dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie zmiany w projekcie - w czasie stawiania domu !!!!

    Mamy juz pozwolenie na budowę i ściany zewnętrzne do stropu - chcielibysmy zrobić pewne zmiany:
    -zlikwidować 2 okna
    - zrobić dodatkowe drzwi tarasowe
    - zrezygnować z jednej ściany w środku (jest to ścianka nośna, ale była tam wstawiona, gdyż w tym miejscu pierwotnie był komin, ale został przeniesiony gdzie indziej)

    Czy takie zmiany należy nanosić na projekt i gdzie ewentualnie je zgłosić - mam pozwolenie, projekt był adaptowany w tamtym roku. Prosze o porady

    Dorota

  2. #2

    Domyślnie

    też jestem zainteresowana!
    ludzie pomóżcie początkującym!

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    zmiany elewacji i zmiany konstrukcji wymagaja projektu zamiennego
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  4. #4

    Domyślnie

    Zgłaszasz sie do swojego projektanta, on Ci poprzelicza i wygeneruje wszystkie rzuty ew.przekroje, na jakich wystepuja zmieniane elementy, zapłacisz mu (niestety dla Ciebie), poleziesz z tym do starostwa, gdzie wypełnisz druczek zmiany pozwolenia na budowę i dzielnie zniesiesz nienawistne spojrzenia. Potem poczekasz na uprawomocnienie sie pieczatki i już
    Tylko nic nie rób bez tej procedury, bo Ci nadzór budowlany przywali karę Nie warto ryzykować.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert skitek
    zmiany elewacji i zmiany konstrukcji wymagaja projektu zamiennego
    Czy zmiana koloru elewacji lub zmiana koloru dachówki też?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rocky
    Cytat Napisał robert skitek
    zmiany elewacji i zmiany konstrukcji wymagaja projektu zamiennego
    Czy zmiana koloru elewacji lub zmiana koloru dachówki też?
    Z tego co pamiętam - projektu zamiennego wymagają istotne zmiany w projekcie. Tylko nigdzie nie jest napisane co jest zmianą istotną, więc najlepiej pytaj swojego kierownika budowy i w urzędzie.

    Zmiana koloru elewacji i koloru dachówki oczywiście na pewno nie wymaga projektu zamiennego.

  7. #7

    Domyślnie

    A jak wypelnie druczek zmiany pozwolenia na budowe to ile czasu mam czekac na uprawomocnienie pieczatki?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał acca5
    A jak wypelnie druczek zmiany pozwolenia na budowe to ile czasu mam czekac na uprawomocnienie pieczatki?
    Tyle ile na normalne pozwolenie na budowę! To jest jakby jeszcze raz od początku (przynajmniej w naszym mieście).

  9. #9

    Domyślnie

    OKY, to może jednak zdąże przed wiosną ,bo wtedy zaczynam. A jeszcze znalazłam pare waznych poprawek do wykonania w projekcie.
    Dziękuję

  10. #10

    Domyślnie

    Robert ma rację co do zmian i trybu ich zgłoszenia, bardzo możliwe że będziecie musieli jak my dołączyć dodatkowo zgodę autora projektu na zmianę (np. likwidacja okna, drzwi itd...)

    pozd.
    Aga

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TASIJA
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    ILE SIĘ PŁACI ZA TAKI PROJEKT ZAMIENNY ? MOŻE KTOŚ PODPOWIE

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Heath
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.468
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Hmmm, a mi inspektor w starostwie powiedział że jeżeli nie jestem zdecydowany co do likwidacji jednego okna to może je "skreślić" później kierownik budowy wpisem w dzienniku. - było to miesiąc temu.
    Nie jestem specjalnie biegły w najnowszych przepisach, ale zdawało mi się że ma rację. Prawda li to?
    Aha, jestem już po adaptacji i mam pozwolenie na budowę.
    I czy autor projektu musi wyrazić zgodę na likidację 1 okna i zamiany jednego na 2 mniejsze?

  13. #13

    Domyślnie

    W naszej nowozakupionej 15-letniej budowie są okna zamiast drzwi garażowych i takie tam niewielkie różnice z projektem. Przed kupnem wymogliśmy na Nadzorze Budowlanym opinię i napisali w decyzji że są to zmiany nieistotne, ale myślę że kiedy okazałoby się ze występujemy o nowe pozwolenie (stary projekt sprzed 15 lat wymaga zmian) a są takie różnice to skończyłoby się na karze za samowolę. Chyba trzeba jednak poczekać na decyzje na piśmie że odstępstwa są nieistotne. Kwoty ew.kar są chyba bardzo duże
    ... jeden poleciał tam, drugi śmignął sam, trzeci wzbił się nad kukułcze gniazdo

  14. #14

    Domyślnie

    na takie drobiazgi nie trzeba zmiany pozwolenia na budowę, urząd też wam już nic nie powie - nowelizacja prawa budw. z zeszłego roku, teraz decyduje li tylko projektant.

  15. #15

    Domyślnie

    My mielismy tez rozne zmiamy ale nie byl potrzebny do tego projekt zmiam tylko pozwolenie archit , jedynie potrzeba byla gdy zachcialo nam sie piwnic .
    Zmiany byly takie: pomniejszenie okna w salonie, zlikwidowanie podcieni od strony wejscia i od strony tarasu, powiekszenie ubikacji i lazienki kosztem suszarni ,czyli przesuniecie scianek.

    pozd Beata

  16. #16

    Domyślnie

    Istotne zmainy są wymienione w prawie budowlanym. Nie mam w tej chwili pod ręką ale napewno są to zmiany kubatury, wymiarów, wysokości przeznaczenia obiektu itp. Na wszelki wypadek przy zmianie elewacji zapytać w nadzorze budowlanym a wszystkie zmiany muszą być naniesione w dokumentacji i podpisane przez projektanta jako nieistotne.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    magalena

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Oto co znalazłam w prawie budowlanym:

    Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
    1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
    2) (77) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;
    3) (7 (uchylony),
    4) (79) (uchylony),
    5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
    6) (80) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
    7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
    oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
    6. (81) Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

    Zmiany koloru elewacji nie jest tam wymieniona - a projektant ma kwalifikować odstąpienia ale o ile chodzi o ust 5.
    Czy ja dobrze myślę?


    A jeżeli zapomnę elewację wytynkować to spoko? chodzi mi o to, ze w projekcie jest ściana 3-warstwowa z tynkiem w kolorze piaskowym, a ja robę klinkier na zewnątrz...

  18. #18

    Domyślnie

    Witam i prosze o rade.

    Zamierzam zmienic sposob ogrzewania z butli na pompe ciepla. W zwiazku z powyzszym chcemy tez zlikwidowac jeden z kominow. Czy to trzeba gdzies zglaszac???

    Pozdrawiam,
    Kazik

  19. #19

    Domyślnie

    no dobra, a czy niewybudowanie piwnicy trzeba zgłaszać, jeżeli tak to gdzie?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał stalowa
    no dobra, a czy niewybudowanie piwnicy trzeba zgłaszać, jeżeli tak to gdzie?
    Przed czy po wykonaniu inwestycji?
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony