dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Czy zabezpieczyć XPS dookoła płyty?

    Cześć,
    Pisze z takim problemem. Płytę robiliśmy kilka lat temu i nieświadomie zrobiliśmy dookoła opaskę z 20 cm EPS. Po głębszej refleksji, padła decyzja, aby na wspomnianego EPS przykleić styrodur. Tak pozostawiono od zeszłego sezonu. W tym sezonie chcemy zrobić opaskę z kamienia i doszedłem do wniosku, że warto byłoby zrobić jakieś uszczelnienie przeciw wodne między płytami XPS, oraz między XPS a cokołem elewacyjnym, są ta niewielkie szpary. Teraz pytanie, czym to uszczelnić, żeby przetrwało w gruncie? Oraz drugie pytanie, czy prawidłowo jest zostawić "goły" styrodur w ziemi, tak jak mam to w planach? Dookoła domu nie będzie nasad a grunt został wymieniony na pospółkę. Pod bloczkami jest papa a na płycie folia czarna i na to styropian i podłogówka. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	qw.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	2,8 KB
ID:	468349Mam nadzieję, na otrzymanie porady. Dziękuje i pozdrawiam.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Styrodur na całej głębokości powinien być wykończony poprzez siatkę elewacyjną z klejem a następnie pomalowany jakąkolwiek izolacją typu Izohan. Po tym etapie na tak wykończony styrodur idzie folia kubełkowa bezpośrednio zasypana piaskiem.
    Folia do wysokości opaski z kamienia ponad gruntem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj,
    Kierownik budowy twierdzi, że siatka z klejem w grunt to błąd bo pije i odpada - dom obok sąsiedzi styrodur mieli wykończony jak powyżej i wszystko szlag trafia. Czy miałaby słuzyć? Czym miałaby służyć folia kubełkowa na styrodurze?
    Pozdrawiam

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Aby klej z siatką nie wilgotniał maluje się go izohanem lub inną izolacją przeciwwodną.
    Sam styropian także po jakimś czasie chłonie wodę
    Wykończenie siatką zatopioną z klejem wzmacnia powierzchnię i umożliwia pokrycie styroduru izolacją.
    Niektóre izolacje są typu bitumicznego zawierającego rozpuszczalniki które mogą niszczyć styropian.
    Folia kubełkowa chroni styrodur przed wilgocią z gruntu a kubełki chronią przed większymi kamieniami które napierając razem z gruntem niszczą jego powierzchnię. Ponadto odstęp na kubełki umozliwia wentylacje
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Powtarzam za fizykami budowli: XPS-a poniżej gruntu niczym się nie smaruje.
    Hydroizolacja jest pod XPS-em, a nie na XPS.
    XPS zabezpieczasz membraną kubełkową, ale nie tyle przed wodą, co przed wilgotnym syfiastym gruntem, przed gryzoniami i przed mechanicznym uszkodzeniem w trakcie zasypywania wykopu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony