dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie

    Czy orientijecie się może, w jaki sposób będzie rozwiązany VAT na materialy budowlane jeśli wejdziemy do Unii od 1 maja 2004 roku - czy 22% od stycznia, czy być może od maja?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MariuszP

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Z tego co slyszalem rząd wynegocjowal 7% VAT na budownictwo do 2008 roku.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, tylko że na usługi te 7% wynegecjował
    a nie na materiały.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Gajka dnia 2002-11-24 10:57 ]</font>

  4. #4

    Domyślnie

    Na utrzymanie 7% VAT-u na materiały budowlane po wejściu do Unii jest prawdopodobnie mała szansa. Unia nie chce się zgodzić na stawkę niższą niż podstawowa ( 15% ).

  5. #5

    Domyślnie

    Ja także mam nadzieję, że jednak rząd coś wynegocjuje i będziemy się cieszyć 7% stawką vat na materiały budowlane po wejściu Polski do Uni. Nawiasem mówiąc w 2003 zamierzam rozpocząć budowę i wykorzystać ile się da - jeśli nie zostaną utrzymane stawki.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja także mam nadzieję, że jednak rząd coś wynegocjuje i będziemy się cieszyć 7% stawką vat na materiały budowlane po wejściu Polski do Uni. Nawiasem mówiąc w 2003 zamierzam rozpocząć budowę i wykorzystać ile się da - jeśli nie zostaną utrzymane stawki.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-12-12 13:21, Docent - Gdańsk wrote:
    Ja także mam nadzieję, że jednak rząd coś wynegocjuje i będziemy się cieszyć 7% stawką vat na materiały budowlane

    plonna nadzieja. nic nie wynegocjuje na materialy, bo nawet nie
    probuje rozmawiac w tej materii. przykro, kazdego z nas to boli, ale tak jest. kupuj ile sie da przed wejsciem do unii.

  8. #8

    Domyślnie

    Niższej stawki vat na mat. bud. na pewno nie będzie po wejściu do UE, bo na tym etapie negocjacji juz byc nie może. Jedyne co może zrobic państwo polskie to rekompensata/zwrot części podatku dla inwestorów indywidualnych. Ale to wszystko jest już dobrą wolą naszych rządzących - przyzwolenie UE na to jest.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ale czy ktoś wie, czy ta wyższa stawka ma być już od 1.01.02 czy też od dnia wejścia do UE? Bo to jest chyba istotne. Może mi się uda wybudować do powiedzmy maja 2004, ale koniec 2003 - to termin nierealny.
    Czy ktoś coś wie pewnego?
    Pozdrawiam
    gaga2

  10. #10

    Domyślnie

    i? już wiemy !! mamy 7 %

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    No na usługi na ,które rachunków się nie bierze.

  12. #12

    Domyślnie

    Tak, tak Yacku na usługi, remonty i coś tam jeszcze. O materiałach budowlanych jakoś nikt nie mowił. Radość chyba zbyt wcześnie. Szkoda.
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Wyciagam ten wątek do góry, ponieważ "MTom" zadał pytanie,
    lecz nie spojrzał w dół

    Nie rozumiem, dlaczego co niektórzy piszą, że jest to owiane tajemnicą?
    Vat w budownictwie był, jest opisywany obszernie.
    Wystarczy poczytac

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    On 2002-12-13 20:49, Yacek wrote:
    i? już wiemy !! mamy 7 %
    Tak, 7% na mieszkania gotowe i usługi. Materiały budowlane będą opodatkowane stawką 22%. Chyba, że dostaniesz fakturę na usługę w skład której będą wchodziły materiały zakupione i zamontowane przez przez wykonawcę.
    Czyli pan Janek posiadający jako warsztat pracy wasserwagę, kielnię, młotek i sznurek murarski na swoją "firmę" kupi cegłę, zbrojenie, cement, wapno, piasek, etc. Zleci betoniarni wylanie stropów a na koniec po wsadzeniu w którymś z winkli budynu kilku polnych kwiatków do słoika po ogórkach wystawi fakturę Vat na całość prac (z materiałem) obciążoną stawką 7%.
    Jak wam się podoba taki scenariusz?
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  15. #15

    Domyślnie

    Słuchajcie, ale w przyszłym roku (2003) to będzie jeszcze wszystko po staremu? 7% na usługi i materiały? Tak,czy nie?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Wowka,
    Ale przecież Twój pan Janek musi kupić te cegły z 22% VAT-em. Wiem, ze może sobie to odliczyć, ale cena sprzedaży tej cegły z usługą nie może być niższa niz koszty nabycia - no bo gdzie tu zysk (a chociażby brak straty)?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    On 2002-12-19 16:14, am wrote:
    Wowka,
    Ale przecież Twój pan Janek musi kupić te cegły z 22% VAT-em. Wiem, ze może sobie to odliczyć, ale cena sprzedaży tej cegły z usługą nie może być niższa niz koszty nabycia - no bo gdzie tu zysk (a chociażby brak straty)?
    I na tym niestety polega ten cały interes
    A koszty wynikłe z róźnicy Vat odbije sobie na pozostałych rachunkach wynikających z egzystowania firmy np. za transporty, część opłat czynsowych za mieszkanie, gaz, energię elektryczną, telefon komórkowy szkolenie na wyspach Kanaryjskich . Tak, tak jest taka możliwość. Z racji prowadzonej przezemnie działalności (nie budowlanej)wciąż otrzymuję oferty wyjazdów np. wczoraj do Chin i Hong-Konku na 10 dni za 1950 $. Organizator zapewnia, że wystawi fakturę z określeniem "udział w szkoleniu" Tak jak więc widzisz możliwości są - inna sprawa czy pan Janek z nich skorzysta.
    Niestety, nasz system podatkowy sprzyja takim przekrętom a każda okazja jest skwapliwie wykorzystana przez spore grono spryciarzy.

    Ponadto hit wielu sezonów - zwrot przez US-y nadpłaty podatku VAT. Wystarczy poczytać rubryki kryminalne gazet codziennych.
    Pozdrawiam



  18. #18

    Domyślnie

    Faktycznie, nie zauważyłem tego wątku.
    Niemniej próbowałem się doczytać kiedy zostanie wprowadzony 22% VAT na materiały i dalej mam z tym problemy. Rzeczpospolita pisze: "Polska wynegocjowała VAT na gotowe mieszkania i usługi budowlane na poziomie 7 proc., ale tylko przez 5 lat, do końca 2007 roku. Jednak materiały budowlane zostaną obłożone stawką 22-proc. już w 2004 roku."
    Czyli od początku 2004 czy od momentu wejścia (1.05.2004)? Ciekawe co się stanie gdy społeczeństwo odpowie NIE w referendum?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    On 2002-12-31 08:58, mTom wrote:
    Ciekawe co się stanie gdy społeczeństwo odpowie NIE w referendum?
    Wówczas Sejm sam wyrazi na to zgodę (ratyfukuje układ stowarzyszeniowy). Moc prawna bedzie taka sama tyle tylko, że bez "społecznej" legitymacji.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    MUMI(Uni) kategoryczne nie.To banda czerwonych urzędasów.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony