dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Hydrofor rozdzielona rura ssąca

    Witam,

    Podczas przenoszenia hydrofory ( zbiornik 24 l ) na działkę przez niewiedzę zamieniłem rure 1 cal na 2 rury 25 PE, gdzie jedna była rurą ssącą, a druga miała służyć jedynie do spuszczenia wody na zimę, aby co roku nie rozkopywac miejsca gdzie poprzednio był zawór do spuszczania. Po zmianie podczas podlewania pompa pracuje w sposób ciągly, a poprzednio pompa dobijała do max ciśnienie i się na chwilę zatrzymywała.

    Założyłem, że jest to stan nieprawidłowy i dzieje się tak ze względu na zbyt mały przekrój rury ssącej i żeby ponownie nie rozkopywać i zamieniac na 30 PE postanowiłem, że wykorzystam rurę do spuszczanie wody i obie będą służyć jako doprowadzenie wody ze studni do hydroforu. Czyli mamy studnie - 1 cal trójnik - 2 x 25 PE - trójnik 1 cal - hydrofor

    Czy taki układ ma sens, czy zrobi większe spustoszenie niż układ z jedną rurą 25 PE?

    W planie mam jeszcze montaż większego zbiornika 50 l lub 80 l, bo w planie montaż prysznica jak to wpłynie na sytuację

    Z drugiej strony chyba dla hydroforu zdrowsza jest praca ciągła niż wyłączanie co minutę podczas godzinnego podlewania.

    Czy nie będzie problemu z zassaniem wody itp

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	468310

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Jeżeli przed trójnikiem i za trójnikiem masz 1" to przecież to jest ta sama średnica co pojedyncza rura DN25. Jeśli nawet są jakieś różnice w grubościach ścianek to jest to pomijalne.
    Poza tym tak jak napisałeś - dla pompy zdrowsza jest praca ciągła niż start/stop co minutę.

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety nie (nie byłem zbyt precyzyjny) przed trójnikiem mam stalową 1" DN25, a ta pojedyncza to 25 PE( niebieskie) więc jest 25,4 mm vs 21,4 mm niby niewiele ale przekrój to 505 mm vs 360 mm czyli 30 % mnijeszy, a jak użyje obu to mam znowu 40% większy, a pewnie zmniejszenie przekroju o 30% zmniejsza przepływ wody o np 40 %.. Zasad zachowania się wody przy zmianach ciśnienia, przekroju nie znam i nie wiem czy zamiast pomóc nie strzelam sobie w stopę.

    Ciągła praca mi nie przeszkadza tyle co zalecenia producenta, aby doprowadzenie było DN25 i nie wiem czy takie przewężenie nie dobije mi znowu pompy. Finalnie chce powiększyć zbiornik więc pompa nie będzie pracować ciągle, tylko powinna robić sobie kilkuminutowe przestoje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony