dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 65 z 65
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Temat nie jest o PV+PC, ale chciałem zwrócić autorowi uwagę na potencjał nowego systemu rozliczeń PV. Według mnie, jest to lepszy kierunek niż przewymiarowywanie PC, zwłaszcza w kontekście mającego wejść rozliczenia godzinowego - które na pewno będzie lepsze niż dotychczasowe miesięczne (zwłaszcza dla instalacji E-W które lepiej rozkładają produkcję). Wymaga to co prawda kompleksowego podejścia do sterowania zapotrzebowaniem, ale jest możliwe nawet dzięki podstawowym funkcjom SmartGrid oraz opensourcowym rozwiązaniom typu HA.
    Natomiast w taryfach dynamicznych widzę duże ryzyko - prędzej czy później dojdzie do sytuacji kiedy trzeba będzie kupić drogi prąd. Pytanie czy wystarczy środków z tego sprzedanego.......
    Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi i dzielenie się doświadczeniami.

    Oczywiście nie wiemy co przyniesie nam ustawodawca, ani operatorzy sieci. Chciałbym zaproponować aby dyskusja jednak krążyła wokół przyszłości - nowo budowanych domów i braku szans na net-metering. Widać też, że świat zmierza do sterowania popytem energii z uwagi na nieprzewidywalną jej podaż (źródła odnawialne).

    Możemy tylko zgadywać co przyniesie przyszłość podążając za trendem ogólnoświatowym (pomijając na ile ten ma sens) i próbować zastosować rozwiązania które 'może' w przyszłości pozwolą na minimalizację kosztów ogrzewania.
    Takim rozwiązaniami są:
    1. własna produkcja przez PV/wiatraki + maksymalizacja autokonsumpcji
    2. dostosowanie poboru do niskich cen energii
    3. akumulowanie energii w :
    a. magazynie energii elektrycznej wspierającej pkt 1. oraz umożliwiającym pobór energii w momentach taniej energii
    b. magazynie energii cieplnej: buforze lub wylewce

    opcja 3.b. jest możliwa, sprawdzona przez ludzi grzejących PC w taryfach nocnych, jak i kablami. Czy jest bardziej opłacalna niż pozostałe - nie wiem i pewnie nie podobna tego przewidzieć ale zawsze można się przygotować i mając wybór w tej samej cenie słabszej pompy, albo mocniejszej, zdecydować się świadomie na jedną z nich. Przy słabszej pompie przyjąć grzanie z krzywą maksymalizując COP + magazyn energii elektrycznej, a przy mocniejszej pompie pracę w harmonogramach maksymalizując konsumpcję w okresach taniej taryfy / niskiej ceny energii.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamusial Zobacz post
    D
    Takim rozwiązaniami są:
    1. własna produkcja przez PV/wiatraki + maksymalizacja autokonsumpcji
    2. dostosowanie poboru do niskich cen energii
    3. akumulowanie energii w :
    a. magazynie energii elektrycznej wspierającej pkt 1. oraz umożliwiającym pobór energii w momentach taniej energii
    b. magazynie energii cieplnej: buforze lub wylewce

    ....
    Zapomniałes o jednym, a najwazniejszym, ocieplanie, wymiana okien, wentylacja, oraz kolektory słoneczne (termiczne) dla cwu. Czyli wszystko to co mnimalizuje zapotrzebowanie na ciepło i przygotowanie cwu. Ocieplanie nie wg liczenia opłacalnosci, a wg mozliwosci technicznych. Liczenie stopy zwrotu w obecnych czasach to to samo co kupowanie losów totolotka, czyli praktycznie nieprzewidywalne. Budynek o małym albo bardzo małym zapotrzebowaniu nigdy kosztownym w utrzymaniu nie będzie, nawet przy niekorzystnym rozliczaniu PV.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamusial Zobacz post
    1. własna produkcja przez PV/wiatraki + maksymalizacja autokonsumpcji
    2. dostosowanie poboru do niskich cen energii
    3. akumulowanie energii w :
    a. magazynie energii elektrycznej wspierającej pkt 1. oraz umożliwiającym pobór energii w momentach taniej energii
    b. magazynie energii cieplnej: buforze lub wylewce
    PV
    a) Magazynować w czasie dużej produkcji możesz tyle, co nic nawet, jak masz magazyn 1000kWh. Jak dobowo zużywasz ze 20kWh z czego maksymalizując autokonsumpcję z magazynu jesteś w stanie wciągnąć z 5kWh. Następnego dnia tyle możesz w niego upchać, czyli całe nic.
    b). Latem trochę upchniesz CWU... Ale nie za dużo - bo tyle, co zużyjesz. A zimą nadprodukcji, zwłaszcza po uwzględnieniu bilansowania godzinowego, tyle co kot napłakał. W okresach przejściowych trochę da się zaoszczędzić (najlepiej przez (H)EMS). Jak masz basen to tak. Tu można skorzystać wpychając przez niego większosć nadwyżek (znowu (H)EMS wielce użyteczny).

    Taryfy strefowe i dynamiczne
    a) magazynowanie prądu będzie miało sens, jak różnica w cenie będzie ze 2-3x między strefami a technologia ograniczy straty. Jak sobie potestujesz sprawność takiego magazynowania i przetworzenia AC-DC-AC, zwłaszcza przy niskim obciążeniu (bo przecież tak czy inaczej duże zużycie staramy się ciągle skumulować w taniej strefie) jest znacznie mniejsza, niż net-meteringu. Jak do tego policzysz zużycie drogiego magazynu na każdy cykl i samą jego cenę, to sie nie opłaci. Sens ma jako UPS gdzie koszt rozmrożonej zamrażarki czy brak możliwość zarobienia pieniędzy przez brak zasilania jest wysoki. Ale to nie ten temat.
    b) To od zawsze miało sens na długo przed tym pomyslem i po to było, żeby sobie maksymalizować zużycie w czasie taniej strefy. Moi rodzice kilkadziesiąt lat temu przesiedli się z kuchni węglowej (w bloku, żeby nie było) do grzania CWU i przesiedli się na bojler elektryczny grzany w taniej strefie. Tym większy ma to sens do grzania wylewki czy bufora. Bo inwestycyjnie przy podłogówce czy przy modyfikacji starej instalacji z buforem do kotła na paliwo stałe nie kosztuje nic, a od razu zarabia niezależnie od pogody.

    Nawet dopłaty do instalacji niewiele zmienią w temacie opłacalności żyłowania magazynu (ale zdecydowanie zachęcają do jego instalacji jako UPSa - a w skrajnym przypadku powodowały, że instalacja z tanim magazynem była tańsza, niż taka sama bez magazynu).

    Chyba, że... Spekulacja się opłaci...
    Jeżeli będzie można sprzedać prąd znacznie drożej, niż go kupimy w większości (a częściowo wykorzystamy do przesunięcia momentu sprzedaży produkcji z PV*). Do policzenia, z jaką marżą trzeba sprzedać, żeby się opłaciło przy określonej sprawności całego procesu i cenie danego magazynu żeby go za X cykli wymienić.

    *Nie przesuniemy za dużo, bo najbardziej będzie opłacało się sprzedawać po południu/wieczorem przy cenach godzinowych. Więc jest 22:00 i magazyn pusty (częściowo na własne potrzeby, reszta wpuszczona do sieci). W zimie proste - ładujemy tanim prądem w nocy, grzejemy dom, i CWU. Może trochę wolnego w magayznie zostawiamy, żeby sobie uzupełnić braki w drogiej strefie przed dziennym okienkiem. W tanim okienku doładowujemy na maksa, jak jest jeszcze coś się zmieści. Większy dylemat latem - ładować w nocy, czy zostawić magazyn pusty? Znowu do policzenia dla różncyh cen. I policzenie dla RCEm i taryf strefowych G jest wróżeniem z fusów a do tego tarcze i mrożenie to jeszcze utrudnia. Godzinowe ceny sprzedaży i taryfy dynamiczne z kolei niby skomplikują liczenie - ale jeżeli ceny będą znane dzień wcześniej, to odpada wszelkie ryzyko. Zostaje automatyzacja i zatrudnienie AI do sterowania magazynem i PV.

  4. #64
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie jest, tez mam rekordzistę, ale nie jestem najlepszym doradcą, nie wiem jaki jest algorytm przyznawania tego wątpliwie merytorycznego tytułu. Ja od wielu lat piszę na temat róznych bzdur powielanych na tym forum, czasem za prawdę otrzymywałem bana, ale jakos nie "zaszczycono" mnie tym tytułem, zresztą w zasadzie to nie tym czym ze wzgledu na jego nikłą wartość.
    Fakt zwróciłem później uwagę że nie idą ze sobą w parze te dwa tytuły.

    No cóż opinia publiczna jest kobietą lekkich obyczajów wśród opinii.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    OK, poszukam o tych godzinach. Mój operator to PGE, woj. podkarpackie.
    OK, znalazłem coś, więc wklejam informacyjnie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	G12W czas.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	61,5 KB
ID:	468579

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	G ceny.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	104,6 KB
ID:	468580

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony