dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Od zera do domu czyli jak najszybciej zacząć budowę

    Witam, z racji że nie mam w ogóle doświadczenia w tych sprawach i działam trochę po omacku, chciałem prosić Was o pomoc.
    Mam plan na budowę domu. Sęk w tym, że trochę zależy mi na czasie więc chciałbym jak najszybciej zacząć.
    Budowa ma mieć miejsce na działce należącej do moich rodziców. W tym momencie jest to działka rolna o powierzchni 2 hektary z domem i zabudowaniami gospodarczymi. Plan jest taki, żeby wydzielić z dużej działki mniejszą, z dostępem do drogi gminnej, później zrobić darowiznę na mnie (czyli na syna), następnie ja jako już właściciel działki składam wniosek o pozwolenie na budowę. Na tą chwilę rodzice mają wydaną decyzję o warunkach zabudowy, był to wymóg geodety przed przystąpieniem do podziału działki. I teraz pytanie, czy jesteśmy w stanie coś przyspieszyć lub działać z kilkoma sprawami jednocześnie? Czy np. rodzice mogą wystąpić o pozwolenie na budowę, które razem z działką przejdzie na mnie? Co jeszcze można załatwiać w czasie oczekiwania na te wszystkie decyzje? Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Co nagle, to po diable. Od rodziców bierzesz upowaznienie notarialne na wszelkie czynnosci związane z budową na działce nr .... w... obręb.... (notariusz będzie wiedział co i jak) czyli ty wszystko załatwiasz. Budujesz się na Pozwolenie na Budowe (trudniej na początku, lecz na koniec nie będzie niespodzianek z odbiorem), kończysz budowę, budynek ujawnisz w EGiB, potem na luzie podział i przepisanie budynku. Chyba że masz rodzeństwo, które może Ciebie wykolegowac , bo ukończona budowa to łakomy kąsek i pazerność może więzy rodzinne pogrzebac.
    Raczej ważna uwaga: -------------------->
    Budowa na PnB - "urząd" sprawdza dokumentację PRZED wydaniem PnB ( ma na to 65 dni + 14 dni na uprawomocnienie decyzji), jesli zbudujesz według projektu to odbiór jest formalnością.
    Budowa na zgłoszenie - składasz dokumentację (różne ograniczenia co mozesz tak budować) , "urząd" NIC nie sprawdza bo nie ma takiego obowiązku (ani prawa), po 21 dniach gdy brak sprzeciwu, możesz rozpocząć i masz 3 lata na zbudowanie. Budujesz według projektu, zgłaszasz do odbioru i dopiero wtedy "urzad" sprawdza dokumentację na zgodność z wszelakimi przepisami i mogą się zacząć schody, bo pułapek jest mnóstwo. A dopóki nie masz odbioru budynku, to nie ujawnisz go w EGiB czyli nie dokonasz podziału itd.
    Biorę udział w procesie budowlanym jako geodeta. O szczegóły wypytaj doświadczonego architekta.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    ...
    Budowa na zgłoszenie - składasz dokumentację (różne ograniczenia co mozesz tak budować) , "urząd" NIC nie sprawdza bo nie ma takiego obowiązku (ani prawa), po 21 dniach gdy brak sprzeciwu, możesz rozpocząć i masz 3 lata na zbudowanie. Budujesz według projektu, zgłaszasz do odbioru i dopiero wtedy "urzad" sprawdza dokumentację na zgodność z wszelakimi przepisami i mogą się zacząć schody, bo pułapek jest mnóstwo. A dopóki nie masz odbioru budynku, to nie ujawnisz go w EGiB czyli nie dokonasz podziału itd.
    Biorę udział w procesie budowlanym jako geodeta. O szczegóły wypytaj doświadczonego architekta.
    Ten fragment dotyczy domów do 70 m2 i bez kierownika budowy. Można budować domy na zgłoszenie powyżej tej wielkości i urząd dokładnie sprawdza projekt i nie ma żadnych pułapek o których piszesz.
    edit: wada takiego zgloszenia - w trakcie budowy nie można dokonywać istotnych zmian w projekcie, a poza tym nie ma różnic z PnB.
    Ostatnio edytowane przez mikomir ; 17-03-2024 o 18:11

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. Dom będzie miał 115m2. Problem jest taki, że będę wspierał się kredytem, więc działka musi być moja żeby wnioskować o finansowanie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony