dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie GGWC +2 nagrzewnice, wydajność przy chłodzeniu

    Za chwilę będę ruszał z budowa domu i zastanawiam się nad wykonaniem GGWC. Dom będzie dobrze zaizolowany (taki półpasywny), będzie miał dużą akumulacyjność i z ekspozycja głównych przeszkleń na południowy zachód i obawiam się przegrzewania w lato a nawet i podczas ciepłej wiosny. Grunt mam gliniasty i mokry. Z tego względu typowy rurowiec odpada. Będę go robił sam. Rozwiązań komercyjnych po 10-15-20 tys w ogóle nie biorę pod uwagę.

    Zastanawiam się nad sensownością i opłacalnością tego przedsięwzięcia bo mało się słyszy, a jeśli już to niejednoznacznie nt wydajności tych GGWC, zwłaszcza latem bo o lato mi głównie chodzi. Początkowo miałem robić osobny wykop ale by optymalizować koszty szukam innych rozwiązań. Chciałabym zmieścić 200 mb (2x100) a może 300mb (3x100) rury 32mm w wykopie podczas wykonywania przyłącza wodociągowego. Wykop będzie miał ok 12m długości na ok 1 szerokości. Głębokość wykopu to ok 1,5-2m, wiec zastanawiam się czy wtedy nie pogłębić wykopu do ok 3m a może i głębiej i tam nie zakopać tych rurek. Rozwiązanie o tyle fajne, ze w ten sposób mógłbym zakopać go o wiele głębiej niż gdyby robić specjalny wykop 100-200mb pod te rurki więc złoże byłoby wydajniejsze i stabilniejsze.

    Na yt widziałem filmik https://www.youtube.com/watch?v=D5SZTpXxrb4&t=626s gdzie właściciel pokazuje rozwiązanie dwóch nagrzewnic. Jedna (zimowo-letnia) pomiędzy czerpnią a centralka, a druga (tylko letnia) na nawiewie za centralką. Wiem, że GGWC niema takiej wydajności jak klimatyzacja ale jednocześnie wentylacja działa non-stop 24h, więc jeśli by się udało w ciepłe miesiące uzyskać nadmuch na poziomie 17-18 stopni to by to zapewniło znośne warunki przebywania.

    Pomiędzy dwoma nagrzewnicami na zasilaniu byłby mieszczacz, który w momencie gdy na czerpni byłoby powietrze gorące (ok 30 stopni +) to zasilanie z GGWC byłoby rozdzielane pomiędzy dwie nagrzewnice, ale jeśli czerpnia zasysała by powietrze chłodniejsze, (ok 24 stopnie i mniej) np. w nocy, to wtedy mieszacz puszczałby całe zasilanie GWC na druga nagrzewnice.

    Fakt, ze na tym filmiku właściciel omawia system, gzie druga nagrzewnica, ta na nadmuchu za centralka, jest zasilana z pompy ciepła. W domu przewiduje ogrzewanie PC PW wiec jest łatwo zadbać możliwość chłodzenia, ale nie bardzo wiem, jako to miało by działać podłączone do WM. Inna rzecz to kwestia, ze rekuperator będę miał w garażu a PC będę miął na piętrze.

    Niby same koszty zakopania rurek sa relatywnie niewielkie ale jeśli mam wydać 1-2 tys w błoto to po co?

    Jakie macie konstruktywne uwago do tej koncepcji?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat rekuperacja +GGWC.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	468341

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dzięki za info. U Ciebie jest to inaczej rozwiązane. Ja będę miał raczej pompę powietrze-woda bo gruntowe pompy jakby odeszły w zapomnienie. Niemniej z tego wynika, ze jednak warto zrobić takie dolne źródło do GGWC i to nawet bardziej w wariancie 3x100mb niż 2x100mb, a jak się go potem wykorzysta to inna sprawa.

    Można potem ten glikol wepchnąć w rurki od ogrzewania ściennego/sufitowego, zamiast nagrzewnicy wpiętej w wentylację. Choć tak na szybko kalkulując to wydaje mi się, jednak wariant podłączenia drugiej (letniej) nagrzewnicy do WM da podobny efekt a jednak nakłady finansowe oraz koszty eksploatacji będą dużo niższe.

    A tak na marginesie to dziwi mnie brak odpowiedzi i komentarza do zaproponowanego rozwiązania.
    Albo zaproponowany system jest tak dobry, ze nie ma się do czego przyczepić, albo tak zły, ze szkoda go jakkolwiek komentować.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Samo GGWC nie zapewni Ci minimum komfortu.
    Minimalizując zywki słoneczne refleksolami muszę wyciągać z domu ogromne ilości ciepła od zyskow bytowych i słonecznych.
    Chlodnica zasilana pionowym DZ robi tylko bardzo maly procent całości.

    Dodatkowo poziome ggwc to zipelnie inne temperatury latem - wyższe. Sprawność mniejsza. W samym lipcu z domu wyciągnąłem 1200kWh ciepła.

    Przyjmij jako temperatury zasilania latem 15 stopni. Przy bardzo wydajnych 6 rzędowych chłodnicach moze uda Ci sie nawiewac 18 stopni do domu.
    Przy wydajności 300m3/h moc tego ukladu bedzie bardzo mała.
    Po prostu musisz to przeliczyć - choc w ciemno mogę napisać, ze to może działać jako uzupełniające rozwiązanie, ale nie samodzielne.

    Pompy gruntowe nigdy nie pójdą w niepamięć

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony