dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 97
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    Układ wentylacji mechanicznej z rekuperatorem składają się z:
    Czerpni, lutni, wymiennika (krzyżowy, przeciwprądowy, obrotowy-bębnowy), filtrów, wentylatorów, wyrzutni i anemostatów.
    Steruje tym automatyka.
    Całość jest opomiarowana (lub nie)
    Najczęściej dostajemy kombajn w postaci centrali skupiającej kilka lub nawet wszystkie poza lutniami i czerpnią funkcje.
    Problem w tym, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego (czytaj do du...).
    Każdy dobiera w/g własnych potrzeb i namów zdolniejszego marketingowca.
    Spiepszyć można wszystko. Jeden błąd w którymkolwiek z wymienionych punktów i najlepsza centrala dostaje metkę - "szmelc".
    KUPUJECIE TYLKO CZĘŚĆ UKŁADU!
    Całość składacie u siebie.
    Takie układy naprawdę są sprawne i ciche, ale MUSZĄ być budowane do zakładanych zadań, a nie do wytrzymałości kieszeni, czy mody na konkretną firmę.
    Zawsze musicie mieć "centralę-kombajn"? Takie małe domki budujecie? A jakby tak złożyć całość ze specjalizowanych podzespołów kosztem odrobiny miejsca. Może wyjść i lepiej i taniej.
    Rekuperator bez GWC ma brzydką właściwość zamarzania przy dużych mrozach i wymaga bogatszej automatyki. Jest droższy w eksploatacji, bo bardziej złożony.
    Pozdrawiam Adam M.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    mozesz powiedziec jaki koszt jest tych filtrow?
    tzn nie wiem za jedna sztuke albo za caly komplet?

  3. #43

    Domyślnie

    Witam!
    Adam_mk dobrze mówi. Bo jaki odzysk ciepla może dać krzyżowy wymiennik wielkości pudelka po butach montowany w większości central wentylacyjnych z odzyskiem. A przez producenta dedykowane takie centrale są do kubatury 200-350m3. Dobry wymiennik (rekuperator) bez GWC nie zamarza do -15, -17stC. Sam sprawdzalem.

  4. #44

    Domyślnie

    Witam!
    Adam_mk dobrze mówi. Bo jaki odzysk ciepla może dać krzyżowy wymiennik wielkości pudelka po butach montowany w większości central wentylacyjnych z odzyskiem. A przez producenta dedykowane takie centrale są do kubatury 200-350m3. Dobry wymiennik (rekuperator) bez GWC nie zamarza do -15, -17stC. Sam sprawdzalem.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejk
    Polecam Stiebel Eltron, model LWZ-161. Prawdziwe cacko, wentylatory sterowane z niskiego napięcia, cichutkie, mozliwość dopasowania przepływów na każdym biegu. No i jest dostepny bypass sterowany automatyką z pomiarem temperatury powietrza wejściowego i wyjściowego. Opada wkładanie kasety letniej lub stosowanie dwóch czerpni. Wysoka sprawność ok. 90% (wymiennik krzyżowy). Niestety nie jest tani.

    Czy może mnie ktoś zorientować, ile ww cudo kosztuje? Na 99% zdecydujemy się na pompę ciepła tej firmy (w poniedziałek dostanę pełną ofertę cenową kompletnej kotłowni, niestety ta firma nie zajmuje się reku), nie wiem jeszcze, jaki rekuperator zakupimy, ale chcemy by był cichy, niezawodny, sprawny i niekoniecznie najtańszy - ale bez szaleństwa!
    Pozdrawiam, Ada

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejk
    Polecam Stiebel Eltron, model LWZ-161. Prawdziwe cacko, wentylatory sterowane z niskiego napięcia, cichutkie, mozliwość dopasowania przepływów na każdym biegu. No i jest dostepny bypass sterowany automatyką z pomiarem temperatury powietrza wejściowego i wyjściowego. Opada wkładanie kasety letniej lub stosowanie dwóch czerpni. Wysoka sprawność ok. 90% (wymiennik krzyżowy). Niestety nie jest tani.

    Czy może mnie ktoś zorientować, ile ww cudo kosztuje? Na 99% zdecydujemy się na pompę ciepła tej firmy (w poniedziałek dostanę pełną ofertę cenową kompletnej kotłowni, niestety ta firma nie zajmuje się reku), nie wiem jeszcze, jaki rekuperator zakupimy, ale chcemy by był cichy, niezawodny, sprawny i niekoniecznie najtańszy - ale bez szaleństwa!
    Pozdrawiam, Ada

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejk
    Polecam Stiebel Eltron, model LWZ-161. Prawdziwe cacko, wentylatory sterowane z niskiego napięcia, cichutkie, mozliwość dopasowania przepływów na każdym biegu. No i jest dostepny bypass sterowany automatyką z pomiarem temperatury powietrza wejściowego i wyjściowego. Opada wkładanie kasety letniej lub stosowanie dwóch czerpni. Wysoka sprawność ok. 90% (wymiennik krzyżowy). Niestety nie jest tani.

    Czy może mnie ktoś zorientować, ile ww cudo kosztuje? Na 99% zdecydujemy się na pompę ciepła tej firmy (w poniedziałek dostanę pełną ofertę cenową kompletnej kotłowni, niestety ta firma nie zajmuje się reku), nie wiem jeszcze, jaki rekuperator zakupimy, ale chcemy by był cichy, niezawodny, sprawny i niekoniecznie najtańszy - ale bez szaleństwa!
    Pozdrawiam, Ada

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nie spotkałem jeszcze wymiennika krzyżowego, pojedynczego o sprawności badanej "na stole" większej niż 60%. W realnym zastosowaniu sprawność będzie niższa o ok. 5-10%.
    Jeżeli się mylę, to dajcie, proszę, link do informacji.
    Adam M.

  9. #49

    Domyślnie

    Dobre, sprawdzone i długo obecne na naszym rynku to kanadyjske centrale wentylacyjne firmy Lifebreath (tak słyszałem).
    www.versatech.pl
    Nie wiem co na temat tego reku sądzi adam_mk ?

  10. #50

    Domyślnie

    Może trochę odbiegnę od tematu, ale mam następującą wątpliwość:

    Gotowe centrale mają z reguły następujące opcje związane z obróbka powietrza:

    1. Grzałka powietrza pobieranego z czerpni (przed wymiennikiem)
    2. Grzałka powietrza nawiewanego do budynku (za wymiennikiem)

    Ponieważ rozważam centralę KOSS, która ma współpracować z GWC, powinienem według producenta zakupić centralę z opcją 2.
    Opcja 1 jest niepotrzebna, bo powietrze z GWC ma zawsze wystarczająco wysoką temperaturę, żeby nie zamarzał wymiennik.

    Po co mi grzałka powietrza za wymiennikiem?
    Coś mętnie tłumaczą o lawinowym wzroście ilości kondensatu, którego nie będzie można odprowadzić z centrali ale jakoś mi się to nie układa w logiczną całość.
    Nie chcę GRZAĆ rekuperatorem, tylko WENTYLOWAĆ.
    Nie wystarczy sam wymiennik?

    Będę bardzo wdzięczny za objaśnienie.

    Pozdrawiam,

    Sunao

  11. #51

    Domyślnie

    Drogi Sauno.
    Centralki Kossa mają montowane wymienniki o bardzo malej sprawności odzysku ciepla ( 30- 40% w zależności od przeplywu). Wejdź na ich stronę, http://www.koss.pl/subpage.php?l=1&go=19&subid=336 podają tam temperatury na wymienniku krzyżowym ( uzyskane podczas badań na politechnice ) podstaw je do wzoru na sprawność ( www.siwicki.pl ) i zobacz co ci wyjdzie. Przy ujemnych temperaturach zewnętrznych powietrze przechodzące przez taką centralkę podgrzewa się zaledwie o parę stopnii i jeśli go nie dogrzejesz będzie dmuchalo Ci mrozem po plecach. Dlatego w centralkach ze slabym wymiennikiem producent montuje grzalkę elektryczną lub nagrzewnicę wodną.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał wilias
    Drogi Sauno.
    Centralki Kossa mają montowane wymienniki o bardzo malej sprawności odzysku ciepla ( 30- 40% w zależności od przeplywu). Wejdź na ich stronę, http://www.koss.pl/subpage.php?l=1&go=19&subid=336 podają tam temperatury na wymienniku krzyżowym ( uzyskane podczas badań na politechnice ) podstaw je do wzoru na sprawność ( www.siwicki.pl ) i zobacz co ci wyjdzie. Przy ujemnych temperaturach zewnętrznych powietrze przechodzące przez taką centralkę podgrzewa się zaledwie o parę stopnii i jeśli go nie dogrzejesz będzie dmuchalo Ci mrozem po plecach. Dlatego w centralkach ze slabym wymiennikiem producent montuje grzalkę elektryczną lub nagrzewnicę wodną.
    Drogi wilias!

    "Nie chcem ale muszem":

    http://www.murator.com.pl/forum/sear..._author=wilias

    Rekuperatory, które próbujesz reklamować mają jeszcze mniej informacji na stronie niż wyżej wspomniany KOSS.
    Nie mam nic przeciwko Twojemu produktowi, ale może napiszesz to na forum otwartym tekstem? Chętnie podyskutuję o jego zaletach. Chcę tylko mieć pewność z kim- użytkownikiem, czy producentem?

    Pozdrawiam,

    Sunao

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    Są normy i normy.
    Kalkulator macie? 1.8m sześćiennego/min x 60min = 108 m takichże na godzinę. To dużo?
    Sprawność podobno 88%. Przy prędkości 0.18msześć/min doszłaby do 98 !!!
    Jeżeli nie chcecie grzać rekuperatorem, to go nie montujcie!
    On i grzeje i chłodzi jednocześnie!! Wszystko zależy od tego, który strumień rozpatrujemy.

    UKŁAD BEZ GWC!!!

    ZIMA - wlot
    Pobieramy z dworu powietrze o bardzo niskiej WILGOTNOŚCI i niskiej temperaturze. Wentylatorem wpychamy do ciasnego pudełka z ciepłymi ściankami i po ogrzaniu (przegrzaniu, katastrofalnym zaburzeniu równowagi wilgotności) zapraszamy na salony rurkami. To co wpada do domu ma takie właściwości, że nie siadać z lampką wina pod anemostatem nadmuchu! Do ust nie doniesiecie, bo wyparuje i jeno brudny proszek zostanie w kieliszku!

    ZIMA - wylot
    Pobieramy z "brudnych" pomieszczeń ciepłe i mokre powietrze (kuchnia, łazienka, WC) i przez rurki KONIECZNIE GUBO OGACONE wentylatorem popychamy je do ciasnego pudełka z bardzo zimnymi ściankami Tam powietrze natychniast przekracza punkt rosy i wykrapla się z niego NAPRAWDĘ DUŻO wody. Następuje w tym miejscu przejście fazowe para-woda i oddanie utajonego ciepła przemiany do ścianek pudełka. Nie mam tablic pod ręką , ale to naprawdę potężne ilości ciepła! Na ciepło zawarte w samej strudze powietrza, a nie w wilgoci tej strugi to ja kicham!!! jest prawie żadne! (w porównaniu). Przy prawidłowo działającej rekuperacji skroplin jest około wiadra na dobę. ILE TRZEBA CIEPŁA DO ODPAROWANIA WIADRA WODY? - tyle, ile się dostanie po jej skropleniu.
    Tu jest cała tajemnica

    Co robić?
    Dla bogatych:
    za rekuperatorem pozostawić grzałkę w strudze wchodzącej do domu a za nią lancę wodną i małą automatykę tym sterującą.
    Dla zaradnych:
    Wybudować GWC. On załatwi ten problem w obie strony. I zimą i latem.
    Dla ubogich:
    Cierpieć, znosić te warunki do wiosny i wieszać mokre szmaty na kaloryferach.

    Z poszczególnych elementów układu można zbudować o wiele sprawniejszy system rekuperacji niż z kompaktem.
    Pozdrawiam Adam M.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    ZIMA - wylot
    Pobieramy z "brudnych" pomieszczeń ciepłe i mokre powietrze (kuchnia, łazienka, WC) i przez rurki KONIECZNIE GUBO OGACONE
    Jak grubo trzeba ocieplić rurki z wylotem?
    GG 5410889

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Na tyle grubo, żeby po drodze od kratki do rekuperatora nie zdążyło się gdzieś ochłodzić i wyrzucić wody. Takie jak trzeba nazywane są termo -flex czy podobnie. Miejscem, gdzie mają zachodzić przemiany termiczne jest specjalizowane urządzenie - rekuperator, a nie przewody wentylacyjne. W każdej temperaturze powietrze może unieść określoną ilość wody (pary).
    Adam M.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Pobieramy z "brudnych" pomieszczeń ciepłe i mokre powietrze (kuchnia, łazienka, WC) i
    A ja mam inne pytanie.
    Co zrobić z okapem (wyciągiem) w kuchni. Nie zaleca się go podłącząć do reku, a jest to (przy instalacji reku) jedyna rzecz, którą by trzeba podpiąć do komina, którego nie chciałbym budować.

    Jak to rozwiązujecie? Rura od okapu przez ścianę do zewnątrz budynku? Nie zaciąga toto zimnego powietrza?
    Wojtek z Poznania
    GG: 4449

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nie zalecane. Fakt, ale nie niemożliwe. Są dobre filtry odławiające tłuszcze i inne substancje "z gara". Tylko kto będzie dbał o regularną wymianę wkładów filtrujących?
    Można zrobić mechaniczny wywiew na zewnątrz, a w kanale zamontować zawór klapowy. Puści strugę powietrza tylko w jedną stronę. Wentylator można uruchamiać czujnikiem zamontowanym pod okapem.
    Adam M.

  18. #58

    Domyślnie

    No to co lepsze filty plus podłączenie do reku czy rura na zewnątrz z kratką jednostronną?

    Proszę o opinie osoby posiadające reku.
    Wojtek z Poznania
    GG: 4449

  19. #59

    Domyślnie

    adam_mk:

    Ta forma "wy" do do mnie, czy tak ogólnie?

    Ja powtórzę swoje: nie chcę GRZAĆ rekuperatorem powietrza z zewnątrz. Ja to powietrze chcę ogrzewać powietrzem wywiewanym a nie grzałką w reku.

    To ma być wentylacja z odzyskiem ciepła a nie ogrzewanie nadmuchowe.

    A Twoje przeliczenia nie wiem do czego przypiąć



    To tyle.

    Pozdrawiam,

    Sunao

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    Wy - to tak ogólnie, bo personalnie przy tylu forumowiczach to trudno.
    Pytanie było o sprawność. Napisałem jak to można zweryfikować osobiście. Po prostu przeliczyć.
    Powietrze zasysane należy ogrzać w rekuperatorze a wywiewane w nim ochłodzić. Do tego służy. Dodatkowe dogrzewanie grzałką jest zbędne. Od tego jest system grzewczy domu.
    Niby to proste, ale...
    Filtry, skropliny, zamarzanie, legionella, świsty i hałasy, bajpasy...
    Przeliczenia?
    Dobrze jest, jeżeli całe powietrze może być wymienione 2 razy na godzinę.
    Dla domu 150m.kw. i wysokości 2.5m to jakieś 750m.szśćennych na godzinę. Jak do tego się ma te 108m. sześciennych? Jak 14.4% potrzeb realizowane ze sprawnością 88% ?
    Trochę to liche.
    Te filtry.
    Prościej wywalić za ściane, ale za ciepło do gotowania też się płaci. Punkt "trudny" ale tam naprawdę sporo energii się przewija.
    Nie mam zdania. Obejrzałbym dobrze te filltry.
    Pozdrawiam Adam M.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony