dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Temperatura pod kominkiem - kable, rury, styropian

    Miałem kominek w domku letniskowym, ale szczerze mówiąc nigdy tego nie sprawdzałem, bo nawet nie miałem jak. Wydaje mi się, że od spodu nie ma jakiejś bardzo wysokiej temperatury?

    Czemu o to pytam:

    1. Elektryk mi pod kominkiem pociągnął kabel. Jak powiedziałem, że to chyba nie można, to on mi na to, co Ty za teorie snujesz, tu będzie jeszcze 30 cm do poziomu zero, może tam być. Także uznałem, że może rzeczywiście nic to nie szkodzi.

    2. Dolot - czy rura plastikowa może wychodzić z wylewki? Czy musi być ocynk, bo pcv się stopi?

    3. "Pod kominek się nie daje styropianu!! tylko beton" .... ale to chyba przez ciężar, a nie temperaturę. Ja bym chciał dać coś. Wkład będzie 150kg + powiedzmy 300 kg reszta, może 400 kg. Płyty Skamol + tam kratki. Myślę, że będzie około 500kg, może więcej może mniej. W tych płytach Skamol też waga jest podana w widełkach więc trudno to oszacować. Kominek malutki.

    W garażu na 2 samochody architekt mi zaprojektował EPS 100, bez siatki zbrojeniowej. Poradzili mi, żeby dąć ESP 150. Jeden samochód to 2 t drugi 1,4 t. Mam świadomość, że ciężar rozkłada się na 4 punkty z każdego auta, ale w przypadku pierwszego samochodu to jest 500kg na koło, a z kominka też się trochę ciężar rozkłada. To chyba powinno być ok dając jakiś eps parkingowy lub xps. Mogę zrobić styrobeton, ale ten ma chyba mniejszą wytrzymałość na nacisk?? Zostało mi trochę prętów więc mogę jakieś dać do wylewki do tego pewnie Mikso Kreta, tylko nie wiem czy rzeczywiście jest sens?
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 28-03-2024 o 10:18

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.325

    Domyślnie

    1. Instalacje elektryczne prowadzone po podłodze są z regóły na płycie podłogowej tzw. chudziaku więc do posadzki i poziomu 0 faktycznie są jeszcze warstwa styropianu oraz jastrych i okładzina z płytek gresowych, dlatego też jest to bezpieczne.

    2. Wszystko zależy od konstrukcji pominka oraz wysokości jego posadowienia. Dolot powietrza do komory spalania wkładu kominkowego jest umieszczony z tyłu jako prostokątny otwór z odpowiednią przejściówką kątową na rurę lub rura pod spodem wkładu.
    Sama rura w posadzce może więc być PVC natomiast kolanko i wyjście na wysokości 0 zalecam już jako stalowe ocynkowane przekrojem dostosowane do giętkiej rury spiro którą doprowadzimy do odpowiedniego wejścia.

    3. Dla samego wkładu ciężar nie jest problemem więc twardy styropian typu XPS a nawet normalny sobie z tym poradzi. Owe 150 kg lub więcej to waży szafa z zawartością którą stawiamy już normalnie. Problemem jest jednak zabudowa. Jeśli są to lekkie płyty krzemianowo-wapniowe są lekkie więc nie ma z tym problemu nawet wtedy gdy na nie przykleimy płytę regips a nawet obramowanie z granitu wokół szyby i drzwiczek wkładu . Problemem są tu zabudowy murowane z cegieł klinkieru lub bloczków suporeks.
    Wtedy należy rozważyć obszar bez styropianu.

    W garażu stosuje się niższą warstwę EPS a grubszą warstwę jastrychu.
    Po pierwsze ma to na celu uformowanie odpowiedniego spadku do kratki ściekowej na środku lub przy bramie oraz tak aby ciężar rozłożony na większą powierzchnię nie powodował pękania i pracy płyty jastrychu . Siatki są elementem oczywistym więc projektant mógł to pominąć.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    1. Elektryk mi pod kominkiem pociągnął kabel. Jak powiedziałem, że to chyba nie można, to on mi na to, co Ty za teorie snujesz, tu będzie jeszcze 30 cm do poziomu zero, może tam być. Także uznałem, że może rzeczywiście nic to nie szkodzi.

    2. Dolot - czy rura plastikowa może wychodzić z wylewki? Czy musi być ocynk, bo pcv się stopi?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7716115

    Pamiętaj też, że w czasie palenia rura będzie mocno chłodzona powietrzem przepływającym przez nią. Więc nie ma problemu z PCW wychodzącym z podłogi. Ale już stykać się z kominkiem nie może.

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    3. "Pod kominek się nie daje styropianu!! tylko beton" .... ale to chyba przez ciężar, a nie temperaturę. Ja bym chciał dać coś. Wkład będzie 150kg + powiedzmy 300 kg reszta, może 400 kg. Płyty Skamol + tam kratki. Myślę, że będzie około 500kg, może więcej może mniej. W tych płytach Skamol też waga jest podana w widełkach więc trudno to oszacować. Kominek malutki.
    Jak ktoś przewiduje możliwość postawienia pieca akumumulacyjnego co waży z tonę albo dwie (IMO warto zostawić sobie taką opcję, a kosztuje niewiele), to warto dać EPS200 albo i XPS300. Tak czy inaczej wylewkę warto oddylatować i ominąć to miejsce podłogówką (jak osiądzie dwa milimetry bardziej, niż reszta to żeby pękało tam, gdzie chcesz a nie losowo.

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    W garażu na 2 samochody architekt mi zaprojektował EPS 100, bez siatki zbrojeniowej.
    Obciążenie jest tu niezbyt wielkie, ale punktowe i dynamiczne.
    Liczba przy EPS to "naprężenie ściskające przy 10 % odkształceniu względnym" czyli w przypadku 10cm EPS100 kPa ugnie się o 1cm gdy obciążysz go 10t/m2. Przy czym nie musi to być liniowo, czyli nie koniecznie 1t/m2 da 0,1cm ugięcia. Nie znam badań, ale "na czuja" to pierwsza tona ugina znacznie bardziej, niż dziesiąta. I niby to niewiele, natomiast nawet niewielkie ugięcie w miejscu obciążenia powoduje naprężenia w wylewce.
    Dlatego siatka tym bardziej wskazana. A wskazana jest wszędzie. Droga nie jest, a znacznie zmniejsza ryzyko pękania (nie tylko przy ogrzewaniu podłogowym).

  4. #4

    Domyślnie

    W garażu nie robię ogrzewania. No, ale tę siatkę może rzeczywiście warto dać. W okół kominka nie wiem co będzie, czy płytki czy jakąś płyte, bo winyle chyba średnio. Rozumiem, że dylatację należy zrobić w wylewce pod kominkiem od reszty wylewki?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Rozumiem, że dylatację należy zrobić w wylewce pod kominkiem od reszty wylewki?
    Tak, chodzi o nacięcie kielnią wylewki (co po zatarciu jest niewidoczne* - a pęknie w tym miejscu, a nie gdzieś po skosie).

    *przy kominku warto IMO zrobić płytki i wtedy warto mieć zaznaczone na ścianie, gdzie jest ta dylatacja, żeby ją przenieść na płytki. Przy panelach to bez znaczenia.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Temperatura podłogi w dobrze zbudowanym kominku, posiadającym zalecaną przez instrukcję ilość kratek nawiewno wywiewnych to 30 - 40 o C.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony