewania?.
    Na ciezkie czasy trzeba zawsze ocieplac ile to mozliwe, zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do minimum nikomu nie zaszkodziło. Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, jakie by ceny energi nie były zawsze bedzie mniej niż w przypadku duzego zapotrzebowania na ciepło. Co do autora to nic nie wspomniał o chęci instalacji kotła stałopalnego a tym samym przyjecia etatu darmowego palacza i to w nowym domu. Gdyby to był stary dom i mozliwosci modernizacji ograniczone to moze, ale w nowym domu? Po co komu taka porada?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po czym sądzisz ze ja jestem autorem tego wątku. Czekistowska podejrzliwosc?. Moderator to wie, ale czy ja potrzebuje jakiejkolwiek porady w zakresie ogrzewania?.
    Rozmowa z tobą isynie przypomina czat z maszyną - wiesz że dzwoni tylko nie wiesz .....
    Na ciezkie czasy trzeba zawsze ocieplac ile to mozliwe, zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do minimum nikomu nie zaszkodziło. Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, jakie by ceny energi nie były zawsze bedzie mniej niż w przypadku duzego zapotrzebowania na ciepło.
    Wszystko z umiarem. Twoja mania ocieplania przypomina zapędy eurokołchozu gdzie krowy maja być hodowane w specjalnych hangarach uniemożliwiających wydostawanie się gazów cieplarnianych.
    Co do autora to nic nie wspomniał o chęci instalacji kotła stałopalnego a tym samym przyjecia etatu darmowego palacza i to w nowym domu.
    Gdyby to był stary dom i mozliwosci modernizacji ograniczone to moze, ale w nowym domu?
    Samo to że wybrał wodę jako uniwersalne źródło nośnika energii świadczy że może wszystko.
    Po co komu taka porada?
    Punk widzenia zależy od ....
    Regulamin forum

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Ja bym wybrał kocioł zgazowujący drewno 6-10 kW z buforem 200l + palnik pelletowy.
    Pomijając raczej słaby pomysł instalowania kotła na paliwo stałe, czemu akurat 200 l? Na taką moc to bliżej 800 l.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Wszystko z umiarem. Twoja mania ocieplania przypomina zapędy eurokołchozu gdzie krowy maja być hodowane w specjalnych hangarach uniemożliwiających wydostawanie się gazów cieplarnianych.

    Samo to że wybrał wodę jako uniwersalne źródło nośnika energii świadczy że może wszystko.
    ..
    Powiedz cos wiecej o swojej manii wtryniania kotła na paliwo stałe do kazdego domu, niewazne czy czy nowy czy modernizowany, tylko kotłowanie, tylko chec uszczesliwiania wszystkich etatem palacza. Porównanie bardzo nietrafne, zmniejszanie zapotrzebowania na ciepło słuzy kazdemu uzytkownikowi domu, ale niestety nie słuzy sprzedawcom i instalatorom kotłow. Era kotłowania sie powoli konczy, niektórzy nie przyjmują tego do wiadomosci, stąd takie ataki na ocieplanie budynków. Rozumiem ze mozna miec zastrzezenia do pomp ciepła bo to konkurencja dla kotłow, ale zeby do termomodernizacji tez?.
    Autor przyjął ogrzewanie wodne, ale skad wniosek ze bierze pod uwagę okazyjny etat palacza?

  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki za odzew w wątku.

    Stałopalne źródła nie wchodzą w grę.

    Od początku tygodnia jak czas pozwala to odświeżam albo i zdobywam aktualną wiedzę nt ogrzewania.
    Aktualnie na polu bitwy została pompa ciepła i... gaz. Mimo, ze pierwotnie wyrzekłem się gazu, bo myślałem, ze jest już nieekonomiczny i tym samym niemodny to po obejrzeniu różnych filmików i kalkulacji gaz wrócił do łask. Nawet wystąpiłem do operatora o warunki i o dziwo w ciągu niespełna 24 godzin je otrzymałem, wraz z umową. Gorzej, ze umowa określa termin przyłączenia na połowę 2027 r. z deklaracją, ze jak się uda wcześniej to będzie wcześniej.

    Do gazu skłania mnie niski koszt instalacji -wyraźnie niższy niż w przypadku PC. Jestem obyty z gazem od 15 lat, więc znam jego wady i zalety. W zasadzie prostota konstrukcji, tj mniej obaw że "padnie" jakiś drogi element i trzeba będzie na jego wymianę długo czekać i słono zapłacić, czego po części obawiam się w przypadku PC. Gaz działa sprawnie niezależnie od temperatur na zewnątrz. Zarówno w okolicach zera jak i przy -25 stopni dla kotła nie ma większej różnicy. Przeglądy także tańsze niż przy PC
    Z tego co wysłuchałem to obecnie koszt eksploatacji tj uzyskania energii z gazu i PC są obecnie podobne.

    Co mi się w gazie nie podoba? Za kilka lat, gaz stanie się persona non grata w UE i raczej się to już nie zmieni. Gazociąg NS wysadzony wiec Niemcy zostały odcięte od taniego gazu z Rosji więc UE straciła uzasadnienie by go promować. Zakaz montażu w nowych budynkach i co najgorsze zakaz wszelkiego dotowania do gazu. Ceny będą w pełni uwolnione, wiec wtedy koszty także dla gospodarstw domowych ceny ogrzewania gazem mogą wzrosnąć drastycznie. Tego się obawiam. Dodatkowo gaz może, albo raczej na pewno zostanie obłożony dodatkowymi "zielonymi" podatkami by całkowicie do niego zniechęcić. Nawet jak na rynku cena gazu będzie spadać to te spadki będę wyrównywane dodatkowymi podatkami by dla ostatecznego odbiorcy zmiana ceny była w jednym kierunku. Wolałbym uniknąć w perspektywie 5-10 lat konieczności modernizowania źródła ogrzewania domu

    UE stawia na PC, czyli grzanie prądem. Przynajmniej w perspektywie kilku najbliższych lat, a to oznacza, że nawet gdy ceny prądu wzrosną to jednak ogrzewanie gospodarstw domowych będzie pod jakąś ochroną. Instalacje będę pewnie wykonywał w przyszłym roku więc na zakup PC pewnie uda się uzyskać jakieś dofinansowanie, co będzie trudne w przypadku gazu.

    Tak obecnie wygląda sytuacja. Jeśli macie jakieś rady nt temat to jestem chętny poczytać.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Gdzie to wyczytałes ze promują tylko biomasę
    To ja pytam, gdzie wyczytałeś, że:
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    w przyszłosci ma byc zakaz stosowania paliw stałych
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Co do tych strat to faktycznie bedą tylko tyle ze to Ty tak doradzasz, taka własnie porada bedzie powodowała zwiekszone koszty uzytkownika.
    Sam tak piszesz o skutkach Twojej rady:
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tak w zasadzie poza spadkiem SCOP i zwiekszeniem kosztów ogrzewania nic wiecej.
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli chodzi o niezrozumienie to ja pisałem wyłacznie o podłogówce wodnej, ale Ty ze by wyszło na twoje wtrąciłes temat kabli.
    Myślisz, że jak nie napiszesz, to wszyscy wiedzą, co masz w głowie? I sam piszesz, że jak nie zaprojektujesz pod PC to będą wyższe koszty ogrzewania.

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Do gazu skłania mnie niski koszt instalacji -wyraźnie niższy niż w przypadku PC.
    Gaz to ślepa uliczka. Za kilka lat nie kupisz kotła, jak stary się rozsypie. Czy do tego czasu zdąży się zamortyzować przyłącze (jak kto woli - "zwrócić")?
    Wiedeń i Norwegia już zakazały montażu kotłów gazowych.
    W PE jest dyskusja, nie czy a kiedy zakazać palenia gazem. AFAIK ostatnia propozycja to zakaz montowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach od 2028 r., a od 2035 r. lub 2040 r. – w istniejących budynkach.
    Tylko co będzie, jak jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności coś się stanie z gazoportem czy z kolejnymi rurami?
    Palenie paliwami kopalnymi to jak palenie pieniędzmi. Owszem, dają ciepło. Ale do ogrzewania są inne źródła ciepła - za to dla przemysłu chemicznego (szeroko pojętego) trudno o inny surowiec.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8163506
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-02-2024 o 08:28

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariooo12 Zobacz post
    Do gazu skłania mnie niski koszt instalacji -wyraźnie niższy niż w przypadku PC.
    Możesz pokazać rzeczywiste kalkulacje dla Twojego przypadku? Dla mocy 5-6 kW koszty są niższe dla pompy ciepła, jesli wybrać monobloka. Monobloki są przyszłością, za zachodnią granicą są już albo zaraz będą większością.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sam tak piszesz o skutkach Twojej rady:
    To własnie jest Twoja rada, dlaczego odwracasz kota ogonem.
    Dla przypomnienia bo widac pamiec krótka, chodzi o to ze doradzasz aby liczyc podłogowke do przyjetego zródła ciepla. Dla kotła stałopalnego mają byc wyzsze Tz i i wieksze rozstawy. Po pewnym czasie inwestor zmienia kocioł na pompe. Wtedy pojawiają dodatkowe koszty o których pisałem, a bedzie to skutek własnie takiej porady. Oby nikt z takiej porady nie skorzystał bo zamiast zyskac tylko straty. Oby jak najmniej takich źle doradzajacych. Nie wiem co Ciebie skłania aby zle doradzac, ale nie jest bynajmniej troska o tych uzytkowników forum ktorzy na tej materii sie nie znają.
    Natomiast jak pisałem zeby liczyc podłogówke na najmniejszą mozliwą Tz, wtedy tych dodatkowych kosztów nie ma.
    Co do kabli to pytający ani jednym słowem nie wspominał o kablach, dlatego tez i ja sie do nich nie odnosiłem. Temat kabli był podnoszony tylko przez Ciebie, zarówno pytajacy jak i pozostali dyskutancci o kablach nie wspominali. Zarzut ze nie wiesz co mam na mysli w zasadzie tyczy sie tylko Ciebie bo tylko Ty o ty wspominałes o kablach.
    Oczywiscie sprytnie przekierowałes wątpliosci i niejasnosci na mnie, przeciez Ty mylic sie nie mozesz. Inni owszem, Ty zawsze klarownie i jasno i bez pomyłek. Ego nie moze byc małe.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 15-02-2024 o 09:32

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Możesz pokazać rzeczywiste kalkulacje dla Twojego przypadku? Dla mocy 5-6 kW koszty są niższe dla pompy ciepła, jesli wybrać monobloka. Monobloki są przyszłością, za zachodnią granicą są już albo zaraz będą większością.
    Ja mam co prawda mniejsze zapotrzebowanie w granicach 3-4kW i czekam na jakiegoś taniego monobloka max 4kW. Ideałem byłaby 3kW + grzałka 3kW . Czekamy
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony