dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Stukający kaloryfer przy rozgrzewaniu

    Od dłuższego już czasu mam problem ze stukającym kaloryferem w sypialni, kaloryfer "stuka" przy rozgrzewaniu się, przy wychładzaniu raczej też ale w mniejszym stopniu, brzmi to jakby powstawały gdzieś jakieś naprężenia.

    Problem jest dla mnie naprawdę uciążliwy, jak pisałem, problematyczny kaloryfer jest w sypialni.
    Konsultowałem ten problem z moim hydraulikiem (z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem), nie był mi w stanie pomóc, dlatego zdecydowałem napisać tutaj.

    Poniżej załączam nagranie (stuki przy rozgrzewaniu), mają one różną częstotliwość, wydaje mi się że proporcjonalną do zmian temperatury wpływającej do rozgrzewającego się kaloryfera
    https://youtu.be/pVP6TqOIch4

    - cała instalacja CO w domu to około 14 kaloryferów aluminiowych, żeberkowych + jedno pomieszczenie z ogrzewaniem podłogowym (aktualnie wyłączone, nie użytkowane),
    - ze wszystkich 14 kaloryferów, stuka tylko ten jeden, dodam że jest od nieco większy od innych (ma 19 żeberek),
    - ogrzewanie gazem, kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny Viessmann 25kW, krzywa grzewcza 14, nachylenie 0,7
    - głowica termostatyczna firmy BASE, dokładnie taka jak na tym zdjęciu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2024-02-20_192837.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	468249

    Co próbowałem robić (nic nie pomogło):
    - kaloryfer nie jest zapowietrzony, sprawdzałem to wielokrotnie,
    - próbowałem nieco zmieniać ciśnienie w instalacji CO (od 1,1 do 1,8 bara przy ok. 45 st),
    - stukanie występuje w każdej pozycji na głowicy (tzn. od 2 do 5, poniżej 2 kaloryfer jest raczej zimny), zawór głowicy jest zamontowany w poprawnym kierunku (tak samo jak na innych kaloryferach),
    - ściągałem też głowice termostatyczna całkowicie (tak żeby zawór był otwarty na maksimum),
    - kocioł ma 3 lata, co roku ma robiony przegląd, nigdy nie sprawiał problemów, filtr magnetyczny na obiegu CO jest obecny i na bieżąco czyszczony,
    - próbowałem nawet pod haki na których wisi kaloryfer podkładać grubsze kawałki kartonów, mając nadzieje że naprężenia się zmienią i stuki zanikną,

    Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jedyna rzecz której jeszcze nie próbowałem to całkowita wymiana kaloryfera ale to ostateczność...

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Jesteś pewien, że to kaloryfer? Może rury doprowadzające są długie i nie mają dostatecznej kompensacji?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert651 Zobacz post
    Od dłuższego już czasu mam problem ze stukającym kaloryferem w sypialni, kaloryfer "stuka" przy rozgrzewaniu się, przy wychładzaniu raczej też ale w mniejszym stopniu, brzmi to jakby powstawały gdzieś jakieś naprężenia.
    Sprawdzałeś czy zasilanie i powrót wody c.o. z instalacji zgadzają się z podejściami w grzejniku?
    Po której stronie masz zasilanie grzejnika a po której powrót z grzejnika?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Czysta fizyka = rozszerzalność cieplna. Tarcie rozszerzającego się kaloryfera w punktach mocowania (podparcie + mocowanie do sciany) lub na gałazkach (przyłączach od pionu) jesli też dotykaja przegród. Eksperymentuj z teflonem, niekiedy bardzo upierdliwe do zwalczenia

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    wywal sterownik on/off a zamontuj sterowanie pogodowe. Temperatura na grzejnikach nie bedzie się tak dynamicznie zmieiac i stukanie zniknie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Jesteś pewien, że to kaloryfer? Może rury doprowadzające są długie i nie mają dostatecznej kompensacji?
    Nie pomyślałem o tym, jest to możliwe, rury (poziomo) mają razem jakieś 55 cm, dodatkowo na zgięciu (tam gdzie idą w podłogę) są zabudowane ścianką regipsową, wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej
    Spróbuję tutaj na próbę "złapać" czymś obie rury, docisnąć je do siebie,



    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Sprawdzałeś czy zasilanie i powrót wody c.o. z instalacji zgadzają się z podejściami w grzejniku?
    Po której stronie masz zasilanie grzejnika a po której powrót z grzejnika?
    Wygląda to tak jak na zdjęciu powyżej, inne kaloryfery są podłączone tak samo i nie ma z nimi problemu, wydaje się że przyłącz jest poprawna,


    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Czysta fizyka = rozszerzalność cieplna. Tarcie rozszerzającego się kaloryfera w punktach mocowania (podparcie + mocowanie do sciany) lub na gałazkach (przyłączach od pionu) jesli też dotykaja przegród. Eksperymentuj z teflonem, niekiedy bardzo upierdliwe do zwalczenia
    Jak pisałem, próbowałem pod punkty mocowania wkładać kawałki plastiku lub kartonu, póki co bez skutku ale wydaje mi się że właśnie tutaj muszę się skupić i eksperymentować.


    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    wywal sterownik on/off a zamontuj sterowanie pogodowe. Temperatura na grzejnikach nie bedzie się tak dynamicznie zmieiac i stukanie zniknie.
    Kocioł współpracuje ze sterownikiem który jest zsynchronizowany z pogodą na zewnątrz (zewnętrzny czujnik), ma też swoje harmonogramy (na noc niższa temp)
    Ostatnio edytowane przez Robert651 ; 21-02-2024 o 11:08

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert651 Zobacz post
    Nie pomyślałem o tym, jest to możliwe, rury (poziomo) mają razem jakieś 55 cm, dodatkowo na zgięciu (tam gdzie idą w podłogę) są zabudowane ścianką regipsową, wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej
    Spróbuję tutaj na próbę "złapać" czymś obie rury, docisnąć je do siebie,

    ...
    55cm to malutko. Myślałem o długościach rzędu metrów. Co najmniej kilku metrów. Próbowałeś w trakcie tego pukania przykładać rękę do grzejnika. Może da się wyczuć miejsce drgań?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Czy przejście rur przez regips jest z czyste? (luz wokół) . 1. To może się przenosić na ściankę - szklanka do ścianki jak podsłuch - czy ścianka jest źródłem hałasu?Jesli nie to: 2. Mocowanie grzejnika - tu kombinuj.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hipka
    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    zawsze tam, gdzie Ty!
    Posty
    104

    Domyślnie



    cóż to jest stówka za rozwiązanie problemu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony