dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1

    Domyślnie Czujniki co2 - gdzie umieścić ?

    Cześć,
    Chodząc po forum zauważyłem, że czasami korzystacie czujników do co2 typu MHZ19B / SCD30 / SCD40. Z tego co się orientuję nie jest to coś co z ulicy można podpiąć pod magistralę knx/modbus. W dodatku szukając tych czujników raczej widzę surowe czujniki bez obudowy, bez osprzętu, żeby to podłączyć do jakiejś magistrali.

    Mam w związku z tym do was pytania:
    1) Gdzie umieszczacie swoje czujniki ? Na jakiej wysokości ? W jakimś meblu ? Na widoku / schowane ?
    2) Jak łączycie czujniki z systemem automatyzacji ? Dokupujecie jakieś mini komputerki a później łączycie po wifi ? Po ethernecie ? Po innym protokole ? Może do jakiejś magistrali modbus podpinacie ?

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz jeden dajesz do sypialni. Podłączone mam to do Domoticza i HA.

    Możesz podpiąć tylko do wifi i lokalnie sobie sprawdzać odczyty.

    Włożyłem do tej obudowy razem z czujnikiem który już był. eleganckie i niedrogie:

    https://allegro.pl/oferta/czujnik-ja...ng-11378365206


    Z tanich polecam z19d. Niczym nie ustępuje pozostałym w pomiarze, a kosztuje ok 50zł na ali.
    https://www.aliexpress.com/item/1005001604646157.html

    Tylko nie wpadnij na pomysł jak niektórzy producenci reku, że dasz na wywiewie taki czujnik, bo to jest zupełnie bez sensu.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 09-03-2024 o 16:54

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petri Zobacz post
    Mam w związku z tym do was pytania:
    1) Gdzie umieszczacie swoje czujniki ? Na jakiej wysokości ? W jakimś meblu ? Na widoku / schowane ?
    Zależy jaki czujnik. Te, które muszą być rekalibrowane świeżym powietrzem, należy umieścić tam, gdzie jest szansa na zapewnienie 400 ppm. Czujniki dwuwiązkowe mogą być gdziekolwiek, ale najlepiej na wysokości 60-110 cm (tam gdzie człowiek ma głowę).
    2) Jak łączycie czujniki z systemem automatyzacji ? Dokupujecie jakieś mini komputerki a później łączycie po wifi ? Po ethernecie ? Po innym protokole ? Może do jakiejś magistrali modbus podpinacie ?
    Badam ten temat. Wolałbym kupić czujnik obecności KNX w wersji multisensor, ale to spory koszt. Wydaje mi się, że modbus (plus bramka do knx-a) jest optymalny kosztowo.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post

    [...]Włożyłem do tej obudowy razem z czujnikiem który już był. eleganckie i niedrogie:

    https://allegro.pl/oferta/czujnik-ja...ng-11378365206

    [...]
    Znalazłbyś może chwilę, żeby wrzucić zdjęcie jak to wygląda ? Np. wrzuciłeś jakiś nodemcu podłączony do MH-Z19 i przyczepiłeś kabelki wewnatrz obudowy do 5v/gnd ?

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Tylko nie wpadnij na pomysł jak niektórzy producenci reku, że dasz na wywiewie taki czujnik, bo to jest zupełnie bez sensu.
    Chodzi o to, że i tak się wszystko uśredni i prawie nic nie pokaże a w sypialni w tym czasie może być 2000ppm ?


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    [...]
    Badam ten temat. Wolałbym kupić czujnik obecności KNX w wersji multisensor, ale to spory koszt. Wydaje mi się, że modbus (plus bramka do knx-a) jest optymalny kosztowo.
    Właśnie też byłem nastawiony na multisensor, akurat od od ekinexa (EK-ES3-TP) ale drążąc temat zauważyłem, że liczy on CO2 na podstawie VOC a gdzieś mi się tutaj przewinęło na forum, że nie jest to zbyt dokładne. Dlatego celuję w scd30 ale oprócz zrobienia czujnika samemu to nie widzę nic gotowego do podłączenia do jakiejkolwiek magistrali.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petri Zobacz post
    Właśnie też byłem nastawiony na multisensor, akurat od od ekinexa (EK-ES3-TP) ale drążąc temat zauważyłem, że liczy on CO2 na podstawie VOC a gdzieś mi się tutaj przewinęło na forum, że nie jest to zbyt dokładne. Dlatego celuję w scd30 ale oprócz zrobienia czujnika samemu to nie widzę nic gotowego do podłączenia do jakiejkolwiek magistrali.
    Chodziło mi o czujnik obecności w wersji multisensor. Pytałeś, gdzie umieścić czujnik CO2, wiec w tym wypadku byłby pod sufitem. Przy okazji, lepszy jest Steinel, zobacz True Presence.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Chodziło mi o czujnik obecności w wersji multisensor. Pytałeś, gdzie umieścić czujnik CO2, wiec w tym wypadku byłby pod sufitem. Przy okazji, lepszy jest Steinel, zobacz True Presence.
    Fajny tylko gdybym miał go zamontować wszędzie gdzie chcę to musiałbym wydać 12 tys. Kwota astronomiczna w stosunku do korzyści. Ale na plus, że mają dedykowany sensor do CO2, ciekawe jaki.

  7. #7

    Domyślnie

    W tej obudowie siedzi wemos d1mini i soft esp easy.

    Daj sobie spokój z jakimiś knx`am, bo to bajońskie sumy kosztuje. Kalibracja ABC działa bardzo dobrze, pod warunkiem, że chociaż kilka godzin w danym pomieszczeniu nie przebywasz, a wentylacja pracuje.

    Zbiorczy pomiar co2 nie ma sensu, właśnie z tego powodu który napisałeś.

  8. #8

    Domyślnie

    A próbował ktoś z was może umieścić czujnik co2 (np. scd30) w puszce z miejscem na elektronikę i np. użyć zaślepek do gniazdek z przewierconymi otworami ? Trochę się zastanawiam czy to już drutowanie czy jednak dobry plan.

    Z tyłu głowy jednak jest też strach, że złe polutowanie tego wszystkiego, chwila nieuwagi, urwany kabelek i pożar gotowy a do odpowiedzialności będę mógł pociągnąć tylko i wyłącznie siebie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	www.remontibudowa.pl-SIMET-290403-33.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	43,0 KB
ID:	468405

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Żeby wskazania były sensowne, to musi być swobodny przepływ powietrza (ewentualnie wymuszony). Jak jest swobodny, to nie ma znaczenia, gdzie umieścisz w danym pomieszczeniu - dyfuzja wyrównuje. Unikałbym tylko okolic, w których ktoś może dmuchać na sensor (czyli np. szafka nocna) bo taki strumień powietrza przesyconego CO2 przekłamie wskazania.
    Natomiast do sterowania wentylacją trzeba dać w najbardziej obciążonym pomieszczeniu, albo w kilku najbardziej (i wtedy sterować maksymalnym wskazaniem).
    Najtaniej i najprościej zrobić na ESP i SCD40 albo MH-Z19B
    Klik w sygnaturkę o regulacji CO2.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petri Zobacz post
    A próbował ktoś z was może umieścić czujnik co2 (np. scd30) w puszce z miejscem na elektronikę i np. użyć zaślepek do gniazdek z przewierconymi otworami ? Trochę się zastanawiam czy to już drutowanie czy jednak dobry plan.

    Z tyłu głowy jednak jest też strach, że złe polutowanie tego wszystkiego, chwila nieuwagi, urwany kabelek i pożar gotowy a do odpowiedzialności będę mógł pociągnąć tylko i wyłącznie siebie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	www.remontibudowa.pl-SIMET-290403-33.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	43,0 KB
ID:	468405
    Oczywiście, że może być w puszcze, zobacz np Gira 210403. Zresztą, sam czujni ma okienko wielkości kilkunastu mm2 i działa dobrze. Raczej pożar Ci nie grozi przy tak niskich mocach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11

    Domyślnie

    Po co kombinujesz z puszkami? Postaw czujnik na półce w jakiejś estetycznej obudowie i po krzyku. Przecież to jest zasilane 3,3/5V co tam ma sie spalić. Szybciej marnej jakości ładowarka po usb. To jednak masz na co dzień wpięte w gniazdko i nie panikujesz prawda?

    mhz-19d tańszy od b, a działa tak samo dobrze.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A jak podłączy czujnik do magistrali KNX?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13

    Domyślnie

    To już wszedł w tą magistralę, bo nie doczytałem?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    W jakąś magistralę i tak "wejdzie", bo przecież te czujniki nie działają po radiu. Czujnik musi być na drucie, schowany w puszce, przewodzie wentylacyjnym, zintegrowany z innymi czujnikami w np czujniku obecności itd. Inaczej jak to będzie wyglądać?

    Jeśli założenie będzie takie, że dom się wentyluje choćby w minimalnym stopniu cały czas, to ja bym kupił właśnie takie tanie czujniki po modbusie i spiął je bramką Knx-modbus. Jeśli jednak wentylacja będzie okresowo wyłączana, to lepiej umieścić w puszce gdzieś blisko człowieka. Nie jest przecież takim wielkim problemem umiescić taki czujnik pod zaślepką z otworkami. Można to zrobić samemu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    W jakąś magistralę i tak "wejdzie", bo przecież te czujniki nie działają po radiu. Czujnik musi być na drucie, schowany w puszce, przewodzie wentylacyjnym, zintegrowany z innymi czujnikami w np czujniku obecności itd. Inaczej jak to będzie wyglądać?
    Dokładnie odwrotnie. Ma być mobilny, bezprzewodowy żebyś mógł go kalibrować na zewnątrz i w razie potrzeby przenieść do innego pomieszczenia (co polecam na początku, do regulacji wentylacji - a i potem od czasu do czasu sprawdzić, jak się zmienią warunki czy dziecko podrośnie). No, chyba, że ktoś chce wydać czapkę pieniędzy i na stałe umieścić czujniki w każdym pomieszczeniu. Tylko łatwo znaleźć lepsze zastosowanie dla tych pieniędzy.
    W przewodzie wentylacyjnym to można czujnik umieszczać - na nawiewie na czas kalibracji.


    To jest jakiś system, co sobie nie radzi z podpięciem po WiFi czy zigbee? To bym go w ogóle pod uwagę nie brał.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie odwrotnie. Ma być mobilny, bezprzewodowy żebyś mógł go kalibrować na zewnątrz i w razie potrzeby przenieść do innego pomieszczenia (co polecam na początku, do regulacji wentylacji - a i potem od czasu do czasu sprawdzić, jak się zmienią warunki czy dziecko podrośnie).
    Bez sensu, czujnik ma przecież być spięty z automatyką budynkową. Przecież nikt nie będzie wędrował z czujnikiem, żeby rekuperator dostosował się do poziomu CO2 w danym pomieszczeniu.
    No, chyba, że ktoś chce wydać czapkę pieniędzy i na stałe umieścić czujniki w każdym pomieszczeniu.
    Dlatego nie czujnik KNXowy, tylko tani po modbusie. Koszt 100-200 zł modbus vs 1300-1600 w KNX.
    W przewodzie wentylacyjnym to można czujnik umieszczać - na nawiewie na czas kalibracji.
    Tak, zagalopowałem się
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Bez sensu, czujnik ma przecież być spięty z automatyką budynkową. Przecież nikt nie będzie wędrował z czujnikiem, żeby rekuperator dostosował się do poziomu CO2 w danym pomieszczeniu.
    Bez sensu to brak kalibracji czujnika.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dlatego nie czujnik KNXowy, tylko tani po modbusie. Koszt 100-200 zł modbus vs 1300-1600 w KNX.
    A któryż to z modbusem taki tani? Jak patrzę to ze 3x droższe.
    Za stówkę to można złożyć w promocji WeMos D1 + MH-Z19 +1.3 Inch OLED + bateria (ekran i bateria opcjonalne). W dwóch to się bez promocji zmieścisz z obudową.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez sensu to brak kalibracji czujnika.
    No to chyba można przewietrzyć raz na dobę mieszkanie?
    A któryż to z modbusem taki tani? Jak patrzę to ze 3x droższe.
    Za stówkę to można złożyć w promocji WeMos D1 + MH-Z19 +1.3 Inch OLED + bateria (ekran i bateria opcjonalne). W dwóch to się bez promocji zmieścisz z obudową.
    Poszukaj na ali, od ręki znalazłem czujnik z rs485 za 104 zł.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No to chyba można przewietrzyć raz na dobę mieszkanie?
    Co daje wietrzenie? Ile czasu musi trwać, żeby zrównać CO2 z zewnętrznym? I przez jaki czas musi być to samo stężenie, żeby skalibrować? I wreszcie - co to ma wspólnego z domem pasywnym z sygnatury?

  20. #20

    Domyślnie

    Ja tutaj widzę, że kolega Ratpaw, jest na etapie mistrza teorii i znawcy chińskich sprzedawców, ale odwagi już nie ma na wklejenie linku tego co znalazł.
    Idziesz człowieku w kosztowną i ślepą uliczkę.


    Przenośny czujnik co2 ma jak najbardziej sensowną rację bytu, nawet nie zintegrowany z resztą instalacji. Po odpowiedniej regulacji nawet nie będzie potem potrzebny.

    Mam obecnie w domu 3 czujniki podpięte po wifi, wszystkie zwracają dane do domowej automatyki, każdy mogę postawić sobie gdzie chcę. Wszystkie są na tanim module mh-z19 różnych wersji.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony