dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Klasa bloczka komórkowego w projekcie.

    Cześć, zastanawiam się, czy to nie błąd w projekcie, albo projektanta poniosła fantazja. Już mam pozwolenie na budowę i tu jest problem. Mój dom to 60m2 parterówka z drewnianym stropem bez poddasza użytkowego. W projekcie wyczytałem, jaka dokładnie ma być klasa bloczka i mnie zamurowało i nie wiem, czy projektant, który tworzył ten projekt nie poniosła trochę wyobraźnia. NP. fundamenty mam 60cm, pręty główne 16, a np ściany zewnętrzne konstrukcyjne mam z ceramiki klasy 10 lub betonu komórkowego klasy 800 (5.0MPa) Z tego co widzę, to nawet ciężko kupić taki bloczek i nie wiem, czy jakbym dał np 600, to coś by się stało?
    Ostatnio edytowane przez Audirs4 ; 01-05-2024 o 10:36

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.922

    Domyślnie

    Projektanta albo poniosła fantazja albo nie posiada wiedzy konstrukcyjnej.
    Fundamenty szer. 60 cm też są bardzo szerokie. No chyba, że są jakieś słabonośne grunty.
    Pewnie nie ma badań podłoża gruntowego.
    Zbrojenie podłużna 4#16 można zastąpić zbrojeniem 4#12.
    Bloczki mogą być klasy 500 , 600.
    Bloczki niższej klasy mają mniejszą izolację akustyczną.
    https://muratordom.pl/budowa/sciany-...X7jB-GGbe.html
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Projektanta albo poniosła fantazja albo nie posiada wiedzy konstrukcyjnej.
    Fundamenty szer. 60 cm też są bardzo szerokie. No chyba, że są jakieś słabonośne grunty.
    Pewnie nie ma badań podłoża gruntowego.
    Zbrojenie podłużna 4#16 można zastąpić zbrojeniem 4#12.
    Bloczki mogą być klasy 500 , 600.
    Bloczki niższej klasy mają mniejszą izolację akustyczną.
    https://muratordom.pl/budowa/sciany-...X7jB-GGbe.html
    Były robione badania. Same piaski i woda pod poziomem gruntu 4m wiosna. Kupiłem gotowy projekt, a architekt go adaptował do działki. To samo mi kierownik powiedział jeżeli chodzi o zbrojenie, ale teraz wyczytałem w projekcie jakiej klasy mają być bloczki. Mi jako amatorowi wydaje się że są niepotrzebne raczej takie, bo przecież nie buduje piętrowego budynku. Czy można zmieniać klasę bloczka bez ponownego ubiegania się o pozwolenie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.922

    Domyślnie

    Tak, możesz zmienić klasę bloczków ściennych.
    Nie jest to zmiana istotna z punktu widzenia PnB.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Audirs4 Zobacz post
    Z tego co widzę, to nawet ciężko kupić taki bloczek i nie wiem, czy jakbym dał np 600, to coś by się stało?
    Pytaj kierbuda, czy dla niego to jest w ogóle odstąpienie od projektu i co o tym sądzi.
    Jak stwierdzi, że to nie jest odstąpienie - to z nim uzgadniaj, czy/na co zmienić.
    Jak kierbud uzna, że jest to odstąpienie to decyzja co do tego, czy jest istotne, czy nie i odpowiednie do tego udokumentowanie leży w zakresie kompetencji projektanta.

    Nie ma katalogu zmian (czy dokładniej odstępstw) nieistotnych. To decyzja projektanta. Jest katalog, które odstępstwa ma obowiązek uznać za istotne - ale każde inne również może uznać za istotne w konkretnym przypadku.


    Art. 36a.
    [...]6.Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, jest obowiązany zamieścić w projekcie zagospodarowania działki lub terenu lub projekcie architektoniczno-budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę oraz ponownego zgłoszenia.



    Wytrzymałość na ściskanie w Twojej sytuacji nie ma raczej większego znaczenia. Chyba, że jakieś specyficzne rozwiązanie stropu i dachu masz powodujące miejscowy duży nacisk bezpośrednio na BK. Dlatego nie podejmuj decyzji na podstawie rad osób, które nie pochyliły się nad projektem i nie przeanalizowały również nieoczywistych konsekwencji zmiany. Gdybyś miał również ciężki strop to przyczyną zastosowania BK 800 mogłyby być wymogi akustyczne z MPZP czy WZ. Ale skoro strop drewniany, to raczej nie o to chodzi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-05-2024 o 18:04

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki, tak też zrobię, To jest zwykły prosty budynek, bez jakiś udziwnień itp, można powiedzieć, że taka mała stodoła. Całkowita wysokość tego budynku, to 6,32 do szczytu dachu. Nadprożowieniec Dach to też można powiedzieć, że same patyki.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.922

    Domyślnie

    Według ustawy Prawo Budowlane, za zmiany nieistotne w zatwierdzonym projekcie budynku uznaje się zmiany dotyczące:

    * Rodzaju materiału, z którego będzie wykonany dach;
    * Rodzaju materiału, z którego stawiamy ściany, o ile nie spowodują zmiany wielkości domu;
    * Przebiegu instalacji elektrycznej, instalacji wodnej, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania, lub miejsca usytuowania kotła do ogrzewania domu;
    * Przeznaczenia pomieszczeń, na przykład w miejscu sypialni ma powstać kolejna łazienka, a w miejscu pomieszczenia gospodarczego – sypialnia;
    * Liczby i rodzaju okien, wielkości i kształtu otworów okiennych, ilości drzwi;
    * Elewacji domu, czyli zmiany zastosowanych okładzin i wykończenia elewacji;
    * Kąta nachylenia dachu, wysokości kalenicy, oraz układu połaci dachowych, ale pod warunkiem że nie wpłyną na zmianę kubatury budynku i będą zgodne z wymaganiami planu miejscowego, lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy i nie będą odbiegały od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki. I tak na przykład, zmianą nieistotną będzie zmiana kąta nachylenia z 40 na 45°, w przypadku gdy zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydana decyzja o warunkach zabudowy dopuszcza dachy o nachyleniu od 30 do 50°.
    https://www.mgprojekt.com.pl/blog/zmiany-w-projekcie/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Bloczki z betonu komórkowego są raczej nie dostępne
    Dlatego też dziwi tu nonszalancja projektanta.
    Zmiana na 500 - 600 nie jest istotna więc nie wymaga tu opinii projektanta a jedynie decyzji KB .
    Jak zechce to moze dokonać wpisu z dzienniku budowy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Ok, tego będę się trzymał. Ciekawe co wyjdzie jeszcze w przyszłości z tym projektem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony