dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wymiana grzejników żeliwnych w bloku

    Cześć, chciałbym poprosić Was o pomoc przy wymianie grzejników w związku z remontem generalnym mieszkania w bloku. Obecne to wysłużone grzejniki żeliwne, blok w starym budownictwie, źródło ciepła - ciepło miejskie.

    1. Który rodzaj grzejników lepiej współpracuje z podzielnikami ciepła - aluminiowe czy stalowe - czy jest to aspekt pomijalny?

    2. Czy są jakieś wskazania co do rodzaju grzejników w bloku? Czy lepsze są aluminiowe czy stalowe? Woda w instalacji jest przejrzysta i czysta.

    3. Katalogi grzejników podają parametry przy doborze: 75/65, 70/55, 55/45. Podczas okresu zimowego mierzyłem temperatury grzejnika w zależności od temperatury zewnętrznej.

    -10C -> temperatura grzejnika 62C
    -5C -> temperatura grzejnika 57C
    -1C -> temperatura grzejnika 51C
    5C -> temperatura grzejnika 43C
    9C -> temperatura grzejnika 39C


    Który parametr zatem przyjmować przy kupnie i doborze grzejników?

    Z góry serdecznie dziękują za każdą możliwą wskazówkę i pomoc

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    ad 1 podzielniki kosztów to jedno wielkie oszustwo i tu nie ważne jaki masz rodzaj grzejników.

    ad.2 nie ma znaczenia (chyba że instalacja jest miedziana, wtedy lepiej stalowe)

    ad.3 większość grzejników żeliwnych była dobierana na parametry 90/70.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.143
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Dowiedz się, jaka temperatura jest podawana na instalację przez dostawcę ciepła, jaką zakłada i jaką osiąga dT, czy dostawca ciepła planuje jakieś zmiany w tym zakresie.
    Moc grzewczą dobierz do temp. planowanej w przyszłości...
    Regulusy, panele, żeberka. W jakim kolorze?
    Kwestia gustu.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel246 Zobacz post
    Z góry serdecznie dziękują za każdą możliwą wskazówkę i pomoc
    Instalacja CO jest jedna, w całym bloku jak rozumiem. Jest więc częścią wspólną i nie możesz sam w nią ingerować (bo co zrobisz w swoim mieszakaniu - wpływa na całą instalację). Więc wszystko musisz uzgodnić ze wspólnotą/spółdzielnią (a mogą się nawet nie zgodzić na żadne modyfikacje - grzejniki są "ich").

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.143
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Oczywiście. Kaizen ma rację. Taką formalność należy dopełnić. Pisemna zgoda na przeróbkę od zarządcy nieruchomości. Co jest i co zamierzasz zrobić.
    Nie znam przypadku, aby na takie działanie nie było zgody.
    Wygląda na to, że instalacja posiada odpowiednie filtry i jest wolna od zanieczyszczeń mechanicznych i innych. Różnie z tym bywa w instalacjach z ciepłem systemowym...
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Wymieniałem parę lat temu w M5 grzejniki żeliwne na aluminiowe. Dostałem pisemną zgodę od spółdzielni. Zapytali jakie chce te grzejniki to podałem jakie sobie wstępnie wybrałem. W spółdzielni policzyli mi ile żeberek tych aluminiowych grzejników ma być i w którym pokoju i jaka to moc grzewcza i dali to wszystko na piśmie. Po przełożeniu grzejników zamontowali na nich te stare podzielniki i tyle .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony