dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1

    Domyślnie "kolorowo" cały rok - co sadzić?

    Hej hej

    Robie rabatke kwiatowo - krzewowo - bylinową i w zamyśle ma ona być cały rok kolorowa tj. cały czas ma coś kwitnąć (kolorowo oczywiście ) - każda roślinka o swojej porze kwitnienia, ale żeby się ze sobą ie pokrywały. I teraz pytanko:
    Jakie sugerujecie wsadzać rośliny, żeby kwitły o różnych porach roku? Najlepiej jak dopiszecie od razu kiedy je sadzić

    Pozdrowienia B.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak zwykle musi to być wypadkowa warunków siedliskowych, rozmiarów rabaty, planowanych nakładów pracy i finansowych oraz gustów osobistych rzecz jasna. Na moje bardzo amatorskie subiektywne oko to proponuję pod dyskusję następujące rośliny:
    wiosna: krzewy - azalie, wajgele, wrzośce; byliny - astry alpejskie, floksy, bodziszki
    lato: krzewy - hortensje, budleje, lawendy, tawuły; byliny - liliowce, tawułki, przywrotniki, dzwonki i duuuużo innych
    jesień: krzewy - ognik(ozdobne owoce), astry "Marcinki", rozchodniki okazałe (chyba) i wrzosy
    zima: krzewy - dereń (ozdobne czerwone pędy), dla spostrzegawczych ciemierniki.
    A co z tymi ozdobnymi z liści???? odpadają????
    Tyle pamiętam Nie wiem czy nie jestem na bakier z systematyką, ale niech się dołączą specjaliści. Chętnie też popatrzę. A może są teraz jakieś "trendy"

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ivonesca
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    10.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    192

    Domyślnie

    z moich na razie małych doświadczeń bylinowych dołączam:
    wiosna - sasanki, goździki, pięciornik, skalnica
    lato - ostrożka, łubin, żurawka o liściach czerwonych i ta druga o liściach zielonych, jak najbardziej wszystkie rodzaje dzwonków, mydlnica, anafalis, ożanka, krwawnik
    jesień -tojad, astry nowoangielski i nowobelgijski, rozchodnik

  4. #4

    Domyślnie

    Dorzucę jeszcze oczar, kwitnący zimą. Są odmiany kwitnące na czerwono i żółto.

    Ulka

  5. #5

    Domyślnie

    trzmielina - cały rok kolorowe listki,
    koniec kwietnia - maj: tulipany, cesarska korona, szafirki niebieskie a między nimi żółty omieg, floksy, prymule, stokrotki, barwinek, ubiorek, serduszka okazała(od maja kwitnie do dziś), margerytki
    czerwiec- łubin, kosaćce, konwalie(chwast jak nic), goździki, liliowce,
    lipiec - wrzesień aksamitki, słoneczniki, malwy, wilce, dalie, lilie, ostróżka, maczek kalifornijski, żeniszek meksykański, szałwia, gazania, hotensje, kanny, datury
    wrzesień-przymrozki aksamitki z "morcinkami", chryzantemy
    październik-luty ciemierniki

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    lipiec - wrzesień: pięciornik na żółto i odmiany na różowo, biało, pomarańczowo
    pocz. -poł. lipca: tawuły japońskie 'Anthony Waterer', 'Goldflame' i inne na różowo, karminowo
    poł. - k. lipca - hortensja krzewiasta na biało
    we wrześniu przycięte zaraz po kwitnieniu tawuły japońskie powtarzają kwitnienie

  7. #7

    Domyślnie

    jeszcze październik - zimowity

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Maxtorka
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.473

    Domyślnie

    Nie zapomnij o forsycji .
    Jej piękne żółte kwiaty pojawiające się wczesną wiosną zawsze nastrajają mnie optymistycznie .
    Znajdź też miejsce na słoneczniki , są takie wiecznie roześmiane
    Bardzo ładnie jesienią wygląda sumak octowiec , ale z małego krzewu robi się potężne drzewo .

    Pozdrawiam - Maxtorka

    Śledzę ten wątek bo tak jak jego autor chcę aby w moim ogródku cały rok coś się działo

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Ja osobiście uwielbiam takie zestawienia kolorsytyczne:
    srebrzystozielone listeczki tawuły 'Grafsheim', purpura liści berberysu odmian czerwonolistnych, do tego złoto pęcherznicy 'Luteus' i bordowe z czerwonymi kulami owocostanów krzewy pęcherznicy 'Diabolo', Jak się uda znaleźć żeńskie osobniki roktników to polecam: przez sezon srebrzystoszare ulistnienie, a w jesieni aż pomarańczowo na krzewach od owoców (jadalne - kwaśne, zawierają mnóstwo wit. C)

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Czas na planowanie wiosennych rabat.
    Może macie jeszcze jakieś pomysły, Kochani?
    Ciemierniki?
    Może ktos zna ich wymagania?
    Chciałabym je miec, ale nie wiem czy górska glina im się spodoba
    Cieplutko - hanka

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Czas na planowanie wiosennych rabat.
    Może macie jeszcze jakieś pomysły, Kochani?
    Ciemierniki?
    Może ktos zna ich wymagania?
    Chciałabym je miec, ale nie wiem czy górska glina im się spodoba
    Chyba nieszczególnie. Gleba wapienna, próchniczna, przepuszczalna, wilgotna.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Dzięki Mirku, przynajmniej zaoszczędzę sobie wydatków i rozcarowań.
    A już sobie pozaznaczałam w allegro kolorowe odmiany
    Cieplutko - hanka

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    - wskaźnik granulometryczny gleby: 4 - gliny piaszczyste i utwory pylaste
    yhm, dzięki, świetne opracowanie.
    Musiałabym zrobić dla nich kopiec i odkwasić ziemię, albo w doniczki.
    Cieplutko - hanka

  15. #15

    Domyślnie

    Ja bardzo lubię rośliny jednoroczne. Pod oknami domu lubię posadzic taki mix: szałwia czerwona,żeniszek niebieski, aksamitka Lulu, i niecierpki chyba Waleriana. Trochę bije po oczach, ale nie sposób nie zauważyc.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mariuszdro
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    ja proponuję zrobić tło z roślin o ozdobnych liściach np. trzmieliny, berberysy czerwonolistne, wtedy nawet gdy nic nie kwitnie to na rabatach nie jest nudno
    a poza tym, może coś z cebulowych?
    ewa

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Macie rację !
    Ja też uważam , że kolorowe tło jest piekne, a zmienne" przodki" czyli sezonowe lub byliny, rewelacyjnie zmianieją ogród.
    I własnie dziś doszła paczka z cebulkami z przeceny i..musiałam odkuwac skorupę zamarzniętej ziemi, by dostać się do miękkiego podłoża. Potem zasypałam udłubanym kompostem, zakleiłam skorupą ziemi, i zasypałam śniegiem. A jutro prognostycy znów zapowiadają śnieżyce, więc jeśli faktycznie wiosna przyjdzie z maju, to cebule będa miały przepisowe 5 i więcej tygodni na ukorzenienie. Chyba, że nornice i karczowniki, pożrą ja wcześniej
    Wszystkim Miłym, serdecznie dziękuję za porady
    Cieplutko - hanka

  18. #18

    Domyślnie

    Z krzewów niezawodne i kompletnie bezproblemowe pięciorniki. Co wiosnę przycinasz na 15-20 cm i przez całe lato masz kwiaty. Dobrze jest je posadzić na ciemniejszym tle np. ogników, które przez całą zimę są piękne.
    Podobnie łatwe "w obsłudze" są budleje i hortensja bukietowa (nie mylić z h.ogrodową).
    Co do bylin, to jest ich tak wiele, że aż nie wiem co powiedzieć. Na pewno warto wybierać takie, które są ozdobne nie tylko z kwiatów, ale również z liści. Czyli będą piwonie, wszelkie liliowce, irysy, orliki. A no i na pewno sasanki, które po przekwitnieniu mają cudne puszyste łebki z nasionkami, a pierzaste liście są ładne aż do mrozów.
    Z jednorocznych niezawodne, różnych odmian aksamitki przeplatane lobelią z dodatkiem szałwii lśniącej. Dla cudownego, waniliowego zapachu lubię też posadzić kilka heliotropów. Na rabacie o chłodnych kolorach dobrze wyglądają z białą smagliczką nadmorską, a jeśli masz ubiorek wiecznie zielony, to heliotrop obok będzie dobrze wyglądał. W zestawieniu kontrastowym może być z nagietkami. Poruszając temat zapachów, nie można zapomnieć o maciejce i tytoniu ozdobnym.
    Życzę pięknych rabat i dobrych wyborów

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    u mnie na 100% będa ketmie (hibiskusy) - widziałam w poznańskim ogrodzie zoologicznym żywopłot z błękitych i różowych ketmii. Cudo!

  20. #20

    Domyślnie

    A przed hibiskusami możesz posadzić białe pięciorniki

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony