dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzacja w mieszkaniu - 1:1 czy 4:1

    Cześć,

    będę wykańczał ok. 68 m2 mieszkanie w stanie deweloperskim.

    Mieszkanie w środku budynku, na przestrzał, z balkonem na kierunek NNE i loggią na SSW.
    Znajduje się na 3/6 piętrze i z obu stron budynku stoją takie same równoległe budynki - zdjęcie osiedla z zaznaczonym mieszkaniem.

    Ściany zewnętrzne to 16cm izolacji i 25cm muru. Ścianki łazienek 10cm, a reszta 8cm grubości (piszę to na wszelki wypadek jakby były za cienkie żeby prowadzić w nich rurki - nie wiem jak grubą robi się im izolację). Każde okno posiada nawiewniki, a wywiewy są oczywiście w łazienkach i w kuchni (północna ściana salonu).

    Sypialnia po lewej lub na środku będzie mi służyła za biuro gdzie będą działać 2-3 komputery. Będę spędzał tam sporo czasu i z doświadczenia wiem, że będzie to oznaczać prawdopodobnie ok. 2-3 stopnie więcej niż w reszcie mieszkania. Mała łazienka po lewej będzie mi służyła za pralnię i chciałbym do niej zrobić grawitacyjne odprowadzenie skroplin do kanalizacji.

    Klimatyzacja przede wszystkim ma mi pomóc w przetrwaniu tych kilku tygodni upałów w roku. Chciałbym mieć mniej niż 27-28 stopni w środku. Zakładam, że wszystkie okna pozostają wtedy zamknięte, drzwi pomieszczeń są otwarte (oprócz sypialni w nocy), a klimatyzacja pracuje na okrągło.

    Ustaliłem już, że jednostkę zewnętrzną zamontuję od północy na balkonie, który przynależy do sypialni.
    Mój dylemat dotyczy jednostek wewnętrznych i rozważam dwa warianty:

    Wariant 1:
    Multisplit 4 x 2.5kW z nawiewem nad drzwiami każdej sypialni i salonu - wydaje mi się to na tym metrażu przerostem formy nad treścią plus koszta samych urządzeń, instalacji, przeglądów będą kilka razy większe niż split.

    Wariant 2:
    Split z jednostką wewnętrzną nad pralnią po lewej - nie wiem na ile dobrze powietrze z korytarza będzie się mieszać z całą resztą i czy urządzenie po prostu nie zrobi tam lodówki po czym się wyłączy. Nie wiem też jaka powinna być jego moc w tym przypadku. Może też jest lepsze miejsce na zawieszenie jednostki wewnętrznej?

    Jako że wariant 2 jest sporo tańszy, to zasadniczo moje pytanie do ekspertów z forum jest czy da on radę przy powyższych założeniach? Gdzie powinna być jednostka wewnętrzna i jaką moc powinny mieć urządzenia?

    Edit:
    rzut mieszkania: https://postimg.cc/crptGXPX
    osiedle: https://postimg.cc/xk4SBF4d
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut-mieszkanie.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	468229   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	osiedle-mieszkanie.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	21,1 KB
ID:	468228  
    Ostatnio edytowane przez nihil_novi ; 19-02-2024 o 14:45 Powód: Nie wiem czemu, ale załączone zdjęcia są bardzo małe. Wrzuciłem je na zewnętrzny hosting.

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kornelia190

    Zarejestrowany
    Feb 2024
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-123
    Posty
    1

    Domyślnie

    Rozumiem, że stoisz przed ważnym wyborem dotyczącym klimatyzacji dla swojego mieszkania o powierzchni około 68m2. Odpowiednie rozwiązanie będzie miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu termicznego, zwłaszcza podczas upalnych dni.

    Rozważając dwa warianty, należy dokładnie przeanalizować ich zalety i wady. Wariant 1, z multisplitem, zapewne oferuje większą elastyczność i komfort dzięki nawiewom w każdym pomieszczeniu. Jednak może to być rozwiązanie kosztowne i może prowadzić do nadmiernego rozbicia estetyki wnętrza.

    Wariant 2, z pojedynczym splitem nad pralnią, może być bardziej ekonomiczny, ale trzeba dokładnie przemyśleć jego umiejscowienie, aby zapewnić skuteczne rozprowadzenie chłodnego powietrza w całym mieszkaniu. Ważne jest również, aby jednostka wewnętrzna nie tworzyła zbyt dużego zimna w jednym pomieszczeniu, co może prowadzić do dyskomfortu termicznego.

    Zalecałbym skontaktowanie się z profesjonalistami, którzy mogą dokładnie ocenić twoje potrzeby i doradzić najlepsze rozwiązanie. Mając doświadczenie w instalacji klimatyzacji, mogą oni zaproponować optymalną konfigurację i moc urządzeń, uwzględniając specyfikę twojego mieszkania oraz oczekiwania dotyczące komfortu termicznego.

    Nie wahaj się skontaktować z ekspertami, aby uzyskać profesjonalną pomoc i pewność co do wyboru odpowiedniego rozwiązania dla twojego mieszkania.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 21-02-2024 o 20:53 Powód: spam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony