dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Problem z antena FM

    Witam społeczność mam mały problem otóż posiadam antene FM (Antena radiowa aktywna +20dB BARCZAK SV TOTAL UKF FM HQ) i średnio cokolwiek mi na niej ściąga podłączony mam dodatkowo zasilacz i efekt jest taki ze mam jedną stację radiową (oprócz radia Tadzia i jedynki ) i zastanawiam sie czy mogę dołożyć np Wzmacniacz antenowy APL-109e AMS czy to coś da i czy np z antena sie nic nie stanie. Mieszkam w miejscowości gdzie do ostrołęki do nadajników mam ok 50 km do Warszawy ok 90 km i nic nie ściąga dosłownie nic .... nie wiem czy spowodowane jest to jednostką wojskową czy po prostu jakaś czarna dziura z FM .
    może macie jakieś pomysły
    pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Każdy wzmacniacz antenowy wnosi szumy, lepsza jest antena o większym zysku (więcej elementów=kierunkowa) niż dokładanie wzmacniacza lub innych wynalazków. Może coś zasłania kierunek na nadajnik, jakies wzniesienie lub pobliski las? Jednostka wojskowa z elektronią o duzej mocy też może stwarzać kłopoty. Rozwiązaniem kłopotów może być odbiór z satelity, potrzeba tylko wolnego nieba w kierunku południowym (w uproszczeniu - aby między 11 a 13 było wiodoczne słońce), antena 90cm.

  3. #3

    Domyślnie

    A to antena która mam to w miarę w końcu czy nie bo czytając to miała w miarę opinie ... a teraz już sam nie wiem ... jednostka wojskowa na równo ma dużo elektroniki bo to osrodek radioelektroniczny :/ ... a mówisz satelita tzn ? Istnieje możliwość żeby ściągało radio fm ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Tej antenyy nie znam, z ziemi nic nie odbieram. Na dekoderze C+ ustawiasz: menu/aplikacje/radio+ i do wyboru: radia ogólnopolskie, tubafm, open fm, rmf on, radiozet, polskie stacje internetowe, eska, polskie stacje lokalne - od groma tego (to widziałem na ekranie). Zobacz w punkcie sprzedaży. Decoder wymaga podłaczenia do internetu dla tych opcji i to podłączenia po kablu (w domu może być po WiFi). Odbierając net z powietrza raczej szybko wyczerpiesz limit danych za free. Najtańszy abonament w C+, chyba od 10PLN/m-c. Dekoder ma też wyjścia cinch.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 17-02-2024 o 15:22

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Na jakim odbiorniku chcesz słuchać stacji FM?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Radia chce słuchać na zwykłych odbiornikach FM ... mam jakiś tam sprzęt który ma wejście do anteny po kablu

  7. #7

    Domyślnie

    50, a zwłaszcza 90 km, to już daleko. Do dobrego odbioru potrzebujesz porządnej anteny. To co masz, to prosta prętowa antena, nadająca się tylko do odbioru silnego sygnału. Jak sygnał jest słaby, to ten pręt odbiera głównie szumy. A potem wzmacniacz wzmacnia wszystko razem. I ten słabiutki sygnał, i szumy, które go przykrywają.

    Wzmacniacz nie wyczaruje dobrego sygnału, jak go nie ma na wejściu. Wzmacniacze stosuje się tylko wtedy, kiedy sygnał z anteny jest dobry, ale między nią, a odbiornikiem jest długi kabel, tłumiący ten dobry sygnał.

    Potrzebujesz porządnej anteny. Przy takich odległościach najlepsza będzie kierunkowa YAGI (to typ anteny, a nie marka). Przynajmniej trzyelementowa. Musi być wycelowana w stronę nadajnika. Jeśli Warszawa i Ostrołęka nie są przypadkiem w tym samym kierunku, to musisz wybrać, na którym mieście bardziej Ci zależy, albo z którego odbiór będzie lepszy. Raczej stawiałbym na Ostrołękę, bo prawie dwukrotnie większa odległość to sygnał słabszy o jakieś 3 dB, czyli około połowy zysku dobrej, kierunkowej anteny. Chyba, że w tym kierunku są jakieś przeszkody i odbiór z Warszawy jednak okaże się lepszy.

    Jeszcze sprawa polaryzacji. Prawie wszystkie stacje są nadawane w pionie. Wyjątki to Eska2 w Ostrołęce i Jutrzenka w Warszawie. Czyli antena musi być pionowo, a o tych dwóch stacjach można zapomnieć. Wspominam o tym, bo zdjęcia anten zwykle pokazują je zamocowane poziomo, co w przypadku radia jest bez sensu. Polaryzację poziomą stosuje się głównie w nadawaniu telewizji, a telewizja przeważnie jest na dużo wyższych częstotliwościach, więc używa znacznie mniejszych anten.

    Niestety antena na UKF jest duża i tego się nie przeskoczy. Wygląda mniej więcej tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a0312+.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	468278
    Wymiary akurat tej (Dipol 3/RZ FM B) to 77 na 174 centymetry, ale u innych producentów będą bardzo podobne. Dipol z reguły robi anteny porządnej jakości, co nie jest normą. A przynajmniej robił, jak jeszcze używałem anten. Cztero- czy pięcioelementowa (o większym zysku) będzie jeszcze większa.
    Ostatnio edytowane przez Juan ; 22-02-2024 o 06:57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony