dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 97 z 97
  1. #81
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    a ja w kwestii kapania...
    no właśnie, u mnie nic nie kapie. Wentylację mamy od roku i nie przypominam sobie, żeby jakaś woda ciekła z rurki od odprowadzania skroplin. Myśleliśmy że to może skutrek tego, że mamy źle wykonaną rurkę od odprowadzania skroplin (za mały spadek).... ale teraz nie jestem tego pewna. Możecie coś bliżej napisać nt. skroplin z rekuperatora? Czy może nie "kapać"???
    Pozdrawiam,
    gaga2

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał wilias
    W zeszłym roku zapłaciłem za rekuperator 1,5 tys zł. Trzy tygodnie temu kolega brał jedną sztukę i chyba zapłacił więcej, ale mówił o jakiejś promocji sprzedaży, że może cześć kasy odzyskać. Nie znam szczegółów, trzeba zapytać producenta.Pan Siwicki poradził mi jakie wentylatory mogę zastosować do swojej instalacji, dwie sztuki 600m3/h ( o ile dobrze pamiętam ) po 250zł.
    Z tym wykresem to trzeba zapytać go bezpośrednio, ale te straty chyba właśnie takie są bo opór wymiennika jest stały.
    Wiesz, jak ja dostaję kilkanaście maili i muszę na nie odpowiedzieć to też się nie rozpisuję, krótko i na temet. Nie ma co się dziwić.

    [/code]
    Wczoraj dzwoniłem i pytałem o cenę, sam wymiennik o wydajności 300m3/h 2000+VAT doliczyć jeszcze 2 wentylatory, 2 filtry, regulator prętkości wentylatorów..... , Czy to aby nie za dużo te 2000zł+VAT w porównaniu z gotowym rekuperatorem?
    Jeżeli ktoś potrzebuje o wydajności 400m3/h to musi kupić dwa takie wymienniki, a za cenę dwóch takich wymienników to można kupić gotowy kompletny rekuperator.
    O promocji nikt nic nie mówił
    Czy ktoś to kupi?

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    Przeczytałem z uwagą.
    Nie kapie, a powinno ....
    Wracamy do wilgotności względnej. Jeżeli jest ona poniżej 100% to cała woda "wisi" w powietrzu. Jeżeli przekracza te 100% to automatycznie pojawia się rosa. Zapuszczamy powietrze + 15 o wilgotności 20% i oziębiamy do 0. Wilgotność rośnie, bo ilość wody w strudze jest stała, ale ilość wody jaką powietrze utrzymuje w różnych temperaturach jest zmienna. Ciekawe, ile wody może byćw powietrzu przy 0 stC? Jeżeli więcej niż było w strudze to kapać nie będzie, tylko wilgotność skoczy do 90%.
    Ktoś tu na forum miał takie wyliczenia: temperatura - masa wody zawieszonej. Trzeba by to odgrzebać. Takich tabel pod ręką nie mam.
    Eksperyment: Wystawić na zewnątrz metalowe wiadro. Za kilka minut (jak zmarznie) wnieść do domu. Obejrzeć ścianki. Jak wilgotność w domu duża, to przekroczymy punkt rosy i ścianki wiadra będą mokre. Powinno kapać, bo dokonaliśmy tego samego procesu co reku.
    Inny eksperyment: Zaprosić okularnika i bacznie mu patrzeć w oczy jak wejdzie. Jak widać oczy - to wilgotność względna w domu jest niska. Jak facet (facetka) zacznie łazić "po omacku" i oczu nie widać - to wilgotność jest spora i kapać powinno.
    Ja jestem okularnik i w takiej sytuacji radzę sobie z rozpoznaniem problemu sam (taka już moja dola - wszystko sam).
    Pozdrawiam Adam M.

    Reku-monster działa jak głupi!. Było: zewn -26 i wewn + 6,8, co daje jakieś 23 stC w górę. I to przy całodobowo utrzymywanym przepływie ok 50% (1000m3/godz). Inwestor już widzi mnie przy projektowaniu budynku warsztatowo - biurowego, który będzie przebudowywał latem. Wątpliwości już nie ma. Jak mnie widzi to się uśmiecha, co chyba dobrze rokuje dla mojej kieszeni.

    Monster nie kapie, ale też nie ma takiej możliwości. Wstawiałem wilgotnościomierz w odpowiednie strugi i wskazywał malutkie wartości. No, ale tam nikt nic nie gotuje, Ludzi dwuch w olbrzymiej hali to i skąd ma być woda w tych warunkach co za oknem. To rozumiem i nie dziwi. Będą jeszcze warunki, że kapać będzie.

  4. #84

    Domyślnie

    Ile płaciliście za całość instalacji, i na jaki domek?

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patos
    Cytat Napisał wilias
    W zeszłym roku zapłaciłem za rekuperator 1,5 tys zł. Trzy tygodnie temu kolega brał jedną sztukę i chyba zapłacił więcej, ale mówił o jakiejś promocji sprzedaży, że może cześć kasy odzyskać. Nie znam szczegółów, trzeba zapytać producenta.Pan Siwicki poradził mi jakie wentylatory mogę zastosować do swojej instalacji, dwie sztuki 600m3/h ( o ile dobrze pamiętam ) po 250zł.
    Z tym wykresem to trzeba zapytać go bezpośrednio, ale te straty chyba właśnie takie są bo opór wymiennika jest stały.
    Wiesz, jak ja dostaję kilkanaście maili i muszę na nie odpowiedzieć to też się nie rozpisuję, krótko i na temet. Nie ma co się dziwić.

    [/code]
    Wczoraj dzwoniłem i pytałem o cenę, sam wymiennik o wydajności 300m3/h 2000+VAT doliczyć jeszcze 2 wentylatory, 2 filtry, regulator prętkości wentylatorów..... , Czy to aby nie za dużo te 2000zł+VAT w porównaniu z gotowym rekuperatorem?
    Jeżeli ktoś potrzebuje o wydajności 400m3/h to musi kupić dwa takie wymienniki, a za cenę dwóch takich wymienników to można kupić gotowy kompletny rekuperator.
    O promocji nikt nic nie mówił
    Czy ktoś to kupi?

    Przepraszam, o jakim wymienniku mowa?? krzyżowy, obrotowy, czy może spiralny przeciwprądowy?? Czasem lepiej zapłacić więcej, niż kupić jakiś bubel. Wiem coś o tym

    Pozdrawiam

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał BLANKA P
    Ile płaciliście za całość instalacji, i na jaki domek?
    Bardzo ładny domek. Instalacja rozprowadzająca powietrze powinna kosztować ok 3 000,00 zł netto. Jeżeli chodzi o zestaw wentylacyjny z odzyskiem ciepła, polecałbym Bartosza CNWB 300/160 o wydajności do 380 m3/h - sprawność temperaturowa minimum 85%, żaden krzyżowy i inny wymiennik nie ma takiego odzysku - produkt całkowicie Polski, nie ma potrzeby stosowania żadnych nagrzewnic, nie szroni się wcale, jedyną energię jaką zużywa to dwa wentylatory o mocy 130 W.Cena netto 4 800,00 zł


    Pozdrawiam

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patos
    Cytat Napisał wilias
    W zeszłym roku zapłaciłem za rekuperator 1,5 tys zł. Trzy tygodnie temu kolega brał jedną sztukę i chyba zapłacił więcej, ale mówił o jakiejś promocji sprzedaży, że może cześć kasy odzyskać. Nie znam szczegółów, trzeba zapytać producenta.Pan Siwicki poradził mi jakie wentylatory mogę zastosować do swojej instalacji, dwie sztuki 600m3/h ( o ile dobrze pamiętam ) po 250zł.
    Z tym wykresem to trzeba zapytać go bezpośrednio, ale te straty chyba właśnie takie są bo opór wymiennika jest stały.
    Wiesz, jak ja dostaję kilkanaście maili i muszę na nie odpowiedzieć to też się nie rozpisuję, krótko i na temet. Nie ma co się dziwić.

    [/code]
    Wczoraj dzwoniłem i pytałem o cenę, sam wymiennik o wydajności 300m3/h 2000+VAT doliczyć jeszcze 2 wentylatory, 2 filtry, regulator prętkości wentylatorów..... , Czy to aby nie za dużo te 2000zł+VAT w porównaniu z gotowym rekuperatorem?
    Jeżeli ktoś potrzebuje o wydajności 400m3/h to musi kupić dwa takie wymienniki, a za cenę dwóch takich wymienników to można kupić gotowy kompletny rekuperator.
    O promocji nikt nic nie mówił
    Czy ktoś to kupi?
    Po otrzymanej prywatnej wiadomości na forum Muratora i wyjaśnieniach od firmy "Siwicki" muszę się przyznać , że ja kupię

  8. #88

    Domyślnie

    A kto sprzedaje i instaluje Stielbel Eltron LZW 161?

    Bo w googlu nie widać wyrażnie jakiegoś przedstawiciela...

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Witam
    Przeczytałem z uwagą.
    Nie kapie, a powinno ....
    Wracamy do wilgotności względnej. Jeżeli jest ona poniżej 100% to cała woda "wisi" w powietrzu. Jeżeli przekracza te 100% to automatycznie pojawia się rosa. Zapuszczamy powietrze + 15 o wilgotności 20% i oziębiamy do 0. Wilgotność rośnie, bo ilość wody w strudze jest stała, ale ilość wody jaką powietrze utrzymuje w różnych temperaturach jest zmienna. Ciekawe, ile wody może byćw powietrzu przy 0 stC? Jeżeli więcej niż było w strudze to kapać nie będzie, tylko wilgotność skoczy do 90%.
    Ktoś tu na forum miał takie wyliczenia: temperatura - masa wody zawieszonej. Trzeba by to odgrzebać. Takich tabel pod ręką nie mam.
    Eksperyment: Wystawić na zewnątrz metalowe wiadro. Za kilka minut (jak zmarznie) wnieść do domu. Obejrzeć ścianki. Jak wilgotność w domu duża, to przekroczymy punkt rosy i ścianki wiadra będą mokre. Powinno kapać, bo dokonaliśmy tego samego procesu co reku.
    Inny eksperyment: Zaprosić okularnika i bacznie mu patrzeć w oczy jak wejdzie. Jak widać oczy - to wilgotność względna w domu jest niska. Jak facet (facetka) zacznie łazić "po omacku" i oczu nie widać - to wilgotność jest spora i kapać powinno.
    Ja jestem okularnik i w takiej sytuacji radzę sobie z rozpoznaniem problemu sam (taka już moja dola - wszystko sam).
    Pozdrawiam Adam M.

    Reku-monster działa jak głupi!. Było: zewn -26 i wewn + 6,8, co daje jakieś 23 stC w górę. I to przy całodobowo utrzymywanym przepływie ok 50% (1000m3/godz). Inwestor już widzi mnie przy projektowaniu budynku warsztatowo - biurowego, który będzie przebudowywał latem. Wątpliwości już nie ma. Jak mnie widzi to się uśmiecha, co chyba dobrze rokuje dla mojej kieszeni.

    Monster nie kapie, ale też nie ma takiej możliwości. Wstawiałem wilgotnościomierz w odpowiednie strugi i wskazywał malutkie wartości. No, ale tam nikt nic nie gotuje, Ludzi dwuch w olbrzymiej hali to i skąd ma być woda w tych warunkach co za oknem. To rozumiem i nie dziwi. Będą jeszcze warunki, że kapać będzie.

    http://www.cwaller.de/deutsch.htm?mo...tm~information

    oczywiscie w temp ujemnych miesci sie na kilogram powietrza jeszcze mniej wody

    dla zeroa jest to okolo 4,6 g/kg powietrza suchego (tabelka)

  10. #90

    Domyślnie

    a co do samego kapania
    to jest tak, ze w zimie powietrze jest bardzo suche
    ale wszystko zalezy od wilgotnosci wzglednej na zewnatrz+to co dodajemy w domu
    jesli wentylacja dziala wydajnie to moemy pominac to co dodaje dom i wtedy powietrze nawet jesli oziebi sie z powrotem do temp panujacej na zewnatrz to jego wilgtnosc ma szanse ciagle byc ponizej 100 %
    czyli woda sie nie wykropli

    w zimie jednak raczej uwazam taka sytuacje za malo prawdopodobna...

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    Najostrzej widać te relacje włączając klimatyzator. Z 30stC zrzucamy temperaturę do kilku. Wtedy się wręcz leje a nie kapie. A ilości powietrza przetłaczane przez urządzenie nie są kolosalne a tylko spore.
    Fakt. Przy stale działającej , sprawnej wentylacji ten problem pojawia się sporadycznie.
    Pozdrawiam Adam M.

  12. #92

    Domyślnie

    Mam od roku Mistral 400 z ProVent. Zmieniam filtry co 3 miesiące, teraz jesienią myłem wymiennik - wszystko banalne i szybkie do przeprowadzenia. Chodzi cichutko, tylko na 3 biegu coś słychać.
    Ogólnie jestem zadowolony.

    W całej instalacji koszt reku był poniżej 40%, reszta to rury, czerpnie, anemostaty i robocizna.
    Witam! Mam pytanko do "damiang" ile w sumie kosztwała cała instalecja wentylacyjna? Mieszkam w Opolu i kiedy rozmawiałem z przedstawicielem ProVentu na targach wiosennych powiedział że na mój domek (143m2; użytkowej) to musze liczyć 10 000zł i jesli u nich kupie razem z montazem projekt zrobią gratis.

    Mam jeszcze pewną myśl mianowicie bede mial kominek i tak sobie. mysle gdyby zamontować wyciąg w zabudowie kominka gdzie podczas palenia powietrze jest dość ciepłe to część tej temperatury powinna być przekazana poprzez wymiennik w reku do wszystkich pomieszczen gdzie są nawiewy, czy mam racje? Moze ktos juz takie cos zrobil, prosze o opinie

  13. #93

    Domyślnie

    dziwne ale tez ostatnio o tym myslalem
    po tam, jak poczytalem o zjawisku przypalonego kurzu pomyslalem, ze w szumie przez rekuperator mozn aby to cieplo odzyskiwac i nie miec syfu w domu

    problem tylko ze aby miec duze moce trzeba by sie postarac o na prawde duzy przeplyw powietrza a to moze oznaczac ze reku trzebe by zaprojektowac na duze przeplywy
    druga sprawa to to ze przy kominku moze zrobic sie spory przeciag
    no chyba ze puscisz te wyciagi kuchenne i lazienkowe przez pudlo kominka
    w sumie mysle ze pomysl ciekawy

  14. #94

    Domyślnie

    Wiem ze nie ogrzeje calego domu w ten sposob raczej mysle jak tu najkorzystniej rozmiescić wyciągi w salonie musi byc co najmniej jeden wyciąg a salo mam otwarty tzn połączony z jadalnią kuchnia i hallem czyli razem w tym "całym" pomieszczeniu bedą co najmniej dwa wyciągi i nawiewy chyba też dwa to czemu nie dać jednego gdzieś w źródle ciepła. Tak sobie teoretyzuje w tym roku chciałbym jeszcze zrobić dach a wentylacja jest chyba jednym z nastepnych etapów dlatego sie nad tym zastanawiam. Wszelkie komentarze mile widziane, pozdrawiam

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian253
    Mam pytanko do "damiang" ile w sumie kosztwała cała instalecja wentylacyjna?
    Z tego co pamiętam za całość (materiały i robocina) wyszło jakieś 11.000.
    Damian

  16. #96

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam za całość (materiały i robocina) wyszło jakieś 11.000.
    Dzięki za odpowiedz martwie sie tylko ze od zeszlego roku ceny mogły skoczyć w góre. Jesli mozesz podaj jeszcze jakiej wielkosci masz domek, pozdro

  17. #97

    Domyślnie

    Marian253 zobacz jeszcze w firmie Energy, też na ul.Budowlanych 64 w Opolu ale bliżej obwodnicy. Polecają Stiebel Eltron. www.energy.hti.com.pl

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony