dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 177

Temat: Hortensja

  1. #21

    Domyślnie

    wlasnie wrocilam z ogrodka i zauwazylam ze normalne hortensje (takie zwykle rozowe) maja wielkie paki na koncach galazek - nic z nimi na jesieni nie robilam nie przycinalam ani nic - teraz dalej beda te stare pedy rosnac?
    za to hortensja anabell (nie wiem jaka to jest) ma dalej zasuszone kwiaty i pakow na galeziach nie widac? czy ja mam je teraz obciac? jedne i drugie? tym z pakami obciac te galezie z pakami?
    wszystkie rosna "pod domem" od strony wschodniej i wszystkie sa jednoroczne - posadzone latem 2007.
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    I wszystkie zostaw w spokoju. Daj im żyć.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Różowa, ogrodowa, kwitnie tylko na pędach zeszłorocznych i tam tworzy poprzedniego roku paki kwiatowe! Jesli zetniesz - nie będzie kwiatów.
    Tnie się ją zaraz po kwitnieniu!, by zdążyła przed jesienią zawiązać pąki na kolejny rok.

    Hortensja drzewiasta ( arborenses) Anabell, tworzy pąki kwiatowe na pedach tegorocznych, tnie ją się krótko ( jak budleję, różę rabatową) na wiosnę.
    Cieplutko - hanka

  4. #24

    Domyślnie

    aaa to wszystko sie zgadza a juz sie balam ze te bez_pąkowe wymarzly

    znaczy wiosna idzie?

    dziekuje Haniu i Mirku
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał glilka
    wlasnie wrocilam z ogrodka i zauwazylam ze normalne hortensje (takie zwykle rozowe) maja wielkie paki na koncach galazek - nic z nimi na jesieni nie robilam nie przycinalam ani nic - teraz dalej beda te stare pedy rosnac?
    hortensja ogrodowa (H.macrophylla) wytwarza paki kwiatowe jesienią. Dlatego się jej nie tnie lub ewentualnie tnie pod koniec kwitnienia. Ale przemarzniete zima pąki spowodują, że roslina nie zakwitnie, lub zrobi to późno. Dlatego nalezy je dobrze okrywać lub sadzić w zacisznych miejscach.
    Hortensja drzewkowata (H. arborescens - np. "Annabelle") wytwarza pąki na wiosnę, mróz jej nie straszny, a i zaleca sie mocne wiosenne cięcie, by wzmocnic wiotkie pedy.
    Podobnie ma hortensja wiechowata (H.paniculata - np. "Kyushu") - tyle, ze tnie się wiosną oszczędniej (w końcu to ma być duży krzew) - tak z 1/3 dotychczasowej długości gałązek.

  6. #26

    Domyślnie

    czyli idąc na skróty jak nie będzie w marcu pączków można ciąć ?????
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Trzy ludzia piszą, że nie, a Ty swoje..
    'Annabelle' możesz.

  8. #28

    Domyślnie

    etam swoje ja nie wiem jakie inne sa - anabell to wiem a inne czy ogrodowe czy Kyushu to skad bede wiedziala? jesli nie wyjda paczki na zeszlorocznych pedach znaczy, ze musi byc to albo jakas przeoczona anabell albo Kyushu i mozna obciac
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kyushu czy anabelle maja zdecydowanie inny pokrój niż odmiany hortensji ogrodowej. Ich pedy są bardziej wiotkie, paczki są małe i przylegajace o tej porze ścisle do pedów. kor pedów moze się łuszczyć włókniście. Ogrodowa ma paczki duze, odstajace, pedy są sztywne. Kora jest cieńka i przylega ścisle, ewentualnie łuszczy sie cieńkimi płatkami.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    speek

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.133
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    A ja zaniemowilam po wizycie na dzialce.Na zdrewnialych lodygach hortensji pelno zieloniutkich pakow o dlugosci ok3 cm.Co zrobic?Czy owinac je geowloknina czy pozostawic.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Formy zdrewniałe, kwitnące na tegorocznych - trzeba ciąc na wiosnę, bo kwitną TYLKO na młodych pędach.
    Ogrodowa - Jeśli bardzo boisz się przymrozków, możesz na noc osłaniać ją dużym kartonem.
    Lub zostawić w spokoju. Podobno IDZIE WIOSNA
    szkoda, że tylko w innej Polsce

    Rysunki tu :
    http://www.ogrody-krzekowo.ovh.org/i...1&limitstart=2
    Cieplutko - hanka

  12. #32

    Domyślnie hortensja

    Witam
    Mirku, małe pieprzowe plamki na spodzie liści od hortensji. Jak potrę palcem liść to ów coś rozciera się i farbuje palec na zielono. Więc chyba jakieś żyjątko ssące , bo lisście zmieniają kolor na taki właśnie wyssany. Pryskałam na mszyce i wciornastki (Decis ) tydzień temu i nic. Jakiś czas temu na tym samym krzaku pojawiły się szare, skaczące przecinki ale podziałal na nie ten Decis, a teraz nie wiem co to jest.

    Będę wdzięczna za pomoc
    pozdrawiam

  13. #33

    Domyślnie

    Przepraszam miało być do wątku 100 pytań do Mirka.....
    Tak mi jakoś za szybko poleciało

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Decis jest kontaktowy. Na roślinie działa powierzchniowo. Trzeba od dołu dokładnie opryskać.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Ale każde uszkodzenie korzeni odbije się na kondycji rośliny, także przesadzanie.
    Haniu na szczęście nie sprawdziły się Twoje wątpliwości, hortensję przesadziłam wiosną bez specjalnego problemu, wrzuciłam na dno gliny i to jest to, przy okazji odkryłam od spodu sporo ukorzenionych odkładów ku radości moich przyjaciół
    Pozdrawiam Duśka

  16. #36

    Domyślnie

    a ja mam pytanie czy można dębolistną hortensję wyprowadzić żeby było drzewko? czy ktoś próbował?
    znalazłam obrazki bukietowej Hydrangea Paniculata “Kyushu”

    to może dębolistna też się tak da?
    i kiedy się tnie dębolistną?
    Pozdrawiam Duśka

  17. #37

    Domyślnie

    nikt nie próbował?
    a tu dobry link z gatunkami i odmianami hortensji
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=187
    Pozdrawiam Duśka

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marius37
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    puszcza darżlubska, prawie
    Posty
    252

    Domyślnie

    tez mam hortensję dębolistną i przy okazji dylemat - ciąć czy nie ciąć. do tej pory nie ciąłem i całkie nieźle rośnie i kwitnie więc może ... nie ciąć?
    --------------------
    pozdrowienia
    Mariusz

  19. #39

    Domyślnie

    marius37 ja się jeszcze nie zdecydowałam, czy mógłbyś napisać czy ona wcześnie rusza, czy ma już widoczne pąki i czy nie miałeś kłopotów z wiosennymi przymrozkami? możesz pokazać zdjęcie jak teraz w marcu wygląda?
    dębolistna kwitnie na tegorocznych, jeśli dobrze u Ciebie rośnie to nie warto ciąć, ew korekcyjnie
    Pozdrawiam Duśka

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marius37
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    puszcza darżlubska, prawie
    Posty
    252

    Domyślnie

    dusia

    chwilowo jeszcze nie ruszyła ale wiosna u mnie przyszła praktycznie dopiero dzisiaj. jeśli chodzi o zimy (dwie) to przetrwała całkiem nieżle mimo braku jakiegokolwiek zabezpieczenia (a wogóle to trzeba zabezpieczac?). w zeszłym roku ładnie kwitła i chyba sama tego się nie spodziewała bo gałązki były ciut za wiotkie i co nieco obwisła jak zrobię jej fotkę to zamieszczę (tylko jak?)
    --------------------
    pozdrowienia
    Mariusz

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony