dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Odpowietrzenie kanalizacji - na końcu układu?

    Pytanie dotyczy kanalizacji pod parterówka.
    Mam taką sytuację, że na samej "górze" kanalizacji wypada mi WC. Czy to może być problem? Np. woda z żadnej umywalki 'powyżej' nie będzie popychać nieczystości?

    I drugie pytanie, to odpowietrzenie.
    Odpowietrzenie chyba powinno być jeszcze 'wyżej' niż WC, bo na samym początku całego układu?
    Chciałbym odpowietrzenie wypuścić zaraz za ścianą jak na rysunku, tzn. w kotłowni żeby nie zagraciło łazienki. Jak to powinno się połączyć?
    Bo nie mogę sobie wyobrazić jak na tak krótkim odcinku upchnąć WC i zaraz za nim odpowietrzenie.
    Tzn. jakie kolanka itp. i przez to odpowietrzenie mi wychodzi poniżej WC, czyli chyba źle?
    W projekcie nie mam odpowietrzenia, więc pytam jak to fachowo rozwiązać
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_odpowietrzenie_kanalizy.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	468348  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Odpowietrzenie najlepiej aby było przedłużeniem rury która idzie do WC. Tu nie chodzi o popychanie płyn ących tą rurą ekskrementów, chociaż także i to jest ważne.
    Najważniejsze jednak jest to że ilość spłykiwanej wody wraz z zawartością muszli płynie z taką szybkością i w krótkim czasie iż obejmuje sobą całą obiętość rury.
    W takim wypadku woda w tej rurze zachowuje się tak jak tłok który powoduje zasysanie powietrza tworząc podciśnienie.
    Jeżeli na końcu rury za muszlą lub w jej najbliższych okolicach nie ma napowietrzenia to istniejące podciśnienie może tylko zaciągać wodę z syfonów a więc będzie to w tym wypadku syfon WC...( woda w kolanku WC) oraz syfon wanny.
    Jeżeli nie będzie dopływu powietrza to owa siła potrzebna do zasysania spowolni płynące ścieki tan iż utkną one w ryrze więc spłynie tylko woda.
    Po pierwsze więc światło rury będzie przez jakiś czas zajęte dopuki zawartość nie ulegnie rozkładowi a po drugie to wyssana z syfonów woda spowoduje otwarcie dostępu pomieszczenia łazienki do rozkładajacych się ścieków.
    Jednym słowem będzie cuchnąć.
    Dlatego tak ważne jest napowietrzenie czyli zawór napowietrzajacy albo rura podciągnięta ponad dach lub jeśli to ostatnia kondygnacja nawet ścianę i dostęp bezpośredni powietrza.
    Napowietrzenie powinno być powyżej WC tak aby spłukiwana woda nie mogła popłynąć w stronę przeciwną.
    Najczęściej będzie to więc rura fi 110 lub 75 puszczona pionowo w ścianie za WC idąca ponad dach gdzie jest zakończona odpowiednik kominkiem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 03-03-2024 o 20:51
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki, tylko największy problem mam z tym gdzie rurę z odpowietrzeniem wpiąć, jeśli WC jest przy zewnętrznej ścianie nośnej i WC jest najwyżej w układzie. Rozumiem że odejście do odpowietrzenia robię jeszcze w gruncie? Nie chcę żeby ta rura odpowietrzająca była w łazience, więc chciałem tą rurą odejść jakoś w bok do kotłowni i tam poprowadzić na dach. Tylko jak te rury spiąć, skoro za WC już nic nie ma i budynek się kończy

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    W pomieszczeniu obok oznaczonym nr:12 jest bodajże kotłownia.
    Tam wyprowadzasz tą rurę ponad dach z poziomu gruntu lub tylko z poziomu WC.
    To jest parterówka więc wyjście do WC powinno znajdować się na poziomie posadzki przy ścianie zewnętrznej.
    Należy odkuć posadzkę i chudziak tak aby dostać się do istniejącego tam kolanka a następnie umieścić tam dodatkowe odejście w bok do kotłowni.
    Innym sposobem jest odejście na poziomie WC które poprzez trójnik 45* prowadzisz rurę w ścianie zewnętrznej do kotłowni.
    Samodzielnie tego nie będziesz robił-a więc zadawanie pytań o typ kolanka, rury, trójnika itp. nie ma sensu.
    Należy zlecić pracę hydraulikowi a on będzie wiedział o co chodzi.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-03-2024 o 06:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki, będę robił sam, bo jeszcze nie ma żadnej posadzki do odkuwania, a chce się czegoś przydatnego w życiu nauczyć
    Problemem wydawała mi się długość odcinka od WC do trójnika, ale wychodzi na to, że to nie jest problem i może tak zostać jak na rysunku. Ewentualnie dosunę trójnik maksymalnie do ściany zewnętrznej (w lewo na rysunku).
    Dziękuję.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoannaTA Zobacz post
    Dzięki, będę robił sam, bo jeszcze nie ma żadnej posadzki do odkuwania, a chce się czegoś przydatnego w życiu nauczyć
    Problemem wydawała mi się długość odcinka od WC do trójnika, ale wychodzi na to, że to nie jest problem i może tak zostać jak na rysunku. Ewentualnie dosunę trójnik maksymalnie do ściany zewnętrznej (w lewo na rysunku).
    Dziękuję.
    Nauka na tak istotnej części instalacji nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż te prace w późniejszym okresie zostają zakryte poprzez ocieplenie, posadzkę, i okładziny podłogowe, ścienne oraz inne wykończenia więc popełnienie małego błędu na tym etapie może doprowadzić do konieczności dewastacji tego co już zostało skończone.
    Posadzki może i nie ma ale ta główna rura powinna być pod chudziakiem czyli płytą betonową na gruncie.
    Jeżeli z jakiegoś powodu tam jej nie ma a wyjście jest bliżej to kucie tak czy inaczej jest wskazane aby zachować 2% spadek.
    Główna magistrala pod chudziakiem powinna być o średnicy 160 a redukcja następować przy kolejnych podejściach i odnogach.

    Kompletnie nie wiadomo jak to wygląda w rzeczywistości a oprucz rzutu z zaznaczonym planem kanalizacji przydała by się fotka miejsca o którym mowa.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-03-2024 o 09:37
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony