dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Weronika0208

    Zarejestrowany
    Feb 2024
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-103
    Posty
    2

    Domyślnie Mały kocioł dwufunkcyjny do kawalerki - wybór

    Dzień dobry,

    Jestem w trakcie remontu swojej kawalerki i chciałabym zapytać was o opinię na temat kotła dwufunkcyjnego którego wybrałam.

    Mieszkanie ma 36m2, kocioł ma być dwufunkcyjny na gaz, z zamkniętą komorą spalania. Takie wytyczne dostałam od administracji.

    W oczy rzuciły mi się dotychczas dwa modele, VIESSMANN VITODENS 050 oraz Vaillant ecoTEC intro. Obydwa z tego co widzę mają dobre opinie, ale podobno VIESSMANN jest bardzo ograniczony jeśli chodzi o kontrolę parametrów grzania.

    W obecnym, trochę większym mieszkaniu posiadamy kocioł EcoTEC Plus i bardzo nam się podoba sterowanie kotłem z poziomu aplikacji w telefonie. Z tego co wyczytałam to model EcoTEC Intro ma złącze eBUS, więc w przyszłości mogłabym dołożyć kontroler.

    Na piec chciałabym przeznaczyć nie więcej niż 6 tysięcy. Czy ten vaillant będzie dobrym wyborem? Czy może jednak do tak małej kawalerki wystarczy najprostszy i dużo tańszy VIESSMANN? A może błądzę po całości i powinnam wybrać coś zupełnie innego?

    Za wszelkie rady bardzo dziękuję.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Jeżeli masz jakieś pytanie co do Vitodensa 050 to pozostaję do dyspozycji.
    Co do sterowania to kocioł ma mozliwość współpracy z:
    - termostatami on/off
    - sterownikami opentherm
    - sterowanie za pomoca aplikacji ViCare - seryjnie wbudowany moduł komunikacyjny
    - możliowść sterowania za pomocą ViCareSmart termostatów (on/off lub modulowanyego) - oczywiście z telefonu lub tabletu
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Viesmann ma wysoką moc minimalną - 3,2 kW. W tak małym mieszkaniu będzie mocno taktował. Vaillant to jest w ogóle katastrofa 8,4-20 kW. Moc minimalna 8,4 kW to się nadaje do pięćsetmetrowego domu, a nie kawalerki.

    Szukaj czegoś z jak najmniejszą mocą minimalną. Nie do pobicia jest Immergas Victrix 12, schodzący do 2,2 kW. Tyle że on jest jednofunkcyjny. Trzeba go uzupełnić zasobnikiem do CWU albo elektrycznym bojlerem czy ogrzewaczem przepływowym.
    Dwufunkcyjny jest Victrix Zeus Superior 25 - moc minimalna 2,6 kW, tyle że jest drogi i dość duży, bo ma w środku zasobnik. Swoją drogą fajna funkcja - do umycia rąk czy czegoś w kuchni nie musi od razu startować palnik w kotle. Ba, ten zasobnik (ogromny bo 54 litrowy) spokojnie wystarczy na kąpiel pod prysznicem.

    Przy mocach minimalnych rzędu 3 kW można szukać wśród Termetów - będą dużo tańsze od Wiesmanna.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Weronika0208

    Zarejestrowany
    Feb 2024
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-103
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Przy mocach minimalnych rzędu 3 kW można szukać wśród Termetów - będą dużo tańsze od Wiesmanna.
    Bardzo dziękuję za pomoc, a czy mógłby Pan polecić coś z oferty Termeta? Bo znalazłam Model "Termet silver" o mocy 3.5-20, ale nie wiem czy da się lepiej?

  5. #5

    Domyślnie

    Najlepszy i jednocześnie najtańszy będzie chyba Termet Crystal II Plus - 3700-3800 zł. Moc minimalna 3,0 kW. Przy gorących grzejnikach (zasilanie 80 stopni, powrót 60) zejdzie do 2,7, ale gazu zje tyle samo, co na chłodniejszych przy 3 kW. Tak się grzać nie opłaca, bo wtedy nie działa kondensacja i kocioł ma mniejszą sprawność. Żeby działała kondensacja musi być wyraźnie mniejsza temperatura na grzejnikach. Typowo 50/30 stopni. To znaczy grzejniki muszą być większe, ale jeśli się tylko zmieszczą, to warto.

    Gdyby było bardzo ciasno z miejscem, może być Ecocondens Slim - parametry podobne do Crystala, ale o 3,5 cm cieńszy. Niestety przynajmniej o tysiąc droższy.

    Silver raczej nie - jest ze 200 złotych droższy, nieco mocniejszy i ma wyraźnie większą moc minimalną - 3,8 kW. 3,4 kW przy gorących grzejnikach (80/60).

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Najlepszy i jednocześnie najtańszy będzie chyba Termet Crystal II Plus - 3700-3800 zł. Moc minimalna 3,0 kW. Przy gorących grzejnikach (zasilanie 80 stopni, powrót 60) zejdzie do 2,7, ale gazu zje tyle samo, co na chłodniejszych przy 3 kW. Tak się grzać nie opłaca, bo wtedy nie działa kondensacja i kocioł ma mniejszą sprawność. Żeby działała kondensacja musi być wyraźnie mniejsza temperatura na grzejnikach. Typowo 50/30 stopni. To znaczy grzejniki muszą być większe, ale jeśli się tylko zmieszczą, to warto.

    Gdyby było bardzo ciasno z miejscem, może być Ecocondens Slim - parametry podobne do Crystala, ale o 3,5 cm cieńszy. Niestety przynajmniej o tysiąc droższy.

    Silver raczej nie - jest ze 200 złotych droższy, nieco mocniejszy i ma wyraźnie większą moc minimalną - 3,8 kW. 3,4 kW przy gorących grzejnikach (80/60).
    3700-3800????? szaleństwo to za tyle masz jużkociol Viessmanna który jest o pare klas lepszy

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Najlepszy i jednocześnie najtańszy będzie chyba Termet Crystal II Plus - 3700-3800 zł. Moc minimalna 3,0 kW. Przy gorących grzejnikach (zasilanie 80 stopni, powrót 60) zejdzie do 2,7, ale gazu zje tyle samo, co na chłodniejszych przy 3 kW. Tak się grzać nie opłaca, bo wtedy nie działa kondensacja i kocioł ma mniejszą sprawność. Żeby działała kondensacja musi być wyraźnie mniejsza temperatura na grzejnikach. Typowo 50/30 stopni. To znaczy grzejniki muszą być większe, ale jeśli się tylko zmieszczą, to warto.

    Gdyby było bardzo ciasno z miejscem, może być Ecocondens Slim - parametry podobne do Crystala, ale o 3,5 cm cieńszy. Niestety przynajmniej o tysiąc droższy.

    Silver raczej nie - jest ze 200 złotych droższy, nieco mocniejszy i ma wyraźnie większą moc minimalną - 3,8 kW. 3,4 kW przy gorących grzejnikach (80/60).
    prosze nie mylić pojęć, moc i kondensacja niewiele mają ze sobą wspólnego. Ważna jest temepratura i to ta na powrocie. Kocioł pracujący z temperaturą 60*C na zasilaniu i 50*C na powowrocie tez bedzie kondesował.
    Jeżeli w budynku jest instalacja np na parametry 75/55 to wystaczr zastosowac sterowanie pogodowe (kotły Vitodens mają je zamontowane seryjnie) i wtedy najwyższe temepratury będą osiągane tylko przy największych mrozach (może przez tydzień w sezonie) a resztę czasu automatyka kotła obniży temperaturę by pracowac na najwyższyej możłiwej sprawności.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    prosze nie mylić pojęć, moc i kondensacja niewiele mają ze sobą wspólnego. Ważna jest temepratura i to ta na powrocie. Kocioł pracujący z temperaturą 60*C na zasilaniu i 50*C na powowrocie tez bedzie kondesował.
    No a temperatura na powrocie jest ściśle związana z zapotrzebowaniem ogrzewanego pomieszczenia na ciepło. Jak kawalerka nie odbierze z grzejników trzech kilowatów, to temperatura powrotu wzrośnie i z kondensacji nici. Pomieszczenie zacznie się przegrzewać, więc kocioł się wyłączy i poczeka aż mieszkanie ostygnie. Wtedy znów się włączy i cykl się powtórzy. Klasyczne taktowanie.

    Jeżeli w budynku jest instalacja np na parametry 75/55 to wystaczr zastosowac sterowanie pogodowe (kotły Vitodens mają je zamontowane seryjnie) i wtedy najwyższe temepratury będą osiągane tylko przy największych mrozach (może przez tydzień w sezonie) a resztę czasu automatyka kotła obniży temperaturę by pracowac na najwyższyej możłiwej sprawności.
    Jak są małe grzejniki, przystosowane do 75/55, to przy w miarę wysokich temperaturach zewnętrznych, a więc małym zapotrzebowaniu, nie oddadzą tyle ciepła, żeby na powrocie było 50 stopni. Kocioł będzie dramatycznie taktował. Trzykilowatowych Termetów dotyczy to w tym samym stopniu.

    Jeśli autorka mieszka sama, i nie korzysta z wanny lub dłuugich pryszniców, to ja bym jednak celował w Victrixa 12 z niewielkim zasobnikiem. Albo niewielkim bojlerem elektrycznym, grzanym w taniej taryfie.

    Co do cen, to moja wina. Nie pokopałem głębiej i uwierzyłem w pierwsze oferty Vitodensa, które mi się wyświetliły - w okolicach pięciu tysięcy. Nie spodziewałem się, że są też w cenach porównywalnych do Termetów.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    No a temperatura na powrocie jest ściśle związana z zapotrzebowaniem ogrzewanego pomieszczenia na ciepło. Jak kawalerka nie odbierze z grzejników trzech kilowatów, to temperatura powrotu wzrośnie i z kondensacji nici. Pomieszczenie zacznie się przegrzewać, więc kocioł się wyłączy i poczeka aż mieszkanie ostygnie. Wtedy znów się włączy i cykl się powtórzy. Klasyczne taktowanie.


    Jak są małe grzejniki, przystosowane do 75/55, to przy w miarę wysokich temperaturach zewnętrznych, a więc małym zapotrzebowaniu, nie oddadzą tyle ciepła, żeby na powrocie było 50 stopni. Kocioł będzie dramatycznie taktował. Trzykilowatowych Termetów dotyczy to w tym samym stopniu.

    Jeśli autorka mieszka sama, i nie korzysta z wanny lub dłuugich pryszniców, to ja bym jednak celował w Victrixa 12 z niewielkim zasobnikiem. Albo niewielkim bojlerem elektrycznym, grzanym w taniej taryfie.

    Co do cen, to moja wina. Nie pokopałem głębiej i uwierzyłem w pierwsze oferty Vitodensa, które mi się wyświetliły - w okolicach pięciu tysięcy. Nie spodziewałem się, że są też w cenach porównywalnych do Termetów.
    Niestety nardzo się mylisz. Instalcja z kotłem może pracować zarówno z pełną jak i minimalna mocą z temeraturą zsilania na parametrach ogrzewania podłogowego 35/28 jak i zrówno z pełną jak i minimalną moca na parametrach 90/70.

    Drugi błąd w wiedzy to to, że gdy na zewnątrz robi się cieplej to budynek ma mniejsze straty (czyli jest mniejsze zapotrzebowanie na ciepło) jeśli by pozostawić na grzjniku parametry bez zmian to musiałby on pracować w trybie on/off - najbardziej nieekonomiczna i niekomfortowa praca. Stosując automatykę pogodową wraz ze wzrostem temperatury zewnętrzej (spadek zapotrzebowanie), obniżamy moc grzejnika dopasowując ją do aktualnego zapotrzebowania. Dzięki temmu grzejnik jest cały czas ciepły, nie mamy wahań temperatury pomieszczenia a jednocześnie poprawniamy sprawność pracy kotła.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post

    gdy na zewnątrz robi się cieplej to budynek ma mniejsze straty (czyli jest mniejsze zapotrzebowanie na ciepło) jeśli by pozostawić na grzjniku parametry bez zmian to musiałby on pracować w trybie on/off - najbardziej nieekonomiczna i niekomfortowa praca. Stosując automatykę pogodową wraz ze wzrostem temperatury zewnętrzej (spadek zapotrzebowanie), obniżamy moc grzejnika dopasowując ją do aktualnego zapotrzebowania. Dzięki temmu grzejnik jest cały czas ciepły, nie mamy wahań temperatury pomieszczenia a jednocześnie poprawniamy sprawność pracy kotła.
    Ma z tego co piszesz wynikać, że praca ciągła na niskim parametrze jest ekonomiczna, a praca w trybie włącz wyłącz, jest nieekonomiczna?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Niestety nardzo się mylisz. Instalcja z kotłem może pracować zarówno z pełną jak i minimalna mocą z temeraturą zsilania na parametrach ogrzewania podłogowego 35/28 jak i zrówno z pełną jak i minimalną moca na parametrach 90/70.
    Tak, dla podłogówki ta moc minimalna to 3,2 kW, a dla gorących grzejników 2,9. Przy czym gazu idzie tyle samo, a te 300 watów bezproduktywnie ucieka w komin. Jedyna korzyść, to że przy gorących grzejnikach trochę później zacznie się taktowanie.

    Drugi błąd w wiedzy to to, że gdy na zewnątrz robi się cieplej to budynek ma mniejsze straty (czyli jest mniejsze zapotrzebowanie na ciepło) jeśli by pozostawić na grzjniku parametry bez zmian to musiałby on pracować w trybie on/off - najbardziej nieekonomiczna i niekomfortowa praca. Stosując automatykę pogodową wraz ze wzrostem temperatury zewnętrzej (spadek zapotrzebowanie), obniżamy moc grzejnika dopasowując ją do aktualnego zapotrzebowania. Dzięki temmu grzejnik jest cały czas ciepły, nie mamy wahań temperatury pomieszczenia a jednocześnie poprawniamy sprawność pracy kotła.
    W jaki sposób obniżamy moc grzejnika zasilając go kotłem, który nie jest w stanie zejść poniżej trzech kilowatów? Jak mieszkanie potrzebuje poniżej tych trzech kW, to jedyne co kocioł może zrobić, to się wyłączyć, a jak temperatura w pomieszczeniach spadnie o pół, czy jeden stopień, włączyć znowu. Ja rozumiem, że plany sprzedaży trzeba wypełniać, ale nie rób założycielce wątku wody z mózgu, twierdząc, że jakieś magiczne sterowanie załatwi problem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony