dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafi22

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Lusówko
    Kod pocztowy
    62-080
    Posty
    28

    Domyślnie naprawa tarasu co robić

    Witam.
    Mam pytanie doświadczonych osób, bo nie wiem co robić teraz z tarasem. Kilka lat temu firma od wykończenia domu, wykonała mi taras - płytki (jak na zdjęciu). Niestety mam problem ponieważ: kilka płytek delikatnie "chodzi", fugi w wielu miejscach już nie ma i wydobywa się biały roztwór.
    Nie wiem co teraz robić, czy:

    1. próbować naprawiać płytki - kucie i układanie na nowo?

    2. układać panele kompozytowe
    - przy tym rozwiązaniu czy można stelaż układać bezpośrednio na takich płytkach?
    - czy należało by wtedy skuć płytki i zostawić warstwę betonu (która jest pod płytkami)

    3. czy ułożyć płyty tarasowe granitowe
    - zastanawiam się czy w tym przypadku płytki płomieniowane czy nie
    - ze względu na próg mogę się podnieś max. ok. 6cm, to w tym przypadku jak wyglądałoby układanie, na czym?
    - konieczne byłoby skucie płytek?
    - jaka grubość płytek?
    - czy z takich płytek można zmyć zabrudzenia (np. po grilu)?

    4. drewno
    - zastanawiałem się czy drewno układać, ale jak zobaczyłem po 3latach drewno egzotyczne (które było co roku pielęgnowane) jak teraz wygląda, to mi się ode chciało takiego rozwiązania
    - na pewno drewna nie biorę pod uwagę


    Taras ma ok 35,0m2, firma wykonująca prace przyznała się kiedyś, że podczas układanie płytek spadł mały deszcze - nie wiem czy miał wpływ.
    Poradźcie mi co ma robić, bo nie mam doświadczenia w tych sprawach.
    Taras jest niezadaszony (chodź chciałbym zadaszenie - ale ze względu na koszty, nie teraz), jest bardzo nasłoneczniony.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras2.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	468565   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras1.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	468566  

  2. #2

    Domyślnie

    To niestety nadaje się do skucia - polecam zrobić nakładkę z betonu stemplowanego.Zapraszam na grupę >dowiesz się więcej.
    W praktyce wygląda to jak poniżej.

    https://www.facebook.com/groups/1639773593165456/
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mscice kolaż.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	468574  
    Ostatnio edytowane przez jnow1 ; 26-03-2024 o 18:21

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafi22

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Lusówko
    Kod pocztowy
    62-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    Biorę pod uwagę skucie, ale ten beton stemplowany mi się nie podoba (wizualnie).
    Tak więc, nadal nie wiem co robić.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Czy to na pewno wykonywała firma.......może firma to pan Tadek z pod budki z piwem.
    Na takim etapie degradacji pozostaje tylko punkt 1 czyli skucie a następnie papa termozgrzewalna i deski kompozytowe.

    Na forum raczej nie uzyskasz informacji bo nic nie wiadomo o technologii jaką zastosowano podczas tego remontu.
    Trzeba zatrudnić fachowca a on odkrywkowo dokona inspekcji i stwierdzi co jest nie tak.
    Możliwe że winna jest hydroizolacja lub jej brak.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-03-2024 o 07:04
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafi22

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Lusówko
    Kod pocztowy
    62-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    Robiła to firma, która wykończała cały dom. W domu wszystkie płytki są ułożone super, nic się nie dzieje.
    Wiem że ta firma wykonuje ogromną ilość płytek
    Problem mam tylko z tarasem i kilka pionowych płytek na balkonie.

    Zastanawiam się nad deskami kompozytowymi ale:
    - jakie są dobre, polecane firmy? Tu na forum czytałem o Lenta
    - musi być kucie płytek, układanie papy a później stelaż i deski kompozytowe?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Jeśli tylko kilka płytek delikatnie się rusza i jest zachowany odpowiedni spadek to po ich ponownym klejeniu , to po uzupełnieniu fugi na płytki możesz zastosować hydroizolację ze szlamu a na to legary itp.
    Bierz pod uwagę że na legary i deski misi być miejsce czyli drzwi balkonowe muszą być na tyle wysoko aby istniała możliwość podwyższenia poziomu tarasu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafi22

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Lusówko
    Kod pocztowy
    62-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    Ok, dzięki za podpowiedź z tą hydroizolacją ze szlamu.
    Na szczęście mam chyba 7cm luzu i wejdą mi legary 4cm i płyty kompozytowe (grubość ok. 2,2cm)

    Mimo wszystko zastanawiam się też nad płytami granitowymi na podstawkach, też bezpośrednio na tych starych płytkach.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafi22 Zobacz post
    Taras ma ok 35,0m2, firma wykonująca prace przyznała się kiedyś, że podczas układanie płytek spadł mały deszcze - nie wiem czy miał wpływ.
    Poradźcie mi co ma robić, bo nie mam doświadczenia w tych sprawach.
    Taras jest niezadaszony (chodź chciałbym zadaszenie - ale ze względu na koszty, nie teraz), jest bardzo nasłoneczniony.
    Najprawdopodobniej brak hydroizolacji + nasłonecznienie = podciąganie kapilarnie wilgoci z gruntu, która zanim zdąży swobodnie odparować między fugami zostaje w trakcie dużego nasłonecznienia zamieniona w parę wodną, która rozsadza płytki od spodu.

    Każde kolejne klejenie płytek zakończy się identycznie, więc szkoda czasu i pieniędzy. Jak inni wspominali, można skuć płytki i wykonać hydroizolację ze szlamu. Problem jest taki, że beton musi być dokładnie oczyszczony, teraz już nie ma gwarancji, że będzie to dokładne na całej powierzchni i że sama płyta tarasowa jest solidna - zawsze ryzyko, że hydroizolacja w jakimś miejscu odspoi się wraz z luźniejszym fragmentem betonu.

    Najszybciej i najtrwalej: zostawić jak jest (o ile większosć płytek nie lata) i położyć na to płyty granitowe na podstawkach. Ewentualnie deski kompozytowe, ale z trwałością materiału to trochę loteria, zależy od producenta kompozytu, a granit to granit.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Jest taka zasada: nie chcesz kłopotu - nie klej płytek na zewnątrz budynku.
    Lata mijają , technologie się zmieniają ale płytki na zewntrz w naszym klimacie zawsze odtrzelą. Z mrozem i wodą nie wygrasz, zawsze znajdzie się miejsce gdzie woda się dostanie. Także polecam po zbiciu tego ułożyć płyty lub zrobić taras na bazie drewna / kompozytu,
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 03-04-2024 o 12:41

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Lata mijają , technologie się zmieniają ale płytki na zewntrz w naszym klimacie zawsze odtrzelą.
    Na balkonie u mnie już 11 rok płytki się trzymają, nawet fuga w żadnym miejscu się nie ukruszyła. Balkon od strony południowo-zachodniej i tylko częściowo osłonięty od słońca/deszczu.
    Ale właśnie - to balkon, nie podciąga wilgoci, bo niby skąd.
    Inaczej z tarasem na gruncie.
    Wina leży więc nie w technologii płytek lecz w wilgoci gruntowej. Prawidłowa hydroizolacja (na etapie budowy) rozwiązuje ten problem. No chyba, że płytki w ogóle były niechlujnie klejone to już nic nie poradzi.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony