dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Duze zuzycie gazu

    Witam. Czy kocioł ze zbyt dużą mocą może być powodem dużego zużycia gazu ?
    Wynająłem kawalerkę 35m2, jeden grzejnik w pokoju kuchnia podłogowka i drabinka w łazience. Termostat ustawiony na 20 stopni a w styczniu miałem zużycie 140m3 gazu, w lutym koło 100m3.
    Kocioł się włącza co 3-4h popracuje około 40min i się wyłącza więc skąd takie duże zużycie?
    Kocioł to Beretta quadra 2 i z tego co wyczytałem to zdecydowanie za duża moc ma jak na taki metraż, da się coś zrobić bez wymiany kotła ? Jakbym dołożył grzejnik w pokoju to coś to zmieni ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał aranes010 Zobacz post
    Witam. Czy kocioł ze zbyt dużą mocą może być powodem dużego zużycia gazu ?
    Wynająłem kawalerkę 35m2, jeden grzejnik w pokoju kuchnia podłogowka i drabinka w łazience. Termostat ustawiony na 20 stopni a w styczniu miałem zużycie 140m3 gazu, w lutym koło 100m3.
    Kocioł się włącza co 3-4h popracuje około 40min i się wyłącza więc skąd takie duże zużycie?
    Kocioł to Beretta quadra 2 i z tego co wyczytałem to zdecydowanie za duża moc ma jak na taki metraż, da się coś zrobić bez wymiany kotła ? Jakbym dołożył grzejnik w pokoju to coś to zmieni ?
    A po co ten kocioł ?

  3. #3

    Domyślnie

    Jak po co ? Do ogrzewania wody i mieszkania

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał aranes010 Zobacz post
    Witam. Czy kocioł ze zbyt dużą mocą może być powodem dużego zużycia gazu ?
    Wynająłem kawalerkę 35m2, jeden grzejnik w pokoju kuchnia podłogowka i drabinka w łazience. Termostat ustawiony na 20 stopni a w styczniu miałem zużycie 140m3 gazu, w lutym koło 100m3.
    ?
    Dla porównania w mieszkaniu które wynajmuję.
    Styczeń - 126 m3
    Luty - 77 m3
    36m2 rodzina 2+2
    Blok ocieplony. Kocioł min. 6kW Dwufunkcyjny, Turbo.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał aranes010 Zobacz post
    Witam. Czy kocioł ze zbyt dużą mocą może być powodem dużego zużycia gazu ?
    Wynająłem kawalerkę 35m2, jeden grzejnik w pokoju kuchnia podłogowka i drabinka w łazience. Termostat ustawiony na 20 stopni a w styczniu miałem zużycie 140m3 gazu, w lutym koło 100m3.
    Kocioł się włącza co 3-4h popracuje około 40min i się wyłącza więc skąd takie duże zużycie?
    Kocioł to Beretta quadra 2 i z tego co wyczytałem to zdecydowanie za duża moc ma jak na taki metraż, da się coś zrobić bez wymiany kotła ? Jakbym dołożył grzejnik w pokoju to coś to zmieni ?
    Jaka jest temperatura grzania na kotle?
    Nie pytam o tem. na sterowniku.

  6. #6

    Domyślnie

    Aktualnie 55C. Co ciekawe temperatura na kotle nie ma nic do rzeczy.
    Testowalem wszystkie mozliwe opcje, najnizsza, najwyzsza jak i srednia temperatura i zawsze zuzycie gazu bylo takie samo lub bardzo podobne ;/

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał aranes010 Zobacz post
    Kocioł to Beretta quadra 2 i z tego co wyczytałem to zdecydowanie za duża moc ma jak na taki metraż, da się coś zrobić bez wymiany kotła ? Jakbym dołożył grzejnik w pokoju to coś to zmieni ?
    W tym wypadku moc nie jest zależna od metrażu mieszkania bo gdyby tak było to dla 35m2 wystarczył by kocioł o mocy 4 - 6kW.
    Ty masz 24kw ze względu na ze względu na ciepłą wodę użytkową. Kocioł jest dwufungcyjny a więc gdy odkręcasz kran kocioł załącza się podgrzewając wodę przepływowo.
    Problemem w tym wypadku jest moc minimalna kotła na poziomie 8kW a także sama instalacja, prawdopodobnie ocieplenie jej itp rzeczy.
    Co z tego że masz instalację podłogową jeżeli prawdopodobnie poprzez cienką warstwę ocieplenia posadzki 1/4 ciepła ogrzewasz sufit sąsiada.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Wlasnie podlogowe mam w kuchni tylko i tam mam wyzsza temperature niz jak w pokoju gdzie jest termosta i dlugo trzyma sie ta temperatura.
    Gorzej wychodzi w pokoju, dluzej sie nagrzewa i slabiej trzyma temperature.
    Czy dolozenie grzejnika wplynie jakos na zuzycie gazu ? Niby szybciej sie nagrzeje pokoj ale czy zaoszczedze na tym to nie wiem

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał aranes010 Zobacz post
    Jak po co ? Do ogrzewania wody i mieszkania
    Ale dlaczego kocioł na 1 grzejnik ???? To debilizm może trzeba było kocioł z podajnikiem na ekogroszek też fajne i jaki fan

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał aranes010 Zobacz post
    Czy dolozenie grzejnika wplynie jakos na zuzycie gazu ? Niby szybciej sie nagrzeje pokoj ale czy zaoszczedze na tym to nie wiem
    Wpłynie bo te kilka litrów więcej spowoduje iż kocioł będzie nagrzewał wodę dłużej albo z wyższą mocą. To będzie nieznaczne ale jednak wystąpi.Odnośnie zużycia to nie wiadomo jak dołożenie grzejnika na to wpłynie w ogólnym rozrachunku.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał aranes010 Zobacz post
    Aktualnie 55C. Co ciekawe temperatura na kotle nie ma nic do rzeczy.
    Testowalem wszystkie mozliwe opcje, najnizsza, najwyzsza jak i srednia temperatura i zawsze zuzycie gazu bylo takie samo lub bardzo podobne ;/
    Mnie się wydaje, że nic nie wskórasz, albo niewiele. Masz kocioł z otwartą komorą spalania, niezbyt oszczędny.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12

    Domyślnie

    140m3 za styczeń to nie jest dużo. Trzeba wziąć pod uwagę, że kocioł atmosferyk sporo powietrza potrzebuje do spalania i skąd je zaciąga? Z dworu. Tak więc podczas pracy dodatkowo mieszkanie się wyziębia.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    140m3 za styczeń to nie jest dużo. Trzeba wziąć pod uwagę, że kocioł atmosferyk sporo powietrza potrzebuje do spalania i skąd je zaciąga? Z dworu. Tak więc podczas pracy dodatkowo mieszkanie się wyziębia.
    interesujące.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    140m3 za styczeń to nie jest dużo. Trzeba wziąć pod uwagę, że kocioł atmosferyk sporo powietrza potrzebuje do spalania i skąd je zaciąga? Z dworu. Tak więc podczas pracy dodatkowo mieszkanie się wyziębia.
    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    interesujące.
    Pewnie chodziło o to, że powietrze pobrane do spalania z pomieszczenia, musi być w pomieszczeniu uzupełnione "powietrzem zaciągniętym z dworu".
    Jeżeli jednak nie o to chodziło, to faktycznie "interesujące"

  15. #15

    Domyślnie

    Wytłumaczę to dla dbx'a, bo chyba zbyt skomplikowany skrót myślowy zastosowałem.

    Otóż kocioł do spalania CH4 potrzebuje powietrza (a właściwie O2). Pobiera więc te powietrze z pomieszczenia, a następnie wyrzuca kominem - oczywiście wyrzucone powietrze powoduje podciśnienie w pomieszczeniu, które musi zostać uzupełnione nowym, zimnym powietrzem z dworu.
    Wystarczająco dokładnie?
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony