dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie

    Witam
    Jestem na etapie budowy domu i musze wybrać system wentylacji.Dom jest parterowy z nieżytkowym poddaszem-strop drewniany.W projekcie wentylacja grawitacyjna jest tylko w kuchni i kotłowni ew.pokój dzienny-jest komin z trzema kanałami wentylacyjnymi.W łazienkach planuję wentylatory wyciągowe z czujnikiem wilgoci krótkim przewodem ponad dach.Ale dużo naczytałem się o odzysku ciepła-proszę podzielcie się doswiadczeniami na ten temat.Dom D04 z muratora-czy warto zastosować???

  2. #2

    Domyślnie

    W Muratorze 2/2002 przeczytałem, że jak ma się kominek to nie wolno intalować wentylacji mechanicznej wyciągowej. Ale z drugiej strony przecież kominek nie działa cały czas, więc może by można używać taką wentylację czas? Co do odzysku ciepła moja Pani Architekt powiedziała, że w moim przypadku to się nie opłaca (koszt zwróci się po około 8 latach). Ogólnie jednak uważam, że jest to dobra rzecz. Z tego co słyszałem koszt centrali to około 4-6 tys. Pozostaje jeszcze koszt kanałów i robocizna. Skonsultuj z projektantem zanim podejmiesz decyzję.

  3. #3

    Domyślnie

    Przepraszam nie wiem czemu zrozumiałem, że masz kominek. Jeżeli nie masz proszę wykreślić początek mojej poprzedniej odpowiedzi.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    A mnie interesuje odzysk ciepła z kanalizacji. Jest go tam więcej niż w wentylacji.

  5. #5

    Domyślnie

    Analiza ekonomiczna pokazuje,że czas oczekiwania na zwrot inwestycji to co najmniej kilkanaście lat. Poza tym spotkałem się również z opiniami,że w kanałach dystrybucyjnych w pewnych warunkach mogą rozwijać się grzyby.

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem (ale wcale nie muszę mieć racji)najlepiej jest wykorzystywać prawa przyrody. System z wymuszonym nawiewem jest nienaturalny, poza tym potrzebuje energii elektrycznej. W przewodach zbiera się kurz, bakterie i grzyby. Artykuły w gazetach zachęcają do instalacji takich rozwiązań - wiadomo jak to jest w dzisiejszych czasach - każdy chce zarobić. Producenci starają się pokazać same zalety takich urządzeń. Decyzję i tak musisz podjąć sam.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Dla mnie najważniejszą sprawą jest sama wentylacja ( szczelne okna,drzwi).Odzysk ciepła jest dla mnie sprawą
    wtórną,choć jak się da to czemu nie.W pomieszczeniu z kominkiem należy zastosować system nawiewno-wywiewny, ale ponoć trzeba zamknąć wentylację grawitacyjną. Nie do pominięcia jest też sprawa hałasu,zwłaszcza w nocy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony