dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 9
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 169
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jewrioszka

    Zarejestrowany
    May 2006
    Skąd
    Dobrzenica
    Kod pocztowy
    05-505
    Dzielnica
    Mazowieckie
    Posty
    1.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    126

    Domyślnie

    Ok. Ja też.. U mnie jednak różnica była większa. Pytanie dlaczego?

    Mam starą 280 i po przełożeniu jej na druga stronę garażu znacznie poprawiłem skuteczność odkurzania.

    Robiłeś pomiary na prostym wyrzucie czy z kolankami? Jeśli tak to z iloma?

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Panowie instalatorzy i doświadczeni, pytanie mam odnośnie wydechu z OC. Mogę go zrobić na dwa sposoby:

    - Na zewnątrz przez ścianę, co wymaga użycia dwóch kolanek 90 i jakichś 6mb rury,
    - przez kanał wentylacyjny, co wymaga użycia może metra rury i również dwóch kolanek, kanał z ceramicznych pustaków wentylacyjnych, fi140, do wylotu na dachu byłoby jakieś 5-6 metrów.

    Czyli podsumowując, w obu przypadkach podobna odległość, ale w jednym pokonywana rurą fi50, w drugim rurą fi140, ale za to pionowo w górę. Za drugą opcją przemawia dla mnie to, że jest o wiele prostsza do zrobienia (jednostka wisi tuż pod kratką wentylacyjną, wystarczy wpuścić rurkę w kanał i może kolankiem wykierować do góry), jednak zastanawiam się, czy jednak nie będzie lepiej zrobić tego jak należy.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Czyli podsumowując, w obu przypadkach podobna odległość, ale w jednym pokonywana rurą fi50, w drugim rurą fi140, ale za to pionowo w górę. Za drugą opcją przemawia dla mnie to, że jest o wiele prostsza do zrobienia (jednostka wisi tuż pod kratką wentylacyjną, wystarczy wpuścić rurkę w kanał i może kolankiem wykierować do góry), jednak zastanawiam się, czy jednak nie będzie lepiej zrobić tego jak należy.
    Hej,
    U szwagra, w piwnicy/kotłowni podłączyliśmy się do rury doprowadzającej powietrze zewnętrzne fi160 (miał być ekogroszek, ale jest kondensat, więc doprowadzenie było zbędne). Na dole rura została zaślepiona, a wpust wykonaliśmy robiąc otwór w rurze. W tej 160-tce umieściliśmy kolanko łagodne 90st, celem skierowania strumienia do góry. Przepust uszczelniony sylikonem. Działa i furczy aż miło
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #64
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Jedna rzecz mi przyszła jeszcze do głowy: Wy ze szwagrem wlot do kanału uszczelniliście. Ja chciałem po prostu wykorzystać istniejącą kratkę do kanału wentylacyjnego garażu, tyle, że jeśli wstawię do niej wylot tego potwora, pompujący ze stosunkowo wąskiej dyszy silny strumień powietrza, otrzymam w ten sposób klasyczną pompę strumieniową
    Czyli, w skrajnym, teoretycznym przypadku, w wyniku dłuższego odkurzania w domu, w garażu zrobi mi się próżnia , a w takim bardziej realnym, huragan będzie wiał do garażu każdą możliwą szparą, w tym i z ogrzewanego wnętrza domu.
    Pozostaje więc albo zrobić to tak jak Ty, czyli rezygnując z kratki w garażu wykorzystać kanał tylko dla odkurzacza, albo jednak wykonać osobny wyrzut przez ścianę...
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Jedna rzecz mi przyszła jeszcze do głowy: Wy ze szwagrem wlot do kanału uszczelniliście. Ja chciałem po prostu wykorzystać istniejącą kratkę do kanału wentylacyjnego garażu, tyle, że jeśli wstawię do niej wylot tego potwora, pompujący ze stosunkowo wąskiej dyszy silny strumień powietrza, otrzymam w ten sposób klasyczną pompę strumieniową
    Czyli, w skrajnym, teoretycznym przypadku, w wyniku dłuższego odkurzania w domu, w garażu zrobi mi się próżnia , a w takim bardziej realnym, huragan będzie wiał do garażu każdą możliwą szparą, w tym i z ogrzewanego wnętrza domu.
    Pozostaje więc albo zrobić to tak jak Ty, czyli rezygnując z kratki w garażu wykorzystać kanał tylko dla odkurzacza, albo jednak wykonać osobny wyrzut przez ścianę...
    zrobi się "czarna dziura" i Ci auto wciągnie
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Czyli, w skrajnym, teoretycznym przypadku, w wyniku dłuższego odkurzania w domu, w garażu zrobi mi się próżnia , a w takim bardziej realnym, huragan będzie wiał do garażu każdą możliwą szparą, w tym i z ogrzewanego wnętrza domu.
    Pozostaje więc albo zrobić to tak jak Ty, czyli rezygnując z kratki w garażu wykorzystać kanał tylko dla odkurzacza, albo jednak wykonać osobny wyrzut przez ścianę...
    Tak, będzie wiało i to mocno Jeżeli chcesz wykorzystać kanał wentylacyjny to jak najbardziej, ale pod warunkiem, że idzie on na straty i od tej pory będzie służył jako "wydech" OC Wszelkie inne otwory trzeba będzie uszczelnić.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #67
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    radk

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Zory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    106
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witam, mam pytanie jeżeli chodzi o podłączenie Jednostki do instalacji to jak zabudować rurę w pomieszczeniu w którym jest jednostka. Czy wyjechać z podłogi rurą obok ściany np. 10cm żeby było łatwiejsze podłączenie do jednostki czy zabudować tą rurę w ścianie i dołożyć jedno kolanku 90stopni więcej i wyjechać tym kolankiem ze ściany i dopiero potem kawałek rurki i do jednostki??

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Aspilusa

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Nakło nad Notecią
    Kod pocztowy
    89-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Jak chcesz żeby było schludnie to podejdź z 1,3m do góry w ścianie i zostaw wystawione kolanko. A jak chcesz żeby było i schludnie i łatwo to kup sobie kawałek dobrej rury elastycznej , najlepiej samozaciskowej i cała twoja robota będzie wyglądała tak że jedną końcówkę włożysz na to co wychodzi ze ściany , drugą w podejście na odkurzaczu i to będzie cała robota z podłączeniem jednostki. Z drugiej wylot i po wszystkim . A jakbyś planował z odkurzaczem wodnym to samo plus podejście wody jak do automatu i odejście jak np. zlew .

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Panowie, kolejne pytanie: zamontowałem sobie szufelkę podszafkową, tą taką najzwyklejszą. Czy to jest normalne, że ona w czasie pracy tak potwornie głośno szumi? Szum jest niemal ogłuszający, kilkakrotnie głośniejszy, niż w trakcie normalnego odkurzania z rurą. Da się z tym coś zrobić?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Aspilusa

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Nakło nad Notecią
    Kod pocztowy
    89-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0081.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	294129

    Ten typ szufelki zawsze głośno działa. Konstrukcja jest taka że wydaje niezłe decybele i klienci czasami przyznają że mało ją używają.
    Ps. Jednemu przeszkadza drugiemu nie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AS.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	63,6 KB
ID:	294132

    Ta Aspivac jest +- 30% cichsza.

  11. #71
    Banned
    Paweł Jeziółkowski

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    18

    Domyślnie

    Szufelki automatyczne niestety pracują dość głośno.

    Natomiast jeśli mówisz że szum jest aż ogłuszający to znaczy, że źle dobrałeś jednostkę centralną, jest po prostu za mocna.

  12. #72
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Fakt, jednostkę centralną mam dość mocną, ale wszędzie indziej jej siła ssania jest dla mnie bardzo ok.
    Czy ta szufelka jest ogłuszająca - kwestia zastanowienia się, co znaczy słowo "ogłuszająca". Powiedzmy, że podobnie jak ktoś tu pisał, przy ssącej szufelce rozmawiać trzeba podniesionym głosem.


    Jeszcze jedno pytanie: mam warsztat, w nim spędzam sporo czasu, w warsztacie oczywiście jest gniazdko. Kusi mnie mocno, żeby wykorzystać OC w roli wyciągu trocin, podłączając go w miarę potrzeb elastyczną rurą do aktualnie używanej maszyny. Testowo robiłem to już z piłą tarczową, działa to bardzo fajnie, mam jednak obawy, czy np. strug elektryczny (taki ręczny, mały, nie mówię o profesjonalnej maszynie) produkujący dużo większe ilości wiórów, dodatkowo wiórów nie drobnych, a dość przestrzennych nie spowoduje zatkania instalacji. Ma ktoś doświadczenia tutaj?

    Ewentualnie mógłbym wykorzystać tu instalację OC jako siłę napędową, a w roli wyciągu trocin używać choćby separatora popiołu, który dostałem jako gratis, a który kompletnie do niczego mi nie jest potrzebny, zawsze to jednak dodatkowy grat by był.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post

    Ewentualnie mógłbym wykorzystać tu instalację OC jako siłę napędową, a w roli wyciągu trocin używać choćby separatora popiołu, który dostałem jako gratis, a który kompletnie do niczego mi nie jest potrzebny, zawsze to jednak dodatkowy grat by był.
    Takie rzeczy rób tylko poprzez separator bo nie tyle zapchanie instalacji może być problemem co uszkodzenie turbiny. W instrukcji OC zapewne masz napisane, że nie może być on użyty do tego typu zastosowań. Ja ostatnio sporo frezowałem i ciąłem piłą kątową - zawsze podłączałem to do OC przez separator i super się to sprawdza
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ok, rozumiem, ale tak właściwie to dlaczego? Przecież to nie pył gipsowy, który wykończy łożyska, tylko miękki drewniany wiór i/lub trociny, który w dodatku do turbiny nie dociera, bo filtr jest po drodze. Rozumiem producenta, który się zabezpiecza przed wykańczaniem tych urządzeń w warsztatach, ale jako świadomy użytkownik wolałbym wiedzieć, czy zakaz ma tylko te powody, czy tez ryzyko uszkodzenia turbiny jest realne.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Ok, rozumiem, ale tak właściwie to dlaczego? Przecież to nie pył gipsowy, który wykończy łożyska, tylko miękki drewniany wiór i/lub trociny, który w dodatku do turbiny nie dociera, bo filtr jest po drodze. Rozumiem producenta, który się zabezpiecza przed wykańczaniem tych urządzeń w warsztatach, ale jako świadomy użytkownik wolałbym wiedzieć, czy zakaz ma tylko te powody, czy tez ryzyko uszkodzenia turbiny jest realne.
    Podejrzewam, że uszkodzenie turbiny jest bardzo mało prawdopodobne, ale po co ryzykować skoro masz separator Z wiórami pewnie nie byłoby jeszcze tak źle, ale po frezowaniu otworów pod listwy LED filtr w separatorze na prawdę nie wyglądał ciekawie i chyba ciężej to było doczyścić niż po szlifowaniu cekolu Także raz jeszcze - nie ma co ryzykować. Podłącz przed separator i używaj do woli
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  16. #76
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Aspilusa

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Nakło nad Notecią
    Kod pocztowy
    89-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Jeśli mogę to ja ci odpowiem jak jest u nas. Mamy modele z filtrami przemysłowymi i tu producent pozwala na odkurzanie pyłu budowlanego i kominka ale warunkiem jest po odkurzaniu umycie fitra. Filtry są zmywalne , można je płukać pod wodą. Ale np. jakbyś odkurzał i pył i kominek i tak zostawił to na tak zadławionym filtrze możesz nie mieć wystarczająco dobrego chłodzenia silnika i jakby silnik siadł, to po otworzeniu komory silnika od razu widać czy to wada czy to brak chłodzenia. Zobacz jaki masz filtr w nim, jak masz ten worek który opada lub tą dziwną gąbkę to lepiej używać separatora.

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Mam filtr HEPA, taki okrągły garnek z harmonijkowym bokiem. Zmywalny raczej nie jest.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #78
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Aspilusa

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Nakło nad Notecią
    Kod pocztowy
    89-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Wiem jaki. Raczej bym przy tym filtrze został tak jak "Map" pisze przy separatorze. Nie wiem jak on przepuszcza pyły więc nie wiem co może iść na silnik. To raczej nadaje się na pogaduchę na "priv" bo jest kilka możliwości. najprościej to po odkurzaniu takiego czegoś zdjąć filtr i go dobrze wyczyścić i dalej odkurzać. I tyle. Ale jeśli ten filtr się zapaskudzi i nie będzie go szło dobrze przedmuchać czy wymyć to chłodzenie silnika będzie słabsze i wtedy będzie szybciej się eksploatował i może brać więcej prądu.

  19. #79
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ok, dzięki za opinię. Jak pisałem, separator mam i w sumie mogę go używać, pytałem w nadziei, że będzie możliwe wyeliminowanie jednego grata.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #80
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    I tak w miejsce tego grata dałbyś 10 innych pstryczków elektryczków hehe.

Strona 4 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony