dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 84
  1. #1

    Domyślnie wentylacja grawitacyjna przy rekuperatorze

    Dom jest na etapie budowania ścian. Chciałbym mieć wentylację mechaniczną z rekuperatorem i w związku z tym nie robić kanałów wentylacyjnych oprócz kotłowni. Czy nie narażę się na problemy w przyszłości rezygnując z tych kilku pustaków wentylacyjnych. Może zrobić klasyczną wentylację i w czasie działania mechanicznej mieć zatkane kratki niż później martwić się jak tu dorobić grawitacyjną. Co o tym sądzicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.
    Ja również zdecydowałem się na went. mechaniczną jeszcze przed budową domu. Wybudowałem jednak kanały wentylacji grawitacyjnej, i teraz będą jako kanały wyciągowe.( trzeba tylko umieścić w nich rury spiro) Na strychu (tam będzie reku) mam wyjścia z tych kanałów, i troszkę wyżej wejścia, które będą robić za wyrzutnie(w zimę wyrzut planuję dać do garażu)
    A w razie czego mam możliwość przejścia na grawitacyjną.
    Pozdr

  3. #3

    Domyślnie

    .. i to jest dobra koncepcja choć bardziej kosztowna niż brak kominów.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Yacq, a po co? Z wentylacji mechanicznej na pewno nie przejdziesz na grawitacyjną bo... równie dobrze mógłbyś do samochodu dorabiać dyszel i uzdę. Bo może kiedyś będę chciał żeby mi konie samochód ciągnęły...

    Ja świadomie zrezygnowałem z kominów wentylacyjnych. Inaczej musiałbym zrobić pod nie fundament, wybudować je, otynkować, wykończyć, i na koniec zaślepić. Więcej z tym kłopotów niż to warte.

    A tak przy okazji, będziemy musieli kiedyś do Was wpaść
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  5. #5

    Domyślnie

    Popieram Whispera. Równie dobrze wypadałoby przy ogrzewaniu elektrycznym położyć jeszcze inst. pod wodne c.o.

    Kanały wentylacji grawitacyjnej chyba nie są najszczęśliwszym pomysłem jako "kawałek" went. mechanicznej

    Pozdrawiam,

    Sunao

  6. #6

    Domyślnie

    Logicznie myśląc kanały wentylacyjne nie są mi potrzebne ale w tym szaleństwie budowy boję się, że nie zrobię czegoś i będę później żałował. A co do odwiedzin to zawsze jesteście mile widzianymi gośćmi. Niestety nas zastaniecie w najbliższym czasie tylko rano ok. 8 i po południu po 18 no i oczywiście w weekendy. Może uda się jakiś grill skręcić w najbliższym czasie . Damy znać jakby co.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja zrobilem dwie rownoległe instalacje. Jest to faktycznie dyszel do auta, ale co mi szkodzilo - kominy i tak były do innych celów, więc nie problem. Tam gdzie nie ma komina - kominek wentylacyjny na dachu. Miniej dyskusji będzie przy odbiorze, a może halas mi bedzie przeszkadzał w nocy... nie wiem, co będzie, jak zacznę używać. Otwory oczywiście zakręcane - dwie na raz nie moga być otwarte, bo żadna nie zadziała prawidlowo.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja też chcę wentylację mechaniczną. Z tego co się wywiedziałem to najlepiej wcześniej zrobić projekt (około 200pln) masz wtedy problem z głowy a i kanały jak dobrze zaprojektuje to murarze ułożą podczas zalewania stropu. U mnie jest tak, że z komina nie szczególnie da się zrezygnować. W salonie kominek a do kominka musi być dymowy + wentylacja grawitacyjna, to samo do pieca co (podobno takie przepisy), dodatkowo musi zostać wyciąg do kuchni. A więc u mnie komin zostanie, a co najwyżej zmienię przekroje żeby wyrzunia mogła korzystać z komina (fi20+otulina 3 cm). Rekuperator umieszczam w kotłoni.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Uszaty1973
    W salonie kominek a do kominka musi być dymowy + wentylacja grawitacyjna
    NIE NIE I JESZCZE RAZ NIE!
    Jak robisz wentylację wymuszoną to przepisy zabraniają wentylacji grawitacyjnej.

    Do kominka powinieneś mieć doprowadzenie powietrza z zewnątrz, a to co innego. Pod podłogą puszczasz rurę doprowadzającą powietrze do kominka

    , to samo do pieca co (podobno takie przepisy), dodatkowo musi zostać wyciąg do kuchni.
    Kocioł z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze specjalną rurą z zewnątrz (na podobnej zasadzie jak kominek), a nie powietrze z pomieszczenia. Spaliny wyrzuca też rurą może to być nawet rura "dwa w jednym"
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Z kominkiem i piecem się zgadzam, ale jeśli w kuchni ma być gaz to w świetle naszych głupich przepisów musi być grawitacyjna. Na zachodzie już nie - tak mi powiedzieli Ci od instalacji reku. Jak nie będzie to możesz nie mieć odbioru kominiarskiego.
    Pozdrawiam
    TadekL

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Pierwsze słyszę

    Jeszcze raz powtarzam - przepisy zabraniają łączenia wentylacji gazowej i grawitacyjnej.

    A najlepiej to byłoby zapytać się Maluszka - ona ma i gaz i reku. No i mieszka.
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby...
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geno
    Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby...
    Okno otwierasz...
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Whisper
    Cytat Napisał Geno
    Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby...
    Okno otwierasz...
    No i całkiem pozbywam się ciepła

    Chodzi mi o taką sytucję gdzie np. wyjeżdżasz ,nikogo nie ma w domu i do tego prądu też....
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Whisper
    Pierwsze słyszę

    Jeszcze raz powtarzam - przepisy zabraniają łączenia wentylacji gazowej i grawitacyjnej.

    A najlepiej to byłoby zapytać się Maluszka - ona ma i gaz i reku. No i mieszka.
    Whisper, ja tylko cytuję to co mi powiedzieli Ci od reku i na dodatek potwierdził mój instalator od gazu, wody i CO, a ten z kolei konsultował to ze swoim kominiarzem, który robi mu odbiory.
    Pozdrawiam
    TadekL

  16. #16

    Domyślnie

    Coraz bardziej się niepokoję. Piec z zamkniętą komorą spalania to jest dobra sprawa. Słyszałem że jak jest taki piec to nie potrzebuje on komina a wystarczy rura w rurze przez ścianę. Morze to głupie, ale czy to nie będzie łatwo się poparzyć z takiego wylotu???

  17. #17

    Domyślnie

    Uszaty1973
    Raczej się nie poparzysz, przecież nie zamocujesz wylotu na wysokości wyciągniętej ręki. Oprócz tego ryra wyrzucająca spaliny jest w środku w rurze zasysające, tylko na końcu wystaje trochę dalej, tak, żeby spalin nie zasysało. A tak poza tym to gdzie tam chesz dotykać??? Nie masz co z rączkami zrobić??? . Żartowałem
    Pozdrawiam
    TadekL

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geno
    Cytat Napisał Whisper
    Cytat Napisał Geno
    Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby...
    Okno otwierasz...
    No i całkiem pozbywam się ciepła

    Chodzi mi o taką sytucję gdzie np. wyjeżdżasz ,nikogo nie ma w domu i do tego prądu też....
    Jak prądu zabraknie na krótko to nic Ci nie stęchnie, zapewniam. A raczej nie zdarzają się kilkudniowe braki w dostawie prądu. No, chyba, że po jakimś kataklizmie, ale to wtedy wszystko Ci w domu pada i masz większe zmartwienia niż nieświeże powietrze. No i zawsze można to okno otworzyć.
    Ja mam okna nieotwierane, went. grawitacyjną tylko i wyłącznie, mam jeden komin dymowy do kominka + doprowadzenie powietrza do tegoż kominka z zewnątrz, żadnych murowanych przewodów wentylacyjnych w ścianach. Mieszka się normalnie. Wielką frajdę sprawia nam natomiast czyszczenie filtrów z czerpni, które zapychają sie od niezmierzonej ilości much i komarów. Myślimy sobie wtedy, że gdyby nie te filtry, to to znalazłoby się w domu.

  19. #19

    Domyślnie

    Przepisy zabraniają wentylacji naturalnych, otwartych komór spalania, czy otwartych kominków gdy jest wentylacja mechaniczna WYWIEWNA - czyli wyciąg. i to jest logiczne. gdy jest zrównoważona - a taki jest rekuperator - to zakazu nie ma - bo byloby to nielogiczne. Zakaz jest dlatego, aby wentylacja nie wciągała do pomieszczeń tego co jest w kominie lub piecu gazowym - tworząc podciśnienie. I tu chcialem zacytowac, ale plik mi gdzieś zniknął - ale ten przepis był wielokrotnie cytowany na Forum.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Willie

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.093
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    122

    Domyślnie

    Żyję w przekonaniu utwierdzanym przez Kolejnych Potencjalnych Instalatorów Reku że w kotłowni musze zostawić grawitację (piec gazowy z otwartą komorą).
    Cała reszta domu bez kominów wentylacyjnych, ewentualnie pod okap w kuchni wyprowadzenie rurą do dachówki wentylacyjnej. Do kominka salonowego zamknietego rura z zewnątrz.
    pozdr

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony