dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Question Bojler elektryczny / podgrzewacz wody elektryczny

    Cześć
    Zastanawiam się czy ma sens instalacja elektrycznego podgrzewacza wody.

    Opis mojej sytuacji:
    • Dom jednorodzinny
    • Nie ma sensu instalować pompy ciepła (za stary dom)
    • Bez problemu mogę położyć DUUŻO fotowoltaiki (10kw bez problemu mi się zmieści - duży dach bardzo dobry konto itd.)
    • W tej chwili mam piec gazowy 2 funkcyjny (ogrzewanie + woda ciepła)
    • Będę miał bank energii - ponieważ dużo sąsiadów ma pompy ciepła (osiedle domków) i w zimę podczas największych mrozów sieć elektryczna nie wytrzymuje i są przerwy w dostawie energii elektrycznej


    Zastanawiam się nad kupieniem podgrzewacza wody elektrycznego. Bo jeśli zainstaluje 10 kw foto to bez problemu mi jeszcze to ogarnie. I moje opłaty za gaz spadną do minimum. Oczywiście w sytuacji kiedy cena prądu pójdzie do góry a cena gazu spadnie to dalej mam piec 2 funkcyjny i odpalę sobie tam podgrzewanie wody.

    Tak wygląda moja sytuacja.

    Pytanie: Czy są PRZEPŁYWOWE podgrzewacze wody które dadzą na bieżąco podgrzewać wodę tak aby np kąpać się czy brać gorący prysznic?

    Nie chce bojlera - nie mam miejsca na niego. Max co mogę zaakceptować to jakiś mały zbiornik wbudowany np na 20 litrów.

    Ma ktoś z Was takie rozwiązanie w domu?
    Sprawdza się?
    Czy raczej to mrzonka i elektryczne rozwiązanie nie da rady podgrzewać na bieżąco wody i jedyna opcja to bojler z 80 litrami wody?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzalonyMieszkaniec Zobacz post
    [*]Nie ma sensu instalować pompy ciepła (za stary dom)
    Co to za argument, że dom jest za stary? Że będzie do wyburzenia/sprzedania? Czy że za dużo kWh potrzebuje? To pierwsze owszem, jest argumentem przeciw PC, ale to drugie jest argumentem za (zwłaszcza w połączeniu z dopłatami).
    Cytat Napisał SzalonyMieszkaniec Zobacz post
    [*]Bez problemu mogę położyć DUUŻO fotowoltaiki (10kw bez problemu mi się zmieści - duży dach bardzo dobry konto itd.)
    O opłacalności PV masz sporo tematów. W tym duży wątek o net-billingu.

    Cytat Napisał SzalonyMieszkaniec Zobacz post
    Zastanawiam się nad kupieniem podgrzewacza wody elektrycznego. Bo jeśli zainstaluje 10 kw foto to bez problemu mi jeszcze to ogarnie. I moje opłaty za gaz spadną do minimum. Oczywiście w sytuacji kiedy cena prądu pójdzie do góry a cena gazu spadnie to dalej mam piec 2 funkcyjny i odpalę sobie tam podgrzewanie wody.
    Policz, ile kW trzeba do ogrzania 1l/min. 10kW to zdecydowanie za mało mocy.
    Przepływowe podgrzewacze mają kilka wad:
    1. potrzebują ogromnej mocy.
    2. problematyczne jest sterowanie temperaturą i mocą. Trudno utrzymać stabilną, stałą temperaturę (więc jak w czasie prysznica ktoś odkręci ciepłą wodę w kuchni prysznic może przestać być przyjemny).
    3. Bywa za wysoka moc minimalna - czyli przy energooszczędnym perlatorze może nie być ciepłej wody
    4. Problematyczne wykonanie cyrkulacji i potrzeba czekania na ciepłą wodę i straty (spuszczenie do kanalizacji) wody ogrzanej o dobre kilkanaście stopni.
    5. Grzanie wtedy, gdy ciepła woda jest potrzebna. A więc brak możliwości zmagazynowania ciepła w czasie taniej strefy taryfy energetycznej a to oznacza znacznie droższe ogrzewanie. I PV tego nie zmienia, bo przy dużej mocy nawet przy PV pracującej na maksa znaczną część energii będziesz ciągnął z sieci i płacił wg stawek z taryfy a "nabijał" depozyt wg RCE. Przy bojlerze zmagazynujesz ciepłą wodę w godzinach, gdy prąd będzie najtańszy albo z PV zwiększając autokonsumpcję dzięki temu, że możesz grzać dowolnie małą mocą (możesz za pomocą EMS czy HEMS drobne kilkadziesiąt nadmiarowych watów pakować do zasobnika).

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Ogrzewacze przepływowe to nawet 22kW/3fazy - czyli instalacja musi wytrzymać, ustawienie ekonomiczne to połowa tego, do natrysku wystarczy. Bateria z termostatem nie nadaje się (zapomnij) , z deszcownicą nie próbowałem. Przy źle dobranych przekrojach rur , to faktycznie odkrecenie zimnej wody w kuchni może dać nieakceptowalny skok temperatury goracej w łazience. Kwestia dyscypliny domowników.
    FV jest cacy jeśli sieć przyjmuje produkcję. Do ideału off grid jeszcze nam daleko. Tzn. bez napiecia z sieci, FV leży i kwiczy.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzalonyMieszkaniec Zobacz post
    Cześć
    Zastanawiam się czy ma sens instalacja elektrycznego podgrzewacza wody.

    Opis mojej sytuacji:
    • Dom jednorodzinny
    • Nie ma sensu instalować pompy ciepła (za stary dom)
    • Bez problemu mogę położyć DUUŻO fotowoltaiki (10kw bez problemu mi się zmieści - duży dach bardzo dobry konto itd.)
    • W tej chwili mam piec gazowy 2 funkcyjny (ogrzewanie + woda ciepła)
    • Będę miał bank energii - ponieważ dużo sąsiadów ma pompy ciepła (osiedle domków) i w zimę podczas największych mrozów sieć elektryczna nie wytrzymuje i są przerwy w dostawie energii elektrycznej


    Zastanawiam się nad kupieniem podgrzewacza wody elektrycznego. Bo jeśli zainstaluje 10 kw foto to bez problemu mi jeszcze to ogarnie. I moje opłaty za gaz spadną do minimum. Oczywiście w sytuacji kiedy cena prądu pójdzie do góry a cena gazu spadnie to dalej mam piec 2 funkcyjny i odpalę sobie tam podgrzewanie wody.

    Tak wygląda moja sytuacja.

    Pytanie: Czy są PRZEPŁYWOWE podgrzewacze wody które dadzą na bieżąco podgrzewać wodę tak aby np kąpać się czy brać gorący prysznic?

    Nie chce bojlera - nie mam miejsca na niego. Max co mogę zaakceptować to jakiś mały zbiornik wbudowany np na 20 litrów.

    Ma ktoś z Was takie rozwiązanie w domu?
    Sprawdza się?
    Czy raczej to mrzonka i elektryczne rozwiązanie nie da rady podgrzewać na bieżąco wody i jedyna opcja to bojler z 80 litrami wody?
    A dlaczego nie pompa ciepła tylko do cwu ???

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A dlaczego nie pompa ciepła tylko do cwu ???
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za argument, że dom jest za stary?
    Stary dom, za słabo docieplony, grzejniki "zwykłe", nie ma szansy na podłogówkę. Mała działka i nie chce jej poświęcać na PC, dużo domków w okolicy nowych pobudowało się i w zimę kiedy są najgorsze mrozy jest wyłączany prąd - ponieważ pompy ciepła odpalały się u wszystkich. Nie wierzę, że w mojej okolicy w najbliższym czasie wymienią sieć tak aby dostosować to do większego poboru i oddawania. W lato kiedy u wszystkich sąsiadów działa fotowoltaika na maxa oczywiście sieć nie odbiera przez X czasu.

    Dlatego pisałem wyżej, że boje się iść w pompę ciepła.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Policz, ile kW trzeba do ogrzania 1l/min. 10kW to zdecydowanie za mało mocy.
    Przepływowe podgrzewacze mają kilka wad:
    1. potrzebują ogromnej mocy.
    Tego się najbardziej boje w tej opcji. Dlatego podpytuje się na forum czy ktoś to tak wdrożył.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    2. problematyczne jest sterowanie temperaturą i mocą. Trudno utrzymać stabilną, stałą temperaturę (więc jak w czasie prysznica ktoś odkręci ciepłą wodę w kuchni prysznic może przestać być przyjemny).
    Ten problem nie będzie występował

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    3. Bywa za wysoka moc minimalna - czyli przy energooszczędnym perlatorze może nie być ciepłej wody
    Bardzo słuszna uwaga - o tym nie pomyślałem

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    4. Problematyczne wykonanie cyrkulacji i potrzeba czekania na ciepłą wodę i straty (spuszczenie do kanalizacji) wody ogrzanej o dobre kilkanaście stopni.
    Wydaje mi się, że ten problem występuje również przy gazowym piecu dwu funkcyjnym. Czy przy elektrycznym będzie większy problem? W tej chwili mam gazowy 2 funkcyjny bez zbiornika.
    Jeśli chodzi o tego elektrycznego mógłbym pójść w mały np do 20 litrów zbiornik w wbudowany - to jeszcze bym wcisnął w pomieszczenie gospodarcze. Chyba rozwiązało by problem np z myciem rąk czy też korzystaniem na chwilkę z wody w ciągu dnia.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    5. Grzanie wtedy, gdy ciepła woda jest potrzebna. A więc brak możliwości zmagazynowania ciepła w czasie taniej strefy taryfy energetycznej a to oznacza znacznie droższe ogrzewanie. I PV tego nie zmienia, bo przy dużej mocy nawet przy PV pracującej na maksa znaczną część energii będziesz ciągnął z sieci i płacił wg stawek z taryfy a "nabijał" depozyt wg RCE. Przy bojlerze zmagazynujesz ciepłą wodę w godzinach, gdy prąd będzie najtańszy albo z PV zwiększając autokonsumpcję dzięki temu, że możesz grzać dowolnie małą mocą (możesz za pomocą EMS czy HEMS drobne kilkadziesiąt nadmiarowych watów pakować do zasobnika).
    Mogę odpalać podgrzewacz wody elektryczny np przez okres lata - kiedy i tak działa mi magazyn energii. A w zimę kiedy foto już nie działa to przełączę się na dwu funkcyjny piec gazowy który i tak już mi na ścianie wisi.

    Mam 2 główne problemy z bojlerem elektrycznym:
    - Miejsce - nie za bardzo mam gdzie fizycznie go wstawić
    - Miałem takie rozwiązanie kilka lat temu i był problem z myciem się kilku osób po sobie. Przykład 2 - 3 osoby biorące prysznic po sobie. Nie jest to możliwe bo nie zdąży nagrzać wody w bojlerze.


    Szukam tym pomysłem opcji zwiększenia konsumpcji własnej

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    A co ma wspolnego jakośc domu działka i centralne ogrzewanie z popma ciepła do przygotowania ciepłęj wody uzytkowej ???????

    J anie ma na szczęscie centralnego ogrzeewania ale pompe coepla do cuw owszem 300l zasobnik

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony