dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 45 z 45
  1. #41
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Miki

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Już odmarzłem , na forum jestem jak już pisałem od czasu do czasu, i pokolei.
    Czytając wypowiedzi zauważyłem pewne niezrozumienie tematu ,
    przydomową oczyszczalnie ścieków dzielimy głównie na :
    -rozsączne w których to grunt jest głównym czynnikiem czyszczącym ścieki ustabilizowane w komorach, ich ilość zależy od producenta i ich daru przekonania klijenta że to wystarczy.
    -mechaniczno-biologiczne w których oczyszczanie odbywa się poprzez napowietrzanie i filtrownie w filtrze zabudowanym w oczyszczalni.
    To tyle gwoli wyjaśnienia.Ja posiadam drugi typ, operat wodnoprawny nie jest potrzebny do budowy a do pozwolenia na zrzut oczyszczonych ścieków do cieków wodnych, tu następuje następna klasyfikacja ,ja odprowadzam do tzw. cieku podstawowego , gdybym miał obok lub na mojej działce rów melioracyjny wtedy napisałbym tylko informację w projekcie budowlanym. Niewiem skąd są informację że niepotrzeba pozwolenia budolwnego na szambo czy oczyszczalnie, według mnie potrzeba ,przekonał mine jeden urzędnik normalnie rozmawiający.Jednym z wyjątków jest posiadanie tytułu rolnika , wtedy to prawo budowlane mówi że część budynków które służą do prowadzenia gospodarstwa nie wymaga pozwolenia a jedynie zgłoszenie i otym pisałem już wcześniej.
    to tyle na temat pytań czy wyjśnień.
    Teraz ciąg dalszy epopeji budowa oczyszczalni.
    Znowu się rozpisałem może ktoś będzie chciał to przeczytać sorry za ortografię i braki liter
    pozdrawiam Miki

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jola_
    O hydrobotanicznych oczyszczalniach możecie przeczytać pod adresem http://www.zb.eco.pl/bzb/22, mam też adres firmy (wydaje się być droga), która wykonuje takie oczyszczalnie http://www.idealnagmina.org.pl/oczyszczalnie. W jednym z ubiegłorocznych? numerów FOCUSA też była rozrysowana trzcinowa oczyszczalnia ścieków.

    Ten drugi link jest taki:
    http://www.idealnagmina.org.pl/oczyszczalnie.php

  3. #43
    lotus
    Guest
    lotus

    Domyślnie Oczyszczalnia a kanalizacja

    Witam !
    1. Jak wypada porównanie POŚ do kanalizacji ? Nigdzie nie znalazłem takiego porównania kosztów. Wszędzie porównują do szamba gdzie wynik jest oczywisty.
    Moja sytuacja jest następująca:
    Mieszkam na wsi, gdzie za ok. 2 lata ma być u mnie budowana kanalizacja (z przepompownią przydomową). Działka jest duża, miejsca dosyć, odległość do rowu ok. 50 m, poziom wody gruntowej ok. 1,50 - 2,0 m, podłoże piasek i żwir. W pozwoleniu budowlanym na rozbudowę budynku (z 1996r.) mam wpisaną konieczność likwidacji szamba i zamontowania oczyszczalni, ale ze względu na rozwój kanalizacji Gmina może zrezygnować z tego warunku. Pytanie jest - co wybrać ?
    Jestem prawie zdecydowany na oczyszczalnię - głównie ze względu na koszt późniejszej eksploatacji. Cena ścieków odprowadzanych do kanalizacji wynosi ok. 5 zł/m3 ale tendencja jest i będzie wzrostowa. Koszt zakupu POŚ dla 6 osób (ok. 4000zł) i przyłącza kanalizacji (ok. 3000zł) jest prawie porównywalny. Przy kanalizie i tak musiałbym mieć tę przepompownię (elektryczną) koło budynku.
    Poradźcie czy dobrze myślę - może to jednak krok w tył ?
    2. Ile najdalej może być zamontowana POŚ od budynku?
    3. Co z osadami z filtra (nie ze zbiornika)?
    4. Czy z poletka trzcinowego "lecą zapachy"?

    Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne rady

  4. #44
    Guest

    Domyślnie

    Właśnie przeczytałem w ŁD 3-2003 o studniach chłonnych:
    "To studnia z kręgów betonowych, bez dna, wypełniona od dołu żwirem, a następnie piaskiem. Może służyć do odprowadzenia ścieków z oczyszczalni, jeśli nie można zastosować drenażu rozsączającego, a w pobliżu nie ma wód powierzchniowych - pod warunkiem, że odległość wód gruntowych od dna wynosi minimum 1m. Jeśli studnia ma odprowadzać ścieku już oczyszczone, przepisy nie ograniczają jej odległości od ujęć wody. Dno studni chłonnej musi znajdować się w gruncie prezpuszczalnym."

    Czyli rozumiem, że stosując filtr gruntowo-korzeniowy można "po nim" takie "ścieki" odprowadzać do studni chłonnej !

  5. #45

    Domyślnie

    To powyżej to ja... Jakoś mnie nie zalogowało...

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony