dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    56

    Domyślnie Falownik 3 fazowy, a pobór energii - rozliczanie

    Hej,
    Czy mając falownik 3 fazowy, czyli taki, który oddaje energię w miarę po równo na każdej z faz, biorąc pod uwagę autokonsumpcje, muszę zwrócic uwagę aby pobierać energię na każdej z faz?
    Tzn - mam na myśli ładowanie dwóch aut z ładowarek jednofazowych jednocześnie tzn.

    Sytuacja gdzie produkcji jest 10kw - więc po 3,3kwh
    W garażu wszędzie (oprócz siły - kupiłem już adapter siła -> 3x faza) mam jedną faze (może inna jest oświetlenie ale tam jest inny bezpiecznik).
    I pytanie, czy mogę ładować dwa auta z gniazdek garazowych (1 fazy?) - czuje że nie do końca, bo jeśli jest 3,3kwH (a tez ni jest to stałe) to.. jedno auto zabierze 2,3-2,5kw, a dla drugiego bedzie jedynie 0,8-1kw - resztę będę dociagał z sieci.

    A więc czy zasadnym był zakup adaptera siła -> 3x faza?

    Jak wygląda rozliczanie w standardzie? Czekam na umowę i jeszcze nie wiem -
    Czy co miesiąc/dwa otrzymuje rachunek i go opłacam, czy raz w roku i wynosi on np. 7 tyś zł.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz wzór w Ustawie o OZE.


  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    56

    Domyślnie

    Czyli podsumowując - nie trzeba zwracać uwagi na fazy, right ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Ale wg mnie i tak to jakoś dziwnie działa a dlaczego ? pewnego dnia byłem sam w domu więc załączyłem pompę na kilka godzin która pobrała 5kwh na drugi dzień sprawdzam E-licznik a tam jak byk pobrano 5kwh tylko sęk w tym że w tym dniu było pełne słońce i produkcja szła pełną parą czyli 8kw przy falowniku 3 fazowym więc na każdej fazie było ponad 2,5 kw a pompa pobierała max 600 watt więc zastanawiam się do dziś jak oni to robią bo wg mojego i tego co czytam powinno pokrywać wszystko z paneli bo był nawet nadmiar ,dziwacznie to wygląda.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ale wg mnie i tak to jakoś dziwnie działa a dlaczego ? pewnego dnia byłem sam w domu więc załączyłem pompę na kilka godzin która pobrała 5kwh na drugi dzień sprawdzam E-licznik a tam jak byk pobrano 5kwh tylko sęk w tym że w tym dniu było pełne słońce i produkcja szła pełną parą czyli 8kw przy falowniku 3 fazowym więc na każdej fazie było ponad 2,5 kw a pompa pobierała max 600 watt więc zastanawiam się do dziś jak oni to robią bo wg mojego i tego co czytam powinno pokrywać wszystko z paneli bo był nawet nadmiar ,dziwacznie to wygląda.
    No właśnie.
    Z elektroniką to jestem za pan brat, ale elektryka - to coś nowego... w tym zakresie.

    Teoretycznie przy autokonsumpcji prad nie powinien przeplywac przez licznik - tylko jego nadmiar.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    No właśnie.
    Z elektroniką to jestem za pan brat, ale elektryka - to coś nowego... w tym zakresie.

    Teoretycznie przy autokonsumpcji prad nie powinien przeplywac przez licznik - tylko jego nadmiar.
    zależy gdzie owy licznik jest zamontowany. Ale jeśli masz na myśli ten z ZE. To tak. Autokonsumpcja nie będzie monitorowana przez niego o ile nie będzie z różnych faz i będzie się bilansować w ZE.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    zależy gdzie owy licznik jest zamontowany. Ale jeśli masz na myśli ten z ZE. To tak. Autokonsumpcja nie będzie monitorowana przez niego o ile nie będzie z różnych faz i będzie się bilansować w ZE.
    To jak wytłumaczysz mój przypadek ?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    To jak wytłumaczysz mój przypadek ?
    Kto tam wie... nie ma pełnych danych.
    Falownik produkował? A może miał error?
    Może bilansowanie międzyfazowe nie działało w ZE.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Kto tam wie... nie ma pełnych danych.
    Goguś raz pisał, że mu napięcie kilkadziesiąt razy w ciągu dnia powoduje wyłączanie falownika. Innym razem że produkował na maksa i napięcie było w normie, ale licznika nie ma wymienionego.
    A licznik na pewno nie bilansuje godzinowo a i międzyfazowo chyba nie koniecznie - wzór stosuje dopiero system billingowy i widać na fakturze.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Kto tam wie... nie ma pełnych danych.
    Falownik produkował? A może miał error?
    Może bilansowanie międzyfazowe nie działało w ZE.
    Na czym to polega?

    Tak jak mówiłem - zakupiłem adapter siła -> 3x faza
    i z 2 faz chce ładować auto - podobny pobór - 2,3kw
    3 faza - pewnie coś tam w domu na niej jest (np. piekarnik/lodowka) - oczywiscie musze dobrze dobrac fazy.

    Pytanie jest, jak zrobic, zeby bylo dobrze?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Na czym to polega?

    Tak jak mówiłem - zakupiłem adapter siła -> 3x faza
    i z 2 faz chce ładować auto - podobny pobór - 2,3kw
    3 faza - pewnie coś tam w domu na niej jest (np. piekarnik/lodowka) - oczywiscie musze dobrze dobrac fazy.

    Pytanie jest, jak zrobic, zeby bylo dobrze?
    Nie mam jeszcze wallboxa. Ale z tego co wiem to możesz kupić 22kW i wtedy modulować natężenie prądu. od 6A do 32A
    Możesz na pewno użyć 1 fazy lub 3 faz.
    Ale czy 2? Chyba nie, aczkolwiek mogę się mylić. Nie spotkałem w sumie nikogo kto chciał by korzystać tylko z 2 faz.

    Lepiej rozłóż obciążenie w miarę po równo i wykorzystaj 3fazy do ładowania.

    Albo - jeśli korzystasz z EVSE 1 fazowego to wykorzystaj 2 fazy do domowego użytku.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Pytanie jest, jak zrobic, zeby bylo dobrze?
    Przy on-gridzie nie ma znaczenia w kontekście rozliczeń (patrz wzór). Chyba, że na którejś fazie masz niebezpiecznie wysokie napięcie (bo np. sąsiad ma małą, jednofazową instalację albo sąsiedzi mają nierównomiernie obciążone fazy), a na innych OK - wtedy warto z niej ciągnąć ile tylko się da (nawet pobierając z sieci - pozostałe fazy zbilansują to godzinowo), żeby falownik się nie wyłączył (bo jak na jednej fazie przekroczone zostanie napięcie, to przestanie całkiem produkować prąd).
    Przy off-gridzie oczywiście warto obciążać jak najbardziej równomiernie.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy on-gridzie nie ma znaczenia w kontekście rozliczeń (patrz wzór). Chyba, że na którejś fazie masz niebezpiecznie wysokie napięcie (bo np. sąsiad ma małą, jednofazową instalację albo sąsiedzi mają nierównomiernie obciążone fazy), a na innych OK - wtedy warto z niej ciągnąć ile tylko się da (nawet pobierając z sieci - pozostałe fazy zbilansują to godzinowo), żeby falownik się nie wyłączył (bo jak na jednej fazie przekroczone zostanie napięcie, to przestanie całkiem produkować prąd).
    Przy off-gridzie oczywiście warto obciążać jak najbardziej równomiernie.
    Dziękuje. Wszystko zrozumiałe.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Goguś raz pisał, że mu napięcie kilkadziesiąt razy w ciągu dnia powoduje wyłączanie falownika. Innym razem że produkował na maksa i napięcie było w normie, ale licznika nie ma wymienionego.
    A licznik na pewno nie bilansuje godzinowo a i międzyfazowo chyba nie koniecznie - wzór stosuje dopiero system billingowy i widać na fakturze.
    A to cię tak dziwi ??? były dni te pierwsze ze słońcem to wybijało od jakiegoś czasu zero nawet wekend nie wybijało ale co mam co monitować na bieżąco ???? mogę jak tego tobie potrzeba nie ma problemu.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Na czym to polega?

    Tak jak mówiłem - zakupiłem adapter siła -> 3x faza
    i z 2 faz chce ładować auto - podobny pobór - 2,3kw
    3 faza - pewnie coś tam w domu na niej jest (np. piekarnik/lodowka) - oczywiscie musze dobrze dobrac fazy.

    Pytanie jest, jak zrobic, zeby bylo dobrze?
    Chyba tylko falownik ofgrid a dopiero potem twój on grid , walisz do auta z ofgridowego a jak naładuje to przełącza na ongridowego bo ci tam coś z tym za bardzo kombinują.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ale wg mnie i tak to jakoś dziwnie działa a dlaczego ? pewnego dnia byłem sam w domu więc załączyłem pompę na kilka godzin która pobrała 5kwh na drugi dzień sprawdzam E-licznik a tam jak byk pobrano 5kwh tylko sęk w tym że w tym dniu było pełne słońce i produkcja szła pełną parą czyli 8kw przy falowniku 3 fazowym więc na każdej fazie było ponad 2,5 kw a pompa pobierała max 600 watt więc zastanawiam się do dziś jak oni to robią bo wg mojego i tego co czytam powinno pokrywać wszystko z paneli bo był nawet nadmiar ,dziwacznie to wygląda.
    Zacytuję sam siebie ale wpadł mi szatański pomysł skoro pompa pobiera prąd z sieci zamiast z falownika to czy nie byłoby zasadne położyć np dodatkowe 2 duże panele powiedzmy 550 watt na mikroinwerterze i wpiąć bezpośrednio blisko pompy . a ta właściwa 8kwp niech idzie jak idzie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Najpierw wytłumacz, jak "pobiera prąd z sieci, zamiast falownika"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Najpierw wytłumacz, jak "pobiera prąd z sieci, zamiast falownika"
    Już to opisałem dosyć jasno.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To może wrzuć screen z dobowym wykresem z e-licznika.
    Bo chyba fizykę od nowa piszesz.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Na meila przyszła faktura prognozowa na następny rok i co mogę powiedzieć że nic z tego nie mogę zrozumieć , mam płacić od maja do stycznia 2800 zł z hakiem w ratach prognozowych tyle się wysilili ile w magazynie wirtualnym jest czy było nie wiem bo wg nich po co mi to wiedzieć wystarczy jak płacę .
    mam tego trochę serdecznie dosyć i myślę jak to rozegrać aby nie dać nic a wykorzystać ile się da , likwidacja falownika rozwiązanie umowy i miesięczne rozliczenie jak zawsze miałem a pompa ciepła dać pod falownik green bost pro 400 sinus na stringu pierwszym 4,4kwp a drugi string 4kwp falownik hybrydowy jakiieś Chińskie lifepo , nie wiem muszę wejść na jakieś forum czy grupę fejsbokową która mi doradzi sensownie ale tak nie może być by ktoś mnie dymał za moje pieniądze wolę te kw stracić bezpowrotnie niż oddawać komus kto dyma. nie podejmuję jeszcze decyzji zanim do tego Tauronu nie podjadę ale znając ich podejście i fachowość niczego się nie dowiem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony