dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wizytator

    Zarejestrowany
    Apr 2024
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-274
    Posty
    4

    Domyślnie Czy aby nie proponują mi zbyt dużego kotła na gaz?

    Witam.
    Dom 180m, ocieplony 15cm styropian plus dach. Ale stary z lat 70tych z nieogrzewaną piwnicą. Okna plastykowe, ale stare. Instalacja CO niestety też stara na grubych rurach. Proponują mi kocioł gaz. De Dietrich MCR3 EVO 24kW.
    Według wyliczeń strony powinno mi wystarczyć 10kW. Z tej firmy z niższą mocą jest tylko 16kW. No niby ten duży może chodzić na niskiej modulacji, ale czy faktycznie muszę brać aż taki? I czy będzie wtedy chodził na niskiej modulacji, czy włączał się i wyłączał raczej?
    Widzę że propozycje instalatorów zawsze są 20kW+ Co to za mania jest?

  2. #2

    Domyślnie

    Weż pod uwagę to, że instalator montuje, a to jak będzie to działało to dopiero użytkownik będzie wiedział.
    Do kotła potrzebny jest serwisant. Najlepiej z najbliższej okolicy i to jest ważne.
    Kup taki jak sam uważasz.
    Na ostatnią swoją budowę kupiłem najtańszy i od producenta którego pierwszy raz w życiu widzę. Gwarancja załatwiona on-line i co roku przegląd.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wizytator Zobacz post
    Witam.
    Dom 180m, ocieplony 15cm styropian plus dach. Ale stary z lat 70tych z nieogrzewaną piwnicą. Okna plastykowe, ale stare. Instalacja CO niestety też stara na grubych rurach. Proponują mi kocioł gaz. De Dietrich MCR3 EVO 24kW.
    Według wyliczeń strony powinno mi wystarczyć 10kW. Z tej firmy z niższą mocą jest tylko 16kW. No niby ten duży może chodzić na niskiej modulacji, ale czy faktycznie muszę brać aż taki? I czy będzie wtedy chodził na niskiej modulacji, czy włączał się i wyłączał raczej?
    Widzę że propozycje instalatorów zawsze są 20kW+ Co to za mania jest?
    24 kW to by był w sam raz, gdyby z tego domu zdjąć styropian. Instalatorzy pchają za duże kotły, bo są droższe, to i prowizja większa. A po drugie - za duży ogrzeje zawsze. Nie ma obawy, że kiedyś klient zadzwoni wkurzony, bo zimno. A że zapłaci dużo więcej za gaz i za pięć lat będzie szukał następnego kotła, bo ten się zataktuje na śmierć, to już nie ich zmartwienie.

    Zrób OZC albo chociaż policz wszystkie przegrody i zsumuj ich straty przy 0 stopni i przy -10-15. W ostateczności ciepło właściwe, chociaż to najmniej dokładna metoda.

    Kocioł dobierz taki, żeby na maksymalnej mocy poradził sobie przy -15, a bez taktowania ogarnął okolice zera. Jak się nie uda, to lepiej jak będzie za słaby przy -15 niż jak będzie taktować przy zerze, bo -15 jest kilka dni w sezonie i w ostateczności dogrzejesz za kilkadziesiąt złotych farelką, a koło zera kilka miesięcy.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wizytator

    Zarejestrowany
    Apr 2024
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-274
    Posty
    4

    Domyślnie

    "Weż pod uwagę to, że instalator montuje, a to jak będzie to działało to dopiero użytkownik będzie wiedział."

    No właśnie tego się obawiam. Bo wydać prawie 7 tysi żeby się przekonać że za duży i serwis drogi tylko po to żeby za parę lat, bogatszy o doświadczenia, kupić tańszy. Oglądam też polskiego Termeta Gold Plus 2 tys. zł tańszy, a dużych różnic nie widzę. No może gorsze materiały użyte. Ale jak czytam że po gwarancji kotły lubią się psuć co jest już wszędzie standardem to mi się odechciewa tych droższych z cudownymi wkładami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony