dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła 3-4 kW, śa takie? ma to sens?

    Swego czasu, 15 lat temu wybudowałem mały domek. Kafelki w środku dałem kiepskie, ale izolacje zrobiłem lepszą niz byłu ówczesne wymagania. Po 15 latach mieszkania, mój kocioł gazowy powoli kończy swój żywot, lada moment przyjdzie mi go wymienic. Pchanie sie w gaz to podobno kiepski teraz pomysł.
    W dyskusjach i wątkach o pompach ciepła pojawiają sie wpisy o pompach 8/9/12 kW.
    Ja tak dużej nie potrzebuje. Budując domek postanowiłem zawalczyc z wszelkimi udziwnieniami wiec nie mam balkonów, wykuszy, lukarn.
    Pozostawiłem sobie przepusty w stropie , wiec 5 lat temu zastąpiłem wentylacje grawitacyjną, rekuperatorem. 60% powierzchni domu ma ogrzewanie podłogowe.
    Dodatkowo jako przeciwnik wszelkich niegospodarności, ograniczyłem funkcją serwisową moc kociołgazowego, aby zawsze grzał z mocą 4kW.
    udało mi sie wyeliminowac taktowanie kotła, kocioł w zaleznosci od temperatury zewnetrznej grzej 5-14 godzin dziennie, pozostałe godziny jest w trybie przeciwzamrozeniowym.
    Efekt - statystki za ostatnie 15 lat pokazuja ze do ogrzania domu potrzebuje 700-900 m3 gazu rocznie, czyli ekwiwalent 8000-10000kWh.
    Wyliczające teraz uproszczony audyt OZE moja
    maksymalna potrzebna moc grzewcza to 5,4 kW,
    przecietna moc grzewcza to 2,4kW
    a moc w temperaturze biwalentnej to 3,5kW.
    Wskaznik zapotrzebowania na moc grzewczą to 42W/m2.
    Za audytu wyszo, że zapotrzebowanie na moc przy -6 stopnia to 3,5kW i to by sie zgadzało z moja 15 letnia praktyką grzania.
    Podłogówka daje ogromna bezwładność, nawet w czasie mrozów -10 stopni dom wychłodza sie 1,5 stopnia na 16 godzin, wiec schemat grzania 10 godzin grzania i 14 godzin bez grzania jest rownoważony akumulacja cieplną. Taktowanie kotła wyelimonowane.
    Aby 'madrze wejsc w pompe ciepła' potrzebowałbym podobne urzadzenie, czyli o mocy cieplnej max 3-4 kW a w takim przedziele mocy z ofertami jest słabo.
    Czy lepiej abym wział troche wieksze urzadzenie (5 kW) - bo dla takich mocy ofert jest wiecej + wiekszy bufor ciepłaj wody?
    Czy tez moze przy podłogówce posiadanie bufora ciepłej wody nie ma sensu? Obecnie ograniczajac moc kotła gazowego temperatura na kotle po godzinie rośnie do 35 stopni i tak sie utrzymuje przez kilka godzin, no moze w mrozne i słoneczne dni wzrasta do 40 stopni po 10-12 godzinach grzania, wiec odbiór ciepła z kotła mam na tyle duży, że może bufora nie potrzebuje. Ktoś wesprze mnie swoją radą/doświadczeniem? Nie chcę wpadac w 'szpony' handlowców i marketingowców, aby mi z mózgu papki nie zrobili.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.784

    Domyślnie

    Kup sobie haiera 5kw a się nie zawiedzisz i nie zbankrutujesz no i najważniejsze sam podłączysz , to zajebista pompa za te pieniądze.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku Zobacz post
    Efekt - statystki za ostatnie 15 lat pokazuja ze do ogrzania domu potrzebuje ;
    - 700-900 m3 gazu rocznie, czyli ekwiwalent 8000-10000 kWh,
    - maksymalna potrzebna moc grzewcza to 5,4 kW,
    - przecietna moc grzewcza to 2,4kW
    - a moc w temperaturze biwalentnej to 3,5 kW.
    Czyli dla temp; -20 C na zewnątrz potrzebujesz pompy o mocy 5,4 kW ;
    - nie patrz na nazwy pomp,
    - patrz jaką moc uzyskują w -20 C ,
    Jaka to jest u Ciebie temperatura biwalentna????
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Kup sobie haiera 5kw a się nie zawiedzisz i nie zbankrutujesz no i najważniejsze sam podłączysz , to zajebista pompa za te pieniądze.
    A ile ten Haier do mocy przy -20 na placu ?
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.784

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    A ile ten Haier do mocy przy -20 na placu ?
    No byś się zdziwił i to bez grzałek , mówię o pompie haier 8kw grzeje 140m2 parter piętro mróz minus 19 zero grzałek, w domu ciepełko więc tabelki mam w nosie ,ciepło jest a i prąd pobierany nie zabija tak jak tak zwane markowe gdzie byle hujowina tzn mrozik jadą na grzałkach drąc 50kwh doba , ja to wiem z doświadczenia a ty chyba z tabelek chcesz mi coś udowodnić co ????

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    No byś się zdziwił i to bez grzałek , mówię o pompie haier 8kw grzeje 140m2 parter piętro mróz minus 19 zero grzałek, w domu ciepełko więc tabelki mam w nosie ,ciepło jest a i prąd pobierany nie zabija tak jak tak zwane markowe gdzie byle hujowina tzn mrozik jadą na grzałkach drąc 50kwh doba , ja to wiem z doświadczenia a ty chyba z tabelek chcesz mi coś udowodnić co ????
    Zadałem bardzo konkretne pytanie , powtórzę

    Ile Haier 5kW ( bo takiego przytoczyłeś ) da mocy przy -20 na placu ?
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku Zobacz post
    Po 15 latach mieszkania, mój kocioł gazowy powoli kończy swój żywot, lada moment przyjdzie mi go wymienic. Pchanie sie w gaz to podobno kiepski teraz pomysł.
    Przecież już się wepchałeś w gaz. Przyłącze, kotłownia i instalacja mogą dalej się amortyzować, bo ogrzewanie gazem jest raczej tańsze teraz, a w kolejnych latach nie wiadomo. Ale ponieważ koszt wymiany kotła gazowego jest niższy, to mniej ryzykujesz. A za kolejne 10 czy kilkanaście lat powinniśmy mieć elektrownie jądrowe i więcej OZE, więc prąd powinien być tańszy, podobnie pompy ciepła (tańsze i sprawniejsze). A nawet, jak to będzie nie za 10, a za 5 lat - to niewiele ryzykujesz.

    Cytat Napisał pluszku Zobacz post
    Ja tak dużej nie potrzebuje.
    Jak kocioł gazowy ma podaną moc, to jest to moc maksymalna praktycznie w każdych warunkach. Przy PC to tylko umowna (i to producent zawarł tę umowę sam ze sobą, bo nie jest to zestandaryzowane ciągle) moc. Moc PC PW baaardzo zależy od warunków. Im wyższa temperatura potrzebna w podłodze/grzejnikach i im niższa za oknem, tym moc i sprawność PC mniejsze. Tak działa fizyka - ale napędzani marketingiem producenci potrafią tym manipulować ograniczając programowo moc w korzystniejszych warunkach. Dlatego niektóre pompy chwalą się, że "do minus piętnastu bez spadku mocy" a innym spada przez cały zakres. Ta druga to podobna konstrukcja do tej pierwszej, tylko o oczko albo i dwa słabsza (za to bez kagańca programowego). I tak obie mogą mieć w nazwie 8kW - a ta pierwsza wyciągać tyle przy +7 jak i -15*. A ta druga wyciąga tyle przy +7, a przy -14 ma może z 5kW a przy -20 jeszcze mniej.
    Jak bardzo chcesz zmienić kocioł na PC, to nie patrz w ogóle na moc w nazwie pompy. Patrz przy -15 czy -20*.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.784

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Zadałem bardzo konkretne pytanie , powtórzę

    Ile Haier 5kW ( bo takiego przytoczyłeś ) da mocy przy -20 na placu ?
    Odpiszę przewrotnie , tyle samo ile każda powietrzna pompa ciepła bez grzałek lub odłączonych grzałek zadowolony ? mnie tabelki nie jarają tylko realia i jeszcze raz realia.

  9. #9

    Domyślnie

    Wybór zródła ogrzewania jest teraz mniej przewidywalny niż inwestowanie na giełdzie. Tak, mam kotłownie gazową i powieszenie nowego kociołka w miejsce starego byłoby najtanszą opcją. Mają nawet w ofercie kociołki o takich samych króccach przyłączeniowych, wiec obyłoby sie bez kucia, no ale (nie mieszajac polityki) - podatek od emisji co2 ma byc game-changerem. jego obecna wysokość 45 euro/tona jest dla mnie akceptowalne, ale kwota ta ma rosnąć. Jak szybko? Do jakich poziomów? Pojawia sie wtedy pytanie - czy lepiej zainwestowac wiecej w zródło nieemisyjne czy mniej w zródło emisyjne obciążone podatkiem. Moze w tym co piszesz @Kaizen masz racje, moze lepiej poczekac, nie wychodzic przed szereg. Może nie warto 'zmieniac konia' podczas przeprawy przez rzeke. Jeszcze co do cen. Elektrownia atomowa nie obnizy cen prądu ale je podniesie. EA bedzie nasz jako spoleczenstwo kosztowac 100 mld PLN, bedzie budowana na kredyt. Kto zapłaci te odsetki? ktoz zapłaci przez nastepne 20 lat podwojne koszty - utrzymanie starych , nieefelktywnych elektrowni weglowych i koszt budowy nowej elektrowni atomowej. Koszt spadnie na spoleczenstwo w postaci jakies kolejnej opłaty na rachunku za prąd. Koszt dystrybucji prądu tez jest wysoki. To juz 40 groszy za 1kWh. Koszt dystrybucji gazu to tylko 5 groszy za 1 kWh. Czyli niby wybór prosty, ale ile wyniesie podatek ETS2 za 5/7/10 lat? Grrrrr.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Np przykład coś takiego ?
    (wersja 5kW w podobniej cenie co 7kW)
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...21a14291fbf951


    Opcja budżetowa to Haier 8kW, różnica jakieś 4.5tys zł
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-02-2024 o 18:37
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Są pompy o mocy 3-4 kW. Prąd do takich pomp wyprodukujesz z własnej PV, a gazu nie wyprodukujesz wcale. Polityką się nie przejmuj, bo nigdy nie przewidzisz co wymyślą na Wiejskiej.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku Zobacz post
    podatek od emisji co2 ma byc game-changerem
    I chcesz go od ogrzewania płacić szybciej? Przecież elektrownie go płacą.

    Cytat Napisał pluszku Zobacz post
    lepiej zainwestowac wiecej w zródło nieemisyjne
    Oczywiście, że lepiej. Znasz takie źródło? Chyba nie myślisz, że PC która jest zasilana energią elektryczną w przytłaczającej większości z węgla jest nieemisyjna?
    Sprawność naszych elektrowni węglowych to średnio 37%. Do tego straty w przesyle i nawet po przeliczeniu przez COP pompy masz emisyjność całkiem podobną do spalenia węgla w dobrym kotle w swoim domu. A gaz jest mniej emisyjny, bo część energii pochodzi z łączenia wodoru z tlenem czego produktem jest woda i tylko część energii pochodzi z reakcji łączenia węgla z tlenem czego efektem jest emisja CO2.
    I nie zapomnij o emisyjności produkcji, transportu, serwisu i utylizacji PC.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Fakt, jest faktem, ze będąc w sytuacji @pluszku kupiłbym teraz kocioł gazowy za 5-6tys i przez kolejne 10 lat o zmianie źródła ciepła nie myślał.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Tylko kto wie co będzie za 5 a tym bardziej za 10 lat, kiedy się czyta :
    Bruksela chce, by piece gazowe przeszły do historii. Wymuszą to horrendalne rachunki

    Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka...mpaign=firefox

    Mnie zastanawia, co wymyślą w blokach, w których mieszkania są ogrzewane indywidualnymi piecami?
    Prąd COP1? To i instalację trzeba by wymieniać pewnie.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 20-02-2024 o 19:51
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.784

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku Zobacz post
    Wybór zródła ogrzewania jest teraz mniej przewidywalny niż inwestowanie na giełdzie. Tak, mam kotłownie gazową i powieszenie nowego kociołka w miejsce starego byłoby najtanszą opcją. Mają nawet w ofercie kociołki o takich samych króccach przyłączeniowych, wiec obyłoby sie bez kucia, no ale (nie mieszajac polityki) - podatek od emisji co2 ma byc game-changerem. jego obecna wysokość 45 euro/tona jest dla mnie akceptowalne, ale kwota ta ma rosnąć. Jak szybko? Do jakich poziomów? Pojawia sie wtedy pytanie - czy lepiej zainwestowac wiecej w zródło nieemisyjne czy mniej w zródło emisyjne obciążone podatkiem. Moze w tym co piszesz @Kaizen masz racje, moze lepiej poczekac, nie wychodzic przed szereg. Może nie warto 'zmieniac konia' podczas przeprawy przez rzeke. Jeszcze co do cen. Elektrownia atomowa nie obnizy cen prądu ale je podniesie. EA bedzie nasz jako spoleczenstwo kosztowac 100 mld PLN, bedzie budowana na kredyt. Kto zapłaci te odsetki? ktoz zapłaci przez nastepne 20 lat podwojne koszty - utrzymanie starych , nieefelktywnych elektrowni weglowych i koszt budowy nowej elektrowni atomowej. Koszt spadnie na spoleczenstwo w postaci jakies kolejnej opłaty na rachunku za prąd. Koszt dystrybucji prądu tez jest wysoki. To juz 40 groszy za 1kWh. Koszt dystrybucji gazu to tylko 5 groszy za 1 kWh. Czyli niby wybór prosty, ale ile wyniesie podatek ETS2 za 5/7/10 lat? Grrrrr.
    Elektrowni atomowej raczej się nie doczekamy jak te okrągłostołowe ciamajdy nie odejdą na wieczne łowy a co do reszty ets i takie to wszystko może się zmienić jak ludzie mądrze zagłosują bo rolnicy już swoje robią i to popieram ale przydało by się pospolite ruszenie w całej EU aby raz na zawsze zakończyć ten bełkot zielonej energi ,motoryzacji itd , na twoim miejscu dałbym nowy piec gazowy bo najtańszy ze wszystkiego a czas pokaże

  16. #16

    Domyślnie

    Dzieki za komentarze, chyba pozostane przy gazie, moze wersja z 'niewypasionym' kociołkiem na nastepne 10 lat jest najbardziej sensowna bo poki co to patku ETS2 jeszcze nie ma i ulgowych taryf na prąd dla ogrzwajacych sie pompami ciepła tez nie ma.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Też wydaje mi się, że w Twoim przypadku lepszy jest zakup kotła gazowego.
    Mój 26 letni kocioł gazowy uległ niedawno awarii. To Vaillant, który był użytkowany tylko w okresie przejściowym stąd dożył takiego sędziwego wieku. Udało się go zreperować a w tzw międzyczasie zacząłem szukać na wszelki wypadek używanych kotłów. Natrafiłem na kilka ogłoszeń z kotłami o niewielkiej mocy. Mnie akurat interesowały takie z otwartą komorą spalania. Najtańszy sensowny i od osoby, która sensownie gadała znalazłem za 400zł. To był Junkers. Nieco bardziej "zaawansowane" (Junkers/Vaillant) z jakąś tam niedługą gwarancją można kupić od 1000zł. Ja bym w to celował. Wiem, że używane ale nowe są drogie a nie wiadomo jak będzie.
    Jeśli natomiast zadecydujesz o kupnie pc to ja mogę polecić firmę Folansi, mam pompę tej firmy. Jest przedstawiciel w Polsce:
    https://folansi.pl/sklep/pompy-ciepla-powietrze-woda/
    Do 7000zł można kupić FA-01 (3,6Kw), FA-015(4,83kW) lub FA-02 (7,1kW).
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 21-02-2024 o 23:27

  18. #18

    Domyślnie

    Do autora tematu.
    Także bym poszedł w tym konkretnym przypadku w jakiś tańszy kocioł gazowy.
    Czym ogrzewasz CWU?
    Także kotłem gazowym?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #19

    Domyślnie

    Cześć wszystkim. Dawno mnie tu nie było. Ale znowu stoję przed dylematem wyboru źródła ciepła. Wybudowałem mały domek, powierzchnia po podłogach to około 60 m2. Wszędzie podłogówka wodna, rozstaw rurek co 10cm. Okien jest 4 sztuki każde 3 szybowe profil 82mm około U-0,8. Drzwi wejściowe też podobnie. Ściany ro suporeks 24cm plus 20cm styro grafit 0,31. Bez poddasza, strop też docieplony takim samym styro. Budynek w bryle prostokąta. Mieszkać tam będzie 1 osoba. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zastanawiam się nad małą pompą powietrzną, bądź w ogóle kocioł elektryczny. Budynek stoi na tej samej działce co mój dom i korzysta z mojego licznika. Swój dom od wielu lat ogrzewam pompą ciepła. Od kilku lat mam fotowoltaikę 10kW z magazynem ale to powiedzmy, że ledwo starcza na moje potrzeby, Taryfę mam G12W. Mogę jeszcze dołożyć około 6 kW foto. Zastanawiam się co będzie najbardziej korzystne. Finansowo nacpewno kocioł elektryczny ale nie wiem jakie będą różnice w rachunkach, być może warto dopłacić do pompy
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.784

    Domyślnie

    Kupić klimatyzator gree amber prestige 2,5 kw lub innova titanium 2,5 kw dokupić wymiennik płytkowy lub zrobić rurowy ,zawór 3 dr przełączający i masz pompę ciepła idealną i tanią max 6-7 tys to kosztuje a działa do minus 30 stopni z 80 proc mocy jeszcze ,grzejesz dom oraz cwu a jak lubisz bajery w sterowniku to można dokupić wypasiony sterownik za 1180 zł i po sprawie , te małe smrody dobijają z mocą do 7 kw nawet ale nominał to ok 3,5kw na grzaniu ,na bank mocy nie zabraknie nigdy.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony