dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie Konstrukcja stalowa garaż dwustanowiskowy - pytanie

    Witam serdecznie,

    zabieram się za postawienie garażu dwustanowiskowego konstrukcja stalowa lecz mam kilka pytań i potrzebuję małej podpowiedzi.
    potrzebuje pomocy w dobraniu optymalnych profili by nie przesadzić z kosztami ale jednocześnie by było to wszystko wytrzymałe i bezpieczne.

    Dach chcę zrobić blachodachówkę i teraz prawdopodobnie normalnie trzeba będzie zrobić gęsto kontrłaty bo nie wiem jak to jest montowane na tych garażach co przywożą gotowe zestawy do skręcenia.

    ściany to blacha elewacyjna T-6

    Dzięki za jakieś podpowiedzi.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiary kopia.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	468352Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	07 kopia.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	84,9 KB
ID:	468353Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	06 kopia.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	83,5 KB
ID:	468354

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Wszystko wygląda ładnie poza dachem. Nie wiadomo jaka jest długość garażu ale jeśli to 6mb to odstęp kratownic dachowych była by w okolicach 1,5mb
    Dla normalnych kontrłat 40 x 50 to jednak dość sporo.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzięki za odp.
    tak głębokość to 6m i tu na pięciu kratownicach mam 1,4m odległości
    A jaki użyć profil 30x30x3 da radę czy jednak zostać na 40x40x3 bo jakby nie było to w szerokości jet 8m to samo pytanie odnośnie słupów 80x80x3 jest ok czy 60x60x3 ? te profile są również w poziomie na górze pod kratownicami dachowymi.
    Pytam bo nie znam się tak do końca a chcę zrobić zgodnie ze sztuką ale też bez przesady.

    Dach pomyślałem dać kontrłaty tradycyjne

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	09 kopia.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	468355

    Ta obecna konfiguracja na gotowo razem z bramami wyniesie 25000 zł dużo / mało ?
    Ostatnio edytowane przez Pomier ; 04-03-2024 o 17:52

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Ktoś te kratownice projektował czy jest to własna inicjatywa?
    Dla 8 m szerokości biorąc pod uwagę że na środku jest poprzeczka to 4mb dla profilu 30 x 30 to zbyt dużo.
    Dlatego pozostań raczej przy 40 x 40.

    Problemem nie jest jednak grubość profilu ale rozstaw kratownic.
    Biorąc nawet pod uwagę iż drewniane kontrłaty umieścimy co 40cm należało by rozważyć zwiększenie ilości kratownic o przynajmniej 1 szt tak aby rozstaw wyniósł ok 1mb.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie

    dzięki _ tak to mój w całości projekt pod moje zagospodarowanie terenu z dużym skosem dla tego jest ten kawałek ścianki murowanej.
    Jestem grafikem komputerowym 3D i musiałem to sobie wszystko zaprojektować, wymodelować i zobaczyć co mi z tego wyjdzie, jakie materiały ile czego itd.

    Teraz jak dodałem dodatkową kratownicę mam odstęp 108cm

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    108cm to już duzo lepiej. Nie sugeruj się tylko i wyłącznie ciężarem drewnianych kontrłat oraz blachy. Problemem z takim rozstawem będzie leżący śnieg a także sam montarz blachodachówki.
    Nie wyobrażam sobie chodzenia po kontrłatach na długości 140cm. W normalnym dachu krokwie mają zazwyczaj rozstaw 70 - 80cm więc te 108 już lepiej brzmi.
    Nie wszystko da się wykonać z rusztowania.
    Odnośnie samych kratownic to profil 40 x 40 bierze się nie tylko z jego wytrzymałości. Problematyczne będzie tu jednak osłabienie konstrukcji wynikające z wiercenia otworów co 30 - 35cm celem mocowania kontrłat.
    Dla proflu 30 x 30 i śróbach fi 5 - 6mm będzie to trudne
    Dla profili 3mm samowiercące wkręty farmerskie raczej nie zdadzą egzaminu, Raczej widzę tu jednak wiercenie jednej ściany i gwintowanie lub wiercenie na przelot dwóch ścian i dawanie nakrętki.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-03-2024 o 18:54
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie

    myślałem dospawać kątowniki na tych kratownicach w odpowiedniej odległości i do tego przykręcać kontrłaty.
    Nie wiem czy nie jest to przerost formy nad treścią bo jednak na 5 kratownicach dwuspadowych będzie od groma tego spawania tych małych kątowników i potem wszystko poprzewiercać.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	468359

    tak jak piszesz wiercenie profilu 40x40 na wylot na potrzeby przykręcenia kontrłąt to słaby pomysł .
    Widziałem w tych gotowych konstrukcjach że używają kątowników i wtedy jest wiercenie w jednej ściance. Obawiam się jednak osłabienia całej konstrukcji/ramy jak na górze tej ramy użyję kątownika do przykręcania kontrłat.
    Ostatnio edytowane przez Pomier ; 04-03-2024 o 19:33

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Wspomniałeś o kwocie powyżej 22tyś...... nie rozważałeś zakupu namiotu całorocznego oraz wzmocnienie go celem zmiany pokrycia:

    https://allegro.pl/oferta/namioty-wa...nt=11912511933

    Oprucz tego to zamówienie gotowych elementów moze wyszło by taniej

    Tu masz kratownice 3m.....dostępne są dłuższe

    https://allegro.pl/oferta/trusssyste...66fdd6604cf017

    Może zamiast blachodachówki z całym ożebrowaniem z kontrłat, lepiej by użyć płyt warstwowych z dwóch płatów tłoczonych blach i pianki wewnątrz.
    Szerokość płyty to 1mb więc z zastosowaniem belki kalenicowej i jednej poprzeczki na środku było by to korzystniejsze.

    https://alfapanel.com.pl/pl/c/PLYTA-...OWA-DACHOWA/44
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    https://garaze-blaszane.com/produkt/...RoCmIwQAvD_BwE

    Tu jest hala blaszana 6 x 9 x 3....dorobienie drugiej bramy będzie ta ńsze
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie

    dzięki na spokojnie jutro się z tym zapoznam.
    Dla tego sam sobie zdałem pytanie czy warto tyle wydać i od groma własnej pracy bo może w tej cenie będzie coś gotowego itd.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie

    dzięki na spokojnie jutro się z tym zapoznam.
    Dla tego sam sobie zdałem pytanie czy warto tyle wydać i od groma własnej pracy bo może w tej cenie będzie coś gotowego itd.

    tak szybko spojrzałem, namiot odpada bo muszę mieć taką konfigurację ustawienia na działce jak zrobiłem. Bardzie zainteresowała mnie ta gotowa kratownica i z takich komponentów poskładać sobie cały garaż tak jak ja potrzebuję.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Jeżeli gotowa kratownica to poszukaj sobie kratownicy dachowej.

    np.

    https://sprzedajemy.pl/kratownica-bi...299-nr64697884

    Za taką cenę masz dach więc pozostaje tylko i wyłącznie budowa słupów.

    https://www.olx.pl/d/oferta/kratowni...l_rec_platform

    Ewentualnie zleć budowę kratownicy i wyjdzie dużo taniej.
    Tu gotowa kratownica pod konstrukcję 10 x 20m kosztuje tyle co Twoja własnej roboty o połowę mniejsza:

    https://www.olx.pl/d/oferta/hala-mag...l_rec_platform
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-03-2024 o 07:15
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie

    tak tak masz rację trzeba poszukać gotowych rozwiązań i wyjdzie taniej tak jak piszesz.
    Zaraz zadzwonię do tech ludzi od kratownic i ugadam co i jak a słupy sam postawię bo muszę nie zapominać o robieniu tego fundamenciku
    Jeszcze takie pytanie odnośnie tych słupów w narożnikach. Pierwotnie chciałem je zalać betonem od samego dołu do wysokości tego fundamentu ale czy warto tak to robić.
    Nie wystarczy przymocować tych słupów śrubami do bloczka fundamentowego?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    W fundamencie zatopić pręty gwintowane lub gotowe pospawane postumenty z gotowym rozstawem śrób. To będzie prostsze i praktyczniejsze także w poziomowaniu.
    Zatapianie gotowych słupów podczas poziomowania, pionowania i ustalania jednakowych wysokości będzie kłopotliwe.
    Także stabilizacja ich dopóki nie wyschnie beton to zagadka.

    Roboty jest przed tobą sporo więc zamówienie gotowizny wyjdzie taniej i dokładniej. Widziałem gotowe kratownice z wspawanymi kątownikami dla kontrłat na wcześniej określony rozstaw.
    Odnośnie konstrucji to same ściany ze słupów oprócz połączenia wieńcem warto pomyśleć o jakiś wzmocnieniach typu zastrzały w narożnikach lub poprzeczki idące przez całą długość pomiędzy słupami.
    Ściana z blachy na odcinku 6 lub 8 metrów to jednak spory żagiel dla wiatru

    Nie wiem czy planujesz takze jakąś płytę betonową jako podłogę ale gdyby tak to chyba lepiej zaszalować i od razu przy wylewaniu osadzić postumenty do słupów.
    Gdy garaż ma być bez podłogi to zamiast osobnych stóp fundamentowych do słupów może warto zalać dookoła całą podmurówkę i w niej osadzić podstawy na słupy
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-03-2024 o 09:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie

    tak jak tu widać, jest płyta betonowa
    6 słupów z frontu będzie miało mocowanie od samego dołu (na zasadzie szpilek zatopionych w betonie)
    natomiast 5 słupów będzie zamocowane wyżej na betonowych murkach też za pomocą szpilek.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	010 kopia.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	468366

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Żeby nie otwierać dużej bramy może na środku zaplanuj zwykłe drzwi..... no chyba ze brama będzie takowe miała.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pomier

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Ligowo
    Kod pocztowy
    09-228
    Posty
    9

    Domyślnie

    w projekcie widać będą dwie bramy po 250cm
    No to mam wycenę od tej firmy
    https://sprzedajemy.pl/kratownica-bi...299-nr64697884
    za jedną kratownicę 1700 zł biorą 200 zł za m bieżący
    Niestety po przeliczeniu tego jednego przęsła/kratownicy wyszło że kupno stali 60x40x3 = 661 zł x kratownice to 1983 zł
    Ostatnio edytowane przez Pomier ; 05-03-2024 o 12:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony