dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 84
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gosia@
    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    3.846
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Whisper
    Yacq, a po co? Z wentylacji mechanicznej na pewno nie przejdziesz na grawitacyjną bo... równie dobrze mógłbyś do samochodu dorabiać dyszel i uzdę. Bo może kiedyś będę chciał żeby mi konie samochód ciągnęły...

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gosia@
    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    3.846
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geno
    Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby...
    O, jak fajnie, ze znalazłam ten watek Jestem po rozmowie z podobno bardzo dobrym "Wentylatorem" no i facet mi zadał pytanie, gdzie robimy tzn, ze mam sobie wybrac w których pomieszczeniach, ze w łazience, to bez sensu bo i tak musi byc grawitacyjna ew dodatkowo wiatraczek Błagam, oswieccie mnie, bo......bede ryczec

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Willie

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.093
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    122

    Domyślnie

    Gosia,

    jakbym słyszał jednego z moich rozmówców. Nie przekonał mnie. W jego ustach nie było problemu żeby ćwierć domu była pod grawitacją a reszta pod reku.
    A ja jestem przekonany że nie o to chodzi.
    Pozostali rozmówcy też tak mówią.
    Czyli sanitarne pod wyciagami, mieszkalne z nawiewami. Ewentualnie gdzieniegdzie można zrównoważyć - czyli wywiew + nawiew (np b duży salon).
    Ale grawitacja tylko w kotłowni. Chyba żeby piec z zamknieta komora to i tam nie trzeba. Podobno tylko dyskutuje się wtedy czasem przy odbiorach gazowo-kominiarskich. Podobno. Nie sprawdzałem.

    pozdr

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gosia@
    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    3.846
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Willie
    Gosia,

    jakbym słyszał jednego z moich rozmówców. Nie przekonał mnie. W jego ustach nie było problemu żeby ćwierć domu była pod grawitacją a reszta pod reku.
    A ja jestem przekonany że nie o to chodzi.
    Pozostali rozmówcy też tak mówią.
    Czyli sanitarne pod wyciagami, mieszkalne z nawiewami. Ewentualnie gdzieniegdzie można zrównoważyć - czyli wywiew + nawiew (np b duży salon).
    Ale grawitacja tylko w kotłowni. Chyba żeby piec z zamknieta komora to i tam nie trzeba. Podobno tylko dyskutuje się wtedy czasem przy odbiorach gazowo-kominiarskich. Podobno. Nie sprawdzałem.

    pozdr
    No, wlasnie, ale facet który jest dobry, moze az tak sie myslic ja bede miała piec z zamkniete komora spalania

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosia@
    estem po rozmowie z podobno bardzo dobrym "Wentylatorem" no i facet mi zadał pytanie, gdzie robimy tzn, ze mam sobie wybrac w których pomieszczeniach, ze w łazience, to bez sensu bo i tak musi byc grawitacyjna ew dodatkowo wiatraczek
    Niezły jest gościu...

    W każdym źródle do jakiego dotarłem było powiedziane że łazienka to pomieszczenie wywiewowe. Tak jak kuchnia. I chyba garderoba. A jak on chce łączyć grawitację z mechaniczną to nic dobrego chyba z tego nie wyniknie...
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gosia@
    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    3.846
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Whisper
    Cytat Napisał gosia@
    estem po rozmowie z podobno bardzo dobrym "Wentylatorem" no i facet mi zadał pytanie, gdzie robimy tzn, ze mam sobie wybrac w których pomieszczeniach, ze w łazience, to bez sensu bo i tak musi byc grawitacyjna ew dodatkowo wiatraczek
    Niezły jest gościu...

    W każdym źródle do jakiego dotarłem było powiedziane że łazienka to pomieszczenie wywiewowe. Tak jak kuchnia. I chyba garderoba. A jak on chce łączyć grawitację z mechaniczną to nic dobrego chyba z tego nie wyniknie...
    No własnie tez tak sobie pomyslałam ale z fachowcem nie chciałam dyskutowac, a najgorsze ze polecił mi go znajomy Nie wiem, co mu teraz powiedziec ze "pitoni" głupoty

  7. #27

    Domyślnie wetylacja mech

    Kochani ja też zamierzam mieć wentylację mechaniczną i reku, ale spotkałem się z opinią, że jeżeli będę miał kuchenkę gazową i gaz w kuchni to muszę mieć w tej kuchni wentylację grawitacyjną, bo inaczej kominiarz nie odbierze budynku. Co Wyna to?
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  8. #28

    Domyślnie

    Miło patrzeć jak się wątek rozwija

    Ale do rzeczy. Poprosiłem rekuperatory.pl o wycenę dla mojego domu. Przyznam, że się trochę zszokowałem ceną. Z rurowym GWC wyszło 17 tys. Co o tym myślicie?

    Oto oferta:

    Rekuperator: MISTRAL 300

    Ilość kształtek wentylacyjnych: trójniki, przepustnice, redukcje: 13 kpl

    Łączna ilość przewodów wentylacyjnych izolowanych elastycznych
    O średnicach 125- 160mm: 90 mb (9 paczek po10mb)

    Łączna ilość anemostatów : 13 szt.

    Przewód sterujący rekuperatora: 20 mb

    Komplet materiałów połączeniowych i uszczelniających: 1 kpl

    Uwagi:
    Instalacja może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła

    MATERIAŁY - INSTALACJA:

    Rekuperator Mistral 300 ze sterownikiem trójstopniowym: 3 650 PLN

    Materiały instalacyjne: 4 380 PLN
    SUMA: 8 030 PLN


    *MATERIAŁY - GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA TYPU RURA ANTYBAKTERYJNA REHAU 200mm
    (do wyboru):

    Rura PP 250 39 metrów + 8 kolan PCV: 4 080 PLN

    Przepustnica przełączająca ręczna: 450 PLN

    Zadaszenie do GWC: 450 PLN
    SUMA: 4 980 PLN

    WYKONANIE:

    Koszt wykonania instalacji w budynku wraz z posadowieniem i uruchomieniem rekuperatora wraz z kosztem dojazdu (max 80 km od Warszawy). : 2 100 PLN

    Koszt wykonania Gruntowego wymiennika ciepła ; rurowego (bez materiałów, wykop ręczny bądź mechaniczny ): 1 200 PLN
    SUMA: 3 300 PLN

    PODSUMOWANIE: (bez gruntowego rurowego wymiennika ciepła)

    Całościowy koszt netto: 10 130 PLN

    Całościowy koszt brutto ( 7%VAT ) dla inwestora indywidualnego: 10 839 PLN


    PODSUMOWANIE: (z gruntowym rurowym wymiennikiem ciepła antybakteryjnym REHAU d=200mm)

    Całościowy koszt netto: 16 310 PLN

    Całościowy koszt brutto ( 7%VAT ) dla inwestora indywidualnego: 17 452 PLN


    UWAGA:
    Koszt projektu 500 PLN
    Koszt sterownika programowalnego do rekuperatora Mistral 300 to 820PLN netto (opcja)

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gerion

    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    854
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    125

    Domyślnie

    No i to jest powód dlaczego nie robię went. mechanicznej
    Mnie wycenili na 11 tys i marudzili na GWC (sam bym se wykopał zrobił i zasypał).

    A za systemowe kominy Schiedla i rury spiro (parterówka) zapłacę wedle wyceny około 6 tys... Do tego nawiewniki grawitacyjne przy wszystkich oknach (900zł).

    Pewnie, że komfort nie ten (klimatyzacyjny), ale 4 tys różnicy mi się nie zwróci z oszczędności na ogrzewaniu (Rekuperacja) w ciągu kilku lat. Jakbym dodał koszty poboru prądu przez Reku, to pewnie zwrot nastąpiłby po 10-15 latach...A wtedy kto wie co będziemy robić i gdzie będziemy mieszkać.
    Zresztą temat na forum był wałkowany wielokrotnie i nawet ktoś dokładne wyliczenia podawał ile co kosztuje i kedy się zwróci..

    pozdrawiam
    Gerion

  10. #30

    Domyślnie

    A za systemowe kominy Schiedla i rury spiro (parterówka) zapłacę wedle wyceny około 6 tys... Do tego nawiewniki grawitacyjne przy wszystkich oknach (900zł).
    do tego robocizna za komin ok. 1 -1,5 tys cegła klinkier ok.1tys.obróbka na komin tez kosztuje tak więc konfort nie ten a cena jedna
    co do wyceny przez rekuperatory.pl ich wycena też mnie przeraziła u innego instalatora instalacja z reku mistral 300 to 8,5tys

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar SylwekW
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    505
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Hmmm ..... też będę miał wentylację mechaniczną i rekuperator wspomagany przez GWC.

    Mam projekt zrobiony przez Rekuperatory.pl. (ich kosztorys był około 17-18 tys. zł z GWC, (mam drugą ofertę według tego samego projektu - 13 tys. zł) a jak sam go wykonam (rozprowadzenie kanałów) to zaoszczędzę jeszcze około 3 tys. zł.

    Na bazie tego projektu zamierzam sam rozprowadzić kanały. Jak się miało ten projekt przygotowany już na etapie murowania domu to znacznie ułątwia wiele spraw bo pewne przejścia dla rur i kanałów mozna pozostawić już na etapie murowania i zalewania stropów.

    Ponieważ nie miałem 100% pewności co do przepisów oraz chciałem mieć jakąs (choć drobną) alternatywę w przypadku gdybym jednak nie wykonał instalacji z rekuperatorem to mam dwa kominy:
    - w jednym trzy przewody - spalinowy do kominka + wyciągowy do okapu do kuchni + jeden ...... no właśnie nie wiem na którą stronę go przekuję czy do salonu czy do kuchni. ... ach ci kominiarze

    - drugi komin to trzy kanały: kanał spalinowy od pieca CO - otwarta komora spalania + kanał wentylacyjny do kotłowni + .... no właśnie nie wiem po co go zrobił architekt i zalecał kierownik budowy ... w tej chwli jest w nim rura do odpowietrzenia kanalizacji .

    Niejako na zakończenie chciałbym powiedzieć, że zdecydowałem się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem + GWC (mimo znacznej ceny inwestycji) nie z powodu komfortu (o którym mam nadzieję się dopiero przekonać ), nie z powodu oszczędzania na ogrzewaniu, nie z powodu lepszej skuteczności wentylacyjnej i możliwości regulacji, nie z oszczędności wynikającej z mniejszej ilości (lub braku) kominów ... ale z sumy tych wszystkich argumentów, żaden z nich w pojedynkę by mnie nie przekonał. Czy jestem zadowolony z użytkowania będę mógł odpowiedzieć za dwa trzy lata.

  12. #32

    Domyślnie Re: wetylacja mech

    Cytat Napisał zygmor
    Kochani ja też zamierzam mieć wentylację mechaniczną i reku, ale spotkałem się z opinią, że jeżeli będę miał kuchenkę gazową i gaz w kuchni to muszę mieć w tej kuchni wentylację grawitacyjną, bo inaczej kominiarz nie odbierze budynku. Co Wyna to?

    Potwierdzam. Mój projektant instalacji gazowej zmusił mnie do otwarcia kanału wentylacyjnego w kuchni. Ale wstawiłam tam kratkę z żaluzją i ją po prostu zamknęłam. W piwnicy, w kotłowni też jest wentylacja grawitacyjna. Kominy były w projekcie i nie miałam zamiaru z nich rezygnować trochę na wszelki wypadek, bo może trzeba będzie ogrzewać drewnem a z drugiej strony nie wyobrażam sobie dachu bez komina. Musi być przynajmniej atrapa.

    Ulka

  13. #33

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad jakością szkolenia architektów , projektantów itp w Polsce skoro zmuszają do stosowania razem went. mech.i grawitacyjnej a najlepsza ich wymówka bo kominiarz nie przyjmnie instalacj (kominiarz 6 klas podstawówki).Jeszcze jedno ciekawe -kominiarze mogą odbierac tylko wentylację grawitacyjną do mech. są inne uprawnione osoby(wg Prowo budowlane}

  14. #34

    Domyślnie

    A ja dostałem wstępny kosztorys z Dospel ale to wygląda identycznie jak z rekuperatory.pl O co tu chodzi??
    Uważam, że jest to bardzo drogo.

    MATERIAŁY INSTALACYJNE:
    Rekuperator Economic 300 II

    Ilość kształtek wentylacyjnych: trójniki, przepustnice, redukcje 20 kpl

    Lączna ilość przewodów wentylacyjnych izolowanych 110 mb

    Inne przewody wentylacyjne oraz kształtki 15 mb+ 10 kształtek

    Łączna ilość anemostatów oraz czerpnia ścienna i wyrzutnia 17 szt.

    Przewód sterujący rekuperatora 20 mb

    Komplet materiałów połączeniowych i uszczelniających 1 kpl

    Uwagi: Instalacja może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła


    KOSZTY:
    MATERIALY - INSTALACJA:
    Rekuperator Economic 300 II ze sterowaniem RC300 5140 PLN

    Materiały instalacyjne: 7339 PLN

    SUMA: 12479 PLN

    MATERIALY - GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPLA TYPU RURA ANTYBAKTERYJNA REHAU
    Rura PP 200 38 metrow + 8 kolan + 2 trójniki 4 900 PLN

    Przepustnica do G.W.C. sterowana ręcznie 450 PLN

    Zadaszenie do GWC 450 PLN

    SUMA:5 800 PLN
    WYKONANIE:

    Koszt wykonania instalacji w budynku wraz z posadowieniem i uruchomieniem rekuperatora wraz z kosztem dojazdu (max 80 km od Warszawy w innym przypadku do uzgodnienia). 3 800 PLN

    Koszt wykonania Gruntowego wymiennika ciepła - rurowego (bez materiałów) 1 100 PLN

    SUMA:4 900 PLN
    WYKONANIE PROJEKTU – 700 zł + VAT
    PODSUMOWANIE:
    (z gruntowym rurowym wymiennikiem ciepta - antybakteryjnym ,,REHAU") bez projektu
    Catosciowy koszt netto 23179 PLN

    Catosciowy koszt brutto 28278 PLN

  15. #35

    Domyślnie

    Uszaty1973
    Niezła wycena. Nie będę się wypowiadał (może jest to jakiś super nowoczesny sprzęt). Różne są opinie, ale ja chyba zdecyduję się na Mistrala 300. Całość z wykonaniem bez GWC - ok. 12 tys, brutto. GWC zrobię sobie pewnie kiedyś sam, Samo położenie bez kopania GWC i materiału 1500 zł (całość z materiałem kosztowałaby ok. 3 tys.); czyli 15 tys. brutto na gotowo - z projektem i uruchomieniem reku.
    Pozdrawiam
    TadekL

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Ja mam wentylacje mechaniczną nawiewną z GWC bez reku.

    Mam kominy wentylacyjne we wszystkich pomieszczeniach. Kominy wentylacyjne mają tą ogromną przewage nad wentylacją mechaniczną, że ich w ogole nie słychac.

    Wentylacja mechaniczna pracuje wiec u mnie tylko w zimie oraz w najbardziej upalne dni. Nie chciałbym cały czas słyszec chocby najmniejszego szumu powietrza lub pracy wentylatora.

    Zastanowcie sie, czy chcecie przez cały czas słyszec ten szum, ktory u mnie odczuwalny jest minimalnie tylko w nocy, ale jednak jest odczuwalny i gdy warunki pogodowe na to pozwalają, otwieram okno i wentyluje bezszelestnie.
    Budownictwo to moja pasja

  17. #37

    Domyślnie

    Faktycznie wycena zbiła mnie z nóg.
    Jeżeli chodzi o szum to mam przykre doświadczenia z nawilżaczami powietrza. Szum rzędu 20DB.

    A może ma ktoś doświadczenie z wentylatorami wzmacniającymi ciąg kominowy?

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Uszaty73, wycena jest chora.

    Pierwsza rzecz która mi się narzuca to słynne antybakteryjne rury Rehau, które windują koszt GWC. Nie znam nikogo, kto by miał GWC z takich rur. Wszyscy maja GWC rurowe ze zwykłych pomarańczowych rurek...

    Po drugie...

    Nie chce mi się nawet pisać, bo to aż ręce opadają. U mnie przykładowo wycena w EcoVencie z Piaseczna wynosiła coś koło 13tys. Nie będę chyba robił u nich, bo chcę jeszcze rozprowadzenie powietrza z kominka, a chyba sobie z tym nie do końca radzą. Mam speca od Maluszka, proponowana cena też nie jest mała (ok. 22 brutto) ale wiem, że on potrafi to zrobić tak, żeby działało, poza tym będę negocjował.
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Whisper
    ...Pierwsza rzecz która mi się narzuca to słynne antybakteryjne rury Rehau, które windują koszt GWC. Nie znam nikogo, kto by miał GWC z takich rur. Wszyscy maja GWC rurowe ze zwykłych pomarańczowych rurek...
    Dokładnie, tych z najcieńszą ścianką - 4 mm.

    Cytat Napisał Whisper
    Nie chce mi się nawet pisać, bo to aż ręce opadają. U mnie przykładowo wycena w EcoVencie z Piaseczna wynosiła coś koło 13tys. Nie będę chyba robił u nich, bo chcę jeszcze rozprowadzenie powietrza z kominka, a chyba sobie z tym nie do końca radzą. Mam speca od Maluszka, proponowana cena też nie jest mała (ok. 22 brutto) ale wiem, że on potrafi to zrobić tak, żeby działało, poza tym będę negocjował.
    Czyżby pan J.G.?
    Też go brałem po uwagę ale cena mnie odstraszyła. Poza tym miałem zastrzeżenia do sposobu połączenia obu systemów. Nie dopuszczałem wymuszonego DGP. Po wielu rozmowach z ludźmi z branży i wypowiedzach na forum zrobiłem oba systemy niezależnie a DGP grawitacyjnie. Alternatywnym rozwiązaniem (ale za późno na nie wpadłem) jest płytowy wymiennik ciepła z tyłu kominka przez który przepływa powietrze z GWC do rekuperatora. Wymiennik to może za mocne słowo ale coś w tym stylu. O ile dobrze pamiętam to takie rozwiązanie ma Januszek.

    Pozdrawiam

    PS. Whisper ja mam oba system zrobione za połowę Twojej kwoty - na centrali i podzespołach KOSS-a.
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Jak już Whisper napisał posiadam i gaz i reku połączony z kominkiem i GWC no i mieszkam

    W naszym projekcie były trzy kominy - po wyborze wentylacji mechanicznej został komin do kominka i pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania (są obok siebie). W kotłowni jest czujka gazu i zetka. W kuchni nie mam kratki wentylacyjnej (kuchnia elektryczna) - jest tylko wyciąg z reku. Okap jest bezpośrednio podłączony do dachówki z takim malutkim kominkiem.

    Kominek pobiera powietrze z zewnątrz więc też nie potrzebujemy kratek wentylacyjnych.

    Całą naszą instalację kominiarz odebrał bez najmniejszego problemu - najlepiej znaleźć takiego, który wie co to rekuperator i że kominek może pobierać powietrze z zewnątrz i wtedy nie będzie robił problemów z odbiorem.

    Wyciągi mam w kuchni, łazienkach i spiżarni. Pozostałe pomieszczenia czyli pokoje i garderoby mają nawiewy.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony