dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25
  1. #21

    Domyślnie

    Skunksie, nie znam na tyle Twoich preferencji, żeby wiedzieć za co... podpowiedz coś...

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Wprawdzie nie doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie dotyczące podstawy prawnej instalowania zbiorników z gazem płynnym, to za taką odpowiedź mogę uznać opublikowany w MURATORZE nr 4/2002 artykuł Pani Małgorzaty Kerntopf-Zalewskiej pod tytułem "Gaz ze zbiornika". W artykule podane są odległości zbiornika z gazem od domu, granic posesji i drogi w oparci o przytoczony przeze mnie powyżej przepis: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 20 września 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 98, poz. 1067)). Jest to o tyle ciekawe, że zarórno powyższe rozporządzenie, jak opisany przeze mnie Dziennik Urzędowy MGPiB nr 1 z 30.09.1993 r. były zwykle przez autorów artykułów niezauważane. Odległości podane w artykule "Gaz ze zbiornika" są zgodne zarówno z jednym i drugim przepisem. Zgodnie z INTERNETOWYM SYSTEMEM INFORMACJI PRAWNEJ status obydwu przepisów jest obowiązujący. Szkoda tylko, że w Dz. U. Nr 98, poz. 1067 nie wspomina się, że istnieje jeszcze jeden przepis (który w pewnymm zakresie jest bardziej szczegółowy od wchodzącego w życie) lub informacji że tamten przepis został uchylony, względnie przestał obowiązywać w jakimś zakresie. Inna sprawa, że zapoznanie się z treścią starych Dzienników Urzędowych ministerstw jest nie lada sztuką. Dziękuję autorce artykułu i Redakcji za informacje zawarte w artykule, które utwierdzają mnie w zastosowaniu powyższej podstawy prawnej.
    Dla zaintresowanych podaję, że w INSTALATORZE POLSKIM nr 4/2002 został opublikowany artykuł Pana Jarosława Olender pod tytułem "Instalacje gazu płynnego". Poza odległościami zbiorników naziemnych przytoczonymi w MURATORZE nr 4/2002 podane są tam jeszcze inne odległości, jak odległość od:
    - słupa napowietrznej linii energetycznej - min.1,5 wysokości słupa
    - studni lub zagłębienia - min 20 m
    - drzewa - 1,5 m
    - ściany lasu - min 20 m (chyba, że uzgodniono inaczej z rzeczoznawcą p.poż.).
    - ściany ogniowej 2h - 1 m
    Niestety podstawy prawnej autor nie podał.
    Pozdrawiam S-O

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    Czy instalacje zbiornikowe na gaz płynny wymagają uzgodnienia w ZUD?

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Właśnie niedawno przeczytałem artykół w Polskim Instalatorze nr 5/2002 (autorzy: Beata Gtadka, Jarosław Olender) pod tytułem "Instalacje zbiornikowe na gaz płynny" z gotową odpowiedzią na twoje pytanie.
    "Zdarza się, że urzędnicy traktują instalację zbiornikową tak samo, jak sieć
    gazowa i żądają uzgodnienia z ZUD. Zgodnie z interpretacją Głównego
    Urzędu Geodezji i Kartografii (podpisaną przez dyrektora Departamentu do
    Spraw Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego) instalacja
    zbiornikowa na gaz płynny wraz z przyłączem nie jest siecią uzbrojenia tere-
    nu, toteż projektowanie jej nie wymaga opiniowania projektu przez zespół
    uzgadniania dokumentacji projektowej. Zgodnie z definicją instalacji zbiornikowej
    gazu płynnego określonej przepisami § 3 pkt 15 rozporządzenia ministra spraw
    wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawce wa-
    runków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 74/99
    póz 836) instalacja, o której mowa stanowi urządzenie techniczne budynku
    i nie jest wyodrębnionym obiektem budowlanym, jakim jest sieć uzbroje-
    nia terenu. W przypadku projektowanej instalacji zbiornikowej na gaz płynny wraz z przyłączem do budynku, zbiornik usytuowany jest na obszarze jednej nieruchomości, a inwestycja prowadzona przez jednego inwestora. W tym przypadku nie zachodzi potrzeba koordynacji uzgodnień projektowych. Warto o tym przypomnieć urzędnikom, by uniknąć długotrwałego i czasem kosztownego procesu uzgadniania."
    S-O

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    On 2002-02-12 07:58, sanipro wrote:
    Na to pytanie odpowiedziała PaniJoanna Hildebrandt w nr 2/2001 "MAGAZYNU INSTALATORA". "Przepis nie zabrania w tym przypadku stosowania butli przenośnych. Znaczy to, że mając w mieszkaniu instalację gazową podłączoną do kuchenki gazowej, możemy korzystać z przenośnej butli gazowej, służącej np. do ogrzewania".
    Ja chcę zachować dystans do tej interpretacji i zasiać trochę niepewności. Jak zwrócił uwagę Frankai ustawodawca nie zawsze pisze co ma na myśli. Co przyświecało ustawodawcy przy wprowadzeniu tego zapisu?
    Jeżeli to, że może dojść do przypadkowego zmieszania dwóch niebezpiecznych gazów, to wolałbym mieć stabilna instalację do gazu propan-butan połączoną na sztywno, niz zazwyczaj tandetnie połączoną na wężyk (nie zawsze posiadający aprobatę techniczną). W przypadkach prowizorek uzytkownicy są bardzo pomysłowy. Spotykano już podłączenia "pomysłowego Dobromira" urządzeń gazowych przez za pomocą dętki rowerowej. Nie chciałbym mieszkać w takim budynku. Możliwe jednak, że chodziło o to, iż mogą być trudności z ustaleniem, który rurociąg należy do danej instalacji (gaz ziemny, czy płynny). Moim zdaniem lepiej nie prowokować nieszczęścia i być dla siebie bardziej rygorystycznym.
    Każdy z gazów wymaga innej wentylacji, co powoduje, że w przypadku występowania dwóch różnych gazów wentylacja będzie nieskuteczna. Gaz ziemny jest - lżejszy od powietrza, a gaz płynny cięższy.
    Pozostawiam Cię w niepewności S-O.
    Zgodnie z nowymi przepisami interpretacja prezentowana przez panią Joannę Hildebrandt nie będzie miała żadnego uzasadnienia.
    Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 75/2002, poz. 690).
    § 157. 6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.

    Rozporządzenie wejdzie w życie 16 grudnia.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony