dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Wysokość elewacji frontowej (dach czterospadowy i garaż)

    Cześć wszystkim,

    Jestem nowy na forum. Chce się zacząć budować w tym roku.
    Aktualnie jestem na etapie projektu.

    Niestety do złożonego zgłoszenia na budowę dostaliśmy postanowienie i komentarze od urzędniczki odnośnie wysokości.

    Mam projekt gdzie dom ma 2 kondygnacje i dach 4 spadowy.
    Natomiast od frontu jest garaż na prawie całą swoją długość wysunięty przed dom również z dachem czterospadowym.

    Niestety w WZ mamy zapis że wysokość elewacji frontowej do okapu do 5m.
    Architekt uważa, ze w naszym przypadku elewacja frontowa jest ścianą z wjazdem do garażu.

    Obawiam się że czeka mnie wniosek o zmianę WZ jednak mam 50 stron postępowania, więc może to potrwać do 90dni.
    Opóźniając całą budowę.

    Czy jest jakiś sposób żeby obronić interpretację architekta w urzędzie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    I co? Nie mów że przy dachu 4 spadowym w projekcie wysokość elewacji na garażu ma więcej niż 5m.
    Przecież wysokość piętra to zazwyczaj 3m więc pozostaje jeszcze 2m na ściankę kolankową.

    Zmiana WZ raczej nie tylko odstępstwo.
    We wniosku opisujesz projekt
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-02-2024 o 08:48
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    No na garażu nie. Ale urzędnik nie uznał garażu jako elewację frontowa…

    A wniosek o odstępstwo zakładam do urzędu gminy który wydawał WZ czy do starostwa co wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4589.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	468235
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4591.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	16,0 KB
ID:	468238
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4592.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	5,8 KB
ID:	468236
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4593.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	4,9 KB
ID:	468237

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Warunki wydaje wójt, burmistrz lub prezydent czyli urząd który swoimi działaniami obejmuje miejsce inwestycji, więc w tym wypadku bardziej będzie to gmina.

    Który urzędnik nie uznał interpretacji architekta?
    Była odmowa uzyskania pozwolenia na budowę?

    Pierw przeszedł bym się do urzędu wydającego WZ lub bezpośrednio do PINB wraz z projektem i uzyskał faktyczną informację odnośnie wysokości elewacji w lini zabudowy. Dom i faktyczna elewacja jest tu oddalona o przynajmniej 4 m.
    Jeżeli więc wysokość budynku jest zgodna z WZ to elewacja w drugiej lini nie powinna być przeszkodą.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Urzędnik w starostwie do którego trafiło zgłoszenie na budowę
    Jutro architekt ma iść na rozmowę.

    My się już skontaktowaliśmy z urzędem który wydawał WZ i czekamy na ich odpowiedź

    Budynek do kalenicy ma 8.9(w WZ max 10m) natomiast jedyną niezgodnością jest to że elewacja drugiej linii ma 5.9 (vs. 5m na WZ).
    Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, ze działka obok o takich samych wymiarach i powierzchni dostała WZ na 6m i już PNB potwierdzone..

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    A na wniosku o warunki zabudowy nie pisaliście charakterystyki budynku z projektu.....wysokości elewacji, szerokości itp.
    Mając taki projekt ja bym tam nie wpisywał na sztywno wysokości garażu tylko dołączył załącznik w postaci rzutu z projektu.
    Po drugie to jeżeli pomimo wydanych WZ architekt projektuje takie coś to niech teraz wyjaśnia sprawę.

    To jakaś bzdura.. budynek może mieć 10m do kalenicy z tym że 5,9 to ściana a pozostałe 5 to dach.
    Poza tym 6m w WZ sąsiada a u was jest prawdopodobnie nie wiele więcej bo 2 kondygnacje po 2,8 - 3m
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-02-2024 o 14:01
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Przede wszystkim dziękuję za konwersacje pozwala mi to mieć nadzieję że jeszcze się coś uda bez wniosków o zmianę WZ czy odstępstwa..

    Jak składaliśmy WZ to jeszcze nie wiedzielismy jaki będzie dom ( było to rok temu).
    Wpisaliśmy tam 4-6m wysokości…

    Sąsiada projekt jest bliźniaczy do naszego. Wysokość jest 5.91 ściany do okapu u nich przeszło u nas jest problem.

    Mam nadzieję że architekt coś załatwi w starostwie…

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Jeżeli projekt sąsiada jest bliźniaczy to będzie argument dla urzędnika który z jakiegoś względu traktuje petentów inaczej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michu32 Zobacz post
    Natomiast od frontu jest garaż na prawie całą swoją długość wysunięty przed dom również z dachem czterospadowym.
    Niestety w WZ mamy zapis że wysokość elewacji frontowej do okapu do 5m.
    Architekt uważa, ze w naszym przypadku elewacja frontowa jest ścianą z wjazdem do garażu.
    Też jestem architektem i uważam dokładnie odwrotnie niż Twój architekt.
    Garaż jest integralną częścią budynku i tworzy z nim elewację frontową ( bez względu na przesunięcie brył garaż / budynek ).
    Jeżeli jest 5m do okapu dachu, to powinno to obowiązywać wg mnie dla całości projektowanej zabudowy, ponieważ elewacją frontową jest KAŻDA elewacja budynku od strony głównego wjazdu na działkę.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony