dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 98
  1. #1

    Domyślnie Sprzedaż działki a podatek

    Proszę mi pomóc, czy jak bym chciała sprzedać działkę budowlaną przed upływem 5 lat od jej zakupu, to czy grozi mi zapłacenie jakiegoś podatku do Urzędu Skarbowego???

    Słyszałam, że tak i to aż 45 %

    Czy to prawda?

    Proszę o pomoc jak to wygląda w rzeczywistości.

    Pozdrawiam Aga

  2. #2

    Domyślnie

    ryczałtowy podatek od sprzedaży przed 5-rokiem wynosi 10% ale są 2 lata na wydatkowanie przychodu na cele mieszkaniowe i wtedy podatku się nie płaci.

    Skąd ta stawka 45 %???? Nie przypominam by była teraz w jakimkolwiek podatku taka stawka, nie mam pomysłu.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    witam
    Jest tak jak mówi MAK.
    Te 45% to być może wysokość stawki dotyczącej opłaty adiacenckiej ustalona przez gminę.
    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjotrzu
    witam
    Jest tak jak mówi MAK.
    Te 45% to być może wysokość stawki dotyczącej opłaty adiacenckiej ustalona przez gminę.
    pozdrawiam
    co to jest opłata adiacencka??

  5. #5

    Domyślnie

    Dorzucam pytanie czy tak samo jest ze sprzedażą domu jak i działki? Myślę o ewentualnej sprzedaży domu zaraz po wybudowaniu. Czy to też jest te 10% (czego-wartości sprzedaży?) i czy jak wydam np. na mieszkanie to nie zapłacę tego? A oprócz tego chyba jeszcze podatek od czynn. cyw.-praw.??

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał facio
    Cytat Napisał pjotrzu
    witam
    Jest tak jak mówi MAK.
    Te 45% to być może wysokość stawki dotyczącej opłaty adiacenckiej ustalona przez gminę.
    pozdrawiam
    co to jest opłata adiacencka??
    witam
    Opłata adiacencka to swego rodzaju podatek, który uregulowany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Istota tej opłaty polega na zwrocie gminie kosztów poniesionych inwestycji w infrastrukturę (kanalizacja itp.) lub kosztów poniesionych w związku ze zmianą (uchwaleniem) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wysokość stawki opłaty jest ustalana na drodze uchwały rady gminy.
    Dla przykładu:
    Gmina uchwaliła 20% stawke opłaty adiacenckiej. Kupiłeś kiedyś tam działke rolną za 10 tyś zł a gmina po jakimś czasie uchwaliła plan i masz działkę budowlaną. Postanowiłeś ją sprzedac za 20 tys zł a jak postanowiłeś to i sprzedałeś. Teraz do "akcji" wkracza gmina i mówi, że skoro zarobiłeć 10 tyś na zmianie planu (czy ta zasada jest słuszna czy nie to juz inna sprawa) to ona zabiera od tej kwoty swoje 20% czyli 2 tyś zł. Jak nie płacisz to wystawiają tytuł wykonawczy a dalej egzekucja komornicza i inne przykrości
    Mam nadzieją, że udało mi sie coś niecoś wyjaśnić
    pozdrawiam

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaga70
    Dorzucam pytanie czy tak samo jest ze sprzedażą domu jak i działki? Myślę o ewentualnej sprzedaży domu zaraz po wybudowaniu. Czy to też jest te 10% (czego-wartości sprzedaży?) i czy jak wydam np. na mieszkanie to nie zapłacę tego? A oprócz tego chyba jeszcze podatek od czynn. cyw.-praw.??
    witam
    Co do zasady jest tak jak napisał MAK. Jednak jeśli pieniążki przeznaczysz na budowe domu lub kupno innego mieszkania to nie zapłacisz nic. Musisz jedynie złożyć stosowne oświadczenie w US i wydatkować forsę na te cele w ciągu 2 lat. Stawka 10% dotyczy wartości sprzedaży czyli kwoty za jaką sprzedaż mieszkanko. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% ceny transakcji a przyjęło sie (choć można ustalić w umowie inaczej), że płaci go kupujący.
    Sprawę 10% podatku reguluje art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .
    pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Wygląda na to że jestem coś nie kumaty....
    Te 10% placi się od czego?? Np kupuję działkę za 100 tys i sprzedaję ją za 110 tys. To 10% płacę od różnicy w cenie (10 tys) czy od całej kwoty 110 tys??? Rozumiem ze od różnicy, bo przecież od całej to byłby nonsens - podwójne opodatkowanie... bo przeciez raz mi juz tą kasę z zarobków, darowizny, spadku czy tym podobnych opodatkowali. ..
    Wyjaśnijcie mi proszę bo jakiś ciemny jestem.
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja budowniczy
    Wygląda na to że jestem coś nie kumaty....
    Te 10% placi się od czego?? Np kupuję działkę za 100 tys i sprzedaję ją za 110 tys. To 10% płacę od różnicy w cenie (10 tys) czy od całej kwoty 110 tys??? Rozumiem ze od różnicy, bo przecież od całej to byłby nonsens - podwójne opodatkowanie... bo przeciez raz mi juz tą kasę z zarobków, darowizny, spadku czy tym podobnych opodatkowali. ..
    Wyjaśnijcie mi proszę bo jakiś ciemny jestem.
    Niestety od 110.000,- zł Poprzednie podatki płaciłeś przy zakupie a te 10% to ekstra podatek nazwijmy go "od sprzedaży"
    pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    To się temat rozrósł, mam parę uwag
    - żeby było precyzyjnie na ryczałt 10% od przychoodu ze sprzedaży nieruchomości (ale i własnosciowego prawa do lokalu spółdzielczego) można się załapać sprzedając w okresie 5 lata kalendarzowych od końca roku w którym dokonano zakupu. Tak więc może to być 5 lat i 1 dzień ale i 5lat i 360 dni.
    - moja rada: jesli nie zamierzacie wydatkować całego lub części przychodu wciągu dwu lat to warto zapłacić podatek od razu bo potem trzeba dopłacić odsetki ( 1/2 odsetek karnych przez 2 lata)


    Nie jestem pewien ale opłatą może zostać zaszczycony właściciel nieruchomości, któremu gmina wystawi decyzję do zapłaty. Może tak się zdażyć, że uzbrojenie wykonano jednemu właścicielowi - on sprzedał działkę następnemu jako lepszą bo lepiej uzbrojoną - a gmina wystawi rachunek temu nastepnemu , bo mają na to parę lat (chyba 5). Zastanawiam się, czy gmina może zciągnąć opłatę z poprzedniego właściciela (on zarobił na wzroście atrakcyjności działki) albo czy nowy właściciel ma jakieś prawa do regresu wobec poprzednika bo jeśli nie to musi drugi raz zapłacić za to samo???????

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAK
    To się temat rozrósł, mam parę uwag
    - żeby było precyzyjnie na ryczałt 10% od przychoodu ze sprzedaży nieruchomości (ale i własnosciowego prawa do lokalu spółdzielczego) można się załapać sprzedając w okresie 5 lata kalendarzowych od końca roku w którym dokonano zakupu. Tak więc może to być 5 lat i 1 dzień ale i 5lat i 360 dni.
    - moja rada: jesli nie zamierzacie wydatkować całego lub części przychodu wciągu dwu lat to warto zapłacić podatek od razu bo potem trzeba dopłacić odsetki ( 1/2 odsetek karnych przez 2 lata)


    Nie jestem pewien ale opłatą może zostać zaszczycony właściciel nieruchomości, któremu gmina wystawi decyzję do zapłaty. Może tak się zdażyć, że uzbrojenie wykonano jednemu właścicielowi - on sprzedał działkę następnemu jako lepszą bo lepiej uzbrojoną - a gmina wystawi rachunek temu nastepnemu , bo mają na to parę lat (chyba 5). Zastanawiam się, czy gmina może zciągnąć opłatę z poprzedniego właściciela (on zarobił na wzroście atrakcyjności działki) albo czy nowy właściciel ma jakieś prawa do regresu wobec poprzednika bo jeśli nie to musi drugi raz zapłacić za to samo???????
    No faktycznie sie temat rozrósł
    Co do pierwszej części Twojej wypowiedzi zgadzam sie w całej rozciągłości, natomiast jesli chodzi o możliwość obciążenia opłatą adiacencką kolejnego nabywcy to raczej sie nie zgadzam. Osoba, która będąc właścicielem, na skutek działania gminy (zmiana planu, rozbudowa infrastruktury) skorzystała na wzroście wartości nieruchomości jest jedyną osobą, którą można obciążyć obowiązkiem uiszczenia opłaty. Przy wtórnym obrocie, kolejny nabywca juz nie korzysta na działaniu gminy. Nabył po prostu działke budowlaną czy tez uzbrojona w media i w jego sytuacji nic sie nie zmienia. Termin 5 lat dotyczy natomiast możliwości obciążenia opłatą adiacencką pierwszego właściciela nieruchomości. Skorzystał na wzroście wartości, a więc gmina może w tym okresie wezwać go do zapłaty. Taka jest istota opłaty adiacenckiej - ponosi ja ten kto skorzystał na zmianach sprzedając nieruchomość.
    pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Czy mam rozumieć, że gdy gmina nie zdoła wystawić rachunku właścicielowi z okresu inwestycji to mają już POZAMIATANE??

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Gminy sa tak bidne, że na 100% sie upomną o swoje we właściwym czasie. Najczęściej BARDZO szybko, ponieważ ze zwględu na konieczność ustalenia podatku od nieruchomości urzędy gmin dostają od notariuszy wypisy aktów notarialnych w których została sprzedana nieruchomość na ich terenie. Małe szanse żeby o kims zapomnieli. Jak przeoczą to pozamiatane ma pracownik gminy, który sie nie dopatrzył

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    A tu jeszcze cos na temat opłaty adiacenckiej:
    http://www.radio.com.pl/reportaz/przeciw/gpr11.html

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAK
    To się temat rozrósł, mam parę uwag
    - żeby było precyzyjnie na ryczałt 10% od przychoodu ze sprzedaży nieruchomości (ale i własnosciowego prawa do lokalu spółdzielczego) można się załapać sprzedając w okresie 5 lata kalendarzowych od końca roku w którym dokonano zakupu. Tak więc może to być 5 lat i 1 dzień ale i 5lat i 360 dni.
    - moja rada: jesli nie zamierzacie wydatkować całego lub części przychodu wciągu dwu lat to warto zapłacić podatek od razu bo potem trzeba dopłacić odsetki ( 1/2 odsetek karnych przez 2 lata)

    To,żeby było precyzyjniej. Jeżeli zapłacę ten podatek tak jak radzisz, a potem jednak wydam tą kasę na cele mieszkaniowe to przynależy mi zwrot?


    A przy okazji wczorajszego weta. Przez ile lat te zwroty watu będą obowiązywały. Tzn. chodzi mi o inwestycje zaczęte później, np. za dwa -trzy lata

  16. #16

    Domyślnie

    jak zapłacisz podatek a jednak dokonasz wydatków na cele mieszkaniowe (sciśle określone w ustawie) to masz prawo do zwrotu nadpłaty. Jak wydatkujesz cały przychód od razu to momentalnie składasz wniosek o zwrot nadpłaty (nie czekając na 2 lata). Możnaby składać takie wnioski sukcesywnie, ale nie wiem czy jest to warte zachodu (upierdliwość US).

    Nie mam tekstu tej nowej ustawy przed sobą, więc mógę tylko strzelać: do końca 2007 albo 2008 roku ??????

  17. #17

    Domyślnie

    to ja chrznię takie prawo
    najpierw ciężko zarabiam kasę - płacąc uczciwie podatki - i nie ma tu znaczenia czy 19 czy 40 %, albo dostaję darowiznę, spadek - też opłacając od tego uczciwie podatek (7, 12 czy 20%) jak by nie było - Państwo położyło rękę na części pieniędzy

    potem z uciułanego grosza kupuję wymarzoną działeczkę np za 100 tys- opłacając stosowne opłaty i podatki -

    a potem niefart każe mi tą dziłkę sprzedać - jakieś szczególnie niesprzyjajace okoliczności - albo i szcześliwe - np mam więcej kasy i moge kupić fajniejszą działeczkę - i sptrzedaję ją przed upływem tych durnych 5 lat, np za 105 tys.
    I mam zapłacić 10% od tych 105 tys
    Z JAKIEJ RACJI- JUŻ ZAPŁACIŁEM 2 SŁOWNIE DWA RAZY ZA TO ŻE MAM KASĘ I MOGĘ JĄ WYDAĆ
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaga70
    Cytat Napisał MAK
    To się temat rozrósł, mam parę uwag
    - żeby było precyzyjnie na ryczałt 10% od przychoodu ze sprzedaży nieruchomości (ale i własnosciowego prawa do lokalu spółdzielczego) można się załapać sprzedając w okresie 5 lata kalendarzowych od końca roku w którym dokonano zakupu. Tak więc może to być 5 lat i 1 dzień ale i 5lat i 360 dni.
    - moja rada: jesli nie zamierzacie wydatkować całego lub części przychodu wciągu dwu lat to warto zapłacić podatek od razu bo potem trzeba dopłacić odsetki ( 1/2 odsetek karnych przez 2 lata)

    To,żeby było precyzyjniej. Jeżeli zapłacę ten podatek tak jak radzisz, a potem jednak wydam tą kasę na cele mieszkaniowe to przynależy mi zwrot?

    A przy okazji wczorajszego weta. Przez ile lat te zwroty watu będą obowiązywały. Tzn. chodzi mi o inwestycje zaczęte później, np. za dwa -trzy lata
    Tak. Masz prawo do zwrotu nadpłaty. Jest to zgodne ze stanowiskiem Sądu Najwyższego:
    wyrok SN z 2002-06-06 III RN 90/01
    Niezłożenie przez podatnika oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.; obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) powoduje utratę uprawnienia do odroczenia płatności zryczałtowanego podatku, ale nie wyklucza zwolnienia od niego w przypadku spełnienia przesłanek z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a tej ustawy.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja budowniczy
    to ja chrznię takie prawo
    najpierw ciężko zarabiam kasę - płacąc uczciwie podatki - i nie ma tu znaczenia czy 19 czy 40 %, albo dostaję darowiznę, spadek - też opłacając od tego uczciwie podatek (7, 12 czy 20%) jak by nie było - Państwo położyło rękę na części pieniędzy

    potem z uciułanego grosza kupuję wymarzoną działeczkę np za 100 tys- opłacając stosowne opłaty i podatki -

    a potem niefart każe mi tą dziłkę sprzedać - jakieś szczególnie niesprzyjajace okoliczności - albo i szcześliwe - np mam więcej kasy i moge kupić fajniejszą działeczkę - i sptrzedaję ją przed upływem tych durnych 5 lat, np za 105 tys.
    I mam zapłacić 10% od tych 105 tys
    Z JAKIEJ RACJI- JUŻ ZAPŁACIŁEM 2 SŁOWNIE DWA RAZY ZA TO ŻE MAM KASĘ I MOGĘ JĄ WYDAĆ
    dura lex, sed lex Jak widać ta maksyma ma zastosowanie nie tylko w prawie karnym.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAK
    Czy mam rozumieć, że gdy gmina nie zdoła wystawić rachunku właścicielowi z okresu inwestycji to mają już POZAMIATANE??
    Na potwierdzenie tego co pisałem wyżej podaję stosowny wyrok NSA:
    wyrok NSA z 2001-05-29 II SA/Po 336/00
    Właściciel nieruchomości, który nabył jej własność na podstawie umowy sprzedaży zawartej po wybudowaniu urządzenia infrastruktury technicznej, nie jest obowiązany do uiszczenia opłaty adicenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z wybudowaniem tego urządzenia (art. 144 i 145 ust. 1 ustawy z dnia 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.).
    Wyrok dotyczy wybudowania urządzeń infrastruktury, ale przez analogie można przyjąć, że dotyczy również sytuacji, w której nastąpiła zmiana planu zagosp. przestrz.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony